ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 1-1: Η συνέντευξη Τύπου
ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 1-1: Τα παραλειπόμενα

28/10Ιωνικός-Καλαμάτα1 - 1
29/10Πιερικός-Πανσερραϊκός0 - 1
Κυριακή, 28/10/2007
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν σήμερα ο Θρασύβουλος Φυλής και ο ΑΟ Κέρκυρα. Οι δύο ομάδες πήραν μεν από έναν πόντο, αλλά έχασαν έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα, αφού έπεσαν στην 5η θέση. Σίγουρα, πάντως, το τελικό αποτέλεσμα τις αφήνει ικανοποιημένες…

ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΙΣΕ
Η αποβολή του Λιαπάκη των γηπεδούχων και ο σοβαρός τραυματισμός των Κολοτούρου και Φούφουλα των φιλοξενούμενων, στέρησε από τους δύο αντιπάλους το δικαίωμα να προσπαθήσουν «πάνοπλοι» και με όλες τους τις δυνάμεις μέχρι το τέλος του ματς για να επιτύχουν τη νίκη.

ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
Από εκεί και πέρα, το ισόπαλο αποτέλεσμα είναι θετικό για τους «Φαίακες», οι οποίοι παρά τα πάμπολλα αγωνιστικά τους προβλήματα (επτά συνολικά τραυματίες!!!) πέρασαν αλώβητοι από μια πολύ δύσκολη έδρα και παρέμειναν αήττητοι για 4η σερί αγωνιστική. Ήταν, μάλιστα, η πρώτη φορά φέτος που ο Θρασύβουλος δεν κερδίζει στην έδρα του, σε επίσημο παιχνίδι.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν μέτριο ποιοτικά, χωρίς φάσεις. Η κερκυραϊκή ομάδα, παρά τα αμυντικά της κενά, πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στην πρώτη καλή φάση που δημιούργησε, στο 33ο λεπτό, πήρε κεφάλι στο σκορ, με κεφαλιά του Κακλαμάνου. Όμως, η απάντηση του Θρασύβουλου ήταν άμεση, αφού 5 λεπτά αργότερα ισοφάρισε με τον Πουλάκο.
Στη συνέχεια οι «κυανέρυθροι είχαν την ατυχία να χάσουν λόγω τραυματισμού τους Κολοτούρο, Φούφουλα. Το παιχνίδι βελτιώθηκε ποιοτικά, ενώ ο Μπάμπης Τεννές ρίσκαρε, παίζοντας πιο επιθετικά.
Ο διαιτητής αρνήθηκε στο 65ο λεπτό να σφυρίξει πεντακάθαρο πέναλτι σε ανατροπή του Κακλαμάνου από τον Χαραλαμπάκη, ενώ στο 76ο απέβαλλε ορθώς τον Λιαπάκη για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Πελαγία και για χτύπημα στον Τζαβέλλα.
Ο ΑΟ Κέρκυρα παίζοντας μεν «πληγωμένος» από τους δύο τραυματισμούς, αλλά έχοντας αριθμητική υπεροχή, βγήκε μπροστά για να πετύχει το γκολ της νίκης, ενώ οι Αθηναίοι αρκέστηκαν σε αντεπιθέσεις. Έτσι, το ματς μετατράπηκε σε… ρώσικη ρουλέτα και η μία φάση διαδεχόταν την άλλη. Στα τελευταία λεπτά δημιουργήθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, όπου και οι δύο αντίπαλοι θα μπορούσαν να σκοράρουν, αλλά τελικά η μπάλα δεν τους έκανε το… χατίρι να μπει στο πλεκτό! Ειδικά στην εκπνοή, φάνηκε η μεγάλη κλάση του Διονύση Χιώτη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Καλύτεροι από τους γηπεδούχους ήταν οι Ρόκας, Μαρκορά, Πουλάκος και Κατσίκης, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Χιώτης (κορυφαίος της συνάντησης), Καγκιούζης, Κακλαμάνος και Φούφουλας.