ΚΟΛΛΑΣ: «Συγχαρητήρια στον Φούφουλα και τον Κακλαμάνο»

24/02Ολυμπιακός Βόλου-Καλαμάτα2 - 0
24/02Π.Α.Σ. Γιάννενα-Ιωνικός1 - 0
Κυριακή, 24/02/2008
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Οι Κινέζοι λένε πως… «Μία εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις». Εμείς θα πούμε πως… οι τρεις λέξεις του τίτλου μας, αξίζουν όσο χίλιες εικόνες από το γήπεδο της Καισαριανής!!! Εκεί όπου ο ΑΟ Κέρκυρα πέτυχε μια σπουδαία και παλικαρίσια νίκη. Έναν τεράστιο θρίαμβο!
Οι «Φαίακες» κέρδισαν με 3-2 τον Εθνικό Αστέρα, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα ύστερα από πολύ καιρό. Στις 4 Νοεμβρίου είχε επιτευχθεί το τελευταίο «τρίποντο». Από τότε, δηλαδή για τρισίμισι (και κάτι) μήνες, οι Κερκυραίοι αγνοούσαν την επιτυχία, έχοντας τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

ΤΡΙΑ ΜΑΖΕΜΕΝΑ!
Οι «κυανέρυθροι» έφεραν το δεύτερο φετινό τους «διπλό», μετά από εκείνο στον Βόλο επί του ΑΣΚ Ολυμπιακού. Και μπορεί στα προηγούμενα τέσσερα ματς ο ΑΟ Κέρκυρα να μην είχε πετύχει ούτε ένα γκολ, αλλά σήμερα έβαλε… τρία μαζεμένα! Και μάλιστα σε εκτός έδρας παιχνίδι.

ΝΙΚΗ – «ΑΝΑΣΑ»!
Η μεγάλη αυτή επιτυχία θα βοηθήσει σημαντικά του ΑΟΚ στον τομέα της ψυχολογίας, ενόψει της συνέχειας του Πρωταθλήματος. Ήταν μία νίκη – «ανάσα», την οποία είχαν ανάγκη όλοι: οι ποδοσφαιριστές, η Διοίκηση, ο φίλαθλος κόσμος και –φυσικά- ο Αλέξης Αλεξανδρής! Ο νεαρός τεχνικός, παρότι παρέλαβε την ομάδα σε… κατάσταση εκτάκτου ανάγκης, της έχει δώσει νέο αέρα, αγωνιστικό και βαθμολογικό, και είναι αήττητος με αυτήν.

ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ!
Κάνουμε λόγο για «Ανεπανάληπτο» και «Τεράστιο» θρίαμβο, διότι στην Καισαριανή οι «Φαίακες» πέτυχαν κάτι που φαντάζει σχεδόν αδύνατο και ακατόρθωτο. Ενώ, λοιπόν, βρέθηκαν δύο φορές πίσω στον σκορ (με 1-0 και 2-1), στα τελευταία λεπτά έμειναν με δέκα παίκτες, ύστερα από αποβολή του τερματοφύλακά τους, και αυτό όχι μόνον δεν τους αποδιοργάνωσε εντελώς, αλλά αντιθέτως, στις καθυστερήσεις του αγώνα πέτυχαν δύο γκολ και πήραν τη νίκη και το «διπλό»! Απίστευτα πράγματα…

ΦΙΝΑΛΕ… ΑΛΑ ΧΙΤΣΚΟΚ!
Το φινάλε, στο γήπεδο της Καισαριανής, θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηριστεί… χιτσκοκικό, όμως ίσως και αυτή η λέξη να είναι φτωχή για να περιγράψει τα όσα έγιναν. Σε ένα ματς – θρίλερ, ακατάλληλο… για καρδιακούς, ο ΑΟ Κέρκυρα επέστρεψε θριαμβευτικά στα νικηφόρα αποτελέσματα. Δεν εντυπωσίασε με την εμφάνισή του, ωστόσο έδειξε ανεξάντλητα ψυχικά αποθέματα. Η ομάδα βρέθηκε δύο φορές με την πλάτη στον τοίχο, αλλά ήταν εκείνη που –κυριολεκτικά- γέλασε τελευταία!

Ο ΗΡΩΑΣ ΚΑΚΛΑΜΑΝΟΣ
Όμως, ένας… άθλος, έχει πάντοτε και… ήρωα! Κι ένας τέτοιος ήταν για την κερκυραϊκή ομάδα ο Αλέκος Κακλαμάνος, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 69ο λεπτό κι έμελλε να αλλάξει την έκβαση του ματς. Πέτυχε γκολ, κέρδισε πέναλτι κι έδωσε ασίστ για γκολ. Κι όλα αυτά, μέσα σε 25 λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις). Καταπληκτική απόδοση, από έναν μεγάλο ποδοσφαιριστή. Από έναν παίκτη – ηγέτη!

