ΒΑΡΟΥΧΑΣ: «Έπρεπε να αποβληθούν Καστίγιο και Καραδήμος»
ΚΕΡΚΥΡΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τα στατιστικά του ματς

03/12Ο.Φ.Η.-SKODA Ξάνθη0 - 2
03/12¶ρης-Παναθηναϊκός1 - 0
03/12Π.Α.Ο.Κ.-Πανιώνιος1 - 1
Σάββατο, 02/12/2006
Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος Πάλεψε, προσπάθησε, αλλά τελικά ο ΑΟ Κέρκυρα δεν απέφυγε την τρίτη του σερί ήττα στο Πρωτάθλημα κι έτσι έμεινε στους 15 βαθμούς. Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού επί της κερκυραϊκής ομάδας, σε επίσημα παιχνίδια. Μετά και το σημερινό αποτέλεσμα, θα πρέπει τώρα ο ΑΟ Κέρκυρα να τα δώσει όλα για να πάρει πόντο η πόντους στο επόμενο παιχνίδι με τον Εργοτέλη, στο Παγκρήτιο Στάδιο, την άλλη Κυριακή. Παρότι σήμερα έπαιζε χωρίς τρεις πολύτιμους Βραζιλιάνους (Ντα Σίλβα, Φλαβίνιο και Ντ Ακόλ, που απουσίαζαν για διάφορους λόγους), εντούτοις ο ΑΟΚ στάθηκε πολύ καλά, απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα, αλλά μια αμυντική ολιγωρία στο 37ο και το 38ο λεπτό απέφεραν τα γκολ των φιλοξενούμενων. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός –έχοντας ένα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ- έκανε… οικονομία δυνάμεων, ενόψει του αγώνα με τη Σαχτάρ, κι έτσι ο ΑΟ Κέρκυρα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους Πειραιώτες να αρκούνται σε αντεπιθέσεις. Με βάση την απόδοσή της, η κερκυραϊκή ομάδα δικαιούταν κάτι καλύτερο από μια ήττα με 0-2… Να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός κατέβηκε να παίξει με τη βασική του ομάδα, παρόλο που την Τρίτη έχει να αντιμετωπίσει τη Σαχτάρ για το Τσάμπιονς Λιγκ. Το παιχνίδι διεξήχθη σε ένα κατάμεστο από κόσμο Εθνικό Στάδιο. Περίπου 4.000 φίλαθλοι βρέθηκαν στις κερκίδες, μεταξύ των οποίων και περίπου 400 φίλαθλοι του Ολυμπιακού, που είχαν καθίσει στη λυόμενη κερκίδα που είχε στηθεί στο νότιο πέταλο του γηπέδου. Η κερκυραϊκή ομάδα ξεκίνησε σήμερα τον αγώνα όπως ακριβώς είχαμε προβλέψει στα ρεπορτάζ μας. Κάτω από τα γκολπόστ ο Σιντιμπέ, δεξιά στην άμυνα ο Γκουστάβο, αριστερά ο Τόσκας και στο κέντρο της αμυντικής γραμμής οι Βαρτζιώτης και Μοσχογιάννης, στον χώρο της μεσαίας γραμμής οι Καγκιούζης και Φούφουλας, λίγο πιο μπροστά οι Σκούφαλης, Γκουέλα και Καραδήμος, και προωθημένος ο Ζαχαρόπουλος. Το σύστημα, δηλαδή , ήταν 4-5-1. Με τις αλλαγές που έκανε ο Τεννές στο δεύτερο ημίχρονο, ρτο σχήμα μετατράπηκε σε 5-4-1 και στα τελευταία λεπτά σε 5-3-2. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με σύστημα 4-3-2-1. Στο τέρμα ο Νικοπολίδης, δεξιά στην άμυνα ο Ζεβλάκοφ, αριστερά ο Ντομί και στο κέντρο της αμυντικής γραμμής οι Σέζαρ και Ανατολάκης, στη μεσαία γραμμή οι Τζόρτζεβιτς, Στολτίδης και Ριβάλντο, λίγο πιο μπροστά οι Οκκάς και Καστίγιο, και στη κορυφή της επίθεσης ο Μπόρχα. Με τις αλλαγές που πραγματοποίησε ο Σόλιντ στην επανάληψη, το σύστημα μετατράπηκε σε 4-4-2. Ένα από τα πρώτα μελήματα του Τεννέ ήταν να εξουδετερώσει τους… δεινούς εκτελεστές των «ερυθρόλευκων». Δηλαδή τον Ριβάλντο και τον Καστίγιο, που ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας τους (με 10 και 5 γκολ αντίστοιχα). Αυτό, το πέτυχε ο προπονητής του ΑΟΚ, αφού κανένας από τους δύο δεν σκόραρε, αλλά τα γκολ ήλθαν από τους Σέζαρ και Στολτίδη, που μάλιστα σκόραραν για πρώτη φορά φέτος. Ειδικά όσον αφορά τον μεγάλο Ριβάλντο, ο Τεννές στο πρώτο ημίχρονο του έβαλε μαν-του-μαν τον Τόσκα και στο δεύτερο τον Φούφουλα, κι έτσι ο «Ρίμπο» δεν μπόρεσε να κάνει και πολλά πράγματα… Ο διαιτητής Ηρακλής Τσίκινης ελέγχεται για τη φάση του 44ου λεπτού, όταν ο Καστίγιο χτύπησε