ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ: «Και τώρα… η σειρά της ΑΕΚ» !

17/12Λάρισα-Απόλλωνας Καλ.0 - 1
17/12Ο.Φ.Η.-Π.Α.Ο.Κ.1 - 0
17/12Α.Ε.Κ.-Πανιώνιος4 - 0
Κυριακή, 17/12/2006
Περιγραφή - Ανάλυση: Χρήστος Γραμμένος Ομάδα με τα όλα της! Και ομάδα για μεγάλα πράγματα! Αυτό αποδείχθηκε σήμερα πως είναι ο ΑΟ Κέρκυρα, ο οποίος διέσυρε τον μεγάλο Παναθηναϊκό, κερδίζοντάς τον με το επιβλητικό 3-1. Όσοι δεν είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά ή από την τηλεόραση το σημερινό παιχνίδι, ίσως να κάνουν λόγο για έκπληξη. Εν αντιθέσει με όσους το είδαν, οι οποίοι διαπίστωσαν πως η νίκη της κερκυραϊκής ομάδας ήταν ΔΙΚΑΙΗ ΚΑΙ ΑΝΕΤΗ! Ο ΑΟ Κέρκυρα έπιασε εκπληκτική απόδοση σήμερα! Απέναντι σε έναν πανίσχυρο αντίπαλο, από τις υπερδυνάμεις της χώρας μας, που έχει… «περγαμηνές και όνομα» στον ευρωπαϊκό χώρο, οι «κυανέρυθροι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, και μάλιστα με πέναλτι-φάντασμα, είχαν τις ψυχικές δυνάμεις να «γυρίσουν» το ματς. Ο ΑΟΚ πέτυχε τρία γκολ κι έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει ακόμη περισσότερα. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, μόνο μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο: η κερκυραϊκή! Και ο μεγάλος θρίαμβος ήλθε ως φυσικό επακόλουθο! Με τη σημερινή του απόδοση ο ΑΟ Κέρκυρα απέδειξε για μία ακόμη φορά ότι παίζει καλό και ποιοτικό ποδόσφαιρο. Και πως αν δεν είχε το γνωστό «κυνήγι» από τη διαιτησία, αλλά και αν είχε περισσότερη τύχη και… ευστοχία, η φυσιολογική του θέση θα ήταν πολύ πιο υψηλή! Παρότι προέρχονταν από μερικά άσχημα αποτελέσματα και παρά τις βασικές ελλείψεις (των Καγκιούζη και Τόσκα), ο ΑΟΚ κατάφερε εντούτοις να κάνει μια ανεπανάληπτη επιτυχία. Η ομάδα του Παναθηναϊκού συνέχισε τις αποκαρδιωτικές της εμφανίσεις και γνώρισε μια ακόμη εκτός έδρας ήττα. Σήμερα, όμως, οι «πράσινοι» είχαν και την ατυχία να πέσουν επάνω σε μια πάρα πολύ καλή κερκυραϊκή ομάδα… Ο Αθηναίοι φοβόντουσαν μήπως επαναληφθεί το προπέρσινο σκηνικό, όταν είχαν χάσει στο νησί των Φαιάκων με 2-0. Έτσι, τα παιδιά του Μπάμπη Τεννέ, πιστά στο… ραντεβού τους, φρόντισαν σήμερα να ταπεινώσουν και πάλι τον μεγάλο Παναθηναϊκό, των 19 Πρωταθλημάτων, των 16 Κυπέλλων, των έξι Νταμπλ και των τριών Σούπερ Καπ!!! Και πλέον έχει δημιουργηθεί μια σπουδαία παράδοση υπέρ της κερκυραϊκής ομάδας, στα ματς με το «τριφύλλι». Από την κερκυραϊκή ομάδα, ουδείς υστέρησε σε απόδοση. Ο ΑΟΚ λειτούργησε άψογα σε όλες του τις γραμμές, και το γκολ που δέχθηκε προήλθε από πέναλτι-μαϊμού! Απολύτως δικαιολογημένα οι Μάνγκα Γκουέλα και Βερονέζι Γκουστάβο θεωρούνται οι κορυφαίοι του ματς. Η διαιτησία του Κύρου Βασσάρα δεν ήταν καλή. Το πέναλτι που δόθηκε στον Παναθηναϊκό ήταν ανύπαρκτο, ενώ στο πέναλτι που δόθηκε στον ΑΟΚ, η ανατροπή έγινε έξω από την περιοχή. Επίσης, πολύ άδικα ο