Με 8,0 βαθμολογήθηκε ο διαιτητής Σταυρίδης
ΚΟΥΤΣΟΥΡΕΣ: «Δεν προσέξαμε τις στημένες φάσεις»

07/01SKODA Ξάνθη-Ολυμπιακός0 - 0
07/01Άρης-Λάρισα1 - 1
07/01Παναθηναϊκός-Αιγάλεω1 - 0
Κυριακή, 07/01/2007
(Περιγραφή – Ανάλυση: Χρήστος Γραμμένος) Το άσχημο αγωνιστικό του πρόσωπο έδειξε ο ΑΟ Κέρκυρα στην Καλαμαριά και γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0, κάνοντας έτσι το χειρότερο δυνατό ποδαρικό για τη νέα χρονιά. Η κερκυραϊκή ομάδα πραγματοποίησε τη χειρότερη ίσως εμφάνισή της στο φετινό Πρωτάθλημα και το σημερινό αποτέλεσμα ήταν οδυνηρό για αυτήν, για τρεις λόγους: πρώτον, διότι η ήττα ήρθε από έναν αντίπαλο που έχει τον ίδιο στόχο, δεύτερον γιατί πλέον σε περίπτωση ισοβαθμίας ο ΑΟΚ θα υστερεί, αφού τα συνολικά τέρματα είναι μεν 2-2, όμως οι «Πόντιοι» είχαν πετύχει εκτός έδρας γκολ στον πρώτο Γύρο, και τρίτον διότι η κερκυραϊκή ομάδα υποχώρησε βαθμολογικά και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού. Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά και όσοι το παρακολούθησαν θα το ξεχάσουν πολύ γρήγορα. Ο ΑΟ Κέρκυρα είχε ένα πολύ καλό δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο (26ο-36ο λεπτό) και από εκεί τίποτα περισσότερο. Κορυφαίος παίκτης του ματς ήταν ο Μαχαμαντού Σιντιμπέ. Ο διεθνής Αφρικανός γκολκίπερ βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και πραγματοποίησε πολλές θετικές επεμβάσεις και αποκρούσεις, κρατώντας το σκορ στα επίπεδα μόνον του 1-0. Όμως, ένας κούκος από μόνος του δεν μπορεί να φέρει την άνοιξη… Στην κερκυραϊκή ομάδα φάνηκε πως στοίχησε πάρα πολύ η απουσία του Μάνγκα Γκουέλα. Η… τύχη του Αφρικανού παίκτη αγνοείται (!), αφού η άδειά του έχει λήξει από την προηγούμενη Τρίτη, όμως ακόμη δεν έχει ενσωματωθεί στην ομάδα, η οποία σήμερα στερήθηκε ένα σημαντικό «εργαλείο» στη μεσοεπιθετική γραμμή. Απόντος του Γκουέλα, ο ΑΟΚ ήταν ασύνδετος από το κέντρο και μπροστά, η ομάδα μας δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες και ο Ζαχαρόπουλος (που έκανε φιλότιμη προσπάθεια) ήταν κυριολεκτικά εντελώς μόνος και αβοήθητος. Και σαν να μην έφτασε αυτό, ήρθε και η αποβολή του Καραδήμου στην εκπνοή του ματς, με 2η κίτρινη, και χωρίς ιδιαίτερο λόγο (απλώς έκανε φάουλ στον γκολκίπερ Κόβατς). Ο «καραφλός» θα εκτίσει την ποινή του στο παιχνίδι Κυπέλλου με τον Ιωνικό. Ήταν η έβδομη (!) φετινή αποβολή παίκτη του ΑΟΚ, ο οποίος είναι μακράν πρώτος στον σχετικό πίνακα με τις κόκκινες. Η ήττα του ΑΟ Κέρκυρα ήρθε φυσιολογικά και η νίκη των «κοκκινόμαυρων» ήταν δίκαιη. Έτσι, η ομάδα μας παρέμεινε χωρίς νίκη μακριά από το νησί… Να σημειωθεί ότι στο 14ο λεπτό η κερκυραϊκή ομάδα ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Καραδήμου, όμως ο διαιτητής Σταυρίδης έδειξε «παίζετε». Ο Κατερινιώτης ρέφερι έχει διευθύνει φέτος πέντε παιχνίδια στη Σούπερ Λίγκα και σε όλα έχουν έρθει «άσσοι»! Σε ένα ακόμη παιχνίδι φάνηκε η επιθετική «γύμνια» της κερκυραϊκής ομάδας κι ελπίζουμε πως με τις μεταγραφικές κινήσεις που γίνονται, αυτή η κατάσταση δεν θα συνεχιστεί. Ελπίζουμε, επίσης, να τελειώσει θετικά το ζήτημα που προέκυψε με τον Γκουέλα. Στην Καλαμαριά ο Μπάμπης Τεννές εφάρμοσε στο πρώτο ημίχρονο σύστημα 4-5-1, με τον Σιντιμπέ κάτω από τα γκολπόστ, στα άκρα της άμυνας τους Γκουστάβο (δεξιά) και Τόσκα (αριστερά), και στο κέντρο της αμυντικής γραμμής τους Μοσχογιάννη και Βαρτζιώτη, αμυντικό χαφ τον Φούφουλα και λίγο πιο μπροστά τους Κουτσουρέ και Καγκιούζη, δεξί εξτρέμ τον Σκούφαλη, αριστερό τον Καραδήμο και μοναδικό προωθημένο τον Ζαχαρόπουλο. Στο δεύτερο ημίχρονο, και μετά το 1-0, ο 54χρονος τεχνικός τα έπαιξε όλα για όλα: προκειμένου να ενισχύσει την ομάδα στον επιθετικό τομέα, έβγαλε τα δύο χαφ (Κουτσουρέ, Καγκιούζη) και πέρασε αντίστοιχα τους Ντα