Δημοτικό Στάδιο Καισαριανής
Διαιτητής : Θάνος
 Στιγμιότυπο από το σημερινό αγώνα

Κόλλησε στο «Χ» στην Καισαριανή (1-1)

Ανεβάζοντας την απόδοση του στο δεύτερο μέρος ο ΑΟΚ ισοφάρισε το γκολ που δέχτηκε στο κακό πρώτο μέρος και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Καισαριανή

Δευτέρα, 26/10/2009

Στο πρώτο μέρος που διεξήχθει υπό ισχυρή βροχόπτωση η ομάδα του Εθνικού Αστέρα ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και φαινόταν να πατάει πιο γερά στο βρεγμένο τερέν απέναντι σε μία Κέρκυρα που έδειχνε να "ψάχνεται", αφού είχε δυσκολία στην κυκλοφορία της μπάλας και σπάνιες επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ. Η ομάδα της Καισαριανής κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την ανωτερότητα της στα μέσα του ημιχρόνου, όταν σε γύρισμα του Ουκάρ μέσα στην περιοχή ο Κριπιντίρης σούταρε με τη μία στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Αποστολίδη.

Ο Μπάμπης Τεννές βλέποντας την κακή εικόνα που παρουσίαζε ο ΑΟΚ μέχρι εκείνο το σημείο αποφάσισε να ανακατέψει την τράπουλα και προχώρησε σε μία γρήγορη αλλαγή, περνώντας τον Λαμπρόπουλο στη θέση του Μακρυδημήτρη μόλις στο 31ο λέπτο.  Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η κερκυραϊκή ομάδα προσπάθησε να ασκήσει πίεση στους γηπεδούχους οι οποίοι είχαν οπισθοχωρήσει για να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ μέχρι την εκπνοή των πρώτων 45 λεπτών χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του ΑΟΚ βελτιώθηκε.  Εδειξε από νωρίς ότι θέλει την ισοφάριση απειλώντας αρχικά με τον Τσίγκα που δεν μπόρεσε από κοντά και ακολούθως με τον Λουρένσο να χάνει τρομερό τετ α τετ.  Η ισοφάριση τελικά ήρθε μόλις 8 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Μπερνς με ένα όμορφο δυνατό σουτ με το αριστερό, έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκίτκου για το 1-1

Από εκεί και ύστερα οι κερκυραίοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και έψαχναν να βρουν τους διαδρόμους για την εστία του Γκίτκου. Ο Εθνικός Αστέρας προσπαθούσε να γίνει απειλητικός με τον διαρκή πονοκέφαλο στην άμυνα του ΑΟΚ που άκουγε στο όνομα Γκουεϊ.

Οι δύο ομάδες το μόνο που κατάφεραν ήταν να δημιουργήοσυν από μία καλή στιγμή η κάθε μία στα αντίπαλα καρέ. Η Κέρκυρα σε δύο σέντρες του Γκουστάβο από τα δεξιά που τελευταία στιγμή δεν βρήκαν αποδέχτες για να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα και ο Αστέρας με τον Διαμάντη να απειλεί από κοντά τον Αποστολίδη όμως η γυριστή κεφαλια που επιδιώξε πήγε στα χέρια του έμπειρου πορτιέρο.

Πρωταγωνιστές οι Γκουεϊ, Διαμάντης για τον Αστέρα και οι Μπερνς, Παρασκευαϊδης για τους Φαίακας.

Ο διαιτητής Δ. Θάνος κιτρίνησε τους Χωριανόπουλο και Σίλβα, Ιωάννου, Τσίγκα, Παρασκευαϊδη

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εθνικός Αστέρας (Αντώνης Μανίκας): Γκίτκος, Παριανός, Καρατζάς, Τραορέ, Κριπιντήρης, Χωριανόπουλος (89’ Καγκιούζης) , Ουκάρ, Γκουεί, Διαμάντης (80’ Φαμπίνιο), Τζημόπουλος, Λουάμο (80’ Προβατίδης).

ΑΟ Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Αποστολίδης, Ιωάννου, Βενέτης, Κοντοδήμος, Φλαβίνιο, Μπέρνς, Παρασκευαίδης Τσίγκας (81’ Γιαννιτσανάκης), Γκουστάβο, Μακρυδημήτρης (31’ Λαμπρόπουλος), Ισραέλ Σίλβα (50’ Λουρένσο).