ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΗΡΑΚΛΗΣ 0-0: Η συνέντευξη Τύπου

15/04Ο.Φ.Η.-Ιωνικός2 - 1
15/04Π.Α.Ο.Κ.-SKODA Ξάνθη1 - 0
18/04Άρης-Εργοτέλης2 - 0
Κυριακή, 15/04/2007
(Περιγραφή - Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος) Στο ματς της χρονιάς όπως είχε χαρακτηριστεί το σημερινό με τον Ηρακλή, ο ΑΟ Κέρκυρα δεν έπιασε την απόδοση που ήθελε κι έμεινε στο 0-0. Το αποτέλεσμα –βάσει της εικόνας του αγώνα- ήταν δίκαιο, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό ημίχρονο. Στο πρώτο μισάωρο του ματς ο «Γηραιός» ήταν λίγο καλύτερος, όμως στη συνέχεια η κερκυραϊκή ομάδα ισορρόπησε. Στην επανάληψη οι «κυανέρυθροι» είχαν ελαφριά υπεροχή, αλλά τελικά το παιχνίδι τελείωσε χωρίς τέρματα. Σε γενικές γραμμές ήταν ένα παιχνίδι με κακή ποιότητα και με λίγες φάσεις, το οποίο δεν αποζημίωσε τον κόσμο που το παρακολούθησε από κοντά ή από την τηλεόραση. Οι δύο ομάδες φάνηκαν να είναι πολύ αγχωμένες, αλλά και επηρεασμένες από τη μεγάλη διακοπή του Πρωταθλήματος. Πάντως, αν κάποια ομάδα ευνοείται από αυτή την ισοπαλία, αυτή είναι η κερκυραϊκή, η οποία μπορεί βέβαια να μην κέρδισε, όμως εκμεταλευόμενη την ήττα του Αιγάλεω από την ΑΕΚ, αύξησε σε τέσσερις τους πόντους της διαφοράς από το «Σίτυ», που βρίσκεται κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού. Ένα θετικό στοιχείο είναι ότι ο ΑΟΚ έσπασε την αρνητική παράδοση με τον Ηρακλή, αφού στα προηγούμενα τέσσερα παιχνίδια είχε γνωρίσει την ήττα από τον «Γηραιό», ενώ σήμερα δεν έχασε. Στα υπόλοιπα τρία ματς του Πρωταθλήματος, οι «Φαίακες» θα πρέπει να πάρουν τουλάχιστον μία νίκη, που θεωρείται αρκετή για να τους κρατήσει στην Κατηγορία των μεγάλων. Κορυφαίοι για τις δύο ομάδες ήταν οι τερματοφύλακές τους, Μαχαμαντού Σιντιμπέ και Μίροσλαβ Φιλίπκο. οι οποίοι είχαν θετικές επεμβάσεις και κράτησαν το «μηδέν» για την εστία τους, όποτε χρειάστηκε η συνδρομή τους. Από εκεί και πέρα, πάρα πολύ καλός ήταν ο Γιώργος Τζαβέλλας, τον οποίο ο Μπάμπης Τεννες έβαλε να παίξει σέντερ φορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τον 19χρονο παίκτη να έχει πολύ θετική παρουσία. Ο Μπάμπης Τεννές εφάρμοσε στο παιχνίδι σύστημα 5-4-1. Κάτω από τα γκολπόστ ο Σιντιμπέ, δεξιά στην άμυνα ο Γκουστάβο και αριστερά ο Καραδήμος, κεντρικοί αμυντικοί οι Μοσχογιάννης, Σίκοφ και αμυντικό χαφ ο Φούφουλας. Να σημειωθεί ότι υπήρχαν δύο μαν-του-μαν: ο Μοσχογιάννης επάνω στον Σίσιτς και ο Φούφουλας επάνω στον Ερέρα. Στη μεσαία γραμμή ήταν οι Φλαβίνιο και Ντα Σίλβα, προωθημένος στην επίθεση ο Τζαβέλλας, δεξί χαφ-εξτρέμ ο Γκουέλα και αριστερό ο Ντ Ακόλ. Στο 56ο λεπτό ο Καγκιούζης πήρε τη θέση του Φλαβίνιο στο χώρο του κέντρου. Στο 65ο ο Σκούφαλης πέρασε στη θέση του Ντ Ακόλ κι έτσι ο Μανώλης έπαιξε δεξί εξτρέμ και ο Γκουέλα αριστερό, με τον Τζαβέλλα πάντα προωθημένο στην κορυφή της επίθεσης. Στο 84ο λεπτό μπήκε ο Μπούρμπος στη θέση του Τζαβέλλα. Μετά από αυτή την αλλαγή, ο Γκουέλα έπαιξε αριστερό εξτρέμ, ο Μπούρμπος δεξί εξτρέμ και ο Σκούφαλης έπαιξε σέντερ φορ. Ο διεθνής διαιτητής Γιώργος Κασναφέρης είχε πολύ καλή παρουσία. Ελέγχεται μόνο για την περίπτωση του 42ου λεπτού, όταν δεν έδωσε κίτρινη κάρτα στον Λίλα που ανέτρεψε από πίσω τον Ντ Ακόλ που έκανε επέλαση έξω από την περιοχή του Ηρακλή. Εάν ο ρέφερι έδειχνε την κάρτα, θα ήταν η η δεύτερη για τον αμυντικό του «Γηραιού», αφού είχε ήδη μία από το 31ο λεπτό, και άρα θα αποβάλλονταν. ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 9ο λεπτό είχαμε την πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα και ήταν φάση διαρκείας για τον Ηρακλη; Ο Σίσιτς μπήκε από αριστερά, έδωσε στον Ερέρα, αυτός σούταρε πάνω στον Φούφουλα, η μπάλα έφτασε στον Λίλα που έκανε σέντρα-σουτ από δεξιά, ο Μοσχογιάννης πρόλαβε κι έδιωξε προ του Σίσιτς και στη συνέχεια ο Δέντσας σούταρε ψηλά άουτ. Στο 23ο ο Τζαβέλλας έκανε ένα μακρινό δυνατό αριστερό σουτ και η μπάλα πέρασε ένα μέτρο άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φιλίπκο. Στο 30ο ο Ντα Σίλβα έκανε συρτό σουτ και απέκρουσε στην δεξιά του γωνία ο Φιλίπκο. Στο 38ο ο Σίσιτς έκανε κεφαλιά-πάσα προς τον Δέντσα, αυτές προσπάθησε να σουτάρει από καλή θέση, όμως την τελευταία στιγμή ο Ντα Σίλβα έβαλε σωτήρια το πόδι του κι έκοψε. Στο 42ο ο Ντ Ακόλ εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και πήρε ύψος, ο Τζαβέλλας έκανε κεφαλιά από καλή θέση και μπλόκαρε ο Φιλίπκο. Στο 51ο λεπτό ο Ερέρα σούταρε έξω από την περιοχή και μπλόκαρε ο Σιντιμπέ. Στο 67ο ο Γκουστάβο σέντραρε από δεξιά και προ του Γκουέλα πρόλαβε και έδιωξε ο Σνάουτσνερ. Στο 72ο ο Ρίβας σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή και ο Σιντιμπέ μπλόκαρε εντυπωσιακά τη μπάλα. Στο 76ο, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρίβας πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής και μπλόκαρε τη μπάλα ο Σιντιμπέ. Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – Ηρακλής 0-0 ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3.500 (περίπου 250 του Ηρακλή) ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 1.448 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 28.960 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Κασναφέρης (Αθήνας) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 28ο Μοσχογιάννης, 31ο Λίλα, 45ο Σίκοφ, 52ο Πουρσανίδης, 53ο Ντ Ακόλ, 62ο Γκουέλα, 75ο Σίσιτς, 86ο Σνάουτσνερ, 86ο Σκούφαλης ΑΠΟΒΟΛΕΣ: - ΤΑ ΓΚΟΛ: - ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙΣ: - ΔΟΚΑΡΙΑ: - Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Γκουστάβο, Καραδήμος, Μοσχογιάννης, Σίκοφ, Φούφουλας, Φλαβίνιο (56ο Καγκιούζης), Ντα Σίλβα, Τζαβέλλας (84ο Μπούρμπος), Γκουέλα, Ντ Ακόλ (65ο Σκούφαλης). Στον πάγκο κάθισαν οι: Σερεμέτ, Αναστασιάδης, Φότι, Τόσκας. ΗΡΑΚΛΗΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Φιλίπκο, Παπαζαχαρίας, Σνάουτσνερ, Δρούγας, Μπιλίσκοφ, Πουρσανίδης (71ο Πρίττας), Λίλα (51ο Ρίβας), Δέντσας, Ιωαννίδης (84ο Φορτούζι), Σίσιτς, Ερέρα. Στον πάγκο κάθισαν οι: Μπαντής Χλωρός, Παπαποστόλου, Παπαστεριανός.