Åèíéêü ÓôÜäéï ÊÝñêõñáò
Διαιτητής : Ã.Ãéáííüðïõëïò
 Ï ËïõêÜò Áðïóôïëßäçò Þôáí ï Þñùáò ôïõ áãþíá

Με ψυχή ο ΑΟΚ στους «16» του Κυπέλλου!

Ο ΑΟ Κέρκυρα συνεχίζει την καταπληκτική του πορεία στο Κύπελλο Ελλάδας. Σήμερα κέρδισε μια ομάδα από τη Σούπερ Λίγκα, τον Λεβαδειακό, με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι, και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τους 16 του θεσμού.

Τετάρτη, 12/11/2008

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
Ήταν μια σπουδαία επιτυχία για τους «Φαίακες», οι οποίοι σήμερα ξεκίνησαν τον αγώνα με αρκετούς "εφεδρικούς" παίκτες (Μπουτζίκος, Αποστολίδης, Μποντερόνε, Μακρυδημήτρης, Μουστόγιαννης). Ήταν και μια ηρωική νίκη, αφού οι Φλαβίνιο και Σμαρτ κάποια στιγμή χτύπησαν, αλλά συνέχισαν να αγωνίζονται έστω και τραυματίες, ενώ ο ΑΟΚ στα τελευταία 12 λεπτά της παράτασης έμεινε με δέκα παίκτες, αφού ο Μακρυδημήτρης χτύπησε και βγήκε (δεν αντικαταστάθηκε, διότι είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές).
Παρά τα προβλήματά της, η κερκυραϊκή ομάδα έπαιξε με ψυχή και πανηγύρισε την πανάξια πρόκριση.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΣΕΡΙ!
Ήταν η τρίτη πρόκριση που παίρνει φέτος για το Κύπελλο ο ΑΟ Κέρκυρα, μετά το 1-0 επί του Φωκικού και το 3-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Δηλαδή, κατά σειρά οι «Φαίακες» απέκλεισαν μια ομάδα της ΓΆ Εθνικής, μία ομάδα της ΒΆ Εθνικής και μία ομάδα της Σούπερ Λίγκα!
Ο ΑΟΚ δεν έχει δεχθεί κανένα γκολ στο Κύπελλο, και τώρα πλέον θα περιμένει την κλήρωση από την ΕΠΟ για να μάθει ποιος θα είναι ο αντίπαλός του στον Πέμπτο Γύρο της διοργάνωσης.