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
Σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό στο πρώτο ημίχρονο. Απέδωσαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω. Η υπεροχή ήταν μοιρασμένη, όμως το γκολ δεν ερχόταν για κανέναν από τους δύο αντιπάλους. Έτσι, το πρώτο μέρος τελείωσε χωρίς τέρματα (0-0).
Η επανάληψη, όμως, ήταν αντιστρόφως ανάλογη. Με μέτριο θέαμα, με ελάχιστες φάσεις, αλλά και με πολλά γκολ! Με τον διαιτητή να… χάνει τη μπάλα και τον έλεγχο του αγώνα και να μην ξέρει τι σφυρίζει! Με το φινάλε να είναι συγκλονιστικό, και σε καμία περίπτωση προβλέψιμο. Και με τους Κερκυραίους να κάνουν μόλις τρεις φάσεις και να πετυχαίνουν ισάριθμα τέρματα.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο 35λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, οπότε και προηγήθηκαν δύο φορές (με 1-0 και 2-1). Στο 69ο λεπτό ο Αλεξανδρής είχε περάσει στο παιχνίδι τον Κακλαμάνο, πράγμα που άλλαξε τη ροή του αγώνα…
Στο 81ο λεπτό οι «Φαίακες» έχασαν τον… φύλακα – άγγελό τους, δηλαδή τον τερματοφύλακά τους Διονύση Χιώτη, κι έτσι, όχι μόνον ήταν πίσω στο σκορ, αλλά έμειναν και με δέκα παίκτες. Ότι χειρότερο μπορούσε να συμβεί… Ο Αλεξανδρής έβγαλε τον Γκουστάβο για να βάλει τον Συμεωνίδη στα γκολπόστ.
Όλα έδειχναν να τελειώνουν για την κερκυραϊκή ομάδα. Η ήττα ήταν προ των πυλών και ο ΑΟ Κέρκυρα με την εμφάνισή του στο δεύτερο αυτό μέρος έδειχνε ανίκανος να αντιδράσει.
Στο ποδόσφαιρό, όμως, ποτέ μην λες ποτέ! Διότι όλα μπορούν να συμβούν, ακόμη και τα… αδύνατα. Γι αυτό και αποκαλείται «Βασιλιάς των Σπορ»!
Οι «κυανέρυθροι», λοιπόν, όντας αποφασισμένοι να… πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους, έβαλαν δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Και πέτυχαν την απόλυτη ανατροπή, παρότι ο Νίκος Αναστόπουλος έκανε αλλαγές για καθυστέρηση!