διεθνής ρέφερι απέβαλλε τον Ντα Σίλβα στις καθυστερήσεις, όταν πέτυχε γκολ. Ο Βραζιλιάνος είχε μία κίτρινη κάρτα από το 39ο λεπτό και όταν σκόραρε στις καθυστερήσεις, σήκωσε τη φανέλα μέχρι το κεφάλι και δεν την έβγαλε, κάτι που επιτρέπεται από τον κανονισμό. Όμως, ο διαιτητής του έδειξε τη δεύτερη κάρτα, προφανώς για να… ισορροπήσει την αριθμητική αναλογία. Στερεί, όμως, έτσι μία σημαντική μονάδα από τον ΑΟ Κέρκυρα, ενόψει του ματς με την Καλαμαριά. Από εκεί και πέρα, σωστά ο Βασσάρας δεν έδωσε πέναλτι στο 42ο λεπτό, όταν ο Γκουέλα έπεσε κάτω μόνος του και ορθώς του έδειξε την κίτρινη κάρτα. Επίσης, πολύ σωστά αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 70ο ο Βίντρα, ο οποίος «κλάδεψε» από πίσω τον Γκουέλα, ο οποίος ξέφευγε και βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ. Μετά από το σημερινό αποτέλεσμα, ο ΑΟ Κέρκυρα έφτασε τους 19 πόντους και ανέβηκε ξανά στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μια συγκομιδή που είναι σίγουρα πάρα πολύ καλή για τον πρώτο γύρο. Και σίγουρα, ο σημερινός θρίαμβος θα δώσει ψυχολογική ώθηση στην ομάδα μας, ενόψει της δύσκολης συνέχειας. ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ KAI ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 4ο λεπτό ο Ντα Σίλβα μπήκε από δεξιά και όταν βρέθηκε σε καλή θέση «άνοιξε» τη μπάλα κι αυτή έφυγε άουτ. Στο 8ο ο Σαλπιγγίδης σούταρε από δεξιά και η μπάλα πέρασε άουτ πάω από το οριζόντιο δοκάρι του Σιντιμπέ. Στο 18ο ο Γκουστάβο σούταρε δυνατά από μακριά και ο Εμπέντε απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του. Στο 24ο ο Γκουέλα σέντραρε, ο Ζαχαρόπουλος προσπάθησε να σκοράρει, όμως ο Γκούμας πρόλαβε την τελευταία στιγμή και έδιωξε σε κόρνερ με προβολή. Στο 37ο ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ, ο Γκουέλα έπιασε την κεφαλιά και μπλόκαρε ο Εμπέντε. Στο 65ο ο Ντ Ακόλ σέντραρε και ο Μόρις πρόλαβε και παρακινδυνευμένα έδιωξε σε κόρνερ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ομάδα του. Στο 73ο ο Ντ Ακόλ σέντραρε και αρχικά ο Ζαχαρόπουλος και στη συνέχεια ο Γκουέλα δεν πρόλαβαν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα και αυτή πέρασε άουτ. Στο 92ο μεγάλη ευκαιρία από τον Ζαχαρόπουλο, που ήλθε τετ-α-τετ με τον Εμπέντε, πλάσαρε, όμως απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού. Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – Παναθηναϊκός 3-1 ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 4.000 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2.500 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 63.400 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κύρος Βασσάρας (Θεσσαλονίκης) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 20ο Μόρις, 37ο Βίκτορ, 42ο Γκουέλα, 44ο Σέριτς, 49ο Ντ Ακόλ, 63ο Μπόβιο ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Στο 70ο λεπτό ο Βίντρα με απευθείας κόκκινη κάρτα (ανέτρεψε τον Γκουέλα που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ). Στο 94ο ο Ντα Σίλβα, με 2η κίτρινη (η πρώτη ήταν στο 39ο). ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 28ο λεπτό ο Παπαδόπουλος μαρκαρίστηκε από τον Γκουστάβο, ο επιθετικός των «πρασίνων» έπεσε μόνος του κάτω και ο διαιτητής –ο οποίος ήταν μπροστά- έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι στον Παναθηναϊκό. Το εκτέλεσε ο Παπαδόπουλος, στην αριστερή γωνία του Σιντιμπέ, κι έκανε το 0-1. Στο 46ο ο Ντα Σίλβα έδωσε στον Γκουέλα, ο οποίος ελίχθηκε όμορφα μπροστά από τον Βίντρα και τον Γκούμα, και με πλασέ στην αριστερή γωνία του Εμπέντε ισοφάρισε σε 1-1. Στο 63ο ο Γκονζάλες ανέτρεψε τον Καραδήμο ελάχιστα έξω από την περιοχή, όμως, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ της κερκυραϊκής ομάδας. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Ζαχαρόπουλος, κάνοντας το 2-1. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων (94) ο Γκουέλα ξέφυγε στην αντεπίθεση, βρέθηκε απέναντι από τον Εμπέντε, στο πλασέ που έκανε απέκρουσε ασθενώς ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού και ο επερχόμενος Ντα Σίλβα με πλασέ στην αριστερή γωνία της εστίας του Καμερουνέζου πορτιέρο διαμόρφωσε το τελικό 3-1. (Ο Φιλίπ σκόραρε για δεύτερο σερί ματς). ΔΟΚΑΡΙΑ: - Οι συνθέσεις των ομάδων: ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Φούφουλας, Μοσχογιάννης, Βαρτζιώτης, Κουτσουρές (86ο Φλαβίνιο), Καραδήμος (80ο Πελαγίας), Γκουστάβο, Ντα Σίλβα, Ζαχαρόπουλος, Γκουέλα, Σκούφαλης (43ο Ντ Ακόλ). Στον πάγκο έμειναν οι: Σερεμέτ, Πετράς, Αναστασιάδης. Τζαβέλλας. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βίκτορ Μουνιόθ): Εμπέντε, Βίντρα, Σέριτς (75ο Δάρλας), Γκούμας, Μόρις, Ρομέρο (59ο Γκονζάλες), Βίκτορ, Μπόβιο (75ο Τζιόλης), Ίβανσιτς, Παπαδόπουλος, Σαλπιγγίδης. Στον πάγκο έμειναν οι: Γκαλίνοβιτς, Μπίσκαν, Λεοντίου, Θεοδωρίδης. ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ Πανηγυρικό κλίμα υπήρχε στα αποδυτήρια του ΑΟ Κέρκυρα μετά το τέλος του αγώνα. Οι ποδοσφαιριστές είχαν γίνει ένα… κουβάρι ενώ ο Μπάμπης Τεννές μοίραζε συγχαρητήρια σε καθέναν παίκτη ξεχωριστά. Κοντράστ συναισθημάτων από την άλλη πλευρά! Στα αποδυτήρια του Παναθηναϊκού επικρατούσε κλίμα… κηδείας! Κανείς δεν είχε διάθεση να μιλήσει και οι παίκτες αποχώρησαν από το γήπεδο αποφεύγοντας να κάνουν δηλώσεις στους δημοσιογράφους. Κατά την έξοδό τους από το Εθνικό Στάδιο, τους περίμεναν περίπου 80 οπαδοί των «πράσινων», οι οποίοι τους αποδοκίμασαν έντονα. Άσχημη εντύπωση προκάλεσε στους εκπροσώπους του Τύπου η προσπάθεια του Βίκτορ Μουνιόθ να… φορτώσει στη διαιτησία την ήττα της ομάδας του. Κόντρα στην παλιά του ομάδα, ο Βαγγέλης Κουτσουρές ήταν από τους καλύτερους παίκτες του ΑΟ Κέρκυρα.