ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ 4-2: Η συνέντευξη Τύπου

28/01Ιωνικός-Άρης0 - 1
28/01Ηρακλής-Α.Ε.Κ.1 - 1
28/01Ολυμπιακός-Ο.Φ.Η.4 - 1
Κυριακή, 28/01/2007
(Περιγραφή – Ανάλυση: Χρήστος Γραμμένος) Τα πράγματα αρχίζουν πλέον να δυσκολεύουν για τον ΑΟ Κέρκυρα, αφού η σημερινή βαριά ήττα από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι με 4-2 έριξε την ομάδα μας στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, δηλαδή ακριβώς κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού… Ο ΑΟΚ παρέμεινε χωρίς «διπλό» και είναι η μοναδική ομάδα του Πρωταθλήματος που δεν έχει πετύχει νίκη μακριά από την έδρα της. Επίσης, οι «κυανέρυθροι» παραμένουν χωρίς νικηφόρο αποτέλεσμα στον δεύτερο Γύρο (έχουν φέρει δύο ισοπαλίες και δύο ήττες). Φυσικό επόμενο ήταν, λοιπόν ο ΑΟ Κέρκυρα να υποχωρήσει βαθμολογικά, αφού την ίδια ώρα οι «από κάτω» ομάδες φέρνουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Θα πρέπει όλοι πλέον στην ομάδα να αναλογιστούν τις ευθύνες τους. Και ο προπονητής, και οι παίκτες και η Διοίκηση. Θα πρέπει στη συνέχεια ο ΑΟΚ να ανακάμψει και να βρει τον καλό του εαυτό. Να σταθεί… στο ύψος του και να επιστρέψει πολύ γρήγορα στα νικηφόρα αποτελέσματα, πριν είναι πολύ αργά… Και προπάντων θα πρέπει να επικρατήσει ψυχραιμία και δίπλα στην ομάδα να σταθεί ο κόσμος της. Το περιστέρι μπορεί να είναι το σύμβολο της ειρήνης και άρα να προκαλεί ευδιαθεσία, όμως το Περιστέρι της Αθήνας αποδεικνύεται πολύ… αφιλόξενο για την κερκυραϊκή ομάδα, αφού ουδέποτε έχει κερδίσει εκεί τον Ατρόμητο. Έτσι, η παράδοση συνεχίστηκε και σήμερα… Η ομάδα του Ντράγκαν Κοκότοβιτς κέρδισε τους Κερκυραίους με το βαρύ και οδυνηρό 4-2 και τους βύθισε βαθμολογικά… Οι δύο ομάδες είχαν σήμερα από ένα ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι υπερείχαν στο πρώτο μέρος, παρότι ο ΑΟ Κέρκυρα ήταν εκείνος που έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αφού είχε δοκάρι μόλις στο 3ο λεπτό. Το παιχνίδι, όμως, κρίθηκε μέσα σε ένα εικοσάλεπτο (18ο έως 38ο), οπότε η κερκυραϊκή ομάδα έπαθε… μπλακ-άουτ, η άμυνά της ήταν σχεδόν ανύπαρκτη κι έτσι οι Αθηναίοι προηγήθηκαν με 3-0. Αμέσως ο Μπάμπης Τεννές έβγαλε τους Αναστασιάδη και Καραδήμο, περνώντας μέσα τους δύο δανεικούς παίκτες από τον Ολυμπιακό (Ντ Ακόλ και Σίκοφ), και τα θετικά αποτελέσματα φάνηκαν αμέσως. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός αμέσως μετά την είσοδό του μείωσε το σκορ, ενώ με την παρουσία του Σκοπιανού στην άμυνα, οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν πλέον διαδρόμους. Στο δεύτερο ημίχρονο η κερκυραϊκή ομάδα ήταν καλύτερη του αντιπάλου και κατάφερε να μειώσει ακόμη περισσότερο (σε 3-2) και πάλι με τον Ντ Ακόλ, με ένα υπέροχο τέρμα, όμως πολύ γρήγορα ο… εκτελεστής Λουτσιάνο με φάουλ διαμόρφωσε το 4-2, που ήταν και το τελικό σκορ. Στα τελευταία 11 λεπτά (συν τα 5 των καθυστερήσεων) ο ΑΟ Κέρκυρα δεν εκμεταλεύτηκε το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη