Åèíéêü ÓôÜäéï ÊÝñêõñáò
Διαιτητής : Ã.×áôæÞò
 Ïé Öáßáêåò ðáíçãõñßæïõí ìéá ìåãÜëç åðéôõ÷ßá

Στους «32» με… τριάρα επί του ΠΑΣ!

Ο ΑΟ Κέρκυρα μετέτρεψε σε… περίπατο το (υποτιθέμενο) γειτονικό ντέρμπι με τον ΠΑΣ Γιάννινα και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για την Τέταρτη Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και στον επόμενο Γύρο θα υποδεχθεί τον Λεβαδειακό.

Τετάρτη, 24/09/2008
Ο ΑΟ Κέρκυρα μετέτρεψε σε… περίπατο το (υποτιθέμενο) γειτονικό ντέρμπι με τον ΠΑΣ Γιάννινα και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για την Τέταρτη Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Αλέξη Αλεξανδρή κέρδισε άνετα με σκορ 3-0 την εκ των πρωτοπόρων ομάδα της ΒΆ Εθνικής και στον επόμενο Γύρο θα υποδεχθεί τον Λεβαδειακό.

ΠΑΡΘΕΝΙΚΗ ΗΤΤΑ!
Οι «Φαίακες» σε ένα ακόμη παιχνίδι διέθεταν την ουσία, δηλαδή το γκολ, και από το πρώτο κιόλας ημίχρονο εξασφάλισαν τη νίκη – πρόκριση για τους «32» του θεσμού, υποχρεώνοντας παράλληλα τους Ηπειρώτες στην πρώτη τους φετινή ήττα, και μάλιστα με «βαρύ» σκορ, και αναγκάζοντάς τους να φύγουν ταπεινωμένοι από το νησί.

ΕΥΚΟΛΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ!
Παίζοντας φουλ επίθεση, έχοντας αιχμές τους Ίσραελ Σίλνα και Γιαννιτσανάκη (οι οποίοι σκόραραν και σήμερα, όπως και την περασμένη Κυριακή), και «οργώνοντας» ολόκληρο το… χωράφι του Εθνικού Σταδίου, τα παιδιά του Αλέξη Αλεξανδρή επικράτησαν εύκολα επί του περήφανου «¶γιαξ της Ηπείρου», εκμεταλευόμενα τις στημένες φάσεις. Έτσι, ο μεν ΑΟ Κέρκυρα συνεχίζει την παρουσία του στο Κύπελλο, ο δε ΠΑΣ Γιάννινα (του οποίου το ηθικό σήμερα «πληγώθηκε») επικεντρώνεται πλέον μόνον στο Πρωτάθλημα.

ΕΚΑΤΕΡΩΘΕΝ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΕΣ
Το ότι από τον ΠΑΣ απουσίαζε ο Λουτσιάνο δεν αποτελεί ελαφρυντικό για τη σημερινή βαριά ήττα. Ένας κούκος από μόνος του δεν μπορεί να φέρει την άνοιξη! ¶λλωστε, και οι Κερκυραίοι είχαν αλλαγές στη σύνθεσή τους, αλλά και τις αναγκαστικές απουσίες των Φλαβίνιο και Μουστόγιαννη, ενώ στο πρώτο ημίχρονο τραυματίστηκε και ο Γκουστάβο και στην ανάπαυλα αντικαταστάθηκε.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Στο πρώτο ημίωρο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο. Η κερκυραϊκή ομάδα απείλησε στο 6Ά με τον Ίσραελ Σίλβα και οι Γιαννιώτες «απάντησαν» στο 25Ά με τον Σολάκη.
Στη συνέχειά, όμως, οι «Φαίακες» ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου εκμεταλεύτηκαν στο έπακρο τις στημένες μπαλιές, από τις οποίες προήλθαν τα δύο πρώτα γκολ (στο 38Ά από τον Τσεμπερίδη και στο 45΄από τον Ίσραελ Σίλβα).
Στην επανάληψη, οι Γιαννιώτες προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και να μειώσουν με τον Μέζα στο 50Ά, ΅όμως το γκολ του Γιαννιτσανάκη στο 56Ά «σφράγισε» τη νίκη των Κερκυραίων και της έδωσε διαστάσεις θριάμβου, ενώ ταυτόχρονα αποτέλεσε την… ταφόπλακα στα όνειρα των Ηπειρωτών για πρόκριση στην επόμενη Φάση.
Έχοντας ένα σημαντικότατο προβάδισμα στο σκορ, οι «κυανέρυθροι» έριξαν τον ρυθμό τους και αρκέστηκαν στο να κρατήσουν το 3-0, κάτι που εο πέτυχαν με ευκολία.
Στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα η κερκυραϊκή ομάδα έκανε συντήρηση δυνάμεων, ενόψει του ματς της ερχόμενης Κυριακής με τη Βέροια, δίνοντας χώρους στον ΠΑΣ, ο οποίος ανέβασε την απόδοσή του, επιδιώκοντας να πετύχει το… γκολ της τιμής!
Έτσι, στο 62Ά ο Μιχαλόπουλος και στο 76Ά ο Σολάκης προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ, αλλά ενδιάμεσα (στο 67Ά) ο Γιαννιτσανάκης απώλεσε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 4-0.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Από πλευράς κερκυραϊκής ομάδας όλοι οι παίκτες τα πήγαν καλά. Κορυφαίος ήταν ο Ίσραελ Σίλβα, που εξελίσσεται σε… σταθερή αξία! Ξεχώρισαν και ο Τσεμπερίδης, ο Βιτουλαδίτης, ο Γκουστάβο και –για μία ακόμη φορά- ο Συμεωνίδης.
Από την ηπειρωτική ομάδα, διακρίθηκαν μόνον οι Μέζα και Ντάσιος.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Ο Χατζής προσπάθησε να διασφαλίσει την ηρεμία του αγώνα, δείχνοντας πέντε κίτρινες στο πρώτο ημίχρονο, και το κατάφερε, αφού στην επανάληψη δεν έβγαλε ούτε μία κάρτα! Οι Γιαννιώτες αμφισβήτησαν και διαμαρτυρήθηκαν στον ρέφερι για το εναντίον τους φάουλ που υπέδειξε στο 38Ά και από το οποίο προήλθε το πρώτο γκολ των «Φαιάκων». Επίσης, ο διαιτητής από τη Δυτική Αττική «χαρίστηκε» στον Ριμόλντι στο 42Ά και δεν του έδειξε την κίτρινη κάρτα για αντιαθλητικό φάουλ που έκανε. Πάντως, σε καμία περίπτωση ο Χατζής δεν διαμόρφωσε το αποτέλεσμα στον σημερινό αγώνα…

