ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 1-0: Τα παραλειπόμενα
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 1-0: Δηλώσεις προπονητών και παικτών

30/09Ολυμπιακός Βόλου-Αγ. Δημήτριος0 - 0
30/09Ηλυσιακός-Πανσερραϊκός2 - 3
01/10Ιωνικός-Πανθρακικός0 - 0
Κυριακή, 30/09/2007
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Τι Εθνικός Κατερίνης, τί Εθνικός Πειραιά! Οι… συνονόματες αυτές ομάδες κέρδισαν φέτος τον ΑΟ Κέρκυρα σε επίσημα ματς, με το ίδιο σκορ (1-0), χωρίς να είναι καλύτερες από τους «Φαίακες». Και οι ήττες αυτές για τους «κυανέρυθρους», ήταν πολύ οδυνηρές…

ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ
Ο ΑΟΚ έχασε στο γήπεδο της Ριζούπολης και παραμένει χωρίς νίκη στο Πρωτάθλημα, κάτι που φέρνει την ομάδα μας να βρίσκεται χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα, στις τελευταίες θέσεις, σε απόσταση 5 πόντων από την κορυφή, από τη 2η κιόλας αγωνιστική. Είναι σίγουρα μια εξέλιξη που κανείς δεν περίμενε και η οποία ανησυχεί πάρα πολύ τους Κερκυραίους φιλάθλους.

ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΕ!
Στον (μέτριο ποιοτικά) σημερινό αγώνα, που έγινε σε ένα κακό γήπεδο, ο ΑΟΚ ήταν μεν καλύτερος του αντιπάλου και είχε κάποιες ευκαιρίες, όμως το γκολ των γηπεδούχων στις αρχές της επανάληψης, «έκοψε τα πόδια» των Κερκυραίων, οι οποίοι «βραχυκύκλωσαν» και δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις, ενώ οι Πειραιώτες από την πλευρά τους, παίζοντας έξυπνα, κράτησαν το υπέρ τους σκορ και αποτέλεσμα και πήραν τον «τρίποντο».

ΜΗΔΕΝ ΓΚΟΛ ΣΤΑ ΤΡΙΑ!
Και πάλι, λοιπόν, έκανε την εμφάνισή του το πρόβλημα του ΑΟ Κέρκυρα στην επίθεση. Τις νίκες και τους βαθμούς, τούς δίνουν τα γκολ, και όταν δεν μπορείς να στείλεις τη μπάλα στα δίχτυα, τότε δεν έχεις καμία τύχη. Και η κερκυραϊκή ομάδα, σε τρία επίσημα παιχνίδια (δύο για το Πρωτάθλημα κι ένα για το Κύπελλο) δεν έχει σκοράρει ούτε μία φορά!

ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΕΝΝΕ
Από εκεί και πέρα, ο Μπάμπης Τεννές δεν είναι άμοιρος ευθυνών, αφού ο τρόπος που έστησε την ομάδα, δεν βοήθησε. Π.χ. ξεκίνησε το ματς με δύο δεξιά μπακ-χαφ (Γκουστάβο, Κολοτούρος) και άφησε εκτός αρχικής εντεκάδας τους Βερβάλ και Κακλαμάνο. Κάποια στιγμή, τα περί… «κακής προετοιμασίας και γηπεδικών προβλημάτων», θα πάψουν να αποτελούν άλλοθι. Ήδη, από την αρχή κιόλας του Πρωταθλήματος η ομάδα έχει μείνει πίσω και άμεσα χρειάζεται νικηφόρα αποτελέσματα και βαθμούς.

ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Ο διαιτητής του σημερινού αγώνα, ο γείτονάς μας Νίκος Αθανασίου, δεν τα πήγε καλά, αφού ελέγχεται για δύο φάσεις, στις οποίες διαμαρτυρήθηκε η κερκυραϊκή ομάδα. Η πρώτη φάση ήταν στο 42ο λεπτό, όταν ο Θεσπρωτός ρέφερι έδωσε πέναλτι για χέρι του Χάλαρη, το οποίο αμφισβήτησαν οι «Φαίακες», και η δεύτερη ήταν στο 64ο λεπτό, όταν δεν σφύριξε πέναλτι σε ανατροπή του Γκουστάβο από τον Γκιοσέφσκι.

ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ
Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-3-2-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Χιώτης, κεντρικοί αμυντικοί οι Χάλαρης και Ρεπερνέ, δεξί μπακ ο Κολοτούρος και λίγο πιο μπροστά ο Γκουστάβο, αριστερό μπακ ο Καλαγκάνης, στη μεσαία γραμμή οι Φούφουλας, Καγκιούζης, αριστερό εξτρέμ ο Τζαβέλλας, δεξί εξτρέμ ο Θάνος και στην κορυφή της επίθεσης ο Χανιώτης.
Όταν στο 57ο λεπτό μπήκε ο Βερβάλ στη θέση του Τζαβέλλα και ο Κακλαμάνος στη θέση του Θάνου, το σχήμα παρέμεινε ίδιο (4-3-2-1), με τον Βερβάλ να παίζει αριστερό εξτρεμ, τον Χανιώτη να περνάει δεξί εξτρέμ και τον Κακλαμάνο να είναι στην επίθεση.
Τέλος, στο 66ο λεπτό ο Φότι μπήκε αντί του Κολοτούρου και ο Αυστραλός έπαιξε επιθετικό χαφ, κι έτσι το σύστημα μετατράπηκε σε 4-2-3-1.