ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – SKODA ΞΑΝΘΗ 0-0: Τα στατιστικά
ΒΑΡΟΥΧΑΣ: «Υπήρχε οφσάιντ, κανονικό το γκολ»!

18/02Λάρισα-Πανιώνιος1 - 0
18/02Α.Ε.Κ.-Παναθηναϊκός1 - 4
18/02Ολυμπιακός-Ατρόμητος4 - 1
Κυριακή, 18/02/2007
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος) Η διαιτησία το έκανε και πάλι στο θαύμα της! Και ο ΑΟ Κέρκυρα έχασε δύο ακόμη πολύτιμους πόντους… Στις προηγούμενες ημέρες είχαμε εκφράσει την ανησυχία μας για το γεγονός ότι η ΚΕΔ/ΕΠΟ είχε ορίσει τον Καλόπουλο για να διευθύνει το σημερινό παιχνίδι, διότι στον πρώτο Γύρο, μέσα στη Ξάνθη, είχε αδικήσει κατάφωρα την κερκυραϊκή ομάδα. Τελικά, σήμερα ο Θεσσαλονικιός ρέφερι θα λέγαμε ότι σφύριξε «50-50», αλλά το μεγάλο και τραγικό λάθος το έκανε ο δεύτερος βοηθός του, ο κ, Παπαδόπουλος, με την υπόδειξη του οποίου ακυρώθηκε ένα κανονικότατο τέρμα του ΑΟ Κέρκυρα. Ήταν στο 53ο λεπτό, όταν ο Καγκιούζης σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, ο γκολκίπερ Μάλαρζ απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Σκούφαλη, που έκανε σέντρα, και ο Γκουέλα (που καλύπτονταν) με κοντινό πλασέ πέτυχε γκολ, όμως ο δεύτερος επόπτης σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ και ο ρέφερι δεν μέτρησε το τέρμα, στερώντας δύο πολύτιμους βαθμούς από τους «Φαίακες». Να πούμε εδώ ότι τη στιγμή που σούταρε ο Καγκιούζης, ήταν οφσάιντ ο Σκούφαλης. Από τη στιγμή, όμως, που αυτό δεν υποδείχθηκε έγκαιρα από τον επόπτη, θα έπρεπε το γκολ του Γκουέλα να μετρήσει. Για δεύτερη σερί αγωνιστική η κερκυραϊκή ομάδα φέρνει «λευκή» ισοπαλία, μετά από αυτή στη Νεάπολη. Και πλέον, μετά και το σημερινό αποτέλεσμα, τα πράγματα όσον αφορά την παραμονή, έχουν δυσκολέψει πολύ… Παρά την… ιδιαιτερότητα της ημέρας (ή τελευταία Κυριακή της Αποκριάς και υπήρχαν εορταστικές εκδηλώσεις στο νησί), το Εθνικό Στάδιο ήταν σήμερα σχεδόν κατάμεστο, όμως ο κόσμος αποχώρησε απογοητευμένος από το γήπεδο, αφού είδε την κερκυραϊκή ομάδα να μην κερδίζει σε ένα κρισιμότατο ματς και το φάσμα του υποβιβασμού να γίνεται πλέον περισσότερο ορατό. Αν αναζητήσουμε για κάτι θετικό, έτσι για… παρηγόρια, τότε αυτό είναι ότι ο ΑΟΚ παραμένει αήττητος κόντρα στη Ξάνθη, αφού σε σύνολο τεσσάρων αγώνων, οι «Φαίακες» έχουν μία νίκη και τα άλλα τρία ματς ήταν ισόπαλα. Μόνο που και τις τρεις αυτές ισοπαλίες, η ακριτική ομάδα τις πήρε με τη συνδρομή της διαιτησίας… Όμως, εν αντιθέσει με τη γνωστή και συνηθισμένη τακτική και πολιτική της Skoda Ξάνθη, ο ΑΟ Κέρκυρα ποτέ δεν βγαίνει να διαμαρτυρηθεί δια ανακοινώσεων. Στον σημερινό αγώνα η φιλοξενούμενη ομάδα (έχοντας τις απουσίες των Άντζα, Μπάρκογλου, Φλίσκα, Παπαδημητρίου)ξεκίνησε δυνατά και στη συνέχεια ο ΑΟΚ ισορρόπησε, Στο δεύτερο ημίχρονο η κερκυραϊκή ομάδα ήταν κάπως καλύτερη και πέτυχε γκολ το οποίο κακώς δεν μέτρησε (αναφέρουμε στην αρχή). Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι εξελίχθηκε σε… ρωσική ρουλέτα, με τις δύο ομάδες να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά τελικά να μένουν στο «μηδέν». Ο Μπάμπης Τεννές εφάρμοσε στο σημερινό ματς σύστημα 4-5-1. Ξεκίνησε τον αγώνα με τον Σιντιμπέ κάτω από τα γκολπόστ, τον Γκουστάβο δεξί μπακ και τον Καραδήμο αριστερό μπακ, κεντρικοί αμυντικοί ήταν οι Βαρτζιώτης και Σίκοφ (έπαιξε κόντρα στη παλιά του ομάδα), αμυντικό χαφ ο Φούφουλας, στη μεσαία γραμμή οι Φλαβίνιο, Ντα Σίλβα, στα άκρα -ως εξτρέμ- οι Σκούφαλης, Γκουέλα και προωθημένος ο Ντ Ακόλ. Στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε ο Βαρτζιώτης και μπήκε ο Καγκιούζης, με τον Φούφουλα να καλύπτει το κενό του Βαρτζιώτη στο κέντρο της άμυνας. Στη θέση του Ντ Ακόλ (που χρύπησε) πέρασε ο Φότι, και στις καθυστερήσεις του ματς μπήκε ο Τόσκας στη θέση του Γκουστάβο. Αν αναζητήσουμε διακριθέντες στο σημερινό παιχνίδι, θα πρέπει να συμπεριλάβουμε σε αυτούς τον Σιντιμπέ που ήταν θετικότατος όποτε χρειάστηκε. Πολύ καλοί ήταν και οι Καραδήμος, Γκουστάβο που «όργωναν» την αριστερή και τη δεξιά πλευρά αντίστοιχα, και πολύ δραστήριος ήταν ο Σκούφαλης. Από πλευράς Ακριτών, καλύτερος ήταν ο γκολκίπερ Μάλαρζ (μάλλον ο κορυφαίος του αγώνα) και τον ακολούθησαν ο Λαμπριάκος (σήμερα έπαιξε κεντρικός αμυντικός και ήταν εξαιρετικός), ο Κωστούλας (κι αυτός αγωνίστηκε καλά στην άμυνα) και ο Ζουέλα, που έπαιξε επιθετικό χαφ. ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 7ο λεπτό ο Μάνσο εκτέλεσε κόρνερ, ο Καζάκης έκανε κεφαλιά και ο Σιντιμπέ απέκρουσε στη αριστερή του γωνία. Στο 10ο ο Σκούφαλης έκανε ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, σούταρε συρτά και ο Μάλαρζ απέκρουσε στην αριστερή του γωνία. Στο 13ο λεπτό διπλή ευκαιρία για τη φιλοξενούμενη ομάδα: ο Ζουέλα σούταρε έξω από την περιοχή, ο Σιντιμπέ απέκρουσε ασταθώς, ακολούθησε σουτ από τον Καζάκη και ο γκολκίπερ του ΑΟΚ απέκρουσε για δεύτερη φορά. Στο 48ο ο Σκούφαλης σούταρε, ο Μάλαρζ απέκρουσε ασταθώς, ο Ντ Ακόλ έκανε την προβολή και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Ξάνθης. Στο 79ο ο Φλαβίνιο έδωσε στον Ντα Σίλβα, αυτός σούταρε δυνατά λίγο έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάλαρζ. Στιο 88ο λεπτό διπλή ευκαιρία για τη Ξάνθη: ο Λαμπριάκος εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Σιντιμπέ απέκρουσε σε κόρνερ πέφτοντας στην αριστερή του γωνία. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Γαρπόζης και ο Ολισαντέμπε έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ με κεφαλιά. Στο 89ο ο Φότι σούταρε δυνατά μέσα στην περιοχή και απέκρουσε ο Μάλαρζ. Στο 90ο λεπτό ο Φότι και πάλι σούταρε συρτά μέσα από την περιοχή και δεξιά, και ο Μάλαρζ μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία. Το φιλμ του ματς: Ο ΑΓΩΝΑΣ: ΑΟ Κέρκυρα – Skoda Ξάνθη 0-0 ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3.000 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 925 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 18.500 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 16ο Κωστούλας, 18ο Καραδήμος, 32ο Γαρπόζης, 59ο Ουεντραόγκο ΑΠΟΒΟΛΕΣ: - ΤΑ ΓΚΟΛ: - ΠΕΝΑΛΤΙΣ: - ΔΟΚΑΡΙΑ: - Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Βαρτζιώτης (51ο Καγκιούζης), Φούφουλας, Φλαβίνιο, Γκουέλα, Γκουστάβο (92ο Τόσκας), Ντ Ακόλ (74ο λ.τρ. Φότι), Σκούφαλης, Σίκοφ, Καραδήμος, Ντα Σίλβα. Στον πάγκο έμειναν οι: Σερεμέτ, Πετράς, Μπούρμπος, Τζαβέλλας. SKODA ΞΑΝΘΗ (Σάββας Κωφίδης): Μάλαρζ, Κοντοδήμος, Μαχράτζε, Κιντάνα (61ο Σονκό), Γαρπόζης, Μάνσο (76ο Ολισαντέμπε), Ουεντραόγκο, Καζάκης (87ο Βρύζας), Κωστούλας, Λαμπριάκος, Ζουέλα. Στον πάγκο έμειναν οι: Γκσπούρνινγκ, Βίσιο, Μπαϊκαρά, Μεσέρα.