Åèíéêü ÓôÜäéï Êáôåñßíçò
Διαιτητής : Ã. Æïëþôáò

Δύσκολη πρόκριση ο νεανικός ΑΟ Κέρκυρα, 4-3 στα πέναλτι τον Πιερικό

Τετάρτη, 08/11/2006
Περιγραφή - Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος Ο ΑΟ Κέρκυρα «έσπασε» το απόρθητο για φέτος φρούριο του Πιερικού και τον κέρδισε μέσα στην έδρα του, παίρνοντας την πρόκριση για την 5η Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα της Κατερίνης και η κερκυραϊκή ομάδα αναδείχθηκαν ισόπαλες στην κανονική διάρκεια του ματς (1-1), ενώ και στην ημίωρη παράταση το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο (2-2), κι έτσι οι δύο αντίπαλοι έλυσαν τις διαφορές τους στη… ρωσική ρουλέτα των πέναλτις. Εκεί όπου τόσο οι ευστοχία των παικτών του ΑΟΚ (4 στα 4) όσο και οι ικανότητες του Ντίνο Σερεμέτ (απέκρουσε δύο πέναλτι), έδωσαν τη νίκη στην κερκυραϊκή ομάδα με 3-4 και φυσικά την πρόκριση στην επόμενη Φάση. Το ματς διεξήχθη στο Δημοτικό Γυμναστήριο της Κατερίνης, παρουσία περίπου 2.500 θεατών, με διαιτητή τον Θεσσαλονικιό Γιώργο Ζολώτα. ΠΟΛΛΟΙ ΕΦΕΔΡΙΚΟΙ Όπως είχαμε προβλέψει, ο Μπάμπης Τεννές επέλεξε να βάλει στη βασική εντεκάδα αρκετές «ρεζέρβες», ώστε να τις δει στα… δύσκολα. Αυτό ήταν… δίκοπο μαχαίρι, αφού ναι μεν είναι καλό να παίζουν όλοι οι παίκτες στα επίσημα παιχνίδια, αλλά από την άλλη ήταν γνωστό πως ο Πιερικός θα αποτελούσε… σκληρό καρύδι μέσα στο γήπεδό του. Η ομάδα της Κατερίνης εκμεταλεύτηκε στο έπακρο τους «πειραματισμούς» του Τεννέ, αφού ο ΑΟ Κέρκυρα φυσικό ήταν να μην έχει στο σημερινό παιχνίδι τη συνοχή που παρουσιάζει στο Πρωτάθλημα. ΕΙΧΕ ΔΥΝΑΜΕΙΣ Ο Πιερικός προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, όμως η κερκυραϊκή ομάδα είχε τις ψυχικές και τις αγωνιστικές δυνάμεις να ισοφαρίσει, την πρώτη φορά λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα και τη δεύτερη στην εκπνοή της παράτασης. ΜΟΝΟΝ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΒΑΣΙΚΟΙ Είναι αξιοσημείωτο ότι στον ΑΟΚ μόνον τέσσερις βασικοί παίκτες ξεκίνησαν στην αρχική εντεκάδα, και πρόκειται για τους τέσσερις Βραζιλιάνους της ομάδας (Ντα Σίλβα, Γκουστάβο, Ντ Ακόλ, Φλαβίνιο). Να αναφέρουμε επίσης ότι το ντεμπούτο τους σε επίσημο ματς του ΑΟ Κέρκυρα έκαναν σήμερα οι Ντίνο Σερεμέτ και Παναγιώτης Πετράς. ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΕΝΝΕ Ο Μπάμπης Τεννές εφάρμοσε σύστημα 4-4-2. Είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι όλη η αρχική κερκυραϊκή άμυνα αποτελούνταν από εφεδρικούς παίκτες (Σερεμέτ, Αναστασιάδης, Πετράς, Πελαγίας, Πάσιος), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, κι ενώ το σκορ ήταν 1-0 υπέρ του Πιερικού, το σχήμα του ΑΟΚ με τις αλλαγές μετατράπηκε σε 3-5-2 (ο Τεννές πέρασε ως αλλαγή τρεις βασικούς παίκτες). ΤΑ ΓΚΟΛ Στο 13ο ο Θανάσης Δερμιτζόγλου έδωσε στον Δημήτρη Καλαμπάκα κι αυτός με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 83ο ο Γκουέλα