ΒΑΡΟΥΧΑΣ: «Δεν υπήρχε φάουλ και κακώς δόθηκε»

19/11Πανιώνιος-SKODA Ξάνθη0 - 2
19/11Ατρόμητος-Παναθηναϊκός0 - 4
19/11Π.Α.Ο.Κ.-Ιωνικός3 - 0
Σάββατο, 18/11/2006
Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος Εξαρχής η αποστολή της κερκυραϊκής ομάδας, απέναντι στη μεγάλη ΑΕΚ, ήταν πάρα πολύ δύσκολη. Ειδικά, μάλιστα, μέσα στην έδρα της, το Ολυμπιακό Στάδιο. Και δυστυχώς η κερκυραϊκή ομάδα γνώρισε βαριά ήττα, με σκορ 4-1. Χωρίς να θέλουμε να ψάξουμε για ελαφρυντικά, θα πρέπει να αναφέρουμε ότι ο ΑΟ Κέρκυρα παρατάχθηκε αντιμετωπίζοντας τεράστια αγωνιστικά προβλήματα, αφού «νοκ-άουτ» ήταν ο τιμωρημένος Μοσχογιάννης, ο τραυματίας Φλαβίνιο και ο άρρωστος Γκουέλα. Μάλλον κυρίως αυτό συνέβαλε στο να μην μπορέσει ο ΑΟΚ να πιάσει τη γνωστή καλή του απόδοση, η οποία σήμερα κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Να σημειώσουμε εδώ ότι ο Σιντιμπέ αγωνίστηκε με ίωση. Εκτός όλων αυτών, ο ΑΟ Κέρκυρα από το 29ο λεπτό βρέθηκε να παίζει με παίκτη λιγότερο. Κάτω από τέτοιες συνθήκες, πως ήταν δυνατό να αποσπάσεις θετικό αποτέλεσμα σε έναν τέτοιο αγώνα; Κι όμως, η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, με γκολ από… τα αποδυτήρια, στο 2ο λεπτό, με άψογη εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο. Αυτό, όμως, αντί να λειτουργήσει θετικά για τον ΑΟ Κέρκυρα, λειτούργησε… αρνητικά! Αντί να δώσει ψυχολογικό αβαντάζ στην κερκυραϊκή ομάδα, αντιθέτως κατά ένα περίεργο τρόπο την… μπλόκαρε! Και τελικά έχασε τον αγώνα, και μάλιστα με μεγάλη διαφορά… Η Ένωση κάθε χρόνο έχει κι ένα σημαντικό πλεονέκτημα… Πέρσι, έβαζε γκολ στα τελευταία λεπτά. Και φέτος, καταφέρνει -όταν βρίσκεται πίσω στο σκορ- να «γυρίζει» τα παιχνίδια! Αυτό έκανε και με τον Παναθηναϊκό, και με τον Άρη, και σήμερα με τον ΑΟ Κέρκυρα… Η ΑΕΚ, λοιπόν, ισοφάρισε με πανομοιότυπο τρόπο με αυτόν που δέχθηκε το γκολ: με εκτέλεση φάουλ του Ζούλιο Σέζαρ. Όλα, όμως, μάλλον κρίθηκαν στο 29ο λεπτό, όταν ο Τόσκας έκανε πέναλτι στον Καμπάνταη και αντίκρυσε και την κόκκινη κάρτα. Η απόφαση του διαιτητή ήταν σωστή… Έτσι, έγινε το 2-1 και παράλληλα η κερκυραϊκή ομάδα έμεινε με δέκα παίκτες. Ήταν ότι χειρότερο… Ίσως ο νεαρός αμυντικός του ΑΟ Κέρκυρα να μην είχε άλλη επιλογή, αφού ο παίκτης της ΑΕΚ ήταν σε πλεονεκτική θέση για γκολ, θα έπρεπε όμως ο Γρηγόρης να είναι πιο προσεκτικός, ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που είχε ήδη μία κίτρινη κάρτα, από το 20ό λεπτό… Έτσι, η συμμετοχή του Τόσκα στο ματς πήρε γρήγορα άδοξο τέλος, κόντρα στην προηγούμενη ομάδα του. Και ο αγώνας ουσιαστικά τελείωσε στο 41ο λεπτό, με τον Αρτινό διαιτητή να δίνει και δεύτερο πέναλτι στους «κιτρινόμαυρούς», για ανατροπή του Καμπάνταη από τον Βαρτζιώτη, κάτι το οποίο δεν φαίνεται καθαρά να έγινε. Ίσως