με αγκωνιά τον Καραδήμο, Ο παίκτης του ΑΟΚ στη συνέχεια έσπρωξε τον Ουρουγουανό και ο ρέφερι έδειξε την κίτρινη κάρτα και στους δύο, ενώ θα έπρεπε να αποβάλλει τον ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού. Ο Καραδήμος μετά από αυτό το χτύπημα βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου και του τοποθετήθηκε τσιρότο στο πρόσωπο. Στο σημερινό ματς υπήρχαν δύο αμφισβητούμενες φάσεις, με τις δύο ομάδες να ζητούν από ένα πέναλτι. Συγκεκριμένα, στο 26ο λεπτό ο Οκκάς βρέθηκε στο έδαφος ύστερα από μαρκάρισμα του Καραδήμου και στο 30ο ο Ζαχαρόπουλος έπεσε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Σέζαρ. Και στις δύο περιπτώσεις ο Τσίκινης (που ήταν κοντά) έδειξε «παίζετε». ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 12ο λεπτό ο Σιντιμπέ μπλόκαρε τη μπάλα σε σουτ του Καστίγιο. Στο 22ο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ριβάλντο, ο Μπόρχα έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σιντιμπέ. Στο 27ο και στο 42ο ο Καγκιούζης σούταρε συρτά και ο Νικοπολίδης μπλόκαρε και στις δύο φορές. Στο 45ο λεπτό ο Μοσχογιάννης πρόλαβε προ του Καστίγιο κι έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σιντιμπέ. Στο 56ο σε σουτ του Καραδήμου, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη. Στο 59ο μεγάλη ευκαιρία από τον Καραδήμο, που μπήκε από αριστερά, έκανε πλασέ και η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Νικοπολίδη. Στο 65ο ο Μπαμπαγκίντα σούταρε συρτά και μπλόκαρε ο Σιντιμπέ. Στο 69ο λεπτό ο Οκκάς σούταρε από δεξιά και ο Σιντιμπέ απέκρουσε σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία. Στο 70ο σε σέντρα του Τζόρτζεβιτς ο Μπαμπαγκίντα έκανε κεφαλιά αμαρκάριστος και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ του ΑΟΚ. Στο 86ο ο Στολτίδης σούταρε συρτά και ο Σιντιμπέ απέκρουσε σε κόρνερ στη δεξιά του γωνία. Στο 87ο σε αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Μπαμπαγκίντα μπήκε μόνος στην περιοχή και ο Σιντιμπέ πρόλαβε την τελευταία στιγμή κι έδιωξε. Στο 93ο λεπτό νέα μεγάλη ευκαιρία χαμένη από τον Καραδήμο, ο οποίος πήρε πάσα από τον Φούφουλα, σούταρε δυνατά από πολύ καλή θέση, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη, Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – Ολυμπιακός 0-2 ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 4.000 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2.830 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 57.300 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ηρακλής Τσίκινης (Μεσσηνίας) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 39ο Σκούφαλης, 44ο Καστίγιο, 44ο Καραδήμος, 67ο Σέζαρ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: - ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 37ο λεπτό ο Σέζαρ από θέση δεξιά μέσα στην περιοχή, έκανε με σουτ το 0-1. Στο 38ο λεπτό ο Καστίγιο γύρισε στον Στολτίδη κι αυτός με συρτό σουτ πέτυχε το 0-2. ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 63ο λεπτό ο Μπόρχα σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Σιντιμπέ. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων! ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Μοσχογιάννης, Γκουστάβο, Βαρτζιώτης, Τόσκας (85ο Πελαγίας), Φούφουλας, Καγκιούζης (89ο Μπούρμπος), Καραδήμος, Σκούφαλης (53ο Κουτσουρές), Γκουέλα, Ζαχαρόπουλος. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τροντ Σόλιντ): Νικοπολίδης, Ντομί, Ζεβλάκοφ, Ανατολάκης, Σέζαρ, Τζόρτζεβιτς, Ριβάλντο, Στολτίδης, Καστίγιο (74ο Μάριτς), Οκκάς (86ο Καφές), Μπόρχα (63ο Μπαμπαγκίντα).