τροφοδότησε στον Κώστα Φούφουλα και αυτός με κεφαλιά «κρέμασε» τον γκολκίπερ Ίτσιο, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν ότι δεν τηρήθηκε το φερ-πλέι, λίγα δευτερόλεπτα πριν επιτευχθεί το γκολ, όταν ο Καλαμπάκας βρισκόταν πεσμένος στην περιοχή του Σερεμέτ, και για το λόγο αυτό οι οπαδοί τους πέταξαν αντικείμενα εναντίον της κερκυραϊκής ομάδας. Στην παράταση, στο 118ο ο Μακ Ντόναλντ Μουκάσι έκανε το 2-1 με πλασέ, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό (119ο) ο Γιώργος Πάσιος με κεφαλιά (σε άστοχη έξοδο του Ίτσιου) ισοφάρισε σε 2-2. ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ - ΔΟΚΑΡΙ Στο 24ο λεπτό σέντραρε ο Φιλίπ Ντα Σίλβα και ο Φλαβίνιο Ντε Καρβάλιο εξ επαφής έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Στο 55ο ο Θανάσης Δερμιτζόγλου έκανε δυνατό σουτ από πλάγια θέση και η μπάλα χτύπησε στη ρίζα της αριστερής κάθετης δοκού του Σερεμέτ. Στο 62ο ο Γιώργος Πάσιος έκανε κεφαλιά και ο Γιώργος Μακρής έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος. Στο 64ο ο Δημήτρης Καλαμπάκας μπήκε στην περιοχή και σούταρε, όμως ο Ντίνο Σερεμέτ έδιωξε σε κόρνερ. Στο 73ο ο γκολκίπερ Αποστόλης Ίτσιος πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα προ του Μάνγκα Γκουέλα. Στο 77ο ο Σέρχιο Πάεζ μπήκε στην περιοχή, ο Σερεμέτ του έκλεισε το οπτικό πεδίο και ο μέσος του Πιερικού πλάσαρε άουτ. Στο 87ο ο Χρήστος Μπούρμπος έκανε κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ίτσιου. Στο 91ο ο Ντα Σίλβα σούταρε, ο Ίτσιος απέκρουσε, αλλά ο Γκουέλα δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 93ο ο Γκουέλα σούταρε και απέκρουσε ο Ίτσιος. Στο 103ο ο Μακρής σούταρε καθώς έπεφτε στο έδαφος, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της κερκυραϊκής ομάδας. ΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙΣ Σέρχιο Πάεζ: Γκολ (1-0) Αλεξάντερ Ντ Ακόλ: Γκολ (1-1) Δημήτρης Καλαμπάκας: Γκολ (2-1) Φιλίπ Ντα Σίλβα: Γκολ (2-2) Ηλίας Προβατίδης: Απόκρουση Σερεμέτ Χρήστος Καγκιούζης: Γκολ (2-3) Γιώργος Μακρής: Γκολ (3-3) Κώστας Φούφουλας: Γκολ (3-4) Κώστας Γιαννούλης: Απόκρουση Σερεμέτ ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ Παρακάτω βλέπουμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων: ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Γιώργος Βαζάκας): Ίτσιος, Τασίδης, Πάεζ, Μπουτογιάννης, Μακρής, Δερμιτζόγλου (75ο Προβατίδης) , Χατζηζήσης, Κυπαρίσσης (62ο Μουκάσι), Καλαμπάκας, Παπαβασιλείου (54ο Γιαννούλης), Τροίρης. (Στον πάγκο έμειναν οι: Παπαδημητρίου, Παπαγιαννόπουλος, Στούμπος, Ταρασιάδης) ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπάμπης Τεννές): Σερεμέτ, Αναστασιάδης, Πελαγίας, Πετράς (46ο Γκουέλα), Πάσιος, Ντα Σίλβα, Κουτσουρές (46ο Καγκιούζης), Γκουστάβο, Ντ Ακόλ, Φλαβίνιο (59ο Φούφουλας), Μπούρμπος. (Στον πάγκο έμειναν οι: Σιντιμπέ, Βιτουλαδίτης, Μοσχογιάννης, Ζαχαρόπουλος).