ΒΑΡΟΥΧΑΣ: «Το γκολ της Κέρκυρας ήταν κανονικό»

05/11Απόλλωνας Καλ.-Ηρακλής2 - 1
05/11Άρης-Α.Ε.Κ.1 - 3
05/11Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός1 - 0
Σάββατο, 04/11/2006
Περιγραφή - σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος Στην Τούμπα σήμερα άλλος είχε το όνομα και άλλος τη χάρη! Εάν κάποιος δεν γνώριζε σε ποιο γήπεδο γινόταν το παιχνίδι, ή δεν ήξερε ότι με τα μαύρα ήταν ο ΠΑΟΚ και με τα λευκά ο ΑΟ Κέρκυρα, θα νόμιζε ότι η μεγάλη ομάδα -που έπαιζε και γηπεδούχος- ήταν οι «άσπροι»! Απορούμε, πόσο καλύτερα θα πρέπει να παίξει ο ΑΟ Κέρκυρα για να κερδίσει, σε τόσο δύσκολες έδρες όπως του Αρη, της Ξάνθης και του ΠΑΟΚ; Η κερκυραϊκή ομάδα έχει δείξει (και αποδείξει) ότι δεν φοβάται κανέναν αντίπαλο. Τους κοιτάει όλους «στα μάτια», τους «χτυπάει» στα ίσα και κερδίζει τις εντυπώσεις. Δυστυχώς, όμως, όχι και τους βαθμούς που αξίζει… Το τελικό αποτέλεσμα στην Τούμπα ήταν πέρα για πέρα πλασματικό. Ο ΑΟ Κέρκυρα είχε τα ηνία του αγώνα κι ένα εκπληκτικό πρώτο τέταρτο. Γενικά, ο ΑΟΚ με το στήσιμο και τη λειτουργία του εξουδετέρωσε όλα τα ατού των γηπεδούχων, οι οποίοι «μπλόκαραν», δημιούργησε και απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες, και αν δεν υπήρχε το γνωστό επιθετικό πρόβλημα (λείπει από την ομάδα ο παίκτης που θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα), θα έφευγε τουλάχιστον με την ισοπαλία από τη Θεσσαλονίκη. Στην πρώτη του ευκαιρία, ο ΠΑΟΚ πέτυχε το γκολ που του έδωσε τη νίκη. Μια νίκη, την οποία όμως δεν άξιζε και αυτό το συμπέραναν όλοι όσοι παρακολού6ξησαν το παιχνίδι. Ο ΑΟ Κέρκυρα απέδειξε ότι η βαθμολογική του θέση μόνο τυχαία δεν είναι. Παρόλα αυτά, παραμένει χωρίς νίκη στα τρία τελευταία ματς. Ο Αθηναίος διαιτητής Μιχάλης Γερμανάκος έκανε ένα τραγικό λάθος, στερώντας από την ομάδα μας ένα κανονικότατο γκολ που πέτυχε. Ηταν μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο προωθημένος Μοσχογιάννης πέτυχε γκολ με κεφαλιά, όμως ο ρέφερι «ανακάλυψε» επιθετικό φάουλ του υψηλόσωμου αμυντικού του ΑΟΚ κι έτσι ακύρωσε το τέρμα. Εάν το γκολ αυτό είχε μετρήσει, όπως θα έπρεπε, τότε ο ΑΟ Κέρκυρα θα είχε βάλει από πολύ νωρίς τις βάσεις για ένα θετικό αποτέλεσμα μέσα στην Τούμπα… Η κερκυραϊκή ομάδα δικαιούνταν τουλάχιστον ενός τέρματος. Πέραν της φάσης του γκολ που ακυρώθηκε, είχε στο 11ο λεπτό κάθετο δοκάρι ο Καγκιούζης, στο 26ο και στο 34ο ο Φλαβίνιο υποχρέωσε τον τερματοφύλακα Φενρνάντεζ σε εξαιρετικές αποκρούσεις, στο 52΄ο Μοσχογιάννης μόνος με τον Φερνάντεζ έστειλε τη μπάλα άουτ με τον… ώμο, και στο 69ο ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ απέκρουσε με γροθιές τη μπάλα σε εκτέλεση φάουλ του Καγκιούζη Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Μοσχογιάννης και Φλαβίνιο. Ο πρώτος, μάλιστα, βοηθούσε όχι μόνο στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση. Αντίθετα, ο Ντ Ακόλ ήταν εντελώς μόνος του μπροστά και δεν μπόρεσε μα γίνει απειλητικός. Οσον αφορά τον Γκουέλα, ήταν… εκτός παιχνιδιού. Δεν ξέρουμε αν αυτό οφείλεται σε πρόβλημα τραυματισμού, ή αν ο παίκτης είναι ντεφορμέ, πάντως ο Τεννές δεν έπρεπε να τον αφήσει μέσα σε όλο το 