29/10Αιγάλεω-SKODA Ξάνθη1 - 0
29/10Ο.Φ.Η.-Άρης1 - 0
29/10Ηρακλής-Παναθηναϊκός0 - 1
Κυριακή, 29/10/2006
Περιγραφή – κριτική: Χρήστος Γραμμένος Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντοτε ο καλύτερος. Αυτό αποδεικνύεται συνεχώς, αποδείχθηκε και σήμερα στο Εθνικό Στάδιο του νησιού μας, όπου ο ΑΟ Κέρκυρα γνώρισε την ήττα από τον Πανιώνιο. Η κερκυραϊκή ομάδα ήταν ανώτερη του αντιπάλου της και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε. Κι όμως, έφυγε ηττημένη από το γήπεδο, και μάλιστα μπροστά στο κοινό της… Για να κερδίσεις, θα πρέπει να πετύχεις γκολ. Και σήμερα, το γκολ ήλθε από τον Πανιώνιο. Κι αυτός κέρδισε! Ενώ ο ΑΟΚ, που δικαιούνταν τη νίκη, δεν πήρε ούτε ένα βαθμό… Ο ΑΟ Κέρκυρα είχε μεν ευκαιρίες, αλλά τί να το κάνεις; Επαληθεύτηκε, λοιπόν, ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου και η ομάδα μας έχασε το ματς. Δεν θα πρέπει, όμως, αυτό να φέρει την απογοήτευση στον κόσμο. ’Αλλωστε, παρά την ήττα της η ομάδα μας είναι ακόμη ψηλά στη βαθμολογία, στην 5η θέση, σε αρκετή απόσταση από την «ουρά» του πίνακα. Συμπερασματικά, για τον σημερινό παιχνίδι, μπορούμε να πούμε ότι πέραν της ατυχίας και της κακής διαιτησίας (αναφέρουμε παρακάτω), στην κερκυραϊκή ομάδα ήταν και πάλι εμφανή δύο σημαντικά προβλήματα: πρώτον, ότι της λείπει ο παίκτης-ηγέτης, που θα έχει ευχέρεια στο σκοράρισμα, και δεύτερον ότι μειονεκτεί πολύ στις στημένες φάσεις, αφού και σήμερα δέχθηκε γκολ από μια τέτοια. Η ομάδα μας είχε και την ατυχία να στερηθεί έναν παίκτη, πραγματικό «μηχανάκι», τον Γκουέλα, που παρότι τραυματίας, έπαιξε για ένα ημίχρονο (στο πρώτο) σφίγγοντας τα δόντια και στη συνέχεια δεν άντεξε και βγήκε. Συνεχίστηκε, λοιπόν, η παράδοση υπέρ του Πανιωνίου. Το συγκρότημα της Νέας Σμύρνης έχει αντιμετωπίσει τρεις φορές τον ΑΟ Κέρκυρα σε επίσημα ματς, για το Πρωτάθλημα της πρώτης Εθνικής, και στις τρεις φορές οι Αθηναίοι βγήκαν νικητές (1-3, 1-3, 0-1). Η κερκυραϊκή ομάδα ήταν καλύτερη στο σημερινό παιχνίδι, μετά το πρώτο ημίχρονο του ματς και μέχρι το τέλος του. Απώλεσε αρκετές ευκαιρίες και είχε δοκάρι με τον Καγκιούζη στο 54ο λεπτό. Ο Πανιώνιος φάνηκε καθαρά ότι είχε έλθει στο νησί κατ’ αρχάς για την ισοπαλία, και από ‘κει και πέρα προσπαθούσε να γίνει απειλητικός με αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να μπορεί να γίνει απειλητικός για την εστία του Σιντιμπέ. Τελικά, κατάφερε να σκοράρει από μια στημένη φάση, στο 79ο λεπτό, με τον Πλετς, ύστερα από αδράνεια της κερκυραϊκής άμυνας. Τα λάθη πληρώνονται… Είναι αξιοσημείωτο ότι η ομάδα της Νέας Σμύρνης δημιούργησε μόλις μία ευκαιρία σε όλο το παιχνίδι, κι αυτή ήταν μετά το γκολ, όταν ο ΑΟ Κέρκυρα είχε βγει μπροστά για να ισοφαρίσει. Και πάλι, όμως, η διαιτησία έβαλε το… χεράκι της! Σε τρεις (!) περιπτώσεις ο ΑΟΚ ζήτησε πέναλτι, όμως ο διαιτητής