ΗΡΩΑΣ Ο ΛΟΥΚΑΣ!
Για να πάρεις μια πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι, χρειάζεται να έχεις και πολλή τύχη. Όταν, όμως, είσαι τερματοφύλακας και αποκρούεις τα δύο από τα τέσσερα πέναλτι της αντίπαλης ομάδας, αυτό σημαίνει και ικανότητα! Στη… ρώσικη ρουλέτα, ο Λουκάς Αποστολίδης είπε «όχι»… εις διπλούν, στους Μπούσι και Εμεράν, σταματώντας και στις δύο περιπτώσεις τη μπάλα με τα πόδια, ενώ και κατά τη διάρκεια του κανονικού αγώνα και της παράτασης ο 28χρονος πορτιέρο ήταν πολύ θετικός, με αποκορύφωμα την απόκρουση του 23ου λεπτού, όπου έσωσε την εστία του, σε κοντινό σουτ του Τζωρμπατζάκη.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Έγινε ένα παιχνίδι που ήταν μέτριο σε ποιότητα, με πολύ λίγες φάσεις, από το οποίο όσοι το παρακολούθησαν θα έχουν να θυμούνται μόνον τη διαδικασία των πέναλτι!
Η κερκυραϊκή ομάδα ξεκίνησε δυνατά και είχε την υπεροχή στο πρώτο 20λεπτο, δημιουργώντας ευκαιρίες στο 2΄με τον Σμαρτ και στο 17Ά με τον Ρεπερνέ. Στη συνέχεια ο Λεβαδειακός ισορρόπησε και στο 23΄έχασε την πρώτη (και μοναδική του σε όλο τον αγώνα!) ευκαιρία, με τον Τζωρμπατζάκη. Οι Κερκυραίοι απείλησαν στο 34Ά με τον Μακρυδημήτρη και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δεν σημειώθηκε κάποια άλλη καλή φάση.
Στη επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε. Έγινε ένα παιχνίδι μοιρασμένο και κέντρου, με ακόμη λιγότερες φάσεις σε σχέση με το πρώτο μέρος. Οι δύο ομάδες δεν έδειξαν διατεθειμένες να ρισκάρουν και να βγουν μπροστά, διότι έτσι θα υπήρχε ο κίνδυνος να αφήσουν εκτεθειμένη την άμυνά τους.
Οι προπονητές τους έβαλαν τα δυνατά τους χαρτιά στην επίθεση, μήπως και έρθει το πολυπόθητο γκολ, διότι δεν ήθελαν να πάει ο αγώνας στην παράταση, αφού αυτό θα δημιουργούσε κόπωση στους παίκτες, ενόψει των αγώνων Πρωταθλήματος.
Τελικά, γκολ δεν μπήκε στο κανονικό 90λεπτο, με τους «Φαίακες» να δημιουργούν ευκαιρίες με τους Σμαρτ στο 68Ά και Μουστόγιαννη στο 77Ά, κι έτσι η συνάντηση οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση.
Ούτε κι εκεί, όμως, άλλαξε κάτι σε ότι αφορά την εικόνα του ματς. Το μόνο που άλλαξε ήταν η αριθμητική ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων, αφού ο Μακρυδημήτρης τραυματίστηκε και η κερκυραϊκή ομάδα συνέχισε με δέκα παίκτες. Στην… ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι οι «κυανέρυθροι» ήταν απολύτως εύστοχοι, εν αντιθέσει με τους «πράσινους». Κι έτσι πανηγύρισαν την πρόκριση.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Για τον Αποστολίδη γράψαμε παραπάνω. Από πλευράς κερκυραϊκής ομάδας πολύ καλά τα πήγαν και οι Γκουστάβο, Σμαρτ και Κολοτούρος. Από τον Λεβαδειακό διακρίθηκαν μόνον οι Ντιμπαλά και Ανδράλας.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Ο Γιώργος Γιαννόπουλος είχε εύκολο έργο, αφού στο ματς δεν έγινε κάποια δύσκολη φάση. «Έβγαλε» τον αγώνα με λίγες κάρτες, αν και θα μπορούσε σε κάποιες περιπτώσεις να δείξει επιπλέον μία ή δύο ακόμη. Σε γενικές γραμμές, η διαιτησία του Αθηναίου ρέφερι ήταν πάρα πολύ καλη.

ΠΩΣ ΠΑΡΑΤΑΧΘΗΚΕ Ο ΑΟΚ
Ο Νίκος Παντέλης ξεκίνησε τον αγώνα με σχήμα 4-4-1-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Αποστολίδης, δεξιά στην άμυνα ο Γκουστάβο, αριστερά ο Μπουτζίκος και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Πελαγίας και Κολοτούρος. Οι Μακρυδημήτρης και Ρεπερνέ έπαιξαν αμυντικά χαφ, ο Μουστόγιαννης ήταν δεξιά στη μεσαία γραμμή και ο Σμαρτ αριστερά. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Μποντερόνε και ΄λίγο πιο πίσω (ως επιθετικός χαφ) ο Τσάγγαρης.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 2Ά ο Σμαρτ έκανε μπάσιμο στην περιοχή από τα δεξιά, σούταρε συρτά και δυνατά, αλλά ο Μπλάζιτς μπλόκαρε τη μπάλα.
Στο 13Ά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ρεπερνέ από τα δεξιά.
Στο 23Ά σημειώθηκε η μοναδική καλή στιγμή του Λεβαδειακού σε όλο το ματς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τζωρμπατζάκης σούταρε συνατά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Αποστολίδης απέκρουσε σωτήρια.
Στο 34΄η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ύστερα από σουτ του Μακρυδημήτρη έξω από την περιοχή.
Στο 68Ά ο Σμαρτ έκανε ωραίο ελιγμό και ξεμαρκαρίστηκε, σούταρε από το ύψος της περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.