Τετάρτη, 27/02/2008 - 15.30
Β' Εθνική 2007-2008 16η Αγωνιστική
Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας
Διαιτητής : Σ. Παρασκευάς
 Ο Χρήστος Καγκιούζης δεν κατάφερε να νικήσει από την άσπρη βούλα τον γκολκίπερ της ομάδας της Κομοτηνής
© Σ.Καταπόδης

«Κόλλησε» στο μηδέν! (ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 0-0)

Την Τετάρτη 27/2 το ΑΟΚ – Πανθρακικός
Το πρόγραμμα της (εμβόλιμης) 16ης αγωνιστικής
Επιστρέφει ο Γήτας!
ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Μονόδρομος η νίκη!
Η αποστολή για το ματς με τον Πανθρακικό
Ο Παρασκευάς θα σφυρίξει αύριο
ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 0-0: Τα παραλειπόμενα
ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 0-0: Η συνέντευξη Τύπου
Πολύ άτυχος ο Γκάσπαρ!
Προκλήσεις, «τσαμπουκάδες» και «μαγκιές»!

Τετάρτη, 27/02/2008
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Αδικεί τον ΑΟ Κέρκυρα το σημερινό αποτέλεσμα με τον Πανθρακικό. Το συγκρότημα του νησιού μας, αν και ήταν πολύ καλύτερο από τον αντίπαλό του, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, τελικά παραχώρησε μια ακόμη «λευκή» ισοπαλία (0-0) κι έχασε έτσι την ευκαιρία να βελτιώσει περισσότερο τη βαθμολογική του θέση. Πάντως, με την έλευση του Αλέξη Αλεξανδρή, η κερκυραϊκή ομάδα παρουσιάζει ένα πολύ βελτιωμένο αγωνιστικό πρόσωπο, παίζει μπάλα και με την απόδοσή της ικανοποιεί τον κόσμο της. Και σήμερα δεν έφτασε στη νίκη, παρότι δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, έχασε πέναλτι και είχε και δύο δοκάρια.

ΑΝΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗ ΕΔΡΑ!
Ο ΑΟ Κέρκυρα συνέχισε και σήμερα την απώλεια βαθμών στην έδρα του. Σε οκτώ ματς μέχρι τώρα μέσα στο Εθνικό Στάδιο, οι «κυανέρυθροι» έχουν μόλις δύο νίκες (επί της Καλαμάτας και επί του Αγίου Δημητρίου), κι επίσης πέντε ισοπαλίες (με Πανσερραϊκό, Αιγάλεω, Ιωνικό, Πιερικό και σήμερα με Πανθρακικό) και μία ήττα (από τον Ηλυσιακό). Ήτοι, 13 ολόκληροι πόντοι χαμένοι μέσα στην Κέρκυρα! Μάλιστα, ο ΑΟΚ δεν έχει κερδίσει στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια μέσα στο νησί (κατά σειρά με Ηλυσιακό, Ιωνικό, Πιερικό και Πανθρακικό), όπου στα τρία τελευταία έχει φέρει «λευκή» ισοπαλία (0-0).

ΜΟΙΡΑΙΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ
Ο Αλέκος Κακλαμάνος αναδείχθηκε την περασμένη Κυριακή σε ηγέτη της κερκυραϊκής ομάδας, αφού συνέβαλε καταλυτικά στο σπουδαίο «διπλό» στην Καισαριανή. Σήμερα, όμως, ο 33χρονος επιθετικός αναδείχθηκε σε μοιραίο παίκτη για τους «Φαίακες». Πολλές φορές βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, όμως είτε νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, είτε έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ σε δυο περιπτώσεις από προσπάθειές του η μπάλα βρήκε τα αντίπαλα δοκάρια!

ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΟΜΑΔΑ!
Μετά την Καλαμάτα, στο ματς της 3ης αγωνιστικής, ο Πανθρακικός ήταν η δεύτερη χειρότερη ομάδα που πέρασε φέτος από την Κέρκυρα. Η μοναδική διαφορά μεταξύ της καλαματιανής ομάδας και της ομάδας της Κομοτηνής ήταν ότι η δεύτερη δεν δέχθηκε γκολ, χάρις στον τερματοφύλακά της και χάρις στην αστοχία των «Φαιάκων». Από εκεί και πέρα, ο Πανθρακικός δεν φάνηκε πουθενά! Δεν δημιούργησε
ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ και σε όλο το 90λεπτο έκανε μόνον ένα σουτ, όπου η μπάλα πέρασε απελπιστικά άουτ. Η φιλοξενούμενη ομάδα σε καμία περίπτωση δεν δικαιολόγησε τη βαθμολογική της θέση και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο το... έργο είχε μόνον έναν πρωταγωνιστή: τον ΑΟ Κέρκυρα! Σε αυτό το διάστημα, το συγκρότημα της Κομοτηνής κλείστηκε πίσω και προσπαθούσε με… νύχια και με δόντια να κρατήσει το «μηδέν». Ο αγώνας παιζόταν στο μισό γήπεδο, όπως λέμε μονότερμα (!), και με βάση την εικόνα του ματς, ο Πανθρακικός σε καμία περίπτωση δεν άξιζε τον βαθμό της ισοπαλίας. Σίγουρα, ο γκολκίπερ του ΑΟΚ, Γιάννης Συμεωνίδης, πέρασε ένα από τα πιο ήσυχα απογεύματα της καριέρας του, αφού δεν χρειάστηκε ούτε μία φορά να επέμβει.

ΦΥΛΑΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ!
Όταν μια ομάδα προσπαθεί να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, όποιο σύστημα και όποια τεχνική και αν χρησιμοποιήσει, δεν πρόκειται να πετύχει γκολ εάν η άλλη ομάδα έχει σε καλή μέρα τον τερματοφύλακά της. Και το συγκρότημα της Κομοτηνής είχε σήμερα έναν… «φύλακα άγγελο» κάτω από τα δοκάρια του!
Ο Σπύρος Βρονταράς βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα κι έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις, με αποκορύφωμα το μπλοκάρισμα της μπάλας στην εκτέλεση πέναλτι του Καγκιούζη. Ο 23χρονος πορτιέρο του Πανθρακικού όποτε χρειάστηκε πραγματοποίησε και αρκετές άλλες σωτήριες επεμβάσεις, κρατώντας το «μηδέν» για την εστία του.
Μόνον στο 87ο λεπτό νικήθηκε ο Βρονταράς, σε κεφαλιά του Κακλαμάνου, όμως πάνω στη γραμμή του τέρματος έδιωξε με το κεφάλι ο Σουλτανίδης.

ΑΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΑΣΤΟΧΙΑ
Πάντως, η εξαιρετική απόδοση του τερματοφύλακα δεν ήταν ο μοναδικός παράγοντας που χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στον Πανθρακικό. Χρειάστηκε και η συνδρομή της τύχης! Δύο φορές η μπάλα βρήκε το δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων, σε προσπάθειες του Κακλαμάνου, ενώ σε κάποιες άλλες περιπτώσεις οι παίκτες του ΑΟ Κέρκυρα από πλεονεκτική θέση έστειλαν τη μπάλα άουτ.

ΧΑΡΑΜΙΣΑΝ ΤΑ ΦΑΟΥΛ!
Ενδεικτικό της αστοχίας της κερκυραϊκής ομάδας ήταν το γεγονός ότι κέρδισε τουλάχιστον έξι φάουλ σε πάρα πολύ καλή θέση έξω από την περιοχή, Όμως, οι Γκουστάβο, Καγκιούζης και Ράνιτς που τα εκτέλεσαν, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Και δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό. Μάλλον θα πρέπει ο ΑΟΚ να δουλέψει πολύ επάνω στον τομέα της εκτέλεσης των φάουλ, ώστε αυτά να μην περνούν ανεκμετάλευτα.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ δυνατό και σκληρό, με τον διαιτητή να βγάζει πέντε κίτρινες κάρτες από το τσεπάκι του. Σε αυτό το πρώτο μέρος, ο ΑΟ Κέρκυρα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν έβρισκε διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή. Έτσι, το ματς περιείχε ελάχιστες φάσεις, με πιο κλασική το πέναλτι που έχασε στ 41ο λεπτό ο Καγκιούζης. Ήταν κάτι που «σημάδεψε» το παιχνίδι, αφού αν γινόταν το 1-0 σε αυτό το χρονικό σημείο, τότε η έκβαση της συνάντησης θα ήταν διαφορετική.
Στην επανάληψη, ο ΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη. Στο πρώτο 5λεπτο οι «Φαίακες» δημιούργησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες και είχαν και δοκάρι. Η κερκυραϊκή ομάδα έκλεισε στο μισό γήπεδο τον Πανθρακικό, όμως το γκολ δεν ερχόταν. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα ο Αλέξης Αλεξανδρής πέρασε και τρίτο επιθετικό (τον Νατσέφσκι, δίπλα στους Κακλαμάνο και Χανιώτη), προκειμένου να πιέσει περισσότερο την αντίπαλη άμυνα. Στο 85ο λεπτό υπήρξε και δεύτερο δοκάρι για τον ΑΟΚ, ο οποίος δημιουργούσε μεν συνεχή ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή κι έχανε ευκαιρίες, όμως η μπάλα δεν έμπαινε στο πλεκτό, παρότι υπήρξαν και 6 λεπτά καθυστερήσεων!

