Στάδιο Νέας Σμύρνης
Διαιτητής :
 Τσάγγαρης και Γιαννιτσανάκης διεκδικούν την μπάλα από τους παίκτες του Πανιωνίου

Σπουδαία η Κέρκυρα, 3-3 με Πανιώνιο!

Οι «Φαίακες» συνέχισαν τις εξαιρετικές της εμφανίσεις στα φιλικά παιχνίδια. Σήμερα αντιμετώπισαν τον Πανιώνιο, δηλαδή μια ομάδα από τη Σούπερ Λίγκα, με τους δύο αντιπάλους να αναδεικνύνται ισόπαλοι με σκορ 3-3.

Κυριακή, 10/08/2008
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Ήταν το πρώτο φιλικό ματς του ΑΟΚ επί ελληνικού εδάφους. Επίσης, η σημερινή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για τους Κερκυραίους, μετά το 0-0 με τη Μόντζα και το 1-1 με την Τορίνο.

ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ!
Η κερκυραϊκή ομάδα είχε στο σημερινό ματς ένα σπουδαίο αγωνιστικό πρόσωπο κι έδειξε πως βρίσκεται σε πάρα πολύ καλό δρόμο, περίπου ένα μήνα πριν ξεκινήσει το Πρωτάθλημα. Οι «κυανέρυθροι» του Ιονίου έπιασαν πολύ καλή απόδοση, είχαν εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και μέσα στο γήπεδο ούτε για μία στιγμή δεν φάνηκε πως τις δύο ομάδες τις χωρίζει μία Κατηγορία!

Ο ΓΚΟΥΣΤΑΒΟ… 90ΡΗΣ!
Ο Αλέξης Αλεξανδρής έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα του. Ο προπονητής του ΑΟΚ χρησιμοποίησε όλους (και τους 21) παίκτες που είχε στην αποστολή, ενώ ο μοναδικός που αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο ήταν ο Βερονέζι Γκουστάβο.

ΦΙΛΙΚΟ ΜΑΤΣ Ή… ΕΧΘΡΙΚΟ;
Να σημειωθεί πως αν και ήταν φιλικός ο σημερινός αγώνας, εντούτοις ο Πανιώνιος βλέποντας πως η κερκυραϊκή ομάδα όχι μόνο προέβαλλε σθεναρή αντίσταση, αλλά τον απειλούσε και με ήττα, επιδόθηκε κατά ορισμένα χρονικά διαστήματα σε σκληρό παιχνίδι και μερικοί παίκτες του ΑΟΚ (κυρίως ο Γκουστάβο και ο Φλαβίνιο) κινδύνεψαν με τραυματισμό. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο παιχνίδι οι Νεοσμυρνιώτες υπέπεσαν σε 26 φάουλ, έναντι 16 των «Φαιάκων»!

ΥΓΡΟ ΤΕΡΕΝ
Επίσης να σημειώσουμε πως ο σημερινός αγώνας διεξήχθη σε ένα υγρό αγωνιστικό τερέν, αφού έβρεξε πριν την έναρξη του ματς, αλλά και κατά τη διάρκεια του πρώτο ημιχρόνου. Αυτό είχε ως συνέπεια να πάει ελάχιστος κόσμος στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Ο Αθηναίος ρέφερι Μιχάλης Τσινιάρης είχε καλή διαιτησία και δεν έκανε κάποιο μεγάλο λάθος ενώ προσπάθησε με ορισμένες κίτρινες κάρτες που έδειξε να… επιβάλει την τάξη!

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 38ο λεπτό ο Φλαβίνιο μπήκε από τα δεξιά, όμως στο πλασέ που έκανε η μπάλα πέρασε παράλληλα από το τέρμα του Κρέσιτς.
Στο 43ο ο Κοιλιάρας σούταρε συρτά και ο Αποστολίδης απέκρουσε σε κόρνερ, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.
Στο 51ο ο Τσεμπερίδης σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ από τη δεξιά συμβολή των δοκών του Κρέσιτς.
Στο 56ο ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ και ο Κρέσιτς απέκρουσε σε κόρνερ στη δεξιά του γωνία.
Στο 71ο λεπτό ο Γκουστάβο σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κρέσιτς.
Στο 78ο ο Σμαρτ σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 85ο λεπτό ο Γουνδουλάκης πλάσαρε από κοντά και ο Γκουστάβο έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 86ο ο Γουνδουλάκης σέντραρε από τα αριστερά, ο Πλετς έκανε γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα πέρασε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Συμεωνίδη.
Στο 87ο ο Πετούμενος εκτέλεσε φάουλ και ο Κρέσιτς μπλόκαρε τη μπάλα.
Στο 89ο λεπτό ο Μπάρκογλου μπήκε από τα δεξιά, έκανε πλασέ, ο Συμεωνίδης απέκρουσε σωτήρια και στη συνέχεια έδιωξαν οι αμυντικοί της κερκυραϊκής ομάδας.

Τα στοιχεία του αγώνα:

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Πανιώνιος – ΑΟ Κέρκυρα 3-3

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Νέας Σμύρνης
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 100

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Τσινιάρης (Αθήνας)
ΕΠΟΠΤΕΣ: Κ. Κουτσόγιαννος - Φ. Ελευθερίου (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 42ο Γιαννιτσανάκης, 67ο Χούτος, 67ο Μανιάτης, 68ο Κουμορτζί, 87ο Τζαβέλλας

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 23ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Κουτσόπουλος επιχείρησε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα κατέληξε στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Αποστολίδη (1-0).
Στο 41ο η κερκυραϊκή ομάδα ισοφάρισε. Ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Μακρυδημήτρης με πολύ όμορφη και δυνατή κεφαλιά, λίγο πριν το ύψος της μικρής περιοχής, έκανε το 1-1.
Στο 53ο οι Κερκυραίοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Ο Τσάγγαρης μισό μέτρο μέσα από την περιοχή έκανε πολύ έξυπνο πλασαριστό σουτ, περνώντας τη μπάλα πάνω από τον Κρέσιτς (1-2).
Στο 63ο λεπτό ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 2-2. Ο Χούτος σέντραρε από τα αριστερά και ο Σκούφαλης με πολύ δυνατό σουτ (από τα δεξιά μέσα από την περιοχή) «εκτέλεσε» τον Συμεωνίδη!
Στο 77ο ο Ρεπερνέ έδωσε στον Φλαβίνιο, αυτός μπήκε στην περιοχή και περνώντας όμορφα τη μπάλα πάνω από τον γκολκίπερ του Πανιωνίου, έκανε το 2-3.
Στο 80ό λεπτό ο Κοιλιάρας μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, κλείστηκε από αμυντικούς του ΑΟΚ, όμως την κατάλληλη στιγμή πέρασε μπαλιά – «τρύπα» προς τον Μπάρκογλου, ο οποίος με κοντινό σουτ δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε 3-3.