αν στη θέση του ΑΟ Κέρκυρα βρισκόταν κάποια άλλη ομάδα, με μεγαλύτερο όνομα, ο διαιτητής μα μην έδειχνε στην άσπρη βούλα… Έγινε, λοιπόν, το 3-1 και στη συνέχεια το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Στις αρχές της επανάληψης ο Λυμπερόπουλος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1, ενώ η καλύτερη στιγμή του ΑΟΚ ήταν στο 63ο λεπτό, οπότε ο Ζαχαρόπουλος είχε δοκάρι. Ήταν το 7ο φετινό δοκάρι για τον ΑΟ Κέρκυρα. Και η ομάδα μας είναι μακράν πρώτη στο Πρωτάθλημα, στον τομέα αυτό. Απίστευτη γκαντεμιά… Από την κερκυραϊκή ομάδα «διασώθηκαν» οι Καγκιούζης και Γκουστάβο, αλλά προσπάθησε και ο Σκούφαλης. ενώ η ΑΕΚ είχε σε μεγάλη μέρα τους Ζούλιο Σέζαρ και Καμπάνταη. Ο Μπάμπης Τεννές εφάρμοσε σύστημα 5-4-1. Ξεκίνησε τον αγώνα με τον Σιντιμπέ κάτω από τα γκολπόστ, στα άκρα της άμυνας τους Καραδήμο (αριστερά) και Τόσκα (δεξιά) και στο κέντρο της αμυντικής γραμμής τους Αναστασιάδη (σε ρόλο «αντι-Μοσχογιάννη»), Βαρτζιώτη και Φούφουλα, στη μεσαία γραμμή τους Καγκιούζη, Γκουστάβο, Σκούφαλη, και Ντα Σίλβα, και προωθημένο τον Ντ Ακόλ. Όταν αποβλήθηκε ο Τόσκας, στη θέση του (δεξιά στην άμυνα) πήγε ο Γκουστάβο. Έτσι, το σχήμα μετατράπηκε σε 5-3-1. Το παιχνίδι με την ΑΕΚ ανήκει πια στο παρελθόν. Ό,τι έγινε, έγινε… Δεν θα πρέπει να τα… βάψουμε μαύρα και να απογοητευτεί ο κόσμος της Κέρκυρας, ούτε να επηρεαστούν οι ποδοσφαιριστές της ομάδας. Άλλωστε, από την αρχή ήμασταν το απόλυτο αουτσάιντερ. Πάντως, το σημερινό ήταν το... χειρότερο δώρο προς τον Μπάμπη Τεννέ, που συμπλήρωσε 60 επίσημα παιχνίδια στον πάγκο του ΑΟΚ, και ο οποίος χθες είχε τα γενέθλιά του... ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 13ο λεπτό ο Σέζαρ πέτυχε γκολ το οποίο σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 20ό ο Καμπάνταης έκανε κεφαλιά και ο Σιντιμπέ απέκρουσε σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία. Στο 21ο από σέντρα στο Σέζαρ και κεφαλιά του Δέλλα από καλή θέση, η μπάλα πέρασε άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σιντιμπέ. Στο 34ο Λυμπερόπουλος έκανε σέντρα-σουτ, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Βαρτζιώτη και παραλίγο να έχουμε αυτογκόλ (πέρασε κόρνερ, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σιντιμπέ). Στο 45ο ο Σέζαρ σούταρε δυνατά και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το δεξί «Γ» του τέρματος του Σιντιμπέ. Στο 56ο ο Μαντούκα σούταρε δυνατά, λίγο άουτ. Στο 62ο ο Σιντιμπέ μπλόκαρε τη μπάλα σε πλασέ του Λυμπερόπουλου. Στο 77ο ο Σορεντίνο μπλόκαρε τη μπάλα σε σουτ του Καγκιούζη. Στο 78ο ο Τόζερ έκανε γυριστό σουτ και μπλόκαρε ο Σιντιμπέ. Στο 87ο ο τερματοφύλακας του ΑΟΚ απέκρουσε σε κόρνερ, σε σουτ του Καμπάνταη από πλάγια θέση. Στο 88ο ο Κονέ μπήκε από δεξιά και σούταρε λίγο άουτ από το αριστερό «Γ» της εστίας του Σιντιμπέ. Στο 92ο λεπτό ο Σιντιμπέ μπλόκαρε τη μπάλα σε δυνατό σουτ του Τόζερ. Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΕΚ – ΑΟ Κέρκυρα 4-1 ΓΗΠΕΔΟ: Ολυμπιακό Στάδιο (ΟΑΚΑ) ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 15.000 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 14.706 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 193.330 ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ηλίας Μαζαράκος (Άρτας) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 20ο Τόσκας, 22ο Σέζαρ, 36ο Καραδήμος, 60ο Κονέ, 61ο Αναστασιάδης, 81ο Καγκιούζης, 84ο Ζαχαρόπουλος, 85ο Τζιωρτζιόπουλος ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Στο 29ο ο Τόσκας με 2η κίτρινη ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 2ο λεπτό ο Γκουστάβο εκτέλεσε πολύ όμορφα φάουλ, περίπου 10 μ. έξω από την περιοχή, και η μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Σορεντίνο (0-1). Στο 23ο είχαμε γκολ «καρμπόν» με αυτό της κερκυραϊκής ομάδας: περίπου 8 μ. έξω από την περιοχή ο Σέζαρ εκτέλεσε δυνατα φάουλ με το αριστερό και η μπάλα πήγε στο αριστερό «παραθυράκι» του τέρματος του Σιντιμπέ (1-1). Στο 29ο ο Καμπάνταης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, στο ύψος της μικρής περιοχής, και ο Τόσκας τον κράτησε και τον έριξε κάτω. Ο διαιτητής σφύριξε (σωστά) πέναλτι κι έδειξε τη δεύτερη κίτρινη στον αμυντικό του ΑΟΚ. Την «εσχάτη» των ποινών εκτέλεσε ο Λυμπερόπουλος, που δεν αστόχησε, κάνοντας το 2-1. Στο 41ο ο Καμπάνταης μπήκε στην περιοχή, ο Βαρτζιώτης άπλωσε το πόδι για να διώξει τη μπάλα και ο παίκτης της ΑΕΚ βρέθηκε στο έδαφος, με τον διαιτητή να σφυρίζει «τραβηγμένο» πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Μαντούκα, στη δεξιά γωνία του Σιντιμπέ, κι έκανε το 3-1. Στο 48ο λεπτό ο Σέζαρ γύρισε τη μπάλα στον Λυμπερόπουλο κι αυτός με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Σιντιμπέ (4-1). ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 63ο λεπτό ο Ζαχαρόπουλος σούταρε συρτά μέσα από την περιοχή και η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του τέρματος του Σορεντίνο. Οι συνθέσεις των ομάδων: ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Σορεντίνο, Πλιάτσικας (69ο Ντελίμπασιτς), Δέλλας, Τσιρίλο, Τζιωρτζιόπουλος, Ζήκος, Έμερσον, Ζούλιο Σέζαρ (57ο Τόζερ), Μαντούκα (57ο Κονέ), Λυμπερόπουλος, Καμπάνταης. Στον πάγκο έμειναν οι: Χιώτης, Χετεμάι, Λάκης, Μόρας ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Τόσκας, Φούφουλας, Βαρτζιώτης, Αναστασιάδης, Καγκιούζης, Ντα Σίλβα (71ο Κουτσουρές), Καραδήμος (46ο Πελαγίας), Σκούφαλης, Γκουστάβο, Ντ Ακόλ (46ο Ζαχαρόπουλος). Στον πάγκο έμειναν οι: Σερεμέτ, Γκουέλα, Πετράς, Μπούρμπος.