ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΠΑΟΚ 0-0: Δηλώσεις προπονητών

04/03Ηρακλής-Απόλλωνας Καλ.0 - 1
04/03Λάρισα-Ο.Φ.Η.1 - 2
04/03Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός0 - 1
Κυριακή, 04/03/2007
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος) Ο ΑΟ Κέρκυρα είχε ευκαιρίες σήμερα για να πάρει τη νίκη στο ματς κόντρα στον «Δικέφαλο του Βορρά», αλλά τελικά έμεινε στο «μηδέν» και απώλεσε δύο ακόμη πολύτιμους βαθμούς. Η κερκυραϊκή ομάδα έμεινε για τέταρτο σερί ματς χωρίς νίκη, ενώ για δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι έφερε «λευκή ισοπαλία». Έτσι, μετά τη νίκη της Καλαμαριάς επί του Ηρακλή, ο ΑΟΚ (με 27 πλέον πόντους) παραμένει μεν πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού, όμως αυτό συμβαίνει διότι ευνοείται στην ισοβαθμία με το Αιγάλεω (υπερτερεί 4-2 στα γκολ των δύο μεταξύ τους αγώνων) και για το λόγο αυτό το «Σίτι» -που ηττήθηκε από τον Πανιώνιο- βρίσκεται κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Τα πράγματα, λοιπόν, δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για τους «κυανέρυθρους» και πλέον θα πρέπει κάθε παιχνίδι που θα δίνουν στο εξής να το βλέπουν ως… «αγώνα ζωής και θανάτου». Πάντως, σήμερα ο ΑΟΚ εμφανίστηκε κάπως βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα τρία παιχνίδια του, σε ένα ματς που ήταν μέτριο ποιοτικά. Η κερκυραϊκή ομάδα ήταν καλύτερη του αντιπάλου της μετά το πρώτο δεκάλεπτο και μέχρι το τέλος, προσπάθησε αρκετά και δημιούργησε φάσεις για να σκοράρει και να πάρει το «τρίποντο». Δεν είχε όμως καλό τελείωμα, με τον Μπούρμπο να αναδεικνύεται σε μοιραίο παίκτη. Ο Γιαννιώτης φορ και ο Φότι (που αγωνίστηκε για 11 λεπτά και δεν φάνηκε καθόλου) ήταν οι μοναδικοί καθαρόαιμοι κυνηγοί που είχε στη διάθεσή του ο Τεννές. Σίγουρα, στον ΑΟ Κέρκυρα στοίχησαν στον επιθετικό τομέα οι απουσίες των Ντ Ακόλ (τραυματίας) και Σκούφαλη (τιμωρημένος). Θα το πούμε ακόμη μία φορά: η ομάδα έπρεπε να ενισχυθεί περισσότερο στη μεταγραφική περίοδο του Γενάρη… Σήμερα απουσίαζαν, επίσης, και οι τραυματίες Φαρτζιώτης, Πελαγίας. Όσον αφορά τον ΠΑΟΚ, δεν έδειξε κάποιες ιδιαίτερες αρετές σήμερα. Πρόσεχε περισσότερο την άμυνά του και προσπαθούσε να βγει στις αντεπιθέσεις, χωρίς όμως να μπορεί να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός για την εστία του Σιντιμπέ. Θα πρέπει εδώ να σημειώσουμε ότι και η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε τέσσερις σημαντικές ελλείψεις (Τόργκελε, Ζαγοράκης, Ηλιάδης, Κωνσταντινίδης). Καλύτερος παίκτης του γηπέδου ήταν ο Λουκάς Καραδήμος, ο οποίος «τα έδωσε όλα» κόντρα στην παλιά του ομάδα. Από πλευράς «Δικέφαλου», καλύτερος υπήρξε ο γκολκίπερ Ντανιέλ Φερνάντες, που ήταν θετικός σε όλες του τις επεμβάσεις. Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να σημειώσουμε ότι ο Ξενοφώντας Μοσχογιάννης ανέλαβε μαν-του-μαν τον «κανονιέρη» του ΠΑΟΚ Μάρτσιν Μίετσελ, τον οποίο κυριολεκτικά… εξαφάνισε! Ο Τεννές ξεκίνησε το παιχνίδι με σύστημα 4-5-1. Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Σιντιμπέ, δεξιά στην άμυνα ο Γκουστάβο, αριστερά ο Καραδήμος και κεντρικοί αμυντικοί οι Σίκοφ, Μοσχογιάννης, με αμυντικό χαφ τον Φούφουλα. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Καγκιούζης, Φλαβίνιο, Ντα Σίλβα, και στην επίθεση πήγαιναν εναλλάξ οι Γκουέλα, Τζαβέλλας. Όταν στο 19ο λεπτό βγήκε ο Φλαβίνιο λόγω τραυματισμού, στη θέση του μπήκε ο Μπούρμπος ο οποίος πέρασε στην κορυφή της επίθεσης, με τους Τζαβέλλα, Γκουέλα να βγαίνουν σαν εξτρέμ. Με την είσοδο του Φότι στο 79ο λεπτό (αντί του Ντα Σίλβα) το σύστημα μετατράπηκε κυρίως σε 4-4-2. Ο διαιτητής Φινοκαλιώτης ήταν καλός και δεν έκανε το μεγάλο λάθος. Σε δύο φάσεις (στο 53ο λεπτό και στο 62ο) η κερκυραϊκή ομάδα ζήτησε πέναλτι (για ανατροπή των Γκουστάβο και Μπούρμπου αντίστοιχα), όμως ο Αθηναίος ρέφερι ήταν κοντά κι έδειξε «παίζετε». ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 3ο λεπτό ο Καγκιούζης σούταρε δυνατά με το αριστερό πόδι, έξω από την περιοχή, και ο Φερνάντες μπλόκαρε τη μπάλα με δεύτερη προσπάθεια. Στο 4ο ο Μίετσελ έκανε γυριστό σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ από το δεξί δοκάρι της εστίας του Σιντιμπέ. Στο 14ο, σε αντεπίθεση του ΑΟΚ, ο Γκουέλα ξέφυγε και προλαβαίνοντας την έξοδο του Φερνάντες πέρασε τη μπάλα από πάνω του, αυτή όμως πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πορτογάλου γκολκίπερ. Στο 23ο λεπτό ο Καραδήμος σέντραρε από αριστερά, όμως ο Γκουέλα από καλή θέση δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα κι έδιωξαν οι αμυντικοί. Στο 37ο τεράστια ευκαιρία για την κερκυραϊκή ομάδα: ο Γκουστάβο εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Μπούρμπος από το ύψος του πέναλτι έπιασε αφύλακτος την καρφωτή κεφαλιά, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και πέρασε ξυστά άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 57ο έγινε μια φάση… καρμπόν με την προηγούμενη! Ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Μπούρμπος έκανε καρφωτή κεφαλιά, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και πέρασε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 70ο ο Καγκιούζης εκτέλεσε συρτά φάουλ και ο Φερνάντες με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ, με πλονζόν στη δεξιά του γωνία. Στο 84ο ο ΑΟΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλευτεί το έμμεσο φάουλ που κέρδισε και στο οποίο σούταρε άστοχα ο Καγκιούζης. Στο 87ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος έκανε ωραίο σουτ-κεραυνό πολύ έξω από την περιοχή και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σιντιμπέ. Το… φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – ΠΑΟΚ 0-0 ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 4.000 (περίπου 100 οπαδοί του ΠΑΟΚ) ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 1.200 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 24.000 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κώστας Φινοκαλιώτης (Αθήνας) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 20ο Μπούρμπος, 24ο Βαγγελής, 44ο Μπαλάφας, 60ο Χριστοδουλόπουλος, 72ο Μπαρκαουάν, 84ο Μουμίν, 86ο Γκουστάβο ΑΠΟΒΟΛΕΣ: - ΤΑ ΓΚΟΛ: - ΔΟΚΑΡΙΑ: - ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙΣ: - Οι συνθέσεις των ομάδων: ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Σίκοφ, Μοσχογιάννης, Καραδήμος, Γκουστάβο, Φούφουλας, Φλαβίνιο (19ο λ.τρ. Μπούρμπος), Καγκιούζης, Γκουέλα, Ντα Σίλβα (79ο Φότι), Τζαβέλλας. Στον πάγκο έμειναν οι: Σερεμέτ, Πετράς, Τόσκας, Βιτουλαδίτης, Αναστασιάδης. ΠΑΟΚ (Γιώργος Παράσχος): Φερνάντες, Αραμπατζής, Γεωργιάδης (76ο λ.τρ. Γιασεμάκης), Μπαρκαουάν, Μελίσσης, Χαραλάμπους, Μαλεζάς (59ο λ.τρ. Ίντιο), Μουμίν, Μπαλάφας, Μίετσελ, Βαγγελής (46ο Χριστοδουλόπουλος). Στον πάγκο έμειναν οι: Τοχούρογλου, Στογιάκοβιτς, Γκονζάλες, Αθανασιάδης.