Χαμηλό βαθμό πήρε ο διαιτητής Παπασταμάτης
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ: Τα στατιστικά του αγώνα

10/12SKODA Ξάνθη-Α.Ε.Κ.0 - 0
10/12Ολυμπιακός-Αιγάλεω3 - 2
10/12Π.Α.Ο.Κ.-Ατρόμητος0 - 3
Κυριακή, 10/12/2006
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ – ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ: Χρήστος Γραμμένος Σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι ο ΑΟ Κέρκυρα έπαιξε πάρα πολύ καλά, όμως η νίκη δεν ήλθε. Σήμερα, σε ένα αμφίρροπο ματς που έγινε στο Παγκρήτιο Στάδιο, το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ στάθηκε υπέροχα και σίγουρα το αποτέλεσμα ήταν θετικό για την κερκυραϊκή ομάδα, αφού οι γηπεδούχοι κυριολεκτικά… καίγονταν για το «τρίποντο». Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό ποιοτικά και είχε ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Στα τελευταία λεπτά ο αγώνας είχε άγρια ομορφιά και εξελίχθηκε σε… ρώσικη ρουλέτα, αφού οι δύο αντίπαλοι βγήκαν μπροστά για να σκοράρουν, όμως η μπάλα και οι… τερματοφύλακες δεν τους έκαναν το χατίρι, ενώ στις δύο άμυνες δημιουργούνταν πολλά κενά! Στο 94ο η κερκυραϊκή ομάδα ζήτησε πέναλτι. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, η μπάλα κατευθύνονταν προς τον Ξενοφώντα Μοσχογιάννη, ο οποίος μαρκαρίστηκε από τον Νίκο Ζαπρόπουλο κι έπεσε στο έδαφος. Ο διαιτητής δεν υπέδειξε την «εσχάτη των ποινών», ενώ από το βίντεο του αγώνα δεν διευκρινίζεται απόλυτα αν υπήρξε πέναλτι. Εντύπωση προκάλεσε η μη χρησιμοποίηση του Κώστα Φούφουλα από τον Μπάμπη Τεννέ. Ο 22χρονος μεσοαμυντικός κάθισε στον πάγκο, παρότι ήταν βασικός και αναντικατάστατος σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια (μόνο στο ματς με τον ΟΦΗ είχε βγει αλλαγή στην εκπνοή), και είχε φέρει εις πέρας με απόλυτη επιτυχία όλα τα «μαν-του-μαν» που του είχε αναθέσει ο προπονητής του... Να σημειωθεί ότι στα τελευταία τρία χρόνια οι συναντήσεις του Εργοτέλη με τον ΑΟΚ στην Κρήτη λήγουν ισόπαλες. Μετά το σημερινό αποτέλεσμα, ο ΑΟ Κέρκυρα παραμένει χωρίς εκτός έδρας «τρίποντο» στο φετινό Πρωτάθλημα, αλλά και χωρίς νικηφόρο αποτέλεσμα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια. Η κερκυραϊκή ομάδα, πάντως, έφτασε στους 16 πόντους και διατήρησε τη διαφορά που είχε από την επικίνδυνη ζώνη. Η μέχρι τώρα βαθμολογική της συγκομιδή θεωρείται μεν πολύ καλή, θα πρέπει όμως σύντομα να επιστρέψει στις νίκες… ΦΑΣΕΙΣ-ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 2ο λεπτό ο Γκουέλα από καλή θέση σούταρε λίγο άουτ. Στο 7ο ο Καγκιούζης παραλίγο να σκοράρει με εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Πόζα απέκρουσε. Στο 23ο ο Σκούφαλης μπήκε στην περιοχή, έκανε διαγώνιο σουτ και ο Πόζα απέκρουσε. Στο 30ο ο Κοιλιάρας σέντραρε και ο Χατζί πλάσαρε άουτ. Στο 38ο ο Χατζί εκτέλεσε κόρνερ, ο Νατσέφσκι έκανε κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σιντιμπέ. Στο 53ο ο Νατσέφσκι έδωσε στον Κοιλιάρα, ο οποίος βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση, όμως ο Σιντιμπέ πρόλαβε κι έπεσε στα πόδια του κι έδιωξε τον κίνδυνο. Στο 66ο νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ. Ο Ντ Ακόλ έδωσε στον Γκουέλα, ο οποίος σούταρε, και ο Πόζα απέκρουσε εκπληκτικά. Στο 77ο λεπτό ο Χατζί έδωσε στον Κακλαμάνο, ο οποίος από πολύ καλή θέση πλάσαρε και απέκρουσε ο Σιντιμπέ. Στο 80ό λεπτό ύστερα από σέντρα από δεξιά, ο