περισσότερο (αποβλήθηκε ο Γελαδάρης) και το σκορ δεν άλλαξε. Ο ΑΟΚ είχε και σήμερα πολλές ελλείψεις (Γκουέλα, Ζαχαρόπουλος, Τόσκας, Πελαγίας, Σερεμέτ) και αυτό μάλλον επηρέασε πολύ την ομάδα. Ειδικά με τις απουσίες των Τόσκα και Πελαγία, η αριστερή πτέρυγα της άμυνας ήταν «γυμνή», ενώ εάν έπαιζε ο Γκουέλα σίγουρα θα έδινε πολλές λύσεις στη μεσοεπιθετική γραμμή. Όσον αφορά τον Ζαχαρόπουλο, ζήτησε από τον προπονητή του να μείνει εκτός αποστολής και αναζητεί άλλη ομάδα (στην Αθήνα ή εκεί κοντά) για να συνεχίσει την καριέρα του, αφού η οικογένειά του είναι στην πρωτεύουσα, και η παραμονή στο νησί μας τον δυσκολεύει πολύ. Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε το παιχνίδι με σύστημα 4-5-1. Κάτω από τα γκολπόστ τον Σιντιμπέ, δεξιά στην άμυνα τον Γκουστάβο και αριστερά τον Καραδήμο (που στις επιθέσεις ανέβαιναν ψηλά από τα πλάγια), κεντρικούς αμυντικούς τους Αναστασιάδη και Μοσχογιάννη, αμυντικό χαφ τον Φούφουλα, στη μεσαία γραμμή τους Καγκιούζη και Φλαβίνιο, δεξί εξτρέμ τον Σκούφαλη, αριστερό εξτρέμ τον Ντα Σίλβα και στην κορυφή της επίθεσης τον Τζαβέλλα. Με τις αλλαγές που έγιναν στη συνέχεια στην κερκυραϊκή ομάδα, το σύστημα πολλές φορές μετατρέπονταν και σε 4-4-2. Στη θέση του Αναστασιάδη στο κέντρο της άμυνας έπαιξε ο Σίκοφ, ενώ στη θέση του Καραδήμου ως αριστερό μπακ πήγε ο Φούφουλας. Ο Ντ Ακόλ πέρασε στην κορυφή της επίθεσης και ο Τζαβέλλας γύριζε και στα χαφ, ενώ όταν βγήκε ο Ντα Σίλβα, έπαιζαν πότε αριστερό εξτρέμ ο Ντ Ακόλ και μπροστά ο Τζαβέλλας, και πότε το αντίστροφο. Κορυφαίοι του ΑΟ Κέρκυρα ήταν ο Γκουστάβο (δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα από τα δεξιά), ο Καγκιούζης (έδινε λύσεις στο κέντρο) και φυσικά ο Ντα Ακόλ, ο οποίος παρότι μπήκε ως αλλαγή, πέτυχε δύο πολύ δύσκολα γκολ, που μάλιστα ήταν τα πρώτα της καριέρας του στην Α Εθνική. Ο διαιτητής Μιχάλης Κουκουλάκης από το Ηράκλειο ήταν άψογος. Δεν υπέπεσε σε λάθη, έδειξε λίγες κίτρινες κάρτες και σωστά απέβαλλε τον Γελαδάρη. ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 6ο λεπτό ο Λουτσιάνο προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Σιντιμπέ με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του ΑΟΚ. Στο 10ο ο Λουτσιάνο μπήκε από δεξιά, σούταρε και ο Σιντιμπέ μπλόκαρε εύκολα. Στο 14ο ο Μερίνο και ο Λουτσιάνο συνδυάστηκαν πολύ ωραία, ο Βραζιλιάνος, αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από τα δεξιά, γύρισε στο πέναλτι που ήταν ο Κορακάκης, αλλά ο αρχηγός των «κυανόλευκων» δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και ο Σιντιμπέ μπλόκαρε. Στο 15ο ο Μερίνο και ο Λαζανάς δεν πρόλαβαν να βρουν τη μπάλα προ του Σιντιμπέ, ο οποίος μπλόκαρε. Στο 29ο ο Λουτσιάνο εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά και πέρασε λίγο άουτ. Στο 42ο ο Ολιβέιρα βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σιντιμπέ, όμως σούταρε ψηλά άουτ. Στο 50ο ο Τζαβέλλας σούταρε μέσα από την περιοχή του Ατρόμητου, ωστόσο η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 