Σίλβα, Μπούρμπο, κι έδωσε εντολή στην ομάδα να βγει μπροστά για να ισοφαρίσει. Αυτό, όμως, παραλίγο να γυρίζει… μπούμερανγκ, αφού δημιουργήθηκαν πολλά κενά στην κερκυραϊκή άμυνα, οι Θεσσαλονικείς έκαναν συνεχώς ευκαιρίες κι ευτυχώς που ο Σιντιμπέ είχε… κατεβάσει τα ρολά, κι έτσι το σκορ δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις! Στις εξέδρες του γηπέδου της Καλαμαριάς βρέθηκαν περίπου 100 φίλαθλοι του ΑΟΚ, οι οποίοι έκανα ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία τους, αποχώρησαν όμως απογοητευμένοι από την εμφάνιση και την ήττα της κερκυραϊκής ομάδας… ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 11ο Ο Φαβάλι βγάζει την σέντρα από δεξιά, ο Ορφανός πιάνει το σουτ, όμως ο Σιντιμπέ διώχνει την μπάλα μακριά από την εστία του. Στο 24ο ο Κουτσουρές πρόλαβε κι έδιωξε τη μπάλα σχεδόν πάνω από τη γραμμή. Στο 26ο ο Γκονσάλβες δοκίμασε το σουτ, όμως ο Σιντιμπέ απέκρουσε. Στο 27ο σε κεφαλιά του Σκούφαλη από καλή θέση, ένας αμυντικός πρόλαβε κι έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 33ο ο Καγκιούζης εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση και μπλόκαρε ο Κόβατς. Στο 34ο ο Περόνε σούταρε λίγο άουτ. Στο 35ο ο Σκούφαλης έκανε παράλληλη σέντρα από δεξιά, ο Ζαχαρόπουλος έκανε πλασέ πάνω στην κίνηση και η μπάλα λίγο άουτ. Μεγάλη ευκαιρία στο 36ο λεπτό: ο Κουτσουρές έδωσε στον Σκούφαλη, αυτός έφυγε μόνος, όμως αντί να μπει στην περιοχή επέλεξε να σουτάρει έξω από αυτήν και ο Κόβατς μπλόκαρε. Στο 61ο ο Ουέλιγκτον σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Σιντιμπέ. Στο 68ο ο Σιντιμπέ μπλόκαρε τη μπάλα σε σουτ του Περόνε. Στο 69ο ο Κόβατς μπλόκαρε τη μπάλα σε προβολή του Ζαχαρόπουλου, ύστερα από σέντρα του Καραδήμου. Κλασική ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 84ο λεπτό: ο Περόνε βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Σιντιμπέ, τον πλάσαρε και ο τερματοφύλακας του ΑΟΚ απέκρουσε σωτήρια. Στο 86ο ο Ζαχαρόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλα στην περιοχή του Απόλλωνα, ωστόσο δεν μπόρεσε να πλασάρει με επιτυχία τον Κόβατς κι έτσι το 1-0 παρέμεινε. Στο 87ο ο Ορφανός σούταρε και ο Σιντιμπέ απέκρουσε ωραία. Στο 88ο σε σουτ του Ζαχαρόπουλου, η μπάλα έφυγε ξυστά άουτ. Στο 89ο ο Σιντιμπέ έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ, ύστερα από πλασέ του Ορφανού. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Απόλλων Καλαμαριάς – ΑΟ Κέρκυρα 1-0 ΓΗΠΕΔΟ: Μ.Γ.Σ. «Απόλλων Καλαμαριάς» ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 1.000 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 875 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 10.150 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάννης Σταυρίδης (Πιερίας) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 30ο Βέλλα Τζούνιορ, 32ο Φυτανίδης, 50ο Βαρτζιώτης, 70ο Ντα Σίλβα, 72ο Καραλιόπουλος, 76ο Σαρακατσάνος ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Στο 89ο λεπτό ο Καραδήμος με 2η κίτρινη (η 1η ήταν στο 13ο) ΔΟΚΑΡΙΑ: - ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 51ο λεπτό ο Φαφάλι εκτέλεσε φάουλ και ο Ορφανός αφύλακτος σκόραρε με κεφαλιά (1-0). Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Μάκης Κατσαβάκης): Κόβατς, Γαλανόπουλος, Βέλα Τζούνιορ (46ο Καραλιόπουλος), Περόνε, Φαφάλι (84ο Χαλαουάνι), Ορφανός, Σαρακατσάνος, Φυτανίδης, Κόλτσης, Μπούσι (78ο Μουράφσκι), Ουέλινγκτον. Στον πάγκο έμειναν οι: Κελπέκης, Κρασσάς, Ποπαρα, Γαϊδαρτζής ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Μοσχογιάννης, Κουτσουρές (54ο Ντα Σίλβα), Καραδήμος, Γκουστάβο, Ζαχαρόπουλος, Καγκιούζης (71ο Μπούρμπος), Σκούφαλης (49ο Φλαβίνιο), Βαρτζιώτης, Τόσκας, Φούφουλας. Στον πάγκο έμειναν οι: Πετράς, Σερεμέτ, Τζαβέλλας, Αναστασιάδης.