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Κορυφαίος παίκτης της συνάντησης αναδείχθηκε –μακράν- ο Κακλαμάνος. Τεράστια η συνεισφορά του στον θρίαμβο. Εξαιρετική απόδοση έπιασε και ο Καγκιούζης, ενώ πολύ καλά τα πήγαν από κερκυραϊκής πλευράς και οι Κολοτούρος, Καρακατσάνης και Γκάσπαρ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κοζανίδης, Ζουλίνιο και Κουτσοκώστας.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Ο Σιδηρόπουλος από τον Σύνδεσμο Δωδεκανήσου ήταν απαράδεκτος και τα έκανε.. θάλασσα! Πρώτα από όλα, έπαιξε πολύ… έδρα, ευνοώντας με αρκετά σφυρίγματά του τους γηπεδούχους. Η αποβολή που έδωσε στον Χιώτη, επειδή του διαμαρτυρήθηκε, ίσως ήταν λιγάκι αυστηρή. Πάντως, έδειξε πάρα πολλές κάρτες (13 κίτρινες και μία κόκκινη).
Ο διαιτητής έπρεπε στο 77ο λεπτό να αποβάλλει τον Παλαιολόγο, ο οποίος έκανε το πέναλτι στον Κακλαμάνο, που ήταν σε προφανή θέση για γκολ, απέναντι από τον Γκίτκο.
Από εκεί και πέρα, ο ρέφερι σωστά υπέδειξε τα δύο πέναλτι (ένα υπέρ της αθηναϊκής ομάδας κι ένα υπέρ της κερκυραϊκής). Επίσης, πολύ ορθά στο 24ο λεπτό ο διαιτητής Σιδηρόπουλος έδειξε κίτρινη κάρτα στον Παπαθανασίου για «θέατρο», όταν ο παίκτης των γηπεδούχων έπεσε από μόνος του κάτω και ζήτησε πέναλτι, σε μια «καθαρή» διεκδίκηση της μπάλας με τον Γκάσπαρ.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Όπως είχαμε προαναγγείλει από το προαγωνιστικό μας ρεπορτάζ, ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-5-1. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Χιώτης, δεξιά στην άμυνα ήταν ο Κολοτούρος, αριστερά ο Καρακατσάνης (στη θέση του Πελαγία που ήταν ανέτοιμος) και κεντρικοί αμυντικοί ο Φούφουλας με τον Γκάσπαρ. Οι Σιόντης και Τζημόπουλος αγωνίστηκαν ως αμυντικά χαφ, ανεβαίνοντας και στο κέντρο της μεσαίας γραμμής. Δεξιά στο κέντρο ήταν ο Γκουστάβο, αριστερά ο Μίκατς και στο κέντρο ο Καγκιούζης. Μόνος στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Χανιώτης.
Το σχήμα της κερκυραϊκής ομάδας μετατράπηκε σε 4-4-2 στο 69ο λεπτό, όταν δηλαδή ο (επιθετικός) Κακλαμάνος μπήκε αντί του (μπακ-χαφ) Τζημόπουλου.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:
Στο 2ο λεπτό ο Γκίτκος χρειάστηκε να δείξει τα αντανακλαστικά του σε προσπάθεια του Γκουστάβο.
Στο 5ο ο Χιώτης εξουδετέρωσε το σουτ που επιχείρησε ο Ζουλίνιο.
Στο 9ο ο Μπενίσκος σούταρε και απέκρουσε ο γκολκίπερ του ΑΟΚ.
Στο 26ο ο Χιώτης απέκρουσε τη μπάλα σε εκτέλεση φάουλ από τον Ζουλίνιο.
Στο 32ο ο Μπενίσκος, ευρισκόμενος σε καλή θέση απέναντι από τον Χιώτη, δεν πρόλαβε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα, ύστερα από παράλληλη σέντρα του Ζουλίνιο.
Στο 44ο ο Χιώτης έκανε σωτήρια επέμβαση σε δυνατό σουτ του Κοζανίδη, από εκτέλεση φάουλ.
Στο 52ο λεπτό ο Κοζανίδης σούταρε δυνατά με το αριστερό και η μπάλα έσκασε μπροστά από τον γκολκίπερ των «Φαιάκων», ο οποίος έδιωξε.
Στο 71ο ο Φερεκίδης επιχείρησε το σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 17ο Παλαιολόγος, 22ο Καρακατσάνης, 24ο Παπαθανασίου, 26ο Χαλιμούρδας, 40ο Σιόντης, 58ο Τζημόπουλος, 65ο Γκάσπαρ, 65ο Χιώτης, 70ο Κακλαμάνος, 78ο Κουτσοκώστας, 85ο Καγκιούζης. (Καθώς και οι Πελαγίας και Προβατίδης, που ήταν στον πάγκο)
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Στο 81ο λεπτό ο γκολκίπερ του ΑΟΚ Χιώτης, για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 65ο λεπτό ο Μπενίσκος σούταρε, ο Τζημόπουλος προσπάθησε να διώξει και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Γκάσπαρ, με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι. Από τα έντεκα μέτρα ο Κοζανίδης ήταν εύστοχος. Έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Χιώτη (ο οποίος έπεσε στην αντίθετη πλευρά), ανοίγοντας το σκορ (1-0).
Στο 77ο ο Σιόντης έκανε κάθετη μπαλιά προς τον Κακλαμάνο, που βγήκε μόνος απέναντι από τον γκολκίπερ Γκίτκο και ανατράπηκε από τον Παλαιολόγο, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα (αλλά όχι και την κόκκινη στο παίκτη των γηπεδούχων). Στο πέναλτι ευστόχησε ο Καγκιούζης, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Γκίτκου, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Στο 78ο ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από τον Κοζανίδη, οι αμυντικοί του ΑΟΚ δεν μπόρεσαν να διώξουν τη μπάλα, η οποία πήρε ύψος και ο Κουτσοκώστας (που πήδηξε πιο ψηλά από όλους) με κεφαλιά έκανε το 2-1.
Στο 91ο ο Καγκιούζης εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, ο Γκίτκος απέκρουσε και η μπάλα έφτασε στον Κακλαμάνο, ο οποίος πάσαρε στον Φούφουλα (που είχε προωθηθεί) κι αυτός με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 2-2.
Στο 94ο λεπτό ο Κοζανίδης έκανε το βολέ, ο Αναστασιάδης δεν μπόρεσε να διώξει, αφού άφησε τη μπάλα να σκάσει στο έδαφος, ο Κακλαμάνος πήρε τη μπάλα με κεφαλιά και με ψηλοκρεμαστό δυνατό σουτ από 30 μέτρα πέτυχε το τελικό 2-3.