ΛΑΡΙΣΑ – ΚΕΡΚΥΡΑ 2-2: Η συνέντευξη Τύπου
ΒΑΡΟΥΧΑΣ: «Σωστά δόθηκαν τα πέναλτι στο Αλκαζάρ»

21/01Α.Ε.Κ.-Ατρόμητος3 - 0
21/01Ο.Φ.Η.-Ηρακλής1 - 0
21/01Π.Α.Ο.Κ.-Ολυμπιακός2 - 3
Κυριακή, 21/01/2007
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος) Σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι, αυτό σήμερα με τη Λάρισα, ο ΑΟ Κέρκυρα προηγήθηκε στο σκορ, και μάλιστα με δύο γκολ, όμως τελικά αυτό δεν του έφτασε για να κατακτήσει και τη νίκη. Θυμίζουμε ότι και στα εκτός έδρας παιχνίδια με το Αιγάλεω (την 5η αγωνιστική) και την ΑΕΚ (την 11η αγωνιστική) η κερκυραϊκή ομάδα είχε πάρει κεφάλι στο σκορ, αλλά και τότε δεν το είχε κρατήσει… Έτσι, ο ΑΟΚ παρέμεινε η μοναδική ομάδα στο Πρωτάθλημα που δεν έχει κάνει «διπλό» και μετά από το σημερινό ισόπαλο αποτέλεσμα βρίσκεται πλέον στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα, απέχοντας δύο πόντους από τη γραμμή του υποβιβασμού. Σήμερα στο Αλκαζάρ, η κερκυραϊκή ομάδα προηγήθηκε νωρίς στο σκορ και παρότι προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έμεινε με δέκα παίκτες, εντούτοις κατάφερε στην εκπνοή του να διπλασιάσει τα γκολ της. Στην επανάληψη, ο Γιώργος Δώνης τα έπαιξε… όλα για όλα, δίνοντας σύνθημα για φουλ επίθεση, ενώ ο ΑΟΚ –παίζοντας με παίκτη λιγότερο- κλείστηκε στην άμυνά του. Τότε, το ματς παίχθηκε στο μισό γήπεδο, με τους Κερκυραίος να παίζουν καταπληκτική άμυνα και τον Σιντιμπέ να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα. Μάλιστα, σε μια αντεπίθεσή της η κερκυραϊκή ομάδα κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως και έχασε, κάτι που αποδείχθηκε καθοριστικό για τη συνέχεια του παιχνιδιού, αφού οι γηπεδούχοι αναθάρρυναν και τελικά κατάφεραν στις καθυστερήσεις να ισοφαρίσουν. Το σημερινό παιχνίδι στον Αλκαζάρ ήταν πραγματικό θρίλερ και τα είχε όλα: γκολ, δοκάρια, πέναλτις, αποβολή και χαμένες ευκαιρίες. Μπορεί ο ΑΟ Κέρκυρα να μην νίκησε, παρότι προηγήθηκε με 0-2 και κέρδισε και πέναλτι, όμως έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας (δηλαδή με την ομάδα μας να παίζει από το πρώτο μέρος με παίκτη λιγότερο και τους Θεσσαλούς να έχουν και δύο δοκάρια), το «χι» ήταν πολύ καλό αποτέλεσμα για τον ΑΟΚ. Ένας βαθμός είναι αυτός, και μάλιστα εκτός έδρας. Άλλωστε, οι Λαρισαίοι ήθελαν πάση θυσία τη νίκη σήμερα. Στο σημερινό παιχνίδι, δύο ήταν οι «μοιραίοι» παίκτες, και μάλιστα ήταν και οι δύο της κερκυραϊκής ομάδας. Ο ένας ήταν ο Γιώργος Τζαβέλλας, ο οποίος στη δεύτερη συμμετοχή του στο Πρωτάθλημα, άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, παρότι εκείνη προηγούνταν στο σκορ. Η ενέργεια του 19χρονου ταλαντούχου παίκτη να κάνει σκληρό φάουλ στον Γκαλίτσιο στο 39ο λεπτό, ενώ είχε ήδη αντικρύσει την πρώτη κίτρινη 7 λεπτά πιο πριν, ήταν αψυχολόγητη… Και ο άλλος «μοιραίος» ήταν ο Φιλίπ Ροντρίγκεζ Ντα Σίλβα. Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός στο 68ο λεπτό απώλεσε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 0-3 και να σφραγίσει τη νίκη του ΑΟΚ, όμως έστειλε τη μπάλα άουτ από τα έντεκα μέτρα. Πιο πριν, ο 25χρονος παίκτης ήταν απόλυτα εύστοχος στα πέναλτι (είχε 1/1 φέτος και 2/2 πέρσι), αλλά έχασε το σημερινό, που ήταν ίσως το σπουδαιότερο, αφού αν ευστοχούσε, η κερκυραϊκή ομάδα σίγουρα θα έπαιρνε το «τρίποντο»… Να σημειωθεί ότι ο ΑΟ Κέρκυρα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τελειώνει με δέκα παίκτες! Δεν είναι κατάσταση αυτή… Με τον Παναθηναϊκό αποβλήθηκε ο Ντα Σίλβα, με την Καλαμαριά ο Καραδήμος, με τον Άρη ο Φλαβίνιο και σήμερα ο Τζαβέλλας. Συνολικά εννέα κόκκινες κάρτες έχει πάρει φέτος ο ΑΟ Κέρκυρα! Απίστευτο… Είναι επίσης αξιοσημείωτο ότι για δεύτερη σερί αγωνιστική ο ΑΟΚ χάνει πέναλτι. Σήμερα ο Ντα Σίλβα και στο αμέσως προηγούμενο ματς (με τον Άρη) ο Ζαχαρόπουλος. Στους «μοιραίους» θα μπορούσαμε να συμπεριλάβουμε και το Βάντσε Σίκοφ. Στο ντεμπούτο του με τον ΑΟΚ, ο Σκοπιανός αμυντικός δεν χρειαζόταν να κάνει χέρι και πέναλτι στο 70ο λεπτό, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν στο σκορ… Κορυφαίος παίκτης του ματς ήταν ο Γκούγκα. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός των «βυσσινί» έπιασε εξαιρετική απόδοση, πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης και είχε και δοκάρι. Δεύτερος καλύτερος ποδοσφαιριστής του αγώνα ήταν ο Μαχαμαντού Σιντιμπέ, ο οποίος πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις και δεν φέρει ευθύνη για τα γκολ (το πρώτο το δέχθηκε με πέναλτι και στο δεύτερο οι αμυντικοί τον άφησαν εκτεθημένο απέναντι από τον Γκούγκα). Μάλιστα, δύο φορές ο Αφρικανός γκολκίπερ δέχθηκε πολύ άσχημα χτυπήματα και βρέθηκε στο έδαφος, αλλά έσφιξε τα δόντια και συνέχισε, αφού στον πάγκο της κερκυραϊκής ομάδας δεν υπήρχε άλλος τερματοφύλακας. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο ΑΟΚ αγωνίστηκε σήμερα έχοντας πληθώρα αγωνιστικών προβλημάτων και δεν συμπλήρωσε καν αποστολή (κατέβηκε με 17 παίκτες), αφού απουσίαζαν για διάφορους λόγους οι Φλαβίνιο, Τόσκας, Βιτουλαδίτης, Μπούρμπος, Σερεμέτ και Βούρας, αλλά και ο Κουτσουρές που αποχώρησε προχθές Παρασκευή. Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε το ματς με σύστημα 5-4-1, έχοντας τρεις «εφεδρικούς» στην αρχική εντεκάδα (Τζαβέλλας, Πελαγίας, Αναστασιάδης). Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Σιντιμπέ, δεξιά στην άμυνα ο Γκουστάβο, αριστερά ο Πελαγίας και στο κέντρο της αμυντικής γραμμής οι Φούφουλας, Μοσχογιάννης και Αναστασιάδης (οι δύο τελευταίοι σήμερα έχουν τα γενέθλιά τους), στη μεσαία γραμμή ήταν οι Καγκιούζης, Ντα Σίλβα, Γκουέλα και Σκούφαλης, και προωθημένος ο Τζαβέλλας. Όταν η κερκυραϊκή ομάδα βρισκόταν στην επίθεση, ανέβαιναν στο κέντρο οι ακραίοι μπακ (Γκουστάβο και Πελαγίας) και στην επίθεση οι Γκουέλα και Ντα Σίλβα, κι έτσι το σύστημα μετατρέπονταν σε 3-4-3. Μετά την αποβολή του Τζαβέλλα, στην κορυφή της επίθεσης πέρασε ο Ντα Σίλβα. Ο διαιτητής Βασίλης Αργυρόπουλος δεν ήταν κακός, αν και ελέγχεται για μία περίπτωση. Ήταν στο 16ο λεπτό, όπου η κερκυραϊκή ομάδα ζήτησε πέναλτι, όταν ο Σκούφαλης βγήκε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Γκουέλα που μπήκε μόνος στην περιοχή, φάνηκε να σπρώχνεται από αμυντικό κι έπεσε κάτω, και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Κοτσόλης (ο μεσοεπιθετικός του ΑΟΚ τραυματίστηκε στη φάση αυτή και στο δεύτερο ημίχρονο έγινε αναγκαστική αλλαγή). Όσον αφορά τα δύο πέναλτι που έδωσε ο ρέφερι (για ανατροπή του Καγκιούζη από τον Βενετίδη και για χέρι του Σίκοφ), οι υποδείξεις του ήταν σωστές. ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 18ο λεπτό ο Καγκιούζης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο προωθημένος Αναστασιάδης έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοτσόλη. Στο 23ο ο Γκούγκα έκανε τακουνάκι στον… εαυτό του και μπήκε στην περιοχή, όμως πρόλαβε και μπλόκαρε ο Σιντιμπέ. Στο 25ο μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους: ο Βενετίδης σέντραρε από αριστερά και ο Γκούγκα αφύλακτος από πολύ καλή θέση έστειλε με προβολή τη μπάλα άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 30ο ο Γκαλίτσιος έκανε σέντρα από δεξιά και ο Κλέιτον σούταρε ψηλά άουτ. Στο 39ο