90λεπτο, αφού έβλεπε ότι δεν «τραβούσε». Πέραν των δικαιότατων παραπόνων του ΑΟ Κέρκυρα για την ακύρωση του κανονικού γκολ από τον Μοσχογιάννη, θα πρέπει πάντως να αναφέρουμε και το άλλο: ότι ο διαιτητής «χαρίστηκε» στον Τόσκα και δεν τον απέβαλλε. Ο αμυντικός του ΑΟΚ είχε κίτρινη κάρτα από το 17ο λεπτό και όταν στο 55ο ανέτρεψε από πίσω τον Τόργκελε, ο ρέφερι δεν θέλησε να του δείξει τη δεύτερη κάρτα και να τον αποβάλλει, και να αφήσει έτσι την κερκυραϊκή ομάδα με δέκα παίκτες, αλλά και να στερήσει στον νεαρό ποδοσφαιριστή το δικαίωμα να παίξει στο επόμενο ματς, με τον ΟΦΗ. Το σημερινό παιχνίδι ήταν μια… φωτοτυπία αυτού της προηγούμενης Κυριακής, με τον Πανιώνιο; Γιατί το λέμε αυτό; Διότι, όπως και την περασμένη Κυριακή, έτσι και σήμερα ο ΑΟΚ… α) Ηταν πολύ καλύτερος του αντιπάλου του, όμως έχασε με σκορ 0-1 β) Στο 0-0 είχε δοκάρι με τον Καγκιούζη γ) Δέχθηκε γκολ από το… πουθενά, με κεφαλιά, στη πρώτη ευκαιρία της αντίπαλης ομάδας δ) Αδικήθηκε από τον διαιτητή (τότε δεν δόθηκε πέναλτι σε ανατροπή του Ντ Ακόλ, σήμερα ακυρώθηκε καθαρό γκολ από τον Μοσχογιάννη). Στο προ-αγωνιστικό μας ρεπορτάζ, σε τούτη την ιστοσελίδα, είχαμε τον τίτλο… Χωρίς άγχος στη «φλεγόμενη» Τούμπα. Λοιπόν, ο τίτλος μας επιβεβαιώθηκε κατά το… πρώτο ήμισι! Διότι η Τούμπα, με την τόσο χαμηλή θερμοκρασία και τις σχεδόν άδειες κερκίδες, μόνο… φλεγόμενη δεν ήταν! Είναι αξιοσημείωτο ότι και στα τρία παιχνίδια που έχουμε δώσει με τον ΠΑΟΚ στην πρώτη Εθνική, έχουμε χάσει με το ίδιο σκορ (0-1)… Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΠΑΟΚ – ΑΟ Κέρκυρα 1-0 ΓΗΠΕΔΟ: Τούμπας, Θεσσαλονίκη ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2.500 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2.168 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 21.820 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Γερμανάκος (Αθήνας) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 17ο Τόσκας, 39ο Γκουστάβο, 84ο Κωνσταντινίδης, 88ο Φερνάντεζ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: - ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 40ο λεπτό ο Κωνσταντινίδης σέντραρε από αριστερά και ο επερχόμενος Ηλιάδης με κεφαλιά έκανε το 1-0. ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 11ο λεπτό ο Καγκιούζης σούταρε με το αριστερό, έξω από την περιοχή, και η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Φερνάντεζ. ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Φλαβίνιο (26ο, 34ο), Μοσχογιάννης (52ο), Τόργκελε (54ο), Καγκιούζης (69ο), Γιασεμάκη (85ο) Οι συνθέσεις των ομάδων: ΠΑΟΚ (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Φερνάντεζ, Αραμπατζής (74ο Γκονζάλες), Μπαρκαουάν, Κωνσταντινίδης, Ζαγοράκης, Ηλιάδης, Μίετσελ (91ο Μπαλάφας), Τόργκελε (63ο Γιασεμάκη), Χαραλάμπους, Μελίσσης, Μέγκαχεντ. Στον πάγκο έμειναν οι: Τοχούρογλου, Σεγκάρα, Χασιώτης, Τσίγκας ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Μοσχογιάννης. Καραδήμος (62ο Ντα Σίλβα), Καγκιούζης, Γκουστάβο, Ντ Ακόλ, Γκουέλα, Φλαβίνιο, Βαρτζιώτης (46ο Σκούφαλης), Τόσκας (87ο Πελαγίας), Φούφουλας. Στον πάγκο έμειναν οι: Σερεμέτ, Πάσιος, Κουτσουρές, Αναστασιάδης.