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Ο Θεσσαλονικιός ρέφερι Καστανίδης θα έπρεπε στο 65ο λεπτό να δώσει οφθαλμοφανές πέναλτι υπέρ της κερκυραϊκής ομάδας, σε ανατροπή του Κακλαμάνου από τον Χαραλαμπάκη. Η αποβολή του Λιαπάκη με απευθείας κόκκινη ήταν σωστή, κάτι το οποίο παραδέχθηκαν και οι προπονητές των δύο ομάδων. Ο παίκτης του Θρασύβουλου ανέτρεψε από πίσω τον Πελαγία και στη συνέχεια χτύπησε τον Τζαβέλλα, ο οποίος του ζήτησε τον λόγο.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ
Ο Μπάμπης Τεννές εφάρμοσε στον αγώνα το σύστημα 4-5-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Χιώτης, κεντρικοί αμυντικοί οι Χάλαρης και ο Φούφουλας, δεξί μπακ ο Κολοτούρος, αριστερό μπακ έπαιξε ο Τζαβέλλας, στο κέντρο της μεσαίας γραμμής ο Καγκιούζης και μπροστά του ο Ντα Σίλβα, δεξί χαφ ο Γκουστάβο, στην κορυφή της επίθεσης ο Κακλαμάνος, δεξί εξτρέμ ο Χανιώτης και αριστερό εξτρέμ ο Καλαγκάνης.
Όταν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Πελαγίας πήρε τη θέση του τραυματία Κολοτούρου και ο Βερβάλ μπήκε αντί του Καλαγκάνη, ο Κύπριος έπαιξε αριστερό μπακ, ο Γκουστάβο γύρισε πιο πίσω (σε δεξί μπακ), ο Τζαβέλλας ανέβηκε αριστερό χαφ και ο Βερβάλ αγωνίστηκε ως αριστερό εξτρέμ. Το σχήμα παρέμεινε 4-5-1.
Όταν στο 62 λεπτό ο Φότι πέρασε αντί του τραυματία Φούφουλα, ο Αυστραλός αγωνίστηκε ως επιθετικό χαφ, ο Χανιώτης πήγε ως παρτενέρ του Κακλαμάνου στην κορυφή της επίθεσης και το σύστημα ανάπτυξης μετατράπηκε σε 4-4-2 και προς το τέλος του ματς σε 4-3-3.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:
Στο 50ό λεπτό ο Ρόκας και στο 55ο ο Κατσίκης έχασαν ευκαιρίες για τους γηπεδούχους.
Στο 72ο ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε κόρνερ, ο Χάλαρης έπιασε την κεφαλιά και ο γκολκίπερ Κωστάκης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
Στο 85ο ο Ρόκας βγήκε τετ-α-τετ με τον Χιώτη και ο πορτιέρο του ΑΟΚ απέκρουσε.
Στο 90ό ο Χαραλαμπάκης αστόχησε, ευρισκόμενος μόνος απέναντι από το τέρμα.
Στο 91ο ο Χανιώτης και στο 92ο ο Καγκιούζης έστειλαν με δυνατό σουτ τη μπάλα λίγο άουτ.
Στο 93ο ο Κατσίκης σούταρε και ο Χιώτης απέκρουσε σε κόρνερ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καστανίδης (Θεσσαλονίκης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Μπαριέντος, Κατσίκης, Σπυρόπουλος, Καγκιούζης, Χανιώτης, Κολοτούρος, Τζαβέλλας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Στο 76ο λεπτό ο Λιαπάκης με απευθείας κόκκινη

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 33ο λεπτό ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε κόρνερ από τα αροστερά και ο Κακλαμάνος με εντυπωσιακή καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Κωστάκη, πετυχαίνοντας το 3ο φετινό του τέρμα (0-1).
Στο 38ο λεπτό ο Μάνζι έκανε βαθιά μπαλιά, οι Μαρκορά και Πουλάκος συνδυάστηκαν όμορφα από τα αριστερά, ο πρώτος μπήκε στην περιοχή κι «έστρωσε» στον δεύτερο, ο οποίος με σουτ ισοφάρισε (1-1).