ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 5-1: Δηλώσεις ποδοσφαιριστών
ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 5-1: Η συνέντευξη Τύπου
ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 5-1:Τα στατιστικά

29/04Ηρακλής-Ιωνικός1 - 0
29/04Λάρισα-Παναθηναϊκός1 - 1
29/04Ο.Φ.Η.-Πανιώνιος3 - 1
Κυριακή, 29/04/2007
(Περιγραφή – Ανάλυση: Χρήστος Γραμμένος) Ζωντανή στο όνειρο της παραμονής στην Κατηγορία των μεγάλων έμεινε η ομάδα του ΑΟ Κέρκυρα, συντρίβοντας με 5-1 τον Εργοτέλη. Η νίκη ήταν μονόδρομος για τους «Φαίακες», οι οποίοι μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι για να πάρουν το «τρίποντο», όμως κανείς δεν περίμενε ότι το σκορ θα έφτανε σε τόσο υψηλά επίπεδα. Στα προηγούμενα τέσσερα εντός έδρας ματς η κερκυραϊκή ομάδα ήταν… άσφαιρη, όμως σήμερα πέτυχε πέντε τέρματα! Οι «κυανέρυθροι» ήταν ανώτεροι του αντιπάλου τους σε όλο το 90λεπτο. «Καθάρισαν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, οπότε το σκορ είχε ήδη γίνει 3-0, και στην επανάληψη έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Στο τελευταίο παιχνίδι μπροστά στους φιλάθλους του, ο ΑΟΚ προσέφερε γκολ και θέαμα στον κόσμο του και τελικά πήρε άνετα το αποτέλεσμα που ήθελε, επί ενός αντιπάλου ο οποίος στα τελευταία χρόνια είχε εξελιχθεί σε… κακό του δαίμονα! Αυτή η νίκη, όμως, δεν επαρκεί για να κρατήσει την κερκυραϊκή ομάδα στη Σούπερ Λίγκα. Μπορεί να έφτασε τους 34 πόντους (που θεωρούνταν όριο για την παραμονή) και να ανέβηκε μία θέση (από τη 13η στη 12η), όμως εξακολουθεί να έχει απόσταση μόλις δύο πόντων από την ομάδα που βρίσκεται κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού. Αυτό σημαίνει ότι ο ΑΟ Κέρκυρα θα παίξει την Κατηγορία στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό, την ίδια ώρα που ο Ηρακλής θα αγωνίζεται στη Ξάνθη και η Λάρισα στην Καλαμαριά. Όλοι οι ποδοσφαιριστές του ΑΟ Κέρκυρα τα πήγαν καλά και ξεχώρισαν περισσότερο οι Φλαβίνιο (κορυφαίος του αγώνα), Γκουέλα και Γκουστάβο. Η ομάδα του Εργοτέλη βρέθηκε σήμερα σε πολύ άσχημη μέρα. Δεν είχε μεν άγχος, αφού είχε εξασφαλίσει την παραμονή της, όμως αυτό μάλλον την έκανε χαλαρή. Οι Κρητικοί ήρθαν στο νησί με μόλις 17 παίκτες στην αποστολή, αφού είχαν πολλές απουσίες (Πόζα, Χατζί, Κένεντι, Μελισσάς, Σκουλούδης), και με τον γκολκίπερ Δασκαλάκη (που κάθισε στα γκολπόστ αντί του Πόζα) να είναι ασταθής. Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 5-4-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Σιντιμπέ, δεξιά στην άμυνα ο Γκουστάβο, αριστερά ο Καραδήμος, στο κέντρο της αμυντικής γραμμής οι Σίκοφ, Μοσχογιάννης και αμυντικό χαφ ο Φούφουλας. Στη μεσαία γραμμή βρισκόταν οι Φλαβίνιο, Ντα Σίλβα, δεξί εξτρέμ έπαιξε ο Σκούφαλης, αριστερό ο Γκουέλα και στην κορυφή της επίθεσης ο Ντ Ακόλ. Μετά το πρώτο ημίωρο του ματς, ο Γκουέλα πέρασε σέντερ-φορ και ο Ντ Ακόλ πήρε τη θέση του ως αριστερό εξτρέμ. Στο 46ο λεπτό έγινε αλλαγή σε πρόσωπα (Καγκιούζης αντί Ντα Σίλβα). Στο 53ο ο Τζαβέλλας μπήκε αντί του Καραδήμου, σε θέση αριστερού μπακ. Τέλος, στο 71ο λεπτό αντί του Σκούφαλη μπήκε ο Τόσκας, ο οποίος έπαιξε αμυντικό-χαφ στη θέση του Φούφουλα, ο οποίος πήγε αριστερό μπακ και ο Τζαβέλλας ανέβηκε αριστερό εξτρέμ. Ο Καστοριανός διαιτητής Βασίλης Αργυρόπουλος πέρασε εντελώς απαρατήρητος. Δεν έκανε το παραμικρό λάθος, και κράτησε τον έλεγχο του ματς, το οποίο ήταν εύκολο για αυτόν, αφού δεν υπήρξαν δύσκολες φάσεις. ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 3ο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση πλαγίου άουτ από τον Γκουστάβο, ο Φλαβίνιο σούταρε και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Δασκαλάκη. Στο 8ο ο Ντα Σίλβα μπήκε μέσα στην περιοχή και σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 31ο ο Φραγκουλάκης εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Χίμπλινγκερ έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, και ο Γκουστάβο λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος έδιωξε με το κεφάλι, μπροστά από τον Σιντιμπέ. Στο 33ο ο Ντ Ακόλ μπήκε στην περιοχή, σούταρε συρτά και μπλόκαρε ο Δασκαλάκης. Στο 45ο ο Γκουστάβο εκτέλεσε συρτά φάουλ και ο Δασκαλάκης μπλόκαρε. Στο 55ο λεπτό σε δυνατό σουτ του Ζούνιορ η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 61ο ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε κόρνερ και ο Σιντιμπέ μπλόκαρε τη μπάλα πέφτοντας στα πόδια του Νατσέφσκι, ο οποίος έκανε και φάουλ στον γκολκίπερ του ΑΟΚ. Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – Εργοτέλης Ηρακλείου 5-1 ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3.000 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 733 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 14.660 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Αργυρόπουλος (Καστοριάς) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 10ο Ντα Σίλβα, 17ο Φραγκουλάκης, 79ο Τζαβέλλας ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 91ο Χίμπλινγκερ με 2η κίτρινη (η πρώτη ήταν στο 51ο) ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 20ό λεπτό ο Φλαβίνιο από δεξιά έδωσε στον Γκουέλα, αυτός μπήκε στην περιοχή και με πολύ δυνατό αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά πλευρά της εστίας του Δασκαλάκη (1-0) Στο 34ο ο Σκούφαλης σούταρε από θέση πλάγια δεξιά έξω από την περιοχή, ο γκολκίπερ Δασκαλάκης απέκρουσε ασθενώς και ο Φλαβίνιο που πήρε το «ριμπάουντ» ανενόχλητος και σε κενή εστία έκανε με πολύ κοντινό πλασέ το 2-0. Στο 40ό ο Ντ Ακόλ εκτέλεσε φάουλ περίπου 5 μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα πήγε χαμηλά και με φάλτσο, ξεγέλασε τον Δασκαλάκη και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του (3-0). Στο 70ό λεπτό ο Τζαβέλλας από τα αριστερά της κερκυραϊκής άμυνας έκανε πολύ μακρινή μπαλιά προς τον Γκουέλα, ο οποίος έφυγε από κανονική θέση, πέρασε και τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη (που έκανε έξοδο) και με πλασέ από θέση δεξιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο 77ο ο Σίκοφ εκτέλεσε φάουλ περίπου 15 μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε χαμηλά, κόντραρε σε σώματα παικτών του Εργοτέλη, έσκασε μπροστά από τον γκολκίπερ Δασκαλάκη και… γκολ (5-0). Στο 81ο ο Κοιλιάρας από τα αριστερά γύρισε προς τον Νατσέφσκι κι αυτός με πλασέ (μεταξύ μικρής περιοχής και πέναλτι) μείωσε σε 5-1. ΔΟΚΑΡΙΑ: - ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙ: - ΑΚΥΡΑ ΓΚΟΛ: - Οι συνθέσεις των ομάδων: ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Σίκοφ, Μοσχογιάννης, Καραδήμος (54ο Τζαβέλλας), Γκουστάβο, Φούφουλας, Φλαβίνιο, Ντα Σίλβα (46ο Καγκιούζης), Γκουέλα, Σκούφαλης (72ο Τόσκας), Ντ Ακόλ. Στον πάγκο έμειναν οι: Σερεμέτ, Μπούρμπος, Αναστασιάδης, Φότι. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Χίμπλινγκερ, Ζαπρόπουλος (46ο Ίαστσουκ), Κορδονούρης, Μιλάντιν (46ο Κεφαλούκος), Ζούνιορ, Τάσιτς, Φραγκουλάκης, Κοιλιάρας, Νατσέφσκι, Ογκνιένοβιτς (37ο Μπούντιμιρ). Στον πάγκο έμειναν οι: Καστρινός, Σουμουλίδης, Θάνος.