Χίμπλινγκερ έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ. Στο 88ο η κερκυραϊκή ομάδα απώλεσε κλασική ευκαιρία. Ο Τόσκας βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Πόζα, προτίμησε όμως να γυρίζει στον Μπούρμπο, ο οποίος σούταρε δυνατά και η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 89ο ο Ντ Ακόλ σούταρε και απέκρουσε ο Πόζα. Στο 91ο ο Κακλαμάνος έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 92ο ο Κακλαμάνος σούταρε και ο Σιντιμπέ απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 93ο ο Ντα Σίλβα έχασε ευκαιρία για τον ΑΟΚ. Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Εργοτέλης – ΑΟ Κέρκυρα 1-1 ΓΗΠΕΔΟ: Παγκρήτιο Στάδιο Ηρακλείου ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2.500 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2.150 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: Δεν έγινε εκκαθάριση ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κώστας Παπασταμάτης (Αθήνας) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 28ο Ντα Σίλβα, , 54ο Μοσχογιάννης, 76ο Κορδονούρης ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: - ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 9ο λεπτό ο Μανουέλ Ζούνιορ εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία της εστίας του Σιντιμπέ, παρά την προσπάθεια του Αφρικανού γκολκίπερ (1-0). Στο 15’ ο Μάνγκα Γκουέλα μπήκε από δεξιά στην περιοχή, έκανε συρτή παράλληλη σέντρα και ο Φιλίπ Ντα Σίλβα με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 84ο λεπτό ο Αλέκος Κακλαμάνος με πολύ δυνατό σουτ από κοντά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σιντιμπέ. Ο συνθέσεις των δύο ομάδων: ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Πόζα, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Ζαπρόπουλος, Κένεντι, Κοιλιάρας (65ο Μελισσάς), Ζούνιορ, Χατζί (81ο Θάνος), Τάσιτς, Κακλαμάνος, Νατσέφσκι (65ο Ίαστσουκ). Στον πάγκο έμειναν οι: Δασκαλάκης, Φραγκουλάκης, Μπάρτσικ, Μπουέλε ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Μοσχογιάννης, Πελαγίας (73ο Αναστασιάδης), Βαρτζιώτης, Τόσκας, Καγκιούζης, Γκουστάβο, Ντα Σίλβα, Ζαχαρόπουλος (51ο Ντ Ακόλ), Γκουέλα, Σκούφαλης (57ο Μπούρμπος). Στον πάγκο έμειναν οι: Σερεμέτ, Κουτσουρές, Πετράς, Φούφουλας. ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ: Πριν την έναρξη του αγώνα οι παίκτες των Ακαδημιών του Εργοτέλη έπαιξαν διπλό κατά μήκος του γηπέδου. Οπως συνηθίζεται, ακούστηκε ο ύμνος της φιλοξενούμενης ομάδας (ΑΟ Κέρκυρα) και καλωσορίστηκε η αποστολή του ΑΟΚ, ενώ κατά την είσοδο των παικτών υπήρξαν τα γνωστά βεγγαλικά. Στο ημίχρονο, εξάλλου, κληρώθηκαν πέντε μπάλες υπογεγραμμένες από τους ποδοσφαιριστές. Παρά τις εξαιρετικές καιρικές συνθήκες, στο Παγκρήτιο βρέθηκαν μόλις 2.500 θεατές. Εις μάτην η μασκότ της Κρητικής ομάδας κατέβαλε προσπάθειες για να ανεβάσει την ατμόσφαιρα δεν απέδωσαν καρπούς και ούτε το καλό θέαμα άλλαξε την εικόνα. Τέσσερις πρώην παίκτες του ΟΦΗ που αγωνίζονται πλέον στον ΑΟ Κέρκυρα, είχαν την ευκαιρία να ξαναδούν γνωστούς και φίλους τους από τη θητεία τους στο Ηράκλειο. Ο λόγος για τους Μοσχογιάννη, Κουτσουρέ, Αναστασιάδη και Πετρά. Έξαλλος έγινε ο Νίκος Καραγεωργίου με τον 4ο διαιτητή Τσαχειλίδη στο 30', προφανώς επειδή ο τελευταίος του έκανε παρατηρήσεις. Προς στιγμήν οι δύο άνδρες είχαν έντονη λογομαχία, αλλά πολύ γρήγορα η ηρεμία επανήλθε.