ΚΑΛΛΙΘΕΑ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 0-1: Η συνέντευξη Τύπου

02/03Αγ. Δημήτριος-Εθνικός Πειραιώς1 - 1
02/03Αγρ. Αστέρας-Πανσερραϊκός0 - 1
03/03Πιερικός-Ιωνικός1 - 1
Κυριακή, 02/03/2008
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Για δεύτερη συνεχόμενη Κυριακή, και για δεύτερο σερί εκτός έδρας παιχνίδι, ο ΑΟ Κέρκυρα πέτυχε μεγάλο εