ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 3-1: Τα παραλειπόμενα
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 3-1: Τα στατιστικά

25/02Εργοτέλης-Ολυμπιακός1 - 2
25/02Άρης-Ο.Φ.Η.3 - 1
25/02Παναθηναϊκός-Ηρακλής3 - 0
Κυριακή, 25/02/2007
Περιγραφή – Ανάλυση: Χρήστος Γραμμένος Συνεργασία από τη Νέα Σμύρνη: Κοσμάς Ζαφείρης Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο ΑΟ Κέρκυρα δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων... Ύστερα από ένα σερί τριών αήττητων αγώνων, όπου μάλιστα η κερκυραϊκή ομάδα δεν είχε δεχθεί γκολ, σήμερα έχασε από τον Πανιώνιο με 3-1. Το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ βρέθηκε σε πολύ άσχημη μέρα και τα αμυντικά του λάθη ήταν πολλά, τραγικά και παιδαριώδη! Έτσι, ήρθε φυσιολογικά η ήττα από τους Νεοσμυρνιώτες, οι οποίοι κέρδισαν δίκαια και μάλιστα είχαν ευκαιρίες για νίκη με ακόμη μεγαλύτερο σκορ. Σίγουρα, μια ομάδα που κατεβαίνει αποφασισμένη για να παλέψει ένα παιχνίδι, ώστε να πάρει βαθμούς για να μείνει στην Κατηγορία, παρουσιάζει εντελώς διαφορετική εικόνα και όχι σαν αυτή που παρουσίασε σήμερα ο ΑΟΚ: μια εικόνα αποσύνθεσης! Και πλέον η… θηλιά στον λαιμό των «Φαιάκων» σφίγγει ακόμη περισσότερο… Πάλι καλά που έχασαν ο Ηρακλής και η Καλαμαριά, κι έτσι ο ΑΟ Κέρκυρα εξακολουθεί να βρίσκεται πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, αλλά τα γελοία λάθη στην άμυνα της κερκυραϊκής ομάδας έδωσαν στους γηπεδούχους την ευκαιρία να προηγηθούν πανεύκολα με 2-0. Ο ΑΟΚ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να μειώσει σε 2-1, όμως εκεί που όλοι περίμεναν την μεγάλη αντεπίθεση της νησιώτικης ομάδας, αυτή αντιθέτως… κοιμήθηκε! Όλως περιέργως… Αντί, λοιπόν, να βγει μπροστά για να ισοφαρίσει, ο ΑΟ Κέρκυρα κλείστηκε στην άμυνά του και μοιραία ήρθε και τρίτο γκολ από τους Αθηναίους. Συνεχίστηκε, έτσι, η αρνητική παράδοση για την κερκυραϊκή ομάδα, που τη θέλει να χάνει από τον Πανιώνιο σε όλα τα επίσημα ματς που έχει δώσει μαζί του. Οι Νεοσμυρνιώτες, μάλιστα, κέρδισαν τον ΑΟΚ με το… αγαπημένο τους σκορ, αφού με 3-1 είχε επιβληθεί (και μάλιστα και στις δύο φορές) πρόπερσι. Παραμένει, επίσης, ο ΑΟ Κέρκυρα η μοναδική ομάδα που στο φετινό Πρωτάθλημα δεν έχει κάνει «διπλό». Σίγουρα η απουσία τεσσάρων βασικών παικτών (Καραδήμος, Ντα Σίλβα, Φούφουλας, Πελαγίας) δίνει κάποιο… άλλοθι στον ΑΟ Κέρκυρα για τη σημερινή του εμφάνιση και την ήττα. Αλλά δεν θα πρέπει να σταθούμε μόνον σε αυτές, διότι σήμερα έγιναν λάθη. Ο προπονητής του ΑΟΚ «ανακάτεψε» την ομάδα κι έτσι αυτή δεν είχε «ταυτότητα», δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Αλήθεια, γιατί τον Καγκιούζη τον έχει μονίμως στον πάγκο και δεν τον ξεκινάει βασικό ο κόουτς, αλλά σήμερα τον… θυμήθηκε στο τελευταίο τέταρτο; Και γιατί επιμένει στη χρησιμοποίηση του Γκουέλα, που τώρα τελευταία (όπως συνέβη και σήμερα) είναι προκλητικά αδιάφορος; Από εκεί και πέρα, ο Σιντιμπέ –που κατά τη γνώμη μας είναι από τους κορυφαίους γκολκίπερ του Πρωταθλήματος- σήμερα έφερε ευθύνη και για τα τρία γκολ που δέχθηκε η ομάδα μας, και ειδικά για τα δύο πρώτα. Ο Μπάμπης Τεννές εφάρμοσε σύστημα 4-5-1. Στο τέρμα είχε τον Σιντιμπέ, δεξιά στην άμυνα τον Γκουστάβο, αριστερά τον Τόσκα και κεντρικούς αμυντικούς τους Σίκοφ, Μοσχογιάννη, αμυντικό χαφ τον Πετρά, στη μεσαία γραμμή τους Φλαβίνιο, Βαρτζιώτη (σε μια μάλλον πρωτόγνωρη για αυτόν θέση), στα εξτρέμ τους Σκούφαλη, Γκουέλα και προωθημένο τον Ντ Ακόλ. Όταν στο 32ο λεπτό χτύπησε ο Σκούφαλης και μπήκε ο Φότι, ο Αυστραλός πέρασε στην κορυφή της επίθεσης και ο Ντ Ακόλ πήρε τη θέση του Μανώλη ως εξτρέμ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέρασε ο Τζαβέλλας στη θέση του Τόσκα και ο μικρός έπαιξε αμυντικό χαφ, κυρίως από τα αριστερά. Τέλος, όταν στο 75ο λεπτό μπήκε ο Καγκιούζης στη θέση του Γκουστάβο, ο «καραφλός» έπαιξε αμυντικό χαφ, ενώ ο Πετράς πήγε δεξί μπακ στη θέση του Βραζιλιάνου. Ο Κιλκισιώτης διαιτητής Βασίλης Παμπορίδης δεν έκανε το μεγάλο λάθος, αλλά με ορισμένα «έξυπνα» σφυρίγματά του «καθάριζε» για λογαριασμό των γηπεδούχων. ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 5ο λεπτό ο Λορένσο σούταρε δυνατά σε εκτέλεση φάουλ και ο Σιντιμπέ απέκρουσε. Στο 28ο ο Τζιμπούρ σούταρε, η άμυνα της κερκυραϊκής ομάδας απέκρουσε και ο Γουνδουλάκης από καλή θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο 52ο ύστερα από σέντρα του Γουνδουλάκη, ο Τζιμπούρ έπιασε την κεφαλιά αφύλακτος μέσα από την περιοχή και η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 55ο ο Μπρέσκα έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, όμως σούταρε άουτ. Το φιλμ του αγώνα! ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Πανιώνιος – ΑΟ Κέρκυρα 3-1 ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στυάδιο Νέας Σμύρνης ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2.500 (περίπου 120 φίλοι του ΑΟΚ) ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2.312 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 34.680 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Παμπορίδης (Κιλκίς) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 6ο Μοσχογιάννης, 17ο Γκουστάβο, ΑΠΟΒΟΛΕΣ: - ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 20ο λεπτό ο Μπρέσκα έκανε κούρσα και σούταρε έξω από την περιοχή, ο Σιντιμπέ απέκρουσε και ο Γουνδουλάκης, που πήρε το «ριμπάουντ», από το ύψος της μικρής περιοχής άνοιξε το σκορ, με πλασέ σε κενή εστία (1-0). Στο 43ο ο Τζιμπούρ βρέθηκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά και με συρτό διαγώνιο σουτ διπλασίασε το σκορ (2-0). Στο 52ο ο Ντ Ακόλ μείωσε σε 2-1 με κοντινό σουτ επάνω στην κίνηση, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πετρά. Στο 77ο Μπρέσκα εκτέλεσε κόρνερ, ο Λορένσο έκανε άστοχη προσπάθεια και ο Μπερτέ με ωραίο γυριστό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-1. ΔΟΚΑΡΙΑ: - ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙΣ: - ΑΚΥΡΑ ΓΚΟΛ: - Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Έβαλντ Λίνεν): Κένιγκ, Μανιάτης, Πλετς, Μπερτέ, Γουνδουλάκης (73ο Αραβίδης), Τσκιτισβίλι (77ο Κόντε), Σπυρόπουλος, Μάκος, Τζιμπούρ (85ο Καρνέιρο), Μπρέσκα, Λορένσο. Στον πάγκο έμειναν οι: Κρέσιτς, Γκασπάρ, Κουτσόπουλος, Βάγκνερ. ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Σίκοφ, Μοσχογιάννης, Βαρτζιώτης, Πετράς, Τόσκας (46ο Τζαβέλλας), Γκουστάβο (75ο Καγκιούζης), Σκούφαλης (32ο λ.τρ. Φότι), Φλαβίνιο, Ντ Ακόλ, Γκουέλα. Στον πάγκο έμειναν οι: Σερεμέτ, Βιτουλαδίτης, Αναστασιάδης, Μπούρμπος.