ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΑΙΓΑΛΕΩ 3-0: Δηλώσεις Τεννέ, Χατζάρα και Σίκοφ
ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΑΙΓΑΛΕΩ 3-0: Τα παραλειπόμενα

04/02Ο.Φ.Η.-Εργοτέλης1 - 3
04/02Α.Ε.Κ.-Ολυμπιακός3 - 3
04/02Άρης-SKODA Ξάνθη1 - 0
Κυριακή, 04/02/2007
(Περιγραφή – Ανάλυση: Χρήστος Γραμμένος) Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΑΟ Κέρκυρα, με τη σημερινή του νίκη επί του Αιγάλεω. Αυτό το «τρίποντο» αποτέλεσε… τονωτική ένεση για τους «κυανέρυθρους», αφού πέρασαν ξανά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη (ανέβηκαν από τη 14η θέση στη 10η) και πλέον πηγαίνουν στη Νεάπολη με ανεβασμένο το ηθικό για να αντιμετωπίζουν τον ουραγό και καταδικασμένο Ιωνικό, με στόχο την πρώτη εκτός έδρας νίκη. Η κερκυραϊκή ομάδα έκανε σήμερα ένα από τα καλύτερα φετινά της παιχνίδια. Μπορεί να μην παρήγαγε πολλές ευκαιρίες, είχε όμως καλή κυκλοφορία και -το σημαντικότερο- ήταν ουσιαστική στο τελείωμα των φάσεων, εξού και τα τρία γκολ που πέτυχε. Ήταν η πρώτη νίκη του ΑΟΚ στον δεύτερο Γύρο του Πρωταθλήματος και ταυτόχρονα η τρίτη σερί ήττα του Αιγάλεω, το οποίο μάλιστα έχει χάσει και στα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια του. Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν καλό ποιοτικά. Είχε μεν λίγες φάσεις, αλλά πάλι καλά που σημειώθηκαν και τρία γκολ. Ο ΑΟ Κέρκυρα, αναλογιζόμενος την σημαντικότητα και την κρισιμότητα του αγώνα, έπαιξε αποφασιστικά για τη νίκη, την οποία τελικά πήρε, και η οποία δεν ήταν απλά δίκαιη, αλλά και πολύ εύκολη. Άλλωστε, το 3-0 τα μαρτυράει όλα… Το Αιγάλεω μόνο μια ευκαιρία είχε σε όλο το ματς, στο 40ο λεπτό, κι αυτή προήλθε από λάθος του διαιτητή! Ο Σιντιμπέ κυριολεκτικά ήταν… θεατής του αγώνα, δεν απειλήθηκε καθόλου και σε όλο το 90λεπτο δεν χρειάστηκε να κάνει ούτε μία απόκρουση. Έτσι, η λήξη το ματς βρήκε τους παίκτες και τους φιλάθλους του ΑΟΚ να πανηγυρίζουν για την επιτυχία. Από τον ΑΟ Κέρκυρα είναι δύσκολο να βρεις παίκτη που να υστέρησε σε απόδοση. Όλοι προσπάθησαν και όλοι έχουν μερίδιο στη σημαντική αυτή επιτυχία. Θα πρέπει, όμως, να κάνουμε ιδιαίτερη αναφορά στον Βάντσε Σίκοφ, ο οποίος σήμερα πραγματικά έκανε τα πάντα. Ο υψηλόσωμος Σκοπιανός αμυντικός όχι μόνο βοήθησε στα «ανασταλτικά» του καθήκοντα, αλλά είχε τεράστια συνεισφορά και στην επίθεση της κερκυραϊκής ομάδας, αφού πέτυχε το δεύτερο γκολ, είχε συμμετοχή στο πρώτο (πήδηξε και έκλεισε το οπτικό πεδίο του Γιάννου), ενώ δεν του δόθηκε πέναλτι (αναφέρουμε παρακάτω). Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε τον αγώνα εφαρμόζοντας σύστημα 5-4-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Σιντιμπέ, δεξιά στην άμυνα ο Γκουστάβο, αριστερά ο Καραδήμος και κεντρικοί αμυντικοί οι Σίκοφ, Μοσχογιάννης. Αμυντικό χαφ έπαιξε ο Φούφουλας, στο κέντρο της μεσαίας γραμμής ο Ντα Σίλβα και λίγο πιο μπροστά ο Φλαβίνιο, δεξί εξτρέμ ήταν ο Γκουέλα και αριστερό ο Σκούφαλης, ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Ντ Ακόλ. Όταν η κερκυραϊκή ομάδα ήταν στην επίθεση, οι Καραδήμος και Γκουστάβο ανέβαιναν από τα πλάγια, ενώ στις στημένες φάσεις στην αντίπαλη περιοχή (κόρνερ, φάουλ) προωθούνταν στην αντίπαλη άμυνα ο υψηλόσωμος Σίκοφ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φότι μπήκε και έπαιξε δεξί εξτρέμ όταν βγήκε ο Σκούφαλης, ενώ στα τελευταία λεπτά, με την έξοδο των Ντ Ακόλ και Γκουέλα, στην κορυφή της επίθεσης πέρασε ο Ντα Σίλβα και αριστερό εξτρέμ έπαιξε ο Τζαβέλλας. Ο Θεσσαλονικιός ρέφερι Γιώργος Ζολώτας με ορισμένες αποφάσεις και υποδείξεις του ξεσήκωσε τους Κερκυραίους φιλάθλους, οι οποίοι τον αποδοκίμασαν πολύ έντονα μετά τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο 22ο λεπτό η κερκυραϊκή ομάδα ζήτησε πέναλτι, όταν ο προωθημένος Σίκοφ από αριστερά προσπάθησε να ξεμαρκαριστεί, ο Κουμπαρούλης έπεσε στα πόδια του και ο παίκτης του ΑΟΚ βρέθηκε στο έδαφος, όμως ο διαιτητής έδειξε «παίζετε». ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 16ο λεπτό ο Ντα Σίλβα έδωσε στον Φλαβίνιο, αυτός μπήκε από αριστερά, ο Γιάννου έκανε άστοχη έξοδο και ο Βραζιλιάνος τον πέρασε, σε κενή εστία έκανε πλασέ από πολύ πλάγια θέση και η μπάλα πέρασε παράλληλα από το τέρμα. Στο 18ο ο Ντ Ακόλ σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιάννου. Στο 20ο κλασική ευκαιρία για τον ΑΟΚ: ο Σκούφαλης έκανε γυριστό σουτ από αριστερά, ο προωθημένος Σίκοφ πλάσαρε αμαρκάριστος από πολύ καλή θέση μέσα από τη μικρή περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιάννου. Στο 40ο, κι αφού προηγήθηκε επιθετικό φάουλ στον Σιντιμπέ (το οποίο δεν υποδείχθηκε από τον διαιτητή) ο Κουμορτζί σούταρε από το ύψος του πέναλτι, ο Καραδήμος έβαλε το πόδι κι έκοψε λίγο πριν τη γραμμή και στη συνέχεια μπλόκαρε ο Σιντιμπέ. Στο 73ο ο Φότι έκανε κεφαλιά-πάσα στον Γκουστάβο, ο οποίος από θέση πλάγια δεξιά σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Το φιλμ του παιχνιδιού: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – Αιγάλεω 3-0 ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3.000 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 1.000 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 10.390 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Ζολώτας (Θεσσαλονίκης) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 26ο Κουμπαρούλης, 49ο Γκουστάβο, 60ο Φούφουλας, 64ο Ποπόφ ΑΠΟΒΟΛΕΣ: - ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 26ο λεπτό ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, μέσα στην περιοχή ο Σίκοφ πήδηξε μαζί με τον Ποπόφ, η μπάλα βρήκε λιγάκι τον παίκτη του Αιγάλεω στο χέρι και κατέληξε στο αριστερό «παραθυράκι» του Γιάννου, για να γίνει έτσι το 1-0 (το τέρμα «χρεώνεται» στον Γκουστάβο). Στο 68ο ο Καραδήμος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ακολούθησε αναταραχή στα καρέ του Αιγάλεω, ο Ντ Ακόλ έπιασε την κεφαλιά, ο Γιάννου απέκρουσε και ο Σίκοφ με κοντινή προβολή έκανε το 2-0. Στο 91ο ο Τζαβέλλας έκανε μπαλιά-«τρύπα» προς τον Ντα Σίλβα, ο Βραζιλιάνος μπαίνοντας στην περιοχή ήρθε τετ-α-τετ με τον Γιάννου, τον οποίο πλάσαρε, και περνώντας τη μπάλα κάτω από τα πόδια του, διαμόρφωσε το τελικό 3-0, πετυχαίνοντας έτσι το 5ο φετινό του τέρμα. ΔΟΚΑΡΙΑ: - ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙΣ: - Οι συνθέσεις των ομάδων: ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Σίκοφ, Μοσχογιάννης, Ντα Σίλβα, Καραδήμος, Γκουστάβο, Σκούφαλης (57ο Φότι), Ντ Ακόλ (83ο Τζαβέλλας), Γκουέλα (87ο Καγκιούζης), Φλαβίνιο, Φούφουλας. Στον πάγκο έμειναν οι: Βαρτζιώτης, Πετράς, Σερεμέτ, Αναστασιάδης. ΑΙΓΑΛΕΩ (Γιώργος Χατζάρας): Γιάννου, Γιάντσετιτς, Κουμπαρούλης, Σίμανεκ (79ο Μάριτς), Ποπόφ, Μουστογιάννης, (77ο Εντουσέι), Όμο, Τσάτσος, Κουμορτζί, Νεντέλκοβιτς (46ο Πετρόπουλος), Σέζαρεκ. Στον πάγκο έμειναν οι: Ψωμάς, Γιαλούρης, Νικολόπουλος, Παπουτσής.