ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 3-1: Η συνέντευξη Τύπου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 3-1: Τα στατιστικά

22/04Πανιώνιος-Π.Α.Ο.Κ.3 - 1
22/04Παναθηναϊκός-Άρης0 - 1
22/04SKODA Ξάνθη-Ο.Φ.Η.4 - 1
Κυριακή, 22/04/2007
(Περιγραφή – Κριτική: Χρήστος Γραμμένος) «Αγνώριστος» ο ΑΟ Κέρκυρα, αλλά προς το καλύτερο, γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό με σκορ 3-1, ένα αποτέλεσμα που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική εικόνα του αγώνα και το οποίο δίνει και μαθηματικά τον τίτλο του Πρωταθλητή στους «ερυθρόλευκους». Η κερκυραϊκή ομάδα παρέμεινε έτσι στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 31 πόντους και την πλησίασε στους δύο βαθμούς ο Ηρακλής, που κέρδισε εκτός έδρας το Αιγάλεω. Αυτό συνεπάγεται παράταση της αγωνίας για τους «Φαίακες» στο θέμα της σωτηρίας και πλέον θα πρέπει να κερδίσουν πάση θυσία τον Εργοτέλη την ερχόμενη Κυριακή, αλλά ίσως και μια ενδεχόμενη νίκη επί των Κρητικών να μην αρκεί για την παραμονή, δεδομένου ότι ο Ηρακλής υποδέχεται τον Ιωνικό. Το σημερινό ματς στο Καραϊσκάκη ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο 25λεπτο, όταν οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 2-0, χάρις σε ένα πολύ γρήγορο τέρμα (στο 3ο λεπτό, σε ολιγωρία της κερκυραϊκής άμυνας) και σε ένα γκολ με αμφισβητούμενο πέναλτι στο 25ο λεπτό. Μετά το 2-0 η κερκυραϊκή ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και δημιουργούσε τη μία φάση μετά την άλλη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟ Κέρκυρα σίγουρα κέρδισε τις εντυπώσεις. Βέβαια, στις αρχές της επανάληψης ο Ολυμπιακός τριπλασίασε τα τέρματά του, εκμεταλευόμενος και πάλι τα αμυντικά κενά, του ΑΟΚ, αλλά γρήγορα οι «κυανέρυθροι» μείωσαν (ύστερα από λάθος της «ερυθρόλευκης» άμυνας) και από εκεί και πέρα οι «Φαίακες» συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες, όμως ήδη το 3-1 ήταν πολύ «βαρύ» για να ανατραπεί… Οι νησιώτες αγωνίστηκαν ελεύθερα και ανοιχτά. Δεν έπαιξαν αντιποδόσφαιρο και «έπεσαν» με το κεφάλι ψηλά! Να σημειωθεί εδώ ότι ο ΑΟ Κέρκυρα κατέβηκε να αγωνιστεί όντας αποδεκατισμένος. Σαν να μην έφτανε η απουσία των τιμωρημένων Μοσχογιάννη, Τόσκα και των τραυματιών Βαρτζιώτη Πελαγία, ήρθε και το απαράδεκτο… βέτο του Ολυμπιακού να μην παίξουν οι «δικοί του» Ντ Ακόλ και Σίκοφ, όπως κι έγινε. Έτσι, η κερκυραϊκή ομάδα πήγε στο Καραϊσκάκη ουσιαστικά με 16 παίκτες, αφού δεν είχαν απομείνει άλλοι στον Τεννέ. Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στη λειτουργία της ομάδας ήταν τεράστιο, ειδικά στην άμυνα, αφού ύστερα από τις παραπάνω απουσίες, οι μοναδικός κεντρικός αμυντικός που είχε απομείνει ήταν ο Αναστασιάδης, και αναγκαστικά γύρισε πίσω και ο Φούφουλας, ενώ μετά τον τραυματισμό του Αναστασιάδη, στην επανάληψη μπήκε ως αλλαγή ο Βιτουλαδίτης, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στη μεγάλη Κατηγορία. Ο Μπάμπης Τεννές εφάρμοσε σύστημα 4-5-1. Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Σιντιμπέ, δεξιά στην άμυνα ο Γκουστάβο, αριστερά ο Καραδήμος και στο κέντρο της αμυντικής γραμμής ο Αναστασιάδης με τον Φούφουλα. Αμυντικό χαφ έπαιξε ο Φλαβίνιο και στη μεσαία γραμμή οι Καγκιούζης, Ντα Σίλβα. Δεξί εξτρέμ αγωνίστηκε ο Σκούφαλης, αριστερό εξτρέμ ο Τζαβέλλας και στην κορυφή της επίθεσης ο Γκουέλα. Στο 46ο λεπτό ο Αναστασιάδης βγήκε αναγκαστικά και στη θέση του στο κέντρο της άμυνας πέρασε ο Βιτουλαδίτης. Στο 52ο λεπτό στη θέση του Τζαβέλλα πέρασε ο Μπούρμπος και ο Γιαννιώτης επιθετικός έπαιξε δεξί εξτρέμ, με τον Σκούφαλη να πηγαίνει στα αριστερά. Τέλος, στο 66ο βγήκε ο Καγκιούζης και μπήκε ο Πετράς, ο οποίος έπαιξε δεξί μπακ, με τον Γκουστάβο να ανεβαίνει πιο ψηλά. Ο Βερονέζι Γκουστάβο ήταν από τους κορυφαίους σε απόδοση παίκτες στον αγώνα. «Όργωνε» όλη τη δεξιά πλευρά του γηπέδου και είχε εξαιρετικές προσπάθειες. Ο Θεσσαλονικιός διαιτητής Φωτιάδης ελέγχεται για το πέναλτι που έδωσε στον Ολυμπιακό. Κατά τα άλλα, ήταν πολύ καλός. ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 11ο λεπτό ο Καστίγιο από τα δεξιά και έξω από την περιοχή σούταρε δυνατά με το αριστερό και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σιντιμπέ. Στο 21ο ο Τζόρτζεβιτς γύρισε στον Μπόρχα που σούταρε μέσα από την περιοχή και μπλόκαρε ο Σιντιμπέ. Στο 26ο ο Ντα σίλβα σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ένα μέτρο άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νικοπολίδη. Στο 30ο ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 43ο ο Φλαβίνιο μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και ευρισκόμενος σε καλή θέση αντί να σουτάρει επέλεξε να στρώσει προς τον μαρκαριζόμενο Γκουέλα κι έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί του Ολυμπιακού. Στο 44ο ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε πολύ λίγο άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη. Στο 45ο ο Τζόρτζεβιτς σέντραρε, ο Μπόρχα έπιασε την κεφαλιά και ο Σιντιμπέ μπλόκαρε. Στο 48ο ο Καγκιούζης εκτέλεσε πολύ ωραία φάουλ και ο Νικοπολίδης μπλόκαρε. Στο 57ο λεπτό, σε αντεπίθεση του ΑΟΚ, ο Γκουέλα έδωσε στον Μπούρμπο και αυτός ευρισκόμενος σε πολύ καλή θέση, αλλά και πιεζόμενος, πλάσαρε άστοχα. Στο 62ο ο Μπούρμπος έδωσε στον Γκουέλα, ο οποίος από καλή θέση μέσα στην περιοχή σούταρε με το αριστερό και η μπάλα πέρασε άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Νικοπολίδη. Στο 64ο ο Μπόρχα έκανε αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή και μπλόκαρε ο Σιντιμπέ. Στο 68ο ο Γκουστάβο λίγο έξω από την περιοχή σούταρε συρτά και δυνατά, και ο Νικοπολίδης στην αριστερή του γωνία απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 78ο ο Καστίγιο μέσα από την περιοχή σούταρε με το αριστερό ψηλά άουτ. Στο 79ο λεπτό πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Καραδήμο και ο Νικοπολίδης μπλόκαρε τη μπάλα. Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Ολυμπιακός – ΑΟ Κέρκυρα 3-1 ΓΗΠΕΔΟ: Γήπεδο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» Πειραιά ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 20.000 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 7.839 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 108.250 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θεόφιλος Φωτιάδης (Θεσσαλονίκης) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 24ο Σιντιμπέ, 36ο Αναστασιάδης, 42ο Ντα Σίλβα, 43ο Μπόρχα, 75ο Φλαβίνιο, 77ο Ριβάλντο, 83ο Μάριτς ΑΠΟΒΟΛΕΣ: - ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 3ο λεπτό ο Ντομί σέντραρε από αριστερά και ο Ριβάλντο αμαρκάριστος με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 25ο λεπτό ο διαιτητής έδωσε ένα πολύ «τραβηγμένο» πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων: ο Ριβάλντο ξέφυγε και έκανε έφοδο προς την περιοχή του ΑΟΚ, λίγα εκατοστά μέσα σε αυτήν ο Σιντμπέ έπεσε με τα πόδια για να ανακόψει τον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό, ο οποίος έπεσε χωρίς όμως να τον ακουμπήσει ο τερματοφύλακας του κερκυραϊκής ομάδας. Αρχικά ο διαιτητής έδωσε φάουλ, όμως αφού συμβουλεύτηκε τον βοηθό του (τον Βλάχο από τα Γρεβενά) υπέδειξε πέναλτι, κάτω από τις διαμαρτυρίες των «Φαιάκων».Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε εύστοχα ο Τζόρτζεβιτς, στην αριστερή γωνία του Σιντιμπέ (που έπεσε σωστά και ακούμπησε τη μπάλα), κάνοντας το 2-0. Στο 53ο ο Καστίγιο πήρε πάσα από τον Πατσατζόγλου και με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Σιντιμπέ (3-0). Στο 58ο ο Πατσατζόγλου γύρισε παρακινδυνευμένα τη μπάλα προς τον Νικοπολίδη, αυτός προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Φλαβίνιο, ο οποίος του έκλεψε τη μπάλα και πολύ εύκολα, με πλασέ σε κενή εστία, μείωσε στο τελικό 3-1. ΔΟΚΑΡΙΑ: - ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙΣ: - Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Τάκης Λεμονής): Νικοπολίδης, Ντομί, Στολτίδης (69ο Μάριτς), Πατσατζόγλου (85ο Νε), Καστίγιο (89ο Μπαμπαγκίντα), Ριβάλντο, Τζόρτζεβιτς, Ζεβλάκοφ, Μπόρχα, Ανατολάκης, Ζούλιο Σέζαρ. Στον πάγκο έμειναν οι: Μπούτινα, Κωνσταντίνου, Πάντος, Παππάς ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Ντα Σίλβα, Καραδήμος, Αναστασιάδης (46ο Βιτουλαδίτης), Τζαβέλλας (52ο Μπούρμπος), Καγκιούζης (66ο Πετράς), Γκουστάβο, Σκούφαλης, Γκουέλα, Φλαβίνιο, Φούφουλας. Στον πάγκο έμειναν οι: Σερεμέτ, Ντ Ακόλ, Σίκοφ, Φότι.