18/03Ηρακλής-Λάρισα1 - 0
18/03Ολυμπιακός-Άρης0 - 0
18/03Παναθηναϊκός-Ατρόμητος1 - 2
Κυριακή, 18/03/2007
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος) Η ΑΕΚ, χωρίς να είναι καλύτερη από τον ΑΟ Κέρκυρα, έφυγε σήμερα νικήτρια από το Εθνικό Στάδιο. Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε ουσιαστικά μέσα στα πρώτα… 56 δευτερόλεπτά του! Στο χρονικό σημείο, δηλαδή, όπου η Ένωση πέτυχε το γκολ, το οποίο τελικά της χάρισε και το «τρίποντο». Ήταν κυριολεκτικά ένα γκολ από τα… αποδυτήρια! Αν δεν γινόταν αυτή η φάση του γκολ, λίγο πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό, τότε το δικαιότερο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία. Διότι η κερκυραϊκή ομάδα δεν φοβήθηκε τον αντίπαλό της και άξιζε τον βαθμό. Μπορεί η ΑΕΚ να ήταν κάπως καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη τις εντυπώσεις κέρδισε η κερκυραϊκή ομάδα. Σε ένα παιχνίδι πολύ κακό ποιοτικά, το οποίο θα ξεχάσουν πολύ γρήγορα όσοι το παρακολούθησαν. Έτσι, οι «Φαίακες» έμειναν στους 30 πόντους και συνεχίζουν τη μάχη για τη σωτηρία. Ο ΑΟΚ γνώρισε την τρίτη φετινή εντός έδρας ήττα, μετά το 0-1από τον Πανιώνιο και το 0-2 από τον Ολυμπιακό, και βρίσκεται ακριβώς πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού και επομένως το επόμενο παιχνίδι με τον Ηρακλή θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηριστεί ως… ο αγώνας της χρονιάς. Όσον αφορά τον «Δικέφαλο», με το γρήγορο τέρμα που πέτυχε (και το οποίο είχε ζητήσει ο Φερέρ από τους παίκτες του) κατέκτησε τη νίκη, που τον φέρνει πολύ πιο κοντά στην κατάκτηση της 2ης θέσης του βαθμολογικού πίνακα, σε συνδυασμό με την ήττα του Παναθηναϊκού από τον Ατρόμητο. Πάντως, σήμερα η ΑΕΚ δεν έδειξε τίποτα το ιδιαίτερο σαν ομάδα και μέσα στο γήπεδο έμοιαζε ισάξια και ισοδύναμη με την κερκυραϊκή ομάδα. Ορισμένες από τις επιλογές του Τεννέ δεν του βγήκαν. Ειδικά η χρησιμοποίηση ουσιαστικά έξι αμυντικών στην αρχική σύνθεση, μεταξύ των οποίων και ο Αναστασιάδης. Ο νεαρός αμυντικός του ΑΟΚ ούτε και σήμερα ήταν σε καλή μέρα. Είχε ως αποστολή τη φρούρηση του Καπετάνου, ο οποίος του ξέφυγε στη φάση του γκολ και σκόραρε και παραλίγο να κάνει το ίδιο και στο 17ο λεπτό. Καλά έκανε, λοιπόν, ο προπονητής της κερκυραϊκής ομάδας που τον αντικατέστησε πολύ νωρίς. Η ζημιά, όμως, είχε γίνει… Όσον αφορά το άλλο μαν-του-μαν του αγώνα, αυτό του Μοσχογιάννη επάνω στον Λυμπερόπουλο, ο υψηλόσωμος αμυντικός του ΑΟΚ τα πήγε θαυμάσια και κυριολεκτικά «έσβησε» τον επιθετικό της ΑΕΚ και δεν τον άφησε να φανεί καθόλου! Ο Φώντας σε μια ακόμη δύσκολη αποστολή ήταν άψογος, όπως και στα προηγούμενα δύο ματς: σε αυτό με τον ΠΑΟΚ, όπου είχε την επιτήρηση του Μίετσελ, και σε αυτό με τον ΟΦΗ, όπου φύλαγε τον Νουαφόρ. Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε το παιχνίδι με σύστημα 6-3-1 που μετατρέπονταν σε 5-4-1. Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Σιντιμπέ, δεξιά στην άμυνα ο Τόσκας και αριστερά ο Τζαβέλλας, κεντρικός αμυντικός ο Σίκοφ και αμυντικό χαφ ο Φούφουλας, με τον Αναστασιάδη και τον Μοσχογιαννη να παίζουν μαν-του-μαν τους Καπετάνο και Λυμπερόπουλο αντίστοιχα. Στην μεσαία γραμμή ήταν ο Καγκιούζης, αριστερό εξτρέμ ο Σκούφαλης, δεξί εξτρέμ ο Μπούρμπος και στην κορυφή της επίθεσης ο Γκουέλα. Όταν στο 23ο λεπτό μπήκε ο Φλαβίνιο στη θέση του Αναστασιάδη, ο Βραζιλιάνος έπαιζε κυρίως στο κέντρο, αλλά και αμυντικό χαφ, και το σύστημα ήταν 5-4-1, με τον