14/01Ηρακλής-Π.Α.Ο.Κ.1 - 0
14/01Ιωνικός-Παναθηναϊκός0 - 4
14/01Ολυμπιακός-Πανιώνιος1 - 0
Κυριακή, 14/01/2007
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος) Η νίκη ήταν μονόδρομος για τον ΑΟ Κέρκυρα στο σημερινό παιχνίδι με τον Άρη, αφού η κερκυραϊκή ομάδα είχε μεγάλη ανάγκη από το «τρίποντο», διότι έπαιζε στην έδρα της και στη συνέχεια ακολουθούν δύο σερί εκτός έδρας ματς. Το 1-1 σίγουρα δεν είναι το αποτέλεσμα που αφήνει ικανοποιημένους τους Κερκυραίους, αφού άλλο είναι ο ένας βαθμός και άλλο οι τρεις. Έτσι, όμως, όπως εξελίχθηκε το σημερνό παιχνίδι, ο ΑΟΚ θα μπορούσε και να κερδίσει, αλλά και να χάσει. Οπότε, και ο ένας πόντος δεν είναι… καταστροφή! Θα πρέπει, όμως, πολύ σύντομα η κερκυραϊκή ομάδα να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα. Στο 2007 ο ΑΟ Κέρκυρα παραμένει χωρίς νίκη στο Πρωτάθλημα και πλέον πλησίασε ακόμη περισσότερο στην επικίνδυνη ζώνη. Ο Άρης ξεκίνησε τον σημερινό αγώνα με γκολ από τα… αποδυτήρια, με τον… συνήθη ύποπτο Σέρχιο Κόκε! Ήταν ένα από τα πιο γρήγορα τέρματα στην ιστορία του ελληνικού Πρωταθλήματος, αφού ο ΑΟΚ μόλις έκανε τη σέντρα έχασε τη μπάλα και αμέσως οι Θεσσαλονικείς (εκμεταλευόμενοι την αμυντική ολιγωρία) σκόραραν, μόλις στο 11ο δευτερόλεπτο! Η κερκυραϊκή ομάδα ξεπέρασε γρήγορα το σοκ και ανέβασε την απόδοσή της. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερη του αντιπάλου της, όμως δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν. Στις αρχές της επανάληψης ο ΑΟ Κέρκυρα μπήκε αποφασισμένος για να ισοφαρίσει, κάτι που πέτυχε στο 53ο λεπτό με περιπετειώδη τρόπο (ο Ζαχαρόπουλος αστόχησε σε πέναλτι, αλλά στη συνέχεια σκόραρε ο νεοαποκτηθείς Φότι). Στο τέταρτο 55ο-70ο λεπτό το ματς παίχθηκε κυρίως στο κέντρο, ενώ στο τελευταίο 20λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή, κάτι στο οποίο τους βοήθησε η αποβολή του Φλαβίνιο και οι αμυντικοί προσανατολισμοί της κερκυραϊκής ομάδας, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν δεύτερο τέρμα, με τον ΑΟΚ στο διάστημα αυτό να αρκείται κυρίως σε επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Σε γενικές γραμμές, πάντως, το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιο κι έτσι οι δύο ομάδες συνεχίζουν να… συγκατοικούν στον βαθμολογικό πίνακα. Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-5-1, δηλαδή με τον Σιντιμπέ κάτω από τα γκολπόστ, δεξιά στην άμυνα τον Γκουστάβο και αριστερά τον Τόσκα, στο κέντρο της αμυντικής γραμμής τους Μοσχογιάννη και Βαρτζιώτη, αμυντικό χαφ τον Φούφουλα, στη μεσαία γραμμή τον Φλαβίνιο, δεξί εξτρέμ τον Γκουέλα, αριστερό εξτρέμ τον Καραδήμο, στη μέση από τους δύο τον Ντα Σίλβα και προωθημένο τον Ζαχαρόπουλο. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο 53χρονος προπονητής έβγαλε δύο αμυντικούς (Τόσκα και Βαρτζιώτη) και πέρασε έναν χαφ (Καγκιούζης) κι έναν επιθετικό (Φότι), γυρίζοντας τον Φούφουλα σε κεντρικό αμυντικό, τον Καραδήμο σε αριστερό μπακ και τον Φλαβίνιο σε αμυντικό χαφ. Έτσι, το σύστημα μετατράπηκε σε 4-4-2. Στο 71ο λεπτό πέρασε στον αγώνα ο Κουτσουρές στη θέση του Ντα Σίλβα, ώστε να ενισχυθεί η μεσοαμυντική γραμμή, ενώ μετά την αποβολή του Φλαβίνιο 9στο 77ο λεπτό) ως αμυντικά χαφ γυρνούσαν εναλλάξ οι δύο επιθετικοί (πότε ο Φότι και πότε ο Ζαχαρόπουλος). Κορυφαίος παίκτης του σημερινού παιχνιδιού ήταν ο Σέρχιο Κόκε. Ο Ισπανός επιθετικός πέτυχε το γκολ της ομάδας του (ήταν το 7ο φετινό του) και αποτελούσε μόνιμη απειλή για την κερκυραϊκή εστία. Πάντως, ως πρόσωπο του αγώνα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ο Άνταμ Φότι, του οποίου το ντεμπούτο με την κερκυραϊκή ομάδα συνοδεύτηκε με γκολ που της χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας. Εξάλλου, πολύ καλοί ήταν και οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων, Μαχαμαντού Σιντιμπέ και Κώστας Χαλκιάς. Ο διαιτητής Βασίλης Σκουφίτσας ήταν αρνητικός. Φόρτωσε τις δύο ομάδες με κάρτες, που συνολικά ήταν 12 στον αριθμό (οι δύο μετατράπηκαν σε κόκκινη). Ο Αθηναίος ρέφερι στο 18ο λεπτό μάλλον θα έπρεπε να υποδείξει πέναλτι υπέρ του Άρη, σε μαρκάρισμα του Φλαβίνιο επάνω στον Πάουλο Κόστα. Από εκεί και πέρα σωστά ο Σκουφίτσας δεν έδωσε πέναλτι στο 51ο λεπτό, σε μαρκάρισμα των Μοσχογιάννη και Φούφουλα επάνω στον Κόκε, ο οποίος έμπαινε στην περιοχή, ενώ θεωρείται σωστή υπόδειξη του πέναλτι υπέρ της κερκυραϊκής ομάδας στο 53ο λεπτό (ανατροπή του Ντα Σίλβα από τον Πασσαλή). ΦΑΣΕΙΣ - ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 13ο λεπτό ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος του Άρη και ο Χαλκιάς μπλόκαρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια. Στο 16ο ο Χαβίτο σέντραρε, οι Παλαθουέλος και Κόκε από πλεονεκτική θέση δεν συνεννοήθηκαν σωστά και χάθηκε η ευκαιρία. Στο 20ο ο Γκουστάβο έβγαλε τη σέντρα, όμως ο Ζαχαρόπουλος δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα και μπλόκαρε ο Χαλκιάς. Στο 26ο ο προωθημένος Βαρτζιώτης πάσαρε στον Καραδήμο, αυτός όμως σούταρε άουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 31ο λεπτό ο Καραδήμος σέντραρε, ο Γκουέλα επιχείρησε γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα έφυγε άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Χαλκιά. Στο 46ο ο Γκουστάβο σέντραρε, ο νεοεισερχόμενος Φότι από καλή θέση σούταρε πάνω στην κίνηση και η μπάλα πέρασε πολύ άουτ. Στο 66ο ο Ντα Σίλβα σούταρε συρτά έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Χαλκιά. Στο 74ο λεπτό είχαμε την απόκρουση του αγώνα: ο Βανγκέλι έκανε σέντρα, ο Παλαθουέλος έπιασε δυνατή κεφαλιά και ο Σιντιμπέ με εκπληκτική εκτίναξη στο δεξί του «παραθυράκι» έδιωξε σε κόρνερ. Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – Άρης Θεσσαλονίκης 1-1 ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3.500 (περίπου 100 οπαδοί του Άρη) ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 1.600 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 43.000 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Σκουφίτσας (Αθήνας) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 3ο Παλαθουέλος, 17ο Κολτσίδας, 27ο Τίνγκα, 50ο Φούφουλας, 73ο Βανγκέλι, 84ο Πασσαλής, 84ο Μοσχογιάννης, 86ο Κουτσουρές, 87ο Γκουστάβο, 90ο Γκαρσία ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Στο 77ο λεπτό ο Φλαβίνιο με 2η κίτρινη (η πρώτη ήταν στο 29ο λεπτό) ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 11ο μόλις δευτερόλεπτο (11¨) ο Κόκε με συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Σιντιμπέ, κάνοντας το 0-1. Στο 53ο λεπτό ο Ντα Σίλβα μπήκε από αριστερά στην περιοχή και προσπάθησε να αποφύγει τον Πασσαλή, ο οποίος τον ανέτρεψε, και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Ζαχαρόπουλος, ο γκολκίπερ Χαλκιάς απέκρουσε στην αριστερή του γωνία και ο επερχόμενος από τα δεξιά Φότι με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. ΔΟΚΑΡΙΑ: - Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Βαρτζιώτης (46ο Καγκιούζης), Μοσχογιάννης, Καραδήμος, Φούφουλας, Τόσκας (46ο Φότι), Γκουστάβο, Γκουέλα, Φλαβίνιο, Ντα Σίλβα (71ο Κουτσουρές), Ζαχαρόπουλος. Στον πάγκο κάθισαν οι: Σερεμέτ, Τζαβέλλας, Σκούφαλης, Αναστασιάδης. ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Νίκος Πασιαλής): Χαλκιάς, Τίνγκα, Πάουλο Κόστα (61ο Κακά), Βανγκέλι, Κολτσίδας, Παπαδόπουλος, Πασσαλής (87ο Βαϊσχάιμερ), Παλαθουέλος, Χαβίτο, Γκαρσία, Κόκε. Στον πάγκο κάθισαν οι: Κυριάκος, Γόγολος, Ρέγιες, Γκουγκουλιάς, Νέγκρι.