ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 2-2: Τα παραλειπόμενα
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 2-2: Δηλώσεις ποδοσφαιριστών
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ: Τα στατιστικά

13/05Πανιώνιος-Α.Ε.Κ.3 - 1
13/05Π.Α.Ο.Κ.-Ο.Φ.Η.1 - 0
13/05SKODA Ξάνθη-Ηρακλής1 - 2
Κυριακή, 13/05/2007
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος) Κρίμα! Πολύ κρίμα… Ο ΑΟ Κέρκυρα από τη νέα σαιζόν θα αγωνίζεται και πάλι στη Β Εθνική, αφού η σημερινή του ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό στη Λιβαδειά, δεν επαρκεί στους «κυανέρυθρους» για να παραμείνουν στην Κατηγορία των μεγάλων, ή -αν προτιμάτε- στην Κατηγορία των συμφερόντων, της λαμογιάς και των διαπλεκομένων, όπως αποδείχθηκε περίτρανα σήμερα. Οι «Φαίακες» έφτασαν τους 35 βαθμούς, αλλά ισοβάθμησαν με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς και τον Ηρακλή, κάτι που δεν τους ευνοεί, αφού υστερούν στη βαθμολογία των μεταξύ τους αγώνων. (Τα αποτελέσματα: ΑΟ Κέρκυρα – Απ. Καλαμαριάς 2-1, Απ. Καλαμαριάς – ΑΟ Κέρκυρα 1-0, Απ. Καλαμαριάς – Ηρακλής 2-1, Ηρακλής – Απ. Καλαμαριάς 0-1, Ηρακλής – ΑΟ Κέρκυρα 1-0, ΑΟ Κέρκυρα – Ηρακλής 0-0. Βαθμολογία: Απ. Καλαμαριάς 9, Ηρακλής 4, ΑΟ Κέρκυρα 4, και στην ισοβαθμία του ΑΟΚ με τον Ηρακλή υπερτερεί ο «Γηραιός»). Στον ΑΟΚ στοίχησε το γεγονός ότι δεν θέλησε να εμπλακεί στο παρασκήνιο, αλλά προτίμησε να παίξει το ματς στα ίσα. Εν αντιθέσει με τη Skoda Ξάνθη και τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, που ταπεινώθηκαν από τον Ηρακλή και τη Λάρισα αντίστοιχα, και ξεφτιλίστηκαν σε όλη τη χώρα, και όχι μόνο… Ο υποβιβασμός του ΑΟΚ δεν ήρθε ως φυσιολογικό αποτέλεσμα, αλλά ως… αναμενόμενο. Εδώ και πολλές ημέρες γνωρίζαμε (και είχαμε καταγράψει) τι αποτελέσματα θα ερχόταν στην Καλαμαριά και στη Ξάνθη, αφού η πιάτσα είχε βουίξει. Και τελικά τόσο ο Απόλλωνας, όσο και η Skoda δεν κράτησαν ούτε τα προσχήματα! Δεν πειράζει όμως, αφού τέτοιο ποδόσφαιρο θέλουν στην Ελλάδα, τέτοιο ας έχουν. Και να το χαίρονται… Αναρωτιόμαστε μόνο αν με αυτά που έγιναν, χάρηκαν για την παραμονή τους εκεί στον Ηρακλή και στη Λάρισα… Όλοι ήξεραν τι θα γινόταν στην τελευταία αγωνιστική κι έλεγαν πως «Η Κέρκυρα είναι αυτή θα πέσει, διότι ο Παναθηναϊκός είναι μεν βαθμολογικά αδιάφορος, αλλά είναι και… αδιάφθορος»! Και πράγματι, το «τριφύλλι» έπαιξε για την ιστορία του και την αξιοπρέπειά του, την ίδια ακριβώς ώρα που κάποιοι, κάπου αλλού, διακωμωδούσαν το άθλημα κι εν τέλει έγιναν ρεζίλι! Πάντως η κερκυραϊκή ομάδα το πάλεψε μέχρι το τέλος το σημερινό παιχνίδι και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη που θα την κρατούσε στην Κατηγορία. Προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ (0-1 και 1-2), είχε δοκάρι και ορισμένες καλές ευκαιρίες Όταν, όμως, σε ένα τέτοιο σημαντικό ματς, έχοντας ένα προβληματικό αντίπαλο, προηγείσαι δύο φορές αλλά ισοφαρίζεσαι από δικά σου λάθη, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου… Στο πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού, ο Σιντιμπέ έκανε κάτι που το… συνηθίζει, και το οποίο κάποτε θα του στοίχιζε, δηλαδή προσπάθησε να ντριμπλάρει αντίπαλο ποδοσφαιριστή (Νίνης), ο οποίος του πήρε τη μπάλα (με φάουλ που δεν υποδείχθηκε) και σκόραρε. Και στο δεύτερο τέρμα των «πράσινων» έγινε «τσούκα» από τον… συνήθη ύποπτο, τον Αναστασιάδη, που πέτυχε αυτογκόλ, ύστερα από λανθασμένη έξοδο του Σιντιμπέ. Λάθη απαράδεκτα και παιδαριώδη, που μας κόστισαν την Κατηγορία… Ο ΑΟ Κέρκυρα ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» το παιχνίδι. Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του, ενώ οι «Φαίακες» ήταν αγχωμένοι. Να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες είχαν ελλείψεις, με την κερκυραϊκή να μην έχει συμπληρώσει αποστολή (κατέβηκε με 17 παίκτες) και στην εξέλιξη του ματς φάνηκε ότι της στοίχησε πολύ η απουσία του τιμωρημένου Μοσχογιάννη. Ο Μπάμπης Τεννές εφάρμοσε σύστημα κυρίως 4-3-2-1. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Σιντιμπέ, αριστερά στην άμυνα ήταν ο Τόσκας, δεξιά ο Γκουστάβο και στο κέντρο της αμυντικής γραμμής οι Φούφουλας, Σίκοφ. Αμυντικό χαφ έπαιξε ο Φλαβίνιο και στη μεσαία γραμμή οι Ντα Σίλβα, Καγκιούζης. Δεξί εξτρέμ αγωνίστηκε ο Σκούφαλης, αριστερό ο Καραδήμος και στην κορυφή της επίθεσης ο Γκουέλα. Ο ρέφερι Κώστας Παπασταμάτης αδίκησε κατάφωρα την κερκυραϊκή ομάδα, αλλοιώνοντας το αποτέλεσμα και βοηθώντας έτσι τον «συντοπίτη» του Παναθηναϊκό. Ο Αθηναίος διαιτητής μέσα σε δύο λεπτά έκανε τα… στραβά μάτια σε δύο περιπτώσεις: στο 66ο λεπτό δεν υπέδειξε το καταφανέστατο φάουλ του Νίνη επάνω στον Σιντιμπέ, λίγο πριν ο νεαρός μέσος ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ στο 68ο δεν έδωσε πέναλτι υπέρ του ΑΟΚ, σε ανατροπή του Φλαβίνιο από τον Άντονσον. ΦΑΣΕΙΣ- ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ: Στο 5ο λεπτό ο Καραδήμος έδωσε στον Γκουέλα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε, όμως ο Εμπεντε απέκρουσε σωτήρια. Στο 9ο ο Καραδήμος σέντραρε από δεξιά και ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 31ο μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟ Κέρκυρα: ο Γκουέλα με πολύ ωραία προσπάθεια ξεμαρκαρίστηκε από τον αντίπαλό του, έδωσε στον Σκούφαλη ο οποίος σέντραρε από δεξιά και ο Γκουέλα σχεδόν εξ επαφής πλάσαρε άουτ. Στο 20ο ο Μπίσκαν έστειλε με σουτ τη μπάλα λίγο άουτ. Το ίδιο συνέβη στο 33ο, σε εκτέλεση φάουλ του Χαραλαμπίδη. Στο 44ο ο Παπαδόπουλος έδωσε στον Ίβανσιτς, ο οποίος πλάσαρε, όμως ο Σιντιμπέ απέκρουσε με δεύτερη προσπάθεια. Στο 50ο ο Εμπεντε απέκρουσε τη μπάλα σε σουτ του Ντα Σίλβα. Στο 52ο ο Νίνης σούταρε και ο Σιντιμπέ απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 55ο ο Γκουέλα σούταρε με το αριστερό και μπλόκαρε ο Εμπεντε. Στο 61ο και στο 62ο ο Μπίσκαν έστειλε με σουτ τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 76ο σε σουτ του Θεοδωρίδη, ο Σιντιμπέ απέκρουσε τη μπάλα. Στο 86ο ο Καγκιούζης σούταρε με το αριστερό