Φούφουλα να αναλαμβάνει την επιτήρηση του Καπετάνου και να τα πηγαίνει πολύ καλά. Στο 46ο λεπτό που ο Ντ Ακόλ πήρε τη θέση του Καγκιούζη, ο Βραζιλιάνος πέρασε στην κορυφή της επίθεσης και ο Γκουέλα γύρισε ως επιθετικό χαφ, ενώ –τέλος- μετά την τελευταία αλλαγή, του Καραδήμου αντί του Μπούρμπου, ο «καραφλός» έπαιξε αριστερό εξτρέμ και ο Σκούφαλης πήγε στο ξεξί άκρο. Ο διαιτητής Χριστόφορος Ζωγράφος τα πήγε καλά, αν και με κάποιες αποφάσεις του ξεσήκωνε την κερκυραϊκή κερκίδα. Η «επίθεση» της ΑΕΚ δια της ανακοινώσεώς της δεν φάνηκε να έπιασε τόπο, αν και ο Τεννές στη συνέντευξη Τύπο ανέφερε ότι ο Αθηναίος ρέφερι επηρεάστηκε από αυτό το γεγονός. Πολύ σωστά ο διεθνής ρέφερι έδωσε στο 77ο λεπτό κόρνερ στην ΑΕΚ και κίτρινη κάρτα στον Ζούλιο Σέζαρ, όταν ο Τόσκας έπεσε στα πόδια του Βραζιλιάνου που έμπαινε από αριστερά κι έδιωξε καθαρά τη μπάλα, όμως εκείνος έπεσε θεαματικά κάτω επιδιώκοντας να ξεγελάσει τον διαιτητή για να του δώσει πέναλτι, και ορθά τιμωρήθηκε για αυτό. ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 13ο λεπτό ο Τόζερ εκτέλεσε φάουλ, ο Ίβιτς έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε αουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σιντιμπέ. Στο 17ο ο Καπετάνος ξέφυγε από την επιτήρηση του Αναστασιάδη, σούταρε με το αριστερό και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί «Γ» του Σιντιμπέ. Στο 44ο ο Λυμπερόπουλος σέντραρε και ο Ίβιτς (ευρισκόμενος σε πολύ καλή θέση) αιφνιδιάστηκε και πλάσαρε πάνω στον Σιντιμπέ. Στο 58ο ο Έμερσον σέντραρε, ο Καπετάνος προσπάθησε να πιάσει το σουτ, η μπάλα είχε πολλά φάλτσα, έσκασε λίγο πριν από τη γραμμή και… ξαναγύρισε στον επιθετικό της ΑΕΚ, ο οποίος έκανε νέο σουτ και ο Σιντιμπέ απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 79ο ο Σκούφαλης έκανε γυριστό σουτ, ευρισκόμενος δεξιά μέσα στην περιοχή, και η μπάλα πέρασε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σορεντίνο. Στο 84ο ο Σκούφαλης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Ζήκος έδιωξε με το κεφάλι λίγο πριν από τη γραμμή. Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – ΑΕΚ 0-1 ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 4.200 (περίπου 400 οπαδοί της ΑΕΚ) ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 2.100 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 50.000 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χριστόφορος Ζωγράφος (Αθήνας) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 8ο Τόσκας, 60ο Σκούφαλης, 67ο Παπασταθόπουλος, 77ο Σέζαρ, 86ο Τσιρίλο ΑΠΟΒΟΛΕΣ: - ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 56ο δευτερόλεπτο του ματς ο Ίβιτς έκανε μπαλιά στον Καπετάνο, ο οποίος ξεμαρκαρίστηκε από τον Αναστασιάδη και με αριστερό σουτ λίγο πριν από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Σιντιμπέ (0-1). ΔΟΚΑΡΙΑ: - ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙΣ: - Οι συνθέσεις των ομάδων: ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Τόσκας, Αναστασιάδης (23ο Φλαβίνιο), Μοσχογιάννης, Σίκοφ, Φούφουλας, Καγκιούζης (46ο Ντ Ακόλ), Τζαβέλλας, Γκουέλα, Σκούφαλης, Μπούρμπος (64ο Καραδήμος). Στον πάγκο έμειναν οι: Σερεμέτ, Πετράς, Βιτουλαδίτης, Φότι. ΑΕΚ (Λορέντζο Σέρα Φερέρ): Σορεντίνο, Τσιρίλο (89ο Μόρας), Παουτάσο, Παπασταθόπουλος, Δέλλας, Ζήκος, Έμερσον, Καπετάνος (79ο Λάκης), Τόζερ (75ο Σέζαρ), Ίβιτς, Λυμπερόπουλος. Στον πάγκο έμειναν οι: Χιώτης, Τζιωρτζιόπουλος, Κυριακίδης, Κονέ.