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Κορυφαίος παίκτης της συνάντησης αναδείχθηκε –μακράν- ο τερματοφύλακας Βρονταράς. Από πλευράς Κερκυραίων, καλύτερος ήταν ο Κακλαμάνος και ακολούθησαν οι Γκουστάβο, Σιόντης και Καρακατσάνης. Από τους φιλοξενούμενους, πέραν του γκολκίπερ τους, ξεχώρισε και ο Βίριτς.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Ο Σίμος Παρασκευάς είναι αλήθεια ότι έπαιξε λιγάκι έδρα, όμως σε καμία περίπτωση δεν έκανε το μεγάλο λάθος. Όσον αφορά το πέναλτι που έδωσε υπέρ της κερκυραϊκής ομάδας, και για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, φάνηκε όντως να υπάρχει ανατροπή και ο Θεσσαλονικιός ρέφερι ήταν κοντά στη φάση, έχοντας καλό οπτικό πεδίο.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-4-2. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξιά στην άμυνα ήταν ο Κολοτούρος, αριστερά ο Καρακατσάνης και κεντρικοί αμυντικοί ο Φούφουλας με τον Γκάσπαρ. Οι Σιόντης και Ρεπερνέ αγωνίστηκαν ως αμυντικά χαφ, ανεβαίνοντας και στο κέντρο της μεσαίας γραμμής. Δεξιά στο κέντρο ήταν ο Γκουστάβο και αριστερά ο Καγκιούζης. Στην κορυφή της επίθεσης έπαιξαν ο Κακλαμάνος με τον Χανιώτη.
Όταν στο 33ο λεπτό τραυματίστηκε ο Γκάσπαρ και αντί αυτού μπήκε ο Τζημόπουλος, ο τελευταίος έπαιξε αμυντικό χαφ, ενώ ο Ρεπερνέ γύρισε στο κέντρο της άμυνας (στη θέση του Γκάσπαρ), δίπλα στον Φούφουλα.
Όταν στο 63 λεπτό βγήκε ο Κολοτούρος και μπήκε ο Ράνιτς, ο Σλοβένος έπαιξε δεξί χαφ-εξτρέμ και ο Γκουστάβο γύρισε δεξί μπακ-χαφ.
Όταν στο 76ο λεπτό βγήκε ο Καγκιούζης και μπήκε ο Νατσέφσκι, ο Σκοπιανός έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης, μαζί με τους Κακλαμάνο και Χανιώτη, κι έτσι το σχήμα της κερκυραϊκής ομάδας μετατράπηκε σε 4-3-3.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 6ο λεπτό ο Γκουστάβο μπήκε από δεξιά στην περιοχή, σούταρε συρτά και μπλόκαρε εύκολα ο γκολκίπερ Βρονταράς
Στο 45ο ο Καγκιούζης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, έγινε αναταραχή στα αντίπαλα καρέ, ο προωθημένος Τζημόπουλος έπιασε την κεφαλιά και μπλόκαρε ο Βρονταράς
Στο 48ο ο Γκουστάβο εκτέλεσε συρτά φάουλ και ο Βρονταράς απέκρουσε σε κόρνερ, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία
Στο 49ο λεπτό ο Κακλαμάνος έκανε ωραίο φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή, υποχρεώνοντας τον Βρονταρά σε θαυμάσια απόκρουση σε κόρνερ, στην αριστερή του γωνία
Στο 66ο ο Καρακατσάνης εκτέλεσε πλάγιο άουτ, ο Τζημόπουλος έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα έφυγε άουτ, περίπου ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
Στο 87ο λεπτό ο Κακλαμάνος έπιασε την κεφαλιά και πάνω στη γραμμή ο Σουλτανίδης έδιωξε σωτήρια με το κεφάλι
Στο 6ο των καθυστερήσεων (96ο) ο Κακλαμάνος έγινε κάτοχος της μπάλας δεξιά μέσα στην περιοχή, βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Βρονταρά, αλλά στο σουτ που έκανε, η μπάλα πέρασε ξυστά άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το φιλμ του αγώνα:

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – Πανθρακικός 0-0

ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 700
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 415
ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 4.150 ευρώ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σίμος Παρασκευάς (Θεσσαλονίκης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 21ο Βίριτς, 22ο Σουάνης, 34ο Σιόντης, 37ο Γήτας, 45ο Σουλτανίδης, 53ο Χανιώτης, 85ο Κωνσταντινίδης, 90ο Μπαχαρίδης
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: -

ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 50ό λεπτό ο Καγκιούζης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Κακλαμάνος μέσα από την περιοχή έκανε καρφωτή κεφαλιά, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και στη συνέχεια χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βρονταρά
Στο 85ο λεπτό, ύστερα από σέντρα από αριστερά, ο Κακλαμάνος προσπάθησε με προβολή να σκοράρει, η μπάλα βρήκε το πόδι του Αγγελόπουλου, χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και βγήκε κόρνερ

ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙ: Στο 41ο λεπτό ο Καρακατσάνης έκανε «μετωπική» έφοδο στην αντίπαλη περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος, ύστερα από μαρκάρισμα του Αγγελόπουλου. Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι, το οποίο αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Καγκιούζης ανέλαβε να εκτελέσει την «εσχάτη των ποινών», όμως ο γκολκίπερ Βρονταράς έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε τη μπάλα