ΑΣΚ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 0-2: Η συνέντευξη Τύπου
ΧΑΝΙΩΤΗΣ: «Μας πείσμωσε η πολύ κακή διαιτησία»!!!

14/10Χαϊδάρι-Εθνικός Πειραιώς1 - 0
15/10Αιγάλεω-Αγρ. Αστέρας2 - 0
Κυριακή, 14/10/2007
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Θριάμβευσε σήμερα στο Βόλο ο ΑΟ Κέρκυρα και πήρε το πρώτο του «διπλό» στο Πρωτάθλημα. Οι «Φαίακες» επικράτησαν με σκορ 0-2 επί του ΑΣΚ Ολυμπιακού και φτάνοντας τους 7 πόντους, ανέβηκαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, απέχοντας τρεις βαθμούς από την κορυφή.

ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΙΚΗ ΝΟΤΑ!
Η κερκυραϊκή ομάδα για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική κέρδισε με το ίδιο σκορ (2-0), και μάλιστα η επιτυχία είχε και στις δύο φορές… λατινοαμερικάνικη σφραγίδα! Στο προηγούμενο ματς, με την Καλαμάτα, ο Βραζιλιάνος Φιλίπ Ροντρίγκεζ Ντα Σίλβα οδήγησε την ομάδα στη νίκη (είχε γκολ, δοκάρι και ασίστ για γκολ), ενώ σήμερα ο Φιλίπ είχε και τη… συμπαράσταση του συμπατριώτη του, Βερονέζι Γκουστάβο, στο σκοράρισμα!

ΤΑ… ΚΛΕΙΔΙΑ!
Το σημερινό παιχνίδι κρίθηκε σε τρία σημεία:
ΣΗΜΕΙΟ ΠΡΩΤΟ: Στο πολύ γρήγορο γκολ του Γκουστάβο. Οι «Φαίακες» απέκτησαν ψυχολογικό αβαντάζ, ενώ παράλληλα με το… καλημέρα δημιουργήθηκε άγχος και πίεση στους γηπεδούχους
ΣΗΜΕΙΟ ΔΕΥΤΕΡΟ: Στο χαμένο πέναλτι από τον Κατσαρό στο 27ο λεπτό. Εάν ο παίκτης του Ολυμπιακού ευστοχούσε και ισοφάριζε, ουδείς γνωρίζει ποια μπορεί να ήταν η εξέλιξη του αγώνα. Να σημειώσουμε εδώ ότι και στα δύο έως τώρα εκτός έδρας ματς του ΑΟ Κέρκυρα, οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι! (Στο παιχνίδι με τον Εθνικό Πειραιά, τη 2η αγωνιστική, είχε αστοχήσει ο Ποπιέλα).
ΣΗΜΕΙΟ ΤΡΙΤΟ: Στη σωστή διάταξη και τρόπο παιχνιδιού του ΑΟ Κέρκυρα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν έγινε το 0-2. Οι «κυανέρυθροι», παίζοντας έξυπνα, διαφύλαξαν το υπέρ τους σκορ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να… βραχυκυκλώσουν! Ακόμα και η κίνηση του Κώστα Σταματίου να βάλει μέχρι και πέντε (!) κυνηγούς στη μεσοεπιθετική γραμμή (δηλ. τους Χαϊκάλη, Μιτρόφ, Περέιρα, Βέρμπη, Κοντέων), δεν έφερε κανένα απολύτως αποτέλεσμα.

ΔΙΚΑΙΗ ΝΙΚΗ
Σε γενικές γραμμές η κερκυραϊκή ομάδα (αν και απουσίαζε ο διεθνής με την Ελπίδων Τζαβέλλας) έπιασε καλή απόδοση και νίκησε δίκαια, έχοντας σε πολύ καλή μέρα κυρίως τους Γκουστάβο, Χιώτη και Καγκιούζη.
Ποιοτικά, το ματς ήταν μέτριο και το παρακολούθησαν περίπου 2.000 φίλαθλοι, μεταξύ των οποίων ήταν και περίπου 30 οπαδοί του ΑΟΚ. Στο Εθνικό Στάδιο του Βόλου βρέθηκε και ο μεγαλομέτοχος της κερκυραϊκής ΠΑΕ, Σπύρος Καλογιάννης.

ΕΥΝΟΪΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
Σήμερα συνεχίστηκε η θετική για τον ΑΟ Κέρκυρα παράδοση στα ματς με τον Ολυμπιακό Βόλου. Οι «Φαίακες» έχουν κερδίσει στις τελευταίες πέντε συναντήσεις μεταξύ των δύο ομάδων, όλες στη Β Εθνική. Τη σαιζόν 2002-2003: ΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. 2-1 και ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. – ΑΟΚ 1-2, την περίοδο 2005-2006: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. – ΑΟΚ 0-2 και ΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. 2-0. Και τώρα, ξανά ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. – ΑΟΚ 0-2

