Κυριακή, 03/02/2008 - 15.00
Β' Εθνική 2007-2008 12η Αγωνιστική
Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας
Διαιτητής : Κ. Τζουβάνος
 Πολλές λασπομαχίες περιείχε το σημερινό ματς, κάτι που οδήγησε στο τελικό αποτέλεσμα
© Σ.Καταπόδης

Κόλλησε στο «μηδέν», χάνεται η άνοδος! (ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ 0-0)

Ο Τζουβάνος θα σφυρίξει την Κυριακή
Την Κυριακή με Ιωνικό ο ΑΟΚ
Νοκ-άουτ ο Κακλαμάνος!
Η προϊστορία του ματς ΑΟ Κέρκυρα – Ιωνικός
Επιστρέφουν Βαζάκας, Γκόγκας και Τόσκας!
Η αποστολή για το ματς με τον Ιωνικό
ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Αγώνας… δίχως αύριο!
ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ 0-0: Τα παραλειπόμενα
ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΙΩΝΙΚΟΣ 0-0: Η συνέντευξη Τύπου
Φωνάζει ο… κλέφτης για να φοβηθεί ο νοικοκύρης!

Κυριακή, 03/02/2008
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι ο ΑΟ Κέρκυρα έμεινε χωρίς νίκη και για δεύτερη σερί αγωνιστική έφερε «λευκή» ισοπαλία. Οι «Φαίακες» παραχώρησαν 0-0 στον Ιωνικό και όχι μόνο απομακρύνθηκαν περισσότερο από τις προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στη Σούπερ Λίγκα, με την άνοδο σιγά-σιγά να αποτελεί… όνειρο απατηλό, αλλά πλέον βρίσκονται περισσότερο κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Θα πρέπει η ομάδα κάποια στιγμή να «ξυπνήσει», πριν είναι πολύ αργά. Ακόμα και τώρα, που έκανε εννέα μεταγραφές, πάλι δεν κέρδισε. Και το άσχημο είναι ότι δεν μπορεί να εκμεταλευτεί την έδρα της, η οποία άλλοτε αποτελούσε τη μεγάλη της δύναμη, το δυνατό της όπλο.
Σε σύνολο έξι αγώνων μέσα στο Εθνικό Στάδιο, οι «κυανέρυθροι» μετρούν μόλις δύο νίκες (επί της Καλαμάτας και επί του Αγίου Δημητρίου), ενώ έχουν φέρει τρεις ισοπαλίες (με Πανσερραϊκό, Αιγάλεω και Ιωνικό) και μία ήττα (από τον Ηλυσιακό).
Εννέα ολόκληροι βαθμοί χαμένοι μέσα στην Κέρκυρα. Τους οποίους εάν είχε πάρει ο ΑΟΚ, τώρα θα βρισκόταν στους 23 πόντους και στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα…

Η… ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΟΥ ΝΤΡΑΓΚΑΝ!

Στο σημερινό παιχνίδι, η κερκυραϊκή ομάδα έδειξε ένα σχετικά καλό αγωνιστικό πρόσωπο, αν αναλογιστούμε την πολύ άσχημη κατάσταση του γηπέδου. Το πρόβλημά της στην επίθεση, όμως, ήταν μεγάλο. Μοναδικός προωθημένος έπαιξε ο Νατσέφσκι, ο οποίος στο ντεμπούτο του προσπάθησε μεν κι έκανε πολύ αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη άμυνα, αλλά από εκεί και πέρα… το χάος! Ο Σκοπιανός δεν είχε στηρίγματα και ήταν εντελώς μόνος, αφού ο Χανιώτης ήταν τιμωρημένος και ο Κακλαμάνος ήταν τραυματίας, ενώ η απουσία του Ντα Σίλβα ήταν εμφανής και δείχνει να στοιχίζει στους «Φαίακες»… Η ομάδα περισσότερο αποδυναμώθηκε παρά ενισχύθηκε στη μεταγραφική περίοδο του Γενάρη. Μπροστά είναι «γυμνή» κι εκείνοι που ευθύνονται για αυτό θα πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους…