ΠΩΣ ΠΑΡΑΤΑΧΘΗΚΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σχήμα 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Συμεωνίδης. Δεξιά στην άμυνα ήταν ο Γκουστάβο και αριστερά ο Βιτουλαδίτης, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Μακρυδημήτρη και Κολοτούρο. Οι Γκίκας και Τσεμπερίδης έπαιξαν αμυντικά χαφ, ενώ στη μεσαία γραμμή ήταν δεξιά ο Σμαρτ και αριστερά ο Ρεπερνέ. Επιθετικό δίδυμο αγωνίστηκαν οι Γιαννιτσανάκης και Ίσραελ Σίλβα.
Όταν σο 46Ά βγήκε ο Γκουστάβο και μπήκε ο Πελαγίας, ο Κύπριος έπαιξε αριστερό μπακ και ο Βιτουλαδίτης πέρασε δεξί μπακ.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 6Ά ο Σμαρτ έκανε παράλληλη σέντρα από τα δεξιά και ο Γόγολος πρόλαβε να διώξει προ του ΅Ισραελ Σίλβα.
Στο 25Ά ο Τζάνης σέντραρε από τα δεξιά, ο Σολάκης έπιασε αδύναμο σουτ πάνω στην κίνηση και ο Συμεωνίδης μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία.
Στο 50Ά ο Μέζα έκανε ωραία προσπάθεια και σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, για να μπλοκάρει ο πορτιέρο του ΑΟΚ.
Στο 62Ά ο Ντάσιος σέντραρε από τα δεξιά, ο γκολκίπερ Συμεωνίδης έκανε έξοδο και λίγο έξω από την περιοχή του έδιωξε με το κεφάλι, η μπάλα έφτασε στον Μιχαλόπουλο, ο οποίος σε ανυπεράσπιστη εστία σούταρε άουτ.
Στο 67Ά ο γκολκίπερ Κουβεντάρης έκανε έξοδο προ του Γιαννιτσανάκη, ο επιθετικός του ΑΟΚ προσπάθησε να τον «κρεμάσει», όμωγ πάνω στη γραμμή του τέρματος έδιωξε ο Ντάσιος σε πλάγιο άουτ.
Στοπ 76Ά ο Σολάκης εκτέλεσε φάσυλ λίγο έξω από την περιοχή και ο Συμεωνίδης απέκρουσε ωραία στο αριστερό του «παραθυράκι».

Τα στοιχεία του αγώνα:

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – ΠΑΣ Γιάννινα 3-0

ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2.000
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ - ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: Δεν ανακοινώθηκαν

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χατζής (Δυτικής Αττικής)
ΕΠΟΠΤΕΣ: Παπαδόπουλος και Γκώνιας (Ανατολικής Αττικής)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 8Ά Παγώνης, 34Ά Μιχαήλ, 36Ά Σολάκης, 38Ά Ντάσιος, 40Ά Γιαννιτσανάκης
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 38Ά ο ΑΟΚ κέρδισε φάουλ περίπου τέσσερα μέτρα εξω από την περιοχή (στο ημικύκλιο), το οποίο αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι. Ανέλαβε να το εκτελέσει απευθείας ο Τσεμπερίδης, ο οποίος σούταρε συρτά, η μπάλα πέρασε το τείχος και κατέληξε στη δεξιά γωνία της εστίας του Κουβεντάρη (1-0).
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+) ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο γκολκίπερ του ΠΑΣ δεν μπόρεσε να μπλοκάρει τη μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Ίσραελ Σίλβα και αυτός με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα των «Φαιάκων» (2-0).
Στο 56Ά ο Ίσραελ Σίλβα έδωσε μπαλιά στον Γιαννιτσανάκη, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Κουβεντάρη και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-0.