Κυριακή, 04/11/2007 - 15.00
Β' Εθνική 2007-2008 7η Αγωνιστική
Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας
Διαιτητής : Κ. Τζουβάνος
 O μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, Αλέκος Κακλαμάνος, δέχεται τα συγχαρητήρια των συμπαικτών του
© Σ.Καταπόδης

Βαθμολογική ανάσα οι «Φαίακες» (ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2-0)

Η αποστολή για το ματς με τον Άγιο Δημήτριο
ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Πάση θυσία «τρίποντο»!
ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ- ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2-0: Η συνέντευξη Τύπου
ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 2-0: Τα παραλειπόμενα
Αβρότητες Τεννέ – Παντέλη
Παραλήρημα Τεννέ εναντίον δημοσιογράφου!

Κυριακή, 04/11/2007
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Ο ΑΟ Κέρκυρα επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, κερδίζοντας σήμερα τον Άγιο Δημήτριο με σκορ 2-0. Η ομάδα μας έπαιξε όσο έπρεπε και όσο χρειαζόταν για να πάρει το «τρίποντο» και παρέμεινε αήττητη για 5ο σερί αγώνα. Μάλιστα, όλες οι φετινές της νίκες (και οι τρεις) είναι με το ίδιο σκορ!
Οι «Φαίακες» έφτασαν τους 12 πόντους και βρίσκονται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, απέχοντας ένα βαθμό από την 3η προνομιούχο θέση και τέσσερις βαθμούς από την κορυφή.

Ο ΜΕΓΑΣ… ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ!
Πρωταγωνιστής του σημερινού ματς ήταν ο Αλέκος Κακλαμάνος. Ο 33χρονος επιθετικός, χάρις στην εμπειρία και τις εκτελεστικές του ικανότητες, πέτυχε και τα δύο γκολ της συνάντησης, φτάνοντας τα πέντε φετινά. Να σημειωθεί ότι ο Ρόδιος κυνηγός σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι.

ΓΗΠΕΔΟ… ΧΩΡΑΦΙ!
Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι ο αγωνιστικός χώρος του Εθνικού Σταδίου βρισκόταν σε τραγική κατάσταση. Λόγω της βροχής που προηγήθηκε του αγώνα, το γήπεδο όταν πατήθηκε από τους ποδοσφαιριστές έμοιαζε με… καλλιεργημένο χωράφι, έχοντας πολλές λάσπες. Σε ένα τέτοιο ταιρέν, μόνον ποδόσφαιρο δεν μπορούσε να παιχθεί και οι παίκτες με δυσκολία έκαναν πάσες ή ατομικές προσπάθειες. Μοιραία, οι φάσεις ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και η ποιότητα του ματς κυμάνθηκε σε χαμηλά (εάν όχι απογοητευτικά) επίπεδα…

ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑΜΕ!
Επιβεβαιώθηκε πλήρως το ρεπορτάζ μας των προηγούμενων ημερών. Έτσι. στο σημερινό ματς αγωνίστηκαν οι δύο παίκτες που προέρχονται από τραυματισμό, ο Κολοτούρος και ο Ρεπερνέ, έχοντας «μπανταρισμένο» το χέρι και το πόδι αντίστοιχα, ενώ ο Πελαγίας έπαιξε στόπερ, και μάλιστα τα πήγε πάρα πολύ καλά.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
Σε έναν αγωνιστικό χώρο που από λεπτό σε λεπτό χειροτέρευε, ο ΑΟ Κέρκυρα ξεκίνησε πιο δυνατά κι ευτύχησε να προηγηθεί στο 16ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Κακλαμάνο. Η φιλοξενούμενη ομάδα προσπάθησε να απαντήσει και στο 21ο λεπτό ο Χιώτης με σωτήρια επέμβαση κράτησε το «μηδέν» για την εστία του, ενώ στο 31ο χάθηκε μεγάλη διπλή ευκαιρία για την κερκυραϊκή ομάδα για να «κλειδώσει» τη νίκη.
Η επανάληψη ήταν άκρως απογοητευτική για τον κόσμο, αφού δεν είχε φάσεις, και αυτό ήταν αποτέλεσμα της πολύ κακής κατάστασης του γηπέδου. Οι «Φαίακες» πρόσεξαν περισσότερο τα μετόπισθεν και στην άμυνα έπαιζαν πολύ συχνά μέχρι και έξι παίκτες (Χάλαρης, Κολοτούρος, Πελαγίας, Γκουστάβο, Τζαβέλλας, Ρεπερνέ). Οι Αθηναίοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά για να ισοφαρίσουν, αλλά πάντως οι Κερκυραίοι είχαν την εδαφική υπεροχή και κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους 10 λεπτά πριν το φινάλε, και πάλι με τον Κακλαμάνο.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Κορυφαίος από πλευράς κερκυραϊκής ομάδας ήταν ο Χιώτης, ο οποίος είχε θετικές επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε. Πολύ καλή απόδοση είχε και ο Πελαγίας, που αγωνίστηκε στόπερ, καθώς φυσικά και ο σκόρερ Κακλαμάνος. Από τη φιλοξενούμενη ομάδα ξεχώρισαν οι Σαπάνης και Σαββίδης.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Ο Αρτινός ρέφερι Κώστας Τζουβάνος ήταν καλός και δεν υπέπεσε σε λάθη. Σε ένα δυνατό παιχνίδι, με αρκετές προσωπικές μονομαχίες, ο ρέφερι προσπάθησε να κρατήσει την… τάξη μέσα στον αγωνιστικό χώρο βγάζοντας αρκετές κίτρινες κάρτες.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ

Ο Μπάμπης Τεννές ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Χιώτης, κεντρικοί αμυντικοί οι Χάλαρης και ο Πελαγίας, δεξί μπακ ο Κολοτούρος, αριστερό μπακ έπαιξε ο Τζαβέλλας, στο κέντρο της μεσαίας γραμμής ο Καγκιούζης με τον Ντα Σίλβα, δεξί χαφ ο Γκουστάβο, στην κορυφή της επίθεσης ο Κακλαμάνος με τον Χανιώτη και αριστερό εξτρέμ ο Καλαγκάνης.
Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Κολοτούρος αγωνίστηκε στο κέντρο της άμυνας και η ομάδα έπαιξε με τρεις στόπερ, ενώ ο Γκουστάβο γύρισε δεξί μπακ και ο Χανιώτης πέρασε δεξί εξτρέμ, με το σχήμα να μετατρέπεται έτσι σε 5-4-1.
Όταν στο 54ο λεπτό βγήκε ο Καλαγκάνης για να μπει ο Θάνος, ο τελευταίος έπαιξε δεξί εξτρέμ και ο Χανιώτης πέρασε αριστερό εξτρέμ, με το σύστημα να παραμένει 5-4-1.
Όταν στο 62ο λεπτό ο Ρεπερνέ μπήκε αντί του Ντα Σίλβα, ο Γάλλος αγωνίστηκε αμυντικό χαφ (μπροστά από τους στόπερ) και το σχήμα παρέμεινε μεν 5-4-1, αλλά πλέον ήταν περισσότερο αμυντικογενές.
Τέλος, στο 77ο λεπτό ο Βερβάλ μπήγε στο παιχνίδι και πέρασε αριστερό εξτρέμ, στη θέση του Χανιώτη.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:
Στο 21ο λεπτό, σε συναγερμό στα καρέ του ΑΟΚ, ο Σαπάνης σούταρε από καλή θέση, όμως ο Χιώτης (που είχε κάνει έξοδο) απέκρουσε σωτήρια με το σώμα.
Στο 31ο είχαμε διπλή ευκαιρία για την κερκυραϊκή ομάδα: ο Καλαγκάνης έκανε εξαιρετική προσπάθεια από τα αριστερά, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ Θέμελη και τον πλάσαρε, όμως ο Τσιώλης λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος έδιωξε,. Ο Κακλαμάνος πήρε τη μπάλα και σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως ο τερματοφύλακας του Αγίου Δημητρίου απέκρουσε σωτήρια.
Στο 34ο ο Καγκιούζης σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και βγήκε κόρνερ.
Στο 81ο λεπτό ο Σαββίδης σούταρε δυνατά από καλή θέση έξω από την περιοχή και ο Χιώτης έδιωξε με γροθιές.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κώστας Τζουβάνος (Άρτας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 26ο Συρίγος, 39ο Σαββίδης, 44ο Διαμαντής, 61ο Τσιώλης, 82ο Βέρτσος, 88ο Πελαγίας, 93ο Βερβάλ
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 16ο λεπτό ο Χανιώτης μπήκε από αριστερά στην περιοχή και ο Διαμαντής άπλωσε το πόδι και τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή να υποδεικνύει αμέσως το πέναλτι. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε εύστοχα ο Κακλαμάνος, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του γκολκίπερ Θέμελη (ο οποίος έπεσε στη δεξιά πλευρά), κάνοντας το 1-0.
Στο 80ό λεπτό ο νεοεισερχόμενος Βερβάλ από τα αριστερά έδωσε στον Κακλαμάνο, ο οποίος με πλασέ από πάρα πολύ κοντά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (και συνολικά το 5ο φετινό του), διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.