ΑΣΧΗΜΟ ΓΗΠΕΔΟ
Σε πολύ άσχημη κατάσταση ήταν ο αγωνιστικός χώρος του Εθνικού Σταδίου, κάτι στο οποίο στάθηκαν στις δηλώσεις τους και οι προπονητές των δύο ομάδων. Λόγω της βροχής που προηγήθηκε του αγώνα, το γήπεδο ήταν γλιστερό και δυσκόλευε πολύ τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, ενώ πάρα πολλές φορές η μπάλα κολλούσε στις λάσπες. Μάλιστα, σε ορισμένα σημεία του αγωνιστικού χώρου είχαν σχηματιστεί μεγάλες λιμνούλες με νερό, αφού το αποστραγγιστικό σύστημα του γηπέδου είναι σε πολύ κακή κατάσταση.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
Η πολύ κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου δεν επέτρεψε στο να παιχθεί ποδόσφαιρο αξιώσεων, όμως οι ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων προσπάθησαν για το καλύτερο. Σε ένα παιχνίδι που αποτέλεσε και… λασπομαχία, η κερκυραϊκή ομάδα είχε μια ελαφριά υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο σημειώθηκαν ελάχιστες φάσεις. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά, χάνοντας καλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός ισορρόπησε κι έτσι έγινε ένας αμφίρροπος αγώνας. Θα πρέπει, πάντως, να σημειώσουμε ότι ο διαιτητής δεν έδωσε δύο πέναλτι στους Κερκυραίους (ένα σε κάθε ημίχρονο), και ειδικά το πρώτο πέναλτι ήταν πεντακάθαρο!

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Καλύτεροι από την κερκυραϊκή ομάδα ήταν οι Πελαγίας, Νατσέφσκι, Σιόντης και Καρακατσάνης. Ειδικά όσον αφορά τον Σκοπιανό, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με την κυανέρυθρη φανέλα, τα πήγε πολύ καλά. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο γκολκίπερ Μπαρτζώκας, καθώς και οι Τόσκας και Γκόγκας.

ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Ο ρέφερι Κώστας Τζουβάνος άφησε παραπονεμένη την κερκυραϊκή ομάδα. Στο 30ό λεπτό δεν υπέδειξε οφθαλμοφανές πέναλτι, όταν ο Νατσέφσκι μπήκε στην περιοχή και καθώς προσπάθησε να ντριμπλάρει τον γκολκίπερ Μπαρτζώκα εκείνος τον ανέτρεψε, όντας ο επιθετικός του ΑΟΚ σε προφανή θέση για γκολ. Ήταν ορισμός του πέναλτι και αποβολή του τερματοφύλακα του Ιωνικού, όμως ο διαιτητής έδειξε… «παίζεται»! Και η κάμερα δικαιώνει απόλυτα τους «Φαίακες». Επίσης, στο 72ο λεπτό ο Αρτινός ρέφερι αρνήθηκε νέο πέναλτι στους Κερκυραίους, σε ανατροπή του Τζημόπουλου από αμυντικούς.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Ο Μπάμπης Τεννές εφάρμοσε σύστημα 4-5-1. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Χιώτης, δεξιά στην άμυνα ήταν ο Κολοτούρος, αριστερά ο Πελαγίας και κεντρικοί αμυντικοί ο Ρεπερνέ με τον Γκάσπαρ, με τους Σιόντη και Τζημόπουλο να αγωνίζονται ως αμυντικά χαφ. Στη μεσαία γραμμή, δεξιά ήταν ο Γκουστάβο, στο κέντρο ο Καγκιούζης και αριστερά ο Καρακατσάνης. Ο Νατσέφσκι ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:
Στο 5ο λεπτό ο Νατσέφσκι σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπαρτζώκα.
Στο 10ο ο Μανουσάκης βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Χιώτη, αλλά στο πλασέ που έκανε η μπάλα κόλλησε στις λάσπες και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΑΟΚ.
Στο 36ο ο Νατσέφσκι έκανε αριστερό σουτ πάνω στην κίνηση, από αριστερά μέσα στην περιοχή, και μπλόκαρε ο γκολκίπερ Μπαρτζώκας.
Στο 47ο ο Καρακατσάνης έκανε σέντρα, ο Νατσέφσκι βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Μπαρτζώκα, όμως έχασε το κοντρόλ και πλάσαρε άουτ.
Στο 48ο νέα σέντρα από τον Καρακατσάνη, ο Γκουστάβο έπιασε την κεφαλιά και ο τερματοφύλακας του Ιωνικού μπλόκαρε στη γωνία του.
Στο 49ο λεπτό ο Γκόγκας μπήκε από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, σούταρε με το δεξί και ο Χιώτης απέκρουσε σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία.
Στο 70ό ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ και ο Μπαρτζώκας μπλόκαρε.
Στο 76ο ο Γκόγκας έπιασε την κεφαλιά ευρισκόμενος σε πολύ καλή θέση και η μπάλα πέρασε άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χιώτη.