26/11Πανιώνιος-Ατρόμητος0 - 0
26/11Ολυμπιακός-Λάρισα4 - 0
26/11Παναθηναϊκός-Απόλλωνας Καλ.3 - 2
Κυριακή, 26/11/2006
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ – ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ: Χρήστος Γραμμένος Παρά τη μεγάλη του εμφάνιση σε ένα ακόμη φετινό παιχνίδι, εντούτοις και πάλι ο ΑΟ Κέρκυρα γνώρισε την ήττα. Αυτή τη φορά από τον Ηρακλή, στη Θεσσαλονίκη, με σκορ 1-0, αποτέλεσμα που είναι πέρα για πέρα πλασματικό και άδικο για την κερκυραϊκή ομάδα. Ήταν η δεύτερη σερί νίκη για τον «Γηραιό» (και μάλιστα με τον ίδιο σκορ) εις βάρος επαρχιακής ομάδας, και πρώτη νίκη για φέτος μέσα στην έδρα του. Επίσης, ο ΑΟΚ έχασε για τρίτη σερί αγωνιστική μακριά από το νησί και παραμένει χωρίς «τρίποντο» εκτός έδρας... Ο ΑΟΚ στάθηκε πάρα πολύ καλά μέσα στο Καυταντζόγλειο Στάδιο. Είχε εξαιρετική κυκλοφορία και δεν κλείστηκε στην άμυνά του, αλλά έβγαινε με αξιώσεις στην επίθεση, προσπαθώντας να σκοράρει και να πάρει το «διπλό». Μετά από αυτή την ήττα του, ο ΑΟ Κέρκυρα έπεσε μία θέση στον βαθμολογικό πίνακα και από την 6η που βρισκόταν, τώρα είναι στην 7η, και πλέον… συγκατοικεί με τη Skoda Ξάνθη, στους 15 πόντους. Το ματς ήταν αμφίρροπο μέχρι το 68ο λεπτό, οπότε και οι Θεσσαλονικείς έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πουρσανίδη. Είχαν προλάβει, όμως, τέσσερα λεπτά πιο πριν να σκοράρουν, με εκτέλεση πέναλτι του Επαλέ. Περίπτωση πέναλτι, όμως, δεν υπήρχε! Ο Μαυρογεννίδης προσπάθησε να μπει από δεξιά στην περιοχή και ο Πελαγίας άπλωσε το πόδι για να κόψει τη μπάλα. Ο παίκτης του Ηρακλή έπεσε κάτω, χωρίς να τον ακουμπήσει ο Κύπριος αμυντικός του ΑΟΚ και ο διαιτητής... σφύριξε πέναλτι! Μια πολύ άδικη απόφαση, η οποία έκρινε τον αγώνα και άρα υπήρξε ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ! Παρά την κατάφωρη αδικία, ο ΑΟ Κέρκυρα -έχοντας αριθμητική υπεροχή- έκλεισε τον Ηρακλή στα καρέ του, υποχρεώνοντας τον απλά να βγαίνει σε αντεπιθέσεις. Το ματς παιζόταν σχεδόν… μονότερμα, ο ΑΟΚ πίεζε και ο «Γηραιός» αμύνονταν με… νύχια και με δόντια, όμως το γκολ δεν ερχόταν και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος… Ο Ντ Ακόλ για μία ακόμη φορά αναδείχθηκε σε… «χασογκόλη»! Ο Βραζιλιάνος κυνηγός απώλεσε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες (στο 14ο, στο 50ο και στο 78ο λεπτό), όμως η μπάλα δεν βρήκε δίχτυα! Και δέκα λεπτά πριν από τη λήξη του ματς, ο Ζαχαρόπουλος έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει για τον ΑΟΚ. Στα τελευταία λεπτά η κερκυραϊκή ομάδα, παρά το αριθμητικό της πλεονέκτημα, προσπάθησε με ανορθόδοξο τρόπο να γίνει απειλητική προς την αντίπαλη εστία, με βεβιασμένες επιλογές και άστοχες ενέργειες, κι έτσι το πολυπόθητο τέρμα δεν ήλθε και το παιχνίδι χάθηκε για αυτήν… Συνεχίστηκε, λοιπόν, η παράδοση που θέλει τον «Γηραιό» να κερδίζει τον ΑΟ Κέρκυρα, εντός και εκτός έδρας. Σε τέσσερα παιχνίδια μέχρι τώρα (τρία επίσημα κι ένα φιλικό), οι «κυανόλευκοι» έχουν ισάριθμες νίκες. Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε το παιχνίδι με σύστημα 5-3-2, με τον Σιντιμπέ κάτω από τα γκολπόστ, στην άμυνα τους Πελαγία (αριστερά), Γκουστάβο (δεξιά), Μοσχογιάννη και Βαρτζιώτη στο κέντρο της αμυντικής γραμμής, τον Φούφουλα ως αμυντικό χαφ, τον Καγκιούζη στο χώρο του κέντρου, τους Γκουέλα και Φλαβίνιο ως μεσοεπιθετικούς και τους Ζαχαρόπουλο, Ντ Ακόλ στην κορυφή της επίθεσης. Στην επανάληψη οι αλλαγές του 53χρονου τεχνικού ήταν περισσότερο προσώπων σε ίδιες θέσεις, παρά σε σχήμα ανάπτυξης. Χωρίς να θέλουμε να φανούμε… ειδικοί (άλλωστε δεν είμαστε!), δεν μπορούμε, πάντως, να αφήσουμε ασχολίαστη την κίνηση του Τεννέ να βγάλει από τον αγώνα τον Χρήστο Καγκιούζη. Ο 26χρονος μέσος ήταν ο απόλυτος «άρχοντας» στο χώρο της μεσαίας γραμμής και δεν έχασε σχεδόν ούτε μία μονομαχία, όντας ίσως ο καλύτερος παίκτης των «κυανέρυθρών». Όμως, στο 72ο λεπτό ο προπονητής του ΑΟΚ αντικατέστησε τον Καγκιούζη με τον Σκούφαλη. Η χρησιμοποίηση του Μανώλη ήταν σίγουρα ενδεδειγμένη, αφού πρόκειται για πραγματικό «μηχανάκι» και θα τόνωνε την επίθεση, μιας και η κερκυραϊκή ομάδα ήταν πίσω στο σκορ. Υπήρχαν, όμως, κι άλλοι παίκτες που μπορούσαν να βγουν κι όχι να αντικατασταθεί ο Χρήστος... Μάλιστα, σε ραδιοφωνική μετάδοση του αγώνα, κατά την παραπάνω αλλαγή, ακούσαμε... επευφημίες από φιλάθλους του Ηρακλή (!), όπως «Μπράβο σου Τεννέ», αφού έτσι ευνοούνταν η ομάδα της Θεσσαλονίκης. Να σημειώσουμε ότι η κερκυραϊκή ομάδα στάθηκε και άτυχη, αφού μόλις στο 8ο λεπτό ο Φλαβίνιο τραυματίστηκε κι έγινε αναγκαστική αλλαγή. ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 1ο λεπτό ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 14ο ο Ντ Ακόλ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή και σούταρε ψηλά άουτ. Στο 23ο λεπτό σε σέντρα του Γκουστάβο προς τον Ζαχαρόπουλο, την τελευταία στιγμή πρόλαβε ο Αμπάρης κι έδιωξε με τα πόδια, λίγο πριν η μπάλα φτάσει στον επιθετικό της κερκυραϊκής ομάδας. Στο 34ο οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Επαλέ. Ο διαιτητής έδειξε «παίζετε» και στην εξέλιξη της φάσης ο Γεωργιάδης έχασε ευκαιρία. Στο 36ο λεπτό ο Σιντιμπέ μπλόκαρε τη μπάλα σε σουτ του Σνάουτσνερ. Στο 40ο ο Γεωργιάδης βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σιντιμπέ, όμως σταμάτησε νομίζοντας πως είναι σε θέση οφσάιντ, κι έτσι μπλόκαρε ο Σιντιμπέ. Στο 44ο ο Ρίβας σούταρε συρτά και μπλόκαρε ο γκολκίπερ του ΑΟ Κέρκυρα. Στο 45ο έγινε σέντρα από δεξιά, ο Γκουστάβο δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι και να σκοράρει, και μπλόκαρε ο Αμπάρης. Στο 48ο ο Γεωργιάδης σούταρε και μπλόκαρε ο Σιντιμπέ. Στο 50ο ο Ντ Ακόλ απέφυγε ωραία τον Μπιλίσκοφ, σούταρε από καλή θέση και απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ηρακλή. Στο 75ο η μπάλα πέρασε λίγο άουτ σε εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο. Στο 78ο σε σουτ του Ντ Ακόλ, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Κατσαμπή. Στο 80ο ο Ζαχαρόπουλος έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία. Σε σέντρα του Ντα Σίλβα, η άμυνα των γηπεδούχων αδράνησε, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και ο 35χρονος επιθετικός δεν μπόρεσε με προβολή να σκοράρει. Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Ηρακλής – ΑΟ Κέρκυρα 1-0 ΓΗΠΕΔΟ: Καυταντζόγλειο Στάδιο Θεσσαλονίκης ΘΕΑΤΕΣ Περίπου 5.000 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2.365 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 32.430 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπάμπης Καρατζάς (Εύβοιας) ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 15ο Καγκιούζης, 37ο Γκουστάβο, 53ο Μαυρογεννίδης, 71ο Κουτσουρές, 74ο Επαλέ, 84ο Γκουέλα, 92ο Ντ Ακόλ ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Στο 68ο λεπτό ο Πουρσανίδης (στο 36ο και στο 68ο) ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 64ο λεπτό ο διαιτητής έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι για δήθεν ανατροπή του Μαυρογεννίδη από τον Πελαγία. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε εύστοχα ο Επαλέ κι έκανε το 1-0. ΔΟΚΑΡΙΑ: - Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιόζεφ Μπουμπένκο): Αμπάρης, Δρούγας (52ο λ.τρ. Λαουάλ), Σνάουτσνερ, Κατσαμπής, Μπιλίσκοφ, Πουρσανίδης, Μαυρογεννίδης, Ρίβας (73ο Παπαστεργιαννός), Ερέρα (61ο Φορτούζι), Επαλέ, Γεωργιάδης. Στον πάγκο έμειναν οι: Μπαντής, Διαμαντίδης, Καπετάνος, Παπαποστόλου. ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Μοσχογιάννης, Ζαχαρόπουλος, Καγκιούζης (72ο Σκούφαλης), Γκουστάβο, Ντ Ακόλ, Γκουέλα, Φλαβίνιο (8ο λ.τρ. Ντα Σίλβα), Πελαγίας, Βαρτζιώτης (66ο Κουτσουρές), Φούφουλας. Στον πάγκο έμειναν οι: Σερεμέτ, Πάσιος, Καραδήμος, Πετράς.