ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Νικηφόρο ξεκίνημα θέλει ο ΑΟΚ

23/09Αγρ. Αστέρας-Εθνικός Πειραιώς2 - 1
23/09Καλλιθέα-Ηλυσιακός1 - 0
Δευτέρα, 24/09/2007
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Τελικά ο ΑΟ Κέρκυρα δεν πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε στο σημερινό παιχνίδι με το Πανσερραϊκό και ήταν η μοναδική γηπεδούχος ομάδα που δεν κέρδισε στην 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.
Οι «Φαίακες» έφεραν «λευκή» ισοπαλία (0-0) και απώλεσαν δύο βαθμούς στην έδρα τους, σε ένα ματς που διεξήχθη σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, ο οποίος είχε πολλές… ανωμαλίες και δυσχέραινε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Σε ένα τέτοιο γήπεδο κοιτάς περισσότερο να μην… τσακιστείς και λιγότερο το να παίξεις μπάλα. Οι παίκτες φοβόντουσαν να βάλουν το πόδι στη… φωτιά και το θέαμα μάλλον δεν ενθουσίασε εκείνους που παρακολούθησαν τον αγώνα από τις εξέδρες του Εθνικού Σταδίου ή από την τηλεόραση (ζωντανή μετάδοση από την ΕΤ-3).

Οι «κυανέρυθροι» ξεκίνησαν δυνατά και στο πρώτο 25λεπτο ήταν πολύ καλύτεροι του αντιπάλου τους, χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες. Στη συνέχεια, όμως, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε έναν «άχρωμο» αγώνα, χωρίς θέαμα, με πολλά φάουλ και με ελάχιστες φάσεις. Οι Κερκυραίοι είχαν μεν την ελαφριά πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως οι Σερραίοι ήταν πολύ καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο, κράτησαν το «μηδέν» στα μετόπισθεν, είχαν και δοκάρι, και τελικά οι «ερυθρόλευκοι» «τσίμπησαν» τον βαθμό, τον οποίο εξαρχής φάνηκε να είχαν ως στόχο.

Συμπερασματικά, το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο, με τις δύο ομάδες (που στοχεύουν στην άνοδο) να μην δείχνουν κάποιες ιδιαίτερες αρετές. Ίσως να φταίει το άγχος της πρεμιέρας, ίσως και το γεγονός ότι ακόμη δεν είναι 100% έτοιμες. Θα δείξει η συνέχεια…

Ειδικά όσον αφορά την ομάδα μας, έδειξε ότι δεν έχει «βάθος», αφού όταν υπάρχουν απουσίες, δεν βρίσκονται λύσεις. Στον σημερινό αγώνα, οι Φότι, Κακλαμάνος και Καλαγκάνης ήταν… παρόντες-απόντες, ενώ οι Τζαβέλλας, Χανιώτης και Βερβάλ πήραν εντολή να παίζουν… πότε εδώ και πότε εκεί.
Βέβαια, το ρόστερ του ΑΟΚ είναι ολιγοάριθμο, όμως θα πρέπει η ομάδα να βελτιωθεί άμεσα και στη συνέχεια να μην έχει απώλειες, ειδικά μέσα στην έδρα της. Επίσης, η ομάδα μας έδειξε ότι αντιμετωπίζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα. Και αυτό δεν φάνηκε μόνον σήμερα, αλλά και στα φιλικά ματς, και κυρίως στον αγώνα Κυπέλλου με τον Εθνικό Κατερίνης.

Καλύτεροι παίκτες από τους γηπεδούχους ήταν οι Τζαβέλλας και Ρεπερνέ, και από τους φιλοξενούμενους οι Κοτταράς και Τάντιτς.

Θυμίζουμε ότι από την κερκυραϊκή ομάδα απουσίαζαν οι τραυματίες Φλαβίνιο και Βαρτζιώτης, ο τιμωρημένος Ντα Σίλβα και ο ανέτοιμος Πελαγίας.

Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Χιώτης, κεντρικοί αμυντικοί οι Χάλαρης και Ρεπερνέ, δεξί μπακ ο Γκουστάβο και αριστερό μπακ ο Καλαγκάνης, στη μεσαία γραμμή οι Φούφουλας, Καγκιούζης και λίγο πιο μπροστά ο Φότι, αριστερό εξτρέμ ο Τζαβέλλας, δεξί εξτρέμ ο Χανιώτης και στην κορυφή της επίθεσης ο Κακλαμάνος.
Όταν στο 40ό λεπτό μπήκε ο Βερβάλ στη θέση του Φότι, το σχήμα μετατράπηκε σε 4-4-2, με τον Βερβάλ να παίζει δεξί εξτρέμ και τον Χανιώτη να περνάει στην επίθεση, δίπλα στον Κακλαμάνο.
Στην επανάληψη (46ο λεπτό) ο Θάνος μπήκε στη θέση του Κακλαμάνου κι έπαιξε δεξί εξτρέμ, με τον Βερβάλ να περνάει αριστερό εξτρέμ και τον Τζαβέλλα να προωθείται στην επίθεση, δίπλα στον Χανιώτη.
Τέλος, στο 79ο λεπτό ο Κολοτούρος πέρασε αντί του Γκουστάβο (που ένιωσε ενοχλήσεις) κι έπαιξε εκείνος δεξί μπακ.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:

Στο 8ο λεπτό ο Τζαβέλλας σούταρε ευρισκόμενος σε καλή θέση μέσα στην περιοχή και η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Καλλιμάνη
Στο 11ο ο Τζαβέλλας τροφοδότησε τον Χανιώτη, αυτός σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή (και δεξιά) και η μπάλα πέρασε ξυστά άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
Στο 22ο ο Κακλαμάνος σούταρε έξω από την περιοχή και ο Κοτταράς απέκρουσε με υπερένταση
Στο 30ό λεπτό ο Τάντιτς ξέφυγε κι έκανε εξόρμηση προς την περιοχή του ΑΟΚ, όμως την τελευταία στιγμή ο Ρεπερνέ κατάφερε να τον κόψει
Στο 36ο ο Τάντιτς μπήκε από αριστερά στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό και ο Χιώτης απέκρουσε σε κόρνερ
Στο 59ο ο Τζαβέλλας μπήκε ωραία από δεξιά, σούταρε συρτά και μπλόκαρε ο Κοτταράς
Στο 68ο ο Θάνος σούταρε μέσα από την περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοτταρά
Στο 71ο ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοτταρά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 28ο Βοσκόπουλος, 49ο Τάντιτς, 61ο Καγκιούζης, 67ο Τζαβέλλας, 78ο Φούφουλας, 87ο Καλλιμάνης, 90ό Βερβάλ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: -

ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙΣ: -

ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 55ο λεπτό ο Φοφόνκα σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χιώτη και βγήκε άουτ