διπλή ευκαιρία για τους Θεσσαλούς: ο Κλέιτον σούταρε από αριστερά μέσα από την περιοχή, ο Σιντιμπέ απέκρουσε ασθενώς και ο Διγκόζης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 40ο ο Καγκιούζης έδωσε στον Ντα Σίλβα, αυτός όμως δεν πρόλαβε από καλή θέση να σουτάρει. Στο 55ο ο Γκούγκα έκανε μπαλιά στον Μπασιλά, αυτός πλάσαρε μαρκαριζόμενος και η μπάλα πέρασε συρτά άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σιντιμπέ. Στο 58ο ο Κλέιτον σούταρε έξω από την περιοχή και απέκρουσε ο Σιντιμπέ. Στο 78ο ο Κλέιτον σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και η μπάλα έφυγε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 84ο ο Σιντιμπέ έδειξε την μεγάλη του κλάση, όταν απέκρουσε εντυπωσιακά τη μπάλα σε κόρνερ στο δεξί του «παραθυράκι», ύστερα από δυνατό σουτ του Διγκόζη. Στο 89ο ο Αλωνεύτης σούταρε από καλή θέση μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών. Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Λάρισα – ΑΟ Κέρκυρα 2-2 ΓΗΠΕΔΟ: Στάδιο Αλκαζάρ Λάρισας ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 7.000 (εκ των οποίων περίπου 20 φίλαθλοι του ΑΟΚ) ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 6.427 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 60.179 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Αργυρόπουλος (Καστοριάς) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 28ο Γκουστάβο, 30ο Βενετίδης, 44ο Κλέιτον, 63ο Αλωνεύτης, 70ο Σίκοφ, 77ο Σιντιμπέ ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Στο 39ο ο Τζαβέλλας με 2η κίτρινη (η πρώτη ήταν στο 32ο) ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 7ο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση πλαγίου άουτ από τον Γκουστάβο από δεξιά και ολιγωρία της άμυνας των Λαρισαίων, ο προωθημένος Πελαγίας με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-1. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Βενετίδης έκανε λάθος και έκλεψε ο Ντα Σίλβα, ο οποίος τροφοδότησε τον Σκούφαλη, αυτός ξέφυγε από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και με σουτ έκανε το 0-2. Στο 70ο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά ο Σίκοφ σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Διγκόζης (1-2). Στο 93ο ο Γκούγκα με πλασέ από δεξιά μέσα από την περιοχή, και απέναντι από τον Σιντιμπέ, ισοφάρισε σε 2-2. ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 14ο ο Γκαλίτσιος σέντραρε από δεξιά, ο Καλαντζής σούταρε αμαρκάριστος από πολύ καλή θέση, η μπάλα βρήκε λίγο τον Σιντιμπέ και στη συνέχεια το οριζόντιο δοκάρι. Στο 81ο ο Γκούγκα έκανε σέντρα – σουτ από δεξιά, ο Σιντιμπέ απέκρουσε, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έδιωξε ο Σίκοφ. ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙ: Στο 68ο ο Καγκιούζης μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Βενετίδη και ο διαιτητής πολύ σωστά σφύριξε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Ντα Σίλβα κι έστειλε τη μπάλα άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΛΑΡΙΣΑ (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Βάλλας (12ο λ.τρ. Φέρστερ), Γκαλίτσιος (59ο Αλωνεύτης), Διγκόζης, Καλαντζής, Βενετίδης, Νταμπίζας (46ο Κόζλεϊ), Μπασιλά, Κλέιτον, Φωτάκης, Γκούγκα. Στον πάγκο έμειναν οι: Κηπουρός, Γκίκας, Βενέτης, Κατσιαρός. ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Μοσχογιάννης, Ντα Σίλβα (80ο Καραδήμος), Καγκιούζης, Αναστασιάδης, Γκουστάβο, Σκούφαλης (61ο Σίκοφ), Γκουέλα (52ο λ.τρ. Φότι), Πελαγίας, Τζαβέλλας, Φούφουλας. Στον πάγκο έμειναν οι: Ζαχαρόπουλος, Βαρτζιώτης, Πετράς.