Βασίλης Παμπορίδης έκανε τα… στραβά μάτια! Στη φάση του 19ου λεπτού η κερκυραϊκή ομάδα ζήτησε δύο πέναλτι. Ο Φλαβίνιο σούταρε και η μπάλα φάνηκε να βρίσκει το χέρι του Πλετς, όμως παρά τις διαμαρτυρίες του ΑΟΚ ο ρέφερι έδειξε «παίζετε», ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ντα Σίλβα φάνηκε να ανατρέπεται από αμυντικό κι έπεσε στο έδαφος, υπήρξαν νέες (πιο έντονες) διαμαρτυρίες, όμως και πάλι ο διαιτητής έδειξε «παίζετε». Η περίπτωση, όμως, του 38ου λεπτού, ήταν ορισμός του πέναλτι! Σε αντεπίθεση του ΑΟ Κέρκυρα, ο Ντ’Ακόλ μπήκε από αριστερά στην περιοχή και ο Μπερτέ ήλθε με δύναμη με και τον απώθησε με το σώμα. Ο επιθετικός του ΑΟΚ έπεσε στο έδαφος, όμως ο διαιτητής δεν υπέδειξε το πεντακάθαρο πέναλτι και στέρησε την ευκαιρία στην κερκυραϊκή ομάδα να σκοράρει… Στο ΑΟΚ, λοιπόν, θεωρούν ότι σημαντικά σημεία του αγώνα ήταν οι παραπάνω φάσεις, όπου δεν υποδείχθηκε η «εσχάτη των ποινών». Η λήξη του ματς βρήκε στεναχωρημένους για την ήττα τους Κερκυραίους φιλάθλους, που για μία ακόμη φορά γέμισαν το Εθνικό Στάδιο. Πάντως, χειροκρότησαν τόσο την κερκυραϊκή ομάδα για την προσπάθεια, όσο και τον Πανιώνιο για τη νίκη. Αμέσως μετά το τέλος του παιχνιδιού, οι παίκτες και η τεχνική ηγεσία του Πανιωνίου κατευθύνθηκαν προς τη μεριά της μεγάλης κερκίδας, όπου βρισκόταν περίπου 50 οπαδοί της νεοσμυρνιώτικης ομάδας που είχαν ταξιδέψει από την Αθήνα με πούλμαν, και τους χαιρέτισαν. ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – Πανιώνιος 0-1 ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3.500 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2.050 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 36.900 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Παμπορίδης (Κιλκίς) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Καγκιούζης, Μοσχογιάννης, Μάκος ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: - ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 54’ ο Σκούφαλης έδωσε στον Καραδήμο και αυτός γύρισε στον Καγκιούζη, που σούταρε από καλή θέση και η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι στης εστίας του Κένινγκ. ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 73’ ο Φερνάντες εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, η άμυνα του ΑΟΚ ολιγώρησε και ο Σιντιμπέ δίσταξε να βγει, και ο Πλετς αφύλακτος με κοντινή κεφαλιά σκόραρε. ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Καγκιούζης (32’), Ντ’ Ακόλ (42’), Σκούφαλης (45’), Φλαβίνιο (50’), Μοσχογιάννης (68’), Μπούρμπος (90’) - Καρνέιρο (87’) ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Μοσχογιάννης., Γκουστάβο, Φλαβίνιο, Φούφουλας, Τόσκας (77’ Αναστασιάδης), Καγκιούζης (80’ Μπούρμπος), Γκουέλα (46’ Καραδήμος), Σκούφαλης, Ντα Σίλβα, Ντ’ Ακόλ. (Στον πάγκο κάθισαν οι: Σερεμέτ, Πάσιος, Κουτσουρές, Πετράς). ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (‘Εβαλντ Λίνεν): Κένινγκ, Μανιάτης, Μπερτέ (57’ Εξουζίδης), Πλετς, Ενσαλίβα, Μπρέσκα (62’ Καρνέιρο), Αραβίδης, Μάκος (70’ Τσκιτισβίλι), Γουνδουλάκης, Σπυρόπουλος, Φερνάντες. (Στον πάγκο κάθισαν οι: Κρέσιτς, Γκάσπαρ, Κόντι, Ζέζελ). ’Ενθερμη συζήτηση με παράγοντες του ΑΟ Κέρκυρα, δημοσιογράφους και φιλάθλους είχε μετά το τέλος του αγώνα ο Βαγγέλης Φιλιππής. Θυμίζουμε ότι πριν από έξι χρόνια ο κ. Φιλιππής υπήρξε προπονητής της κερκυραϊκής ομάδας. Σήμερα ασκεί χρέη προπονητή των τερματοφυλάκων στον Πανιώνιο. Στη μεγάλη κερκίδα του Εθνικού Σταδίου κάθισε και ο σκάουτερ της ΑΕΚ, Τόνι Σαβέβσκι, ο οποίος ήθελε να δει κάποιους παίκτες και από τις δύο ομάδες. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ ‘Εβαλντ Λίνεν (προπονητής Πανιωνίου): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι που κερδίσαμε το παιχνίδι, αλλά σήμερα ήμασταν και λίγο τυχεροί, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Η Κέρκυρα είναι πολύ καλή και δυνατή ομάδα, με πολύ καλή τεχνική, και θα μπορούσε να είχε πετύχει δύο-τρία γκολ. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε καλό έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά μερικές φορές είχαμε καλή κυκλοφορία και δεν είμαι ικανοποιημένος που αφήσαμε την Κέρκυρα να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο και δεν αφήσαμε την Κέρκυρα να κάνει ευκαιρίες. Μέχρι να μπει το γκολ μας, όλα έδειχναν ότι δικαιότερο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία. Στο τέλος ήταν τυχερή η νίκη μας, αλλά μας άξιζε, γιατί σε προηγούμενα παιχνίδια χάναμε στο τέλος τη νίκη». Μπάμπης Τεννές (προπονητής ΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο για τη νίκη του. Στο ποδόσφαιρο δυστυχώς δεν υπάρχει πάντοτε δικαιοσύνη, σε ό,τι αφορά το αποτέλεσμα. Προσπαθήσαμε πάρα πολύ και αν έπρεπε να κερδίσει μία ομάδα, αυτή είμαστε εμείς. Ο Πανιώνιος κέρδισε όχι γιατί ήταν καλύτερος, αλλά επειδή ήταν πιο τυχερός. Υπάρχει στεναχώρια, αλλά όχι απογοήτευση. Η ομάδα μου έδειξε για μία ακόμη Κυριακή ότι έχει δυνατότητες. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας για τη συμπαράσταση». ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΩΝ Γιάννης Μανιάτης (αμυντικός Πανιωνίου): «Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για το αποτέλεσμα, που το αξίζαμε, γιατί στα δύο προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια είχαμε δεχθεί γκολ στις καθυστερήσεις. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που ήταν στο πλευρό μας». Ξενοφώντας Μοσχογιάννης (αμυντικός και αρχηγός ΑΟΚ): «Σίγουρα υπάρχει στεναχώρια για την ήττα. Θα προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε και να φτιάξουμε τη ψυχολογία μας. Η συνέχεια είναι δύσκολη και δεν θα πρέπει να σκύψουμε το κεφάλι». Χρήστος Γραμμένος