από θέση δεξιά και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από τον δεξί κάθετο δοκάρι του Τζόρβα. Στο 94ο λεπτό ο Σιντιμπέ μπλόκαρε τη μπάλα ύστερα από κεφαλιά του Μορις. Στο 95ο ο ΑΟΚ κέρδισε φάουλ σε πολύ καλή θέση, λίγο έξω από την περιοχή, το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλευτο. Το φιλμ του αγώνα: ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Παναθηναϊκός – ΑΟ Κέρκυρα 2-2 ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2.000 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 1.604 ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 16.040 ευρώ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κώστας Παπασταμάτης (Αθήνας) ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 30ο Σίκοφ, 52ο Καγκιούζης, 58ο Ντα Σίλβα, 62ο Λεοντίου, 79ο Σκούφαλης ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Στο 89ο ο Φλαβίνιο με απευθείας κόκκινη (κλώτσησε τον Νίνη) ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 12ο λεπτό ο Γκουέλα μπήκε από αριστερά στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Νίλσον, και ο διαιτητής έδωσε το καταφανέστατο πέναλτι. Το εκτέλεσε ο ίδιος ο Γκουέλα, κάνοντας το 0-1 . Στο 66ο ο Σιντιμπέ ευρισκόμενος έξω από την περιοχή προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Νίνη, αυτός του έκλεψε τη μπάλα κάνοντας φάουλ (το οποίο κακώς δεν υποδείχθηκε από τον διαιτητή) και με πλασέ σε κενή εστία, από θέση πλάγια αριστερά, ισοφάρισε σε 1-1. Στο 79ο ο Σκούφαλης με σουτ-κεραυνό περίπου 15 μέτρα έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του νεοεισελθόντα (και αδύναμου να αντιδράσει) Τζόρβα, πετυχαίνοντας ένα υπέροχο γκολ (1-2). Στο 84ο ο Μπίσκαν μπήκε από αριστερά στην περιοχή, πλάσαρε τον Σιντιμπέ που έκανε άστοχη έξοδο και καθώς η μπάλα κατευθύνονταν προς τα δίχτυα, ο Αναστασιάδης προσπάθησε να τη διώξει, όμως την έστειλε στο τέρμα, πετυχαίνοντας αυτογκόλ (2-2). ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 18ο λεπτό ο Παπαδόπουλος έδωσε στον Λεοντίου, ο οποίος από θέση αριστερά σούταρε δυνατά και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σιντιμπέ. Στο 60ο ύστερα από σέντρα από δεξιά, ο Μπίσκαν έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σιντιμπέ, έσκασε στο έδαφος και στη συνέχεια έδιωξε ο Σίκοφ. Στο 71ο ο Φλαβίνιο σούταρε δυνατά από θέση δεξιά και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της «πράσινης» εστίας. ΑΚΥΡΑ ΓΚΟΛ: - Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βίκτορ Μουνιόθ): Εμπεντε (76ο Τζόρβας), Άντονσον, Κώτσιος, Μορις, Ίβανσιτς (46ο Θεοδωρίδης), Παπαδόπουλος, Λεοντίου, Χαραλαμπίδης (76ο Μπόβιο), Μπίσκαν, Νίλσον, Νίνης. Στον πάγκο έμειναν οι: Γκούμας, Άντριτς, Τζιόλης, Βύντρα. ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σιντιμπέ, Σίκοφ, Καραδήμος (74ο Τζαβέλλας), Ντα Σίλβα (85ο Μπούρμπος), Φούφουλας (63ο Αναστασιάδης), Καγκιούζης, Γκουστάβο, Σκούφαλης, Γκουέλα, Φλαβίνιο, Τόσκας. Στον πάγκο έμειναν οι: Σερεμέτ, Φότι, Πετράς.