58ο ο Ραγκούελ βρήκε όμορφα από δεξιά τον Λαζανά, ο επιθετικός του Ατρόμητου εξαπέλυσε ένα σουτ ευρισκόμενος απέναντι από τον Σιντιμπέ, όμως ο γκολκίπερ του ΑΟΚ που ήταν σε ετοιμότητα έδιωξε σε κόρνερ. Στο 75ο ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ και ο Μιχαηλίδης απέκρουσε ωραία στη γωνία του. Στο 90ο λεπτό ο Φότι έπαιξε το ένα-δύο με τον Φλαβίνιο και ο δεύτερος πλάσαρε τον Μιχαηλίδη που μπλόκαρε τη μπάλα. Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Ατρόμητος Αθηνών – ΑΟ Κέρκυρα 4-2 ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2.200 (εκ των οποίων περίπου 100 φίλοι του ΑΟ Κέρκυρα) ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 1.872 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 18.700 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 37ο Κορακάκης, 48ο Τζαβέλλας, 63ο Μοσχογιάννης, ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Στο 79ο λεπτό ο Γελαδάρης με 2η κίτρινη (η πρώτη ήταν στο 36ο) ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 18ο λεπτό ο Μερίνο έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, έδωσε στον Λαζανά κι αυτός με πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0). Στο 36ο οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, όταν ο Λουτσιάνο είδε την κίνηση του Γελαδάρη που ήταν αμαρκάριστος από αριστερά, του έδωσε τη μπάλα κι εκείνος με δυνατό μονοκόμματο σουτ στην κίνηση έκανε το 2-0. Στο 38ο ο Αναστασιάδης έκανε τραγικό άθος και ο Μερίνο του έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με σουτ έκανε το 3-0. Στο 41ο ο Γκουστάβο έδωσε στον Σκούφαλη, αυτός σέντραρε από δεξιά και ο νεοεισερχόμενος Ντ Ακόλ με κοντινή προβολή μείωσε σε 3-1. Στο 74ο ο Γκουστάβο έδωσε στον Ντ Ακόλ, αυτός πρόλαβε τον Μιχαηλίδη που έκανε άστοχη έξοδο και με πολύ όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ έξω από την περιοχή (και από πλάγια θέση δεξιά) έκανε το 3-2. Στο 77ο ο Μερίνο κέρδισε φάουλ από τον Μοσχογιάννη, λίγα εκατοστά πριν τη γραμμή της περιοχής, το εκτέλεσε ο Λουτσιάνο και στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Σιντιμπέ διαμόρφωσε το τελικό 4-2. ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 3ο λεπτό ο Σκούφαλης σέντραρε, ο Γεωργίου προσπάθησε να διώξει και η μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι του Μιχαηλίδη. ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙ: - Οι συνθέσεις των ομάδων: ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Μιχαηλίδης, Γελαδάρης, Γεωργίου, Μερίνο, Ρόβας (72ο Σανόκο), Κορακάκης, Ιωάννου, Ολιβέιρα, Ραγκουέλ (77ο Κατεμής), Λαζανάς (84ο Χάλαρης), Λουτσιάνο. Στον πάγκο έμειναν οι: Ανδριόλας, Ντοε, Άντερσον, Κουτσοσπύρος. ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Μοσχογιάννης, Αναστασιάδης (40ο Ντ Ακόλ), Γκουστάβο, Καραδήμος (39ο Σίκοφ), Ντα Σίλβα (60ο Φότι), Φούφουλας, Καγκιούζης, Φλαβίνιο, Σκούφαλης, Τζαβέλλας. Στον πάγκο έμειναν οι: Βούρας, Βιτουλαδίτης, Πετράς, Βαρτζιώτης.