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Ο Θεσσαλονικιός ρέφερι Σίμος Παρασκευάς είχε πολύ καλή διαιτησία, αν και «φόρτωσε» την κερκυραϊκή ομάδα με κάρτες. Σωστά το 27ο λεπτό έδωσε πέναλτι υπέρ των «ερυθρόλευκων» και ορθώς στο 69ο ακύρωσε το γκολ του Κοντέων, ως οφσάιντ, ύστερα από υπόδειξη του βοηθού του.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ
Ο Μπάμπης Τεννές εφάρμοσε στον αγώνα το σύστημα 5-4-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Χιώτης, κεντρικοί αμυντικοί οι Χάλαρης και ο Φούφουλας, δεξί μπακ ο Κολοτούρος, αριστερό μπακ ο Καλαγκάνης, αμυντικό χαφ ο Ρεπερνέ, στο κέντρο της μεσαίας γραμμής ο Καγκιούζης και μπροστά του ο Ντα Σίλβα, δεξί χαφ ο Γκουστάβο, αριστερό εξτρέμ ο Βερβάλ και στην κορυφή της επίθεσης ο Χανιώτης.
Όταν στο 59ο λεπτό ο Βερβάλ βγήκε και πέρασε ο Κακλαμάνος, ο τελευταίος έπαιξε μπροστά και ο Χανιώτης πέρασε δεξί εξτρέμ, ενώ ο Καγκιούζης ανέβαινε ως αριστερό εξτρέμ.
Όταν στο 70ό ο Ντα Σίλβα βγήκε για να περάσει ο Θάνος, ο δεύτερος έπαιξε δεξί εξτρέμ και ο Χανιώτης αγωνίστηκε ως επιθετικό χαφ.
Τέλος, όταν στο 77ο μπήκε ο Πελαγίας αντί του Χανιώτη, ο Κύπριος πέρασε αριστερό μπακ και ο Καλαγκάνης ανέβηκε ως αριστερό εξτρέμ.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:
Στο 16ο λεπτό ο Καγκιούζης έκανε ωραίο σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
Στο 17ο Χαϊκάλης έπιασε την κεφαλιά και μπλόκαρε εύκολα ο Χιώτης
Στο 19ο ο ΑΟΚ κέρδισε φάουλ, το οποίο εκτέλεσε ο Καγκιούζης. Η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών των γηπεδούχων και λίγο έλειψε να ξεγελάσει τον Κοντοβά, αλλά κατέληξε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης ο Γκουστάβο εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Χάλαρη να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 39ο ο Γενιτσαρίδης σέντραρε, αλλά ο Πακάλτσης με προβολή έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ
Στο 41ο ο Κατσαρός πάσαρε στον Γενιτσαρίδη, που βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Καλαγκάνης με την παρέμβασή του χάλασε τα… σχέδια του «ερυθρόλευκου» αμυντικού και η μπάλα κατέληξε άουτ.
Στο 50ό συναγερμός στα καρέ του ΑΟ Κέρκυρα, με τον Βέρμπη πρωταγωνιστή της φάσης, αλλά ο Χιώτης με διπλή προσπάθεια κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα
Στο 57ο ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε κόρνερ και ο Χανιώτης με προβολή έστειλε τη μπάλα άουτ
Στο 66ο ο Γκουστάβο σούταρε από καλή θέση (από δεξιά), όμως η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Πέτρου
Στο 71ο ο Βέρμπης σούταρε από καλή θέση, όμως η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Χάλαρη
Στο 86ο σέντρα από τον Κατσαρό, ο Κοντέων άφησε τη μπάλα, αλλά ο Χαϊκάλης ήταν άστοχος κι έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

Το φιλμ του αγώνα:

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΣΚ Ολυμπιακός Βόλου - ΑΟ Κέρκυρα 0-2

ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Βόλου
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2.000
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ - ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: Δεν ανακοινώθηκαν

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Συμεών Παρασκευάς (Θεσσαλονίκης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 6ο Χανιώτης, 8ο Ντα Σίλβα, 28ο Ρεπερνέ, 29ο Στάνκοφ, 52ο Καγκιούζης, 75ο Χάλαρης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 3ο λεπτό ο Βερβάλ έδωσε στον Γκουστάβο, ο οποίος μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, και με ψύχραιμο πλασέ μέσα σε σύγχυση στην περιοχή των γηπεδούχων, άνοιξε το σκορ (0-1)
Στο 53ο ο Χανιώτης ξέφυγε από την επιτήρηση του Στάνκοφ κι έβγαλε παράλληλη μπαλιά προς τον αφύλακτο Ντα Σίλβα, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ πάνω στην κίνηση να διπλασιάσει (0-2). Το τέρμα αυτό ήταν πανομοιότυπο με εκείνο του Βραζιλιάνου στον προηγούμενο αγώνα με την Καλαμάτα, όταν και τότε είχε πάρει ασίστ από τον Χανιώτη

ΑΚΥΡΑ ΓΚΟΛ: Στο 69ό λεπτό ο Χαϊκάλης έκανε χαμηλή σέντρα και ο Κοντέων έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ, ύστερα από υπόδειξη του επόπτη Γκόγκα από τον Σύνδεσμο Λάρισας

ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙΣ: Στο 27ο λεπτό ο Ρεπερνέ ανέτρεψε τον Στάνκοφ και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε ο Κατσαρός και η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Χιώτη, ο οποίος έπεσε στη σωστή γωνία

ΔΟΚΑΡΙΑ: Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι, στη φάση του χαμένου πέναλτι (βλ. αμέσως παραπάνω)