ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ: «Η Κέρκυρα αξίζει για την πρώτη Εθνική»
ΤΕΝΝΕΣ: «Αρκετά ικανοποιητική η συγκομιδή μας»

12/11SKODA Ξάνθη-Ατρόμητος1 - 0
12/11Α.Ε.Κ.-Λάρισα5 - 0
12/11Ολυμπιακός-Απόλλωνας Καλ.5 - 0
Κυριακή, 12/11/2006
Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος Σπουδαία και σημαντική νίκη πέτυχε σήμερα ο ΑΟ Κέρκυρα στο Εθνικό Στάδιο του νησιού μας, με 1-0 επί του ΟΦΗ. Πέραν από την κατάκτηση των τριών πολύτιμων πόντων, το σημερινό αποτέλεσμα θα παίξει ρόλο και στον τομέα του ηθικού και της ψυχολογίας, αφού στη συνέχεια το πρόγραμμα της κερκυραϊκής ομάδας είναι εξαιρετικά δύσκολο. Στο προαγωνιστικό μας ρεπορτάζ (βλ. στήλη με τίτλο «Πάση θυσία το «τρίποντο» θέλει ο ΑΟΚ») γράψαμε πως αν σήμερα ο ΑΟ Κέρκυρα παρουσίαζε το γνωστό πολύ καλό του αγωνιστικό πρόσωπο, και η διαιτησία στέκονταν στο ύψος της, τότε σίγουρα θα πανηγυρίσουμε τη νίκη. Αυτό ακριβώς, λοιπόν, συνέβη στο σημερινό ματς. Η κερκυραϊκή ομάδα είχε και πάλι πολύ καλή απόδοση, δημιούργησε σωρεία ευκαιριών, είχε και δύο δοκάρια, και ο διαιτητής Γκαϊτατζής δεν ακολούθησε τη συνήθη… τακτική των προηγούμενων συναδέλφων του, και σφύριξε «50-50». Ετσι, έστω και στις καθυστερήσεις, ο ΑΟΚ πήρε το «τρίποντο»! Μετά από το σημερινό αποτέλεσμα, ο ΑΟ Κέρκυρα επέστρεψε στις νίκες, τις οποίες είχε άδικα στερηθεί στους προηγούμενους τρεις αγώνες. Η ομάδα μας έφτασε τους 15 βαθμούς και ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ατενίζοντας πλέον με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον. Ο Γιώργος Ζαχαρόπουλος έκανε θριαμβευτική επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους. Ο 35χρονος επιθετικός αποδείχθηκε «χρυσή αλλαγή» για τον Μπάμπη Τεννέ, αφού μπήκε στο 62ο λεπτό και σκόραρε με κεφαλιά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Να σημειωθεί ότι ο έμπειρος στράικερ επέστρεψε ξανά στα γήπεδα μετά από δυόμισι μήνες απουσίας, λόγω τραυματισμού. Το σημερινό ματς ήταν πολύ καλό ποιοτικά, με πολλές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, δύο δοκάρια κι ένα γκολ. Σίγουρα, αποζημίωσε τους περίπου 3.000 φιλάθλους που το παρακολούθησαν, μεταξύ των οποίων και περίπου 15 οπαδοί της ομάδας του Ηρακλείου. Ο ΟΦΗ παρότι έπαιζε εκτός έδρας, εντούτοις δεν κλείστηκε στην άμυνά του, ούτε έπαιξε αντιποδόσφαιρο. Αντιθέτως, βγήκε στην επίθεση και προσπάθησε για το «διπλό». Ο ΑΟ Κέρκυρα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και στο πρώτο ημίωρο είχε τρεις καλές ευκαιρίες. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και το παιχνίδι πλέον παιζόταν σε όλο το γήπεδο. Στην αρχή της επανάληψης, οι Κρητικοί μπήκαν πιο αποφασιστικά, αλλά γρήγορα η κερκυραϊκή ομάδα ισορρόπησε και βγήκε ξανά στην επίθεση. Στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα οι δύο αντίπαλοι πρόσεχαν κυρίως τα… μετόπισθεν κι έτσι δεν έγινε κάποια μεγάλη ευκαιρία. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως η συνάντηση θα έληγε με «λευκή» ισοπαλία, ήλθε το γκολ του Ζαχαρόπουλου στις καθυστερήσεις και ο ΑΟΚ πήρε τη νίκη. Μια νίκη που ήταν πέρα για πέρα δίκαιη, αφού ο ΑΟ Κέρκυρα ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερος, έχασε πολλές ευκαιρίες και δύο φορές η μπάλα προσέκρουσε στα δοκάρια του Σηφάκη. Ο Μπάμπης Τεννές σήμερα εφάρμοσε σύστημα 5-4-1, με προωθημένο αρχικά τον Ντ Ακόλ, αλλά και τους Γκουέλα και Σκούφαλη να ανεβαίνουν ως εξτρέμ, κι επίσης τον Φούφουλα να παίζει πότε ως κεντρικός αμυντικός και πότε ως αμυντικός χαφ. Στην επανάληψη, οι αλλαγές που έγιναν ήταν απλά σε πρόσωπα (στις ίδιες θέσεις) και όχι σε συστήματα. Οσον αφορά τον ΟΦΗ, έπαιξε με σύστημα 4-4-2. Τα μεγάλα… κανόνια της Κρητικής ομάδας, δηλαδή οι Ντρούλιτς, Οφορίκουε και Νουαφόρ, σήμερα «σίγησαν», λόγω της πολύ καλής αμυντικής διάταξης του ΑΟΚ. Η κερκυραϊκή ομάδα έσπασε σήμερα και μια αρνητική παράδοση, αφού στα προηγούμενα 31 χρόνια δεν είχε πετύχει νίκη επί του ΟΦΗ. Η τελευταία ήταν την περίοδο 1974-75, για το Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0). Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – ΟΦΗ 1-0 ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3.000 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 1.200 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 23.000 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θεόδωρος Γκαϊτατζής (Δράμας) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 22ο Κουνενάκης, 59ο Ντα Σίλβα, 88ο Πίτσος, 89ο Καραδήμος ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: - ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 92ο ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, η μπάλα πήγε στο κέντρο της αντίπαλης άμυνας, εκεί όπου ο Ζαχαρόπουλος πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έκανε το 1-0. ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 33ο ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Σηφάκη κι έδιωξαν οι αμυντικοί. Στο 61ο ο Σκούφαλης μπήκε από αριστερά στην περιοχή, έκανε παράλληλη σέντρα-σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του τέρματος του Σηφάκη και βγήκε άουτ. ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Ντ Ακόλ (7ο), Σκούφαλης (22ο, 45ο, 71ο), Γκουστάβο (7ο), Βαρτζιώτης (40ο), Καγκιούζης (14ο, 65ο), Καραδήμος (69ο), Γκουέλα (45ο), Κουνενάκης (35ο), Ντρούλιτς (32ο), Ουέλινγκτον (37ο), Οφορίκουε (42ο, 51ο), Ντεγιάνοφ (56ο). Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Μοσχογιάννης, Ντα Σίλβα (62ο Καραδήμος), Καγκιούζης, Γκουστάβο, Ντ Ακόλ (62ο Ζαχαρόπουλος), Γκουέλα, Βαρτζιώτης, Σκούφαλης, Τόσκας, Φούφουλας (87ο Αναστασιάδης). Στον πάγκο έμειναν οι: Σερεμέτ, Πελαγίας, Κουτσουρές, Μπούρμπος. ΟΦΗ (Ράινερ Μάουρερ): Σηφάκης, Ουέλινγκτον, Μπελεβώνης, Πίτσος, Ντρούλιτς, Οφορίκουε (60ο Νουαφόρ), Ισά, Ρουμπάκης (46ο Σιλά), Ντεγιάνοφ, Κωνσταντινίδης (73ο Εντνίλσον), Κουνενάκης. Στον πάγκο έμειναν οι: Καρνέζης, Αρβανίτης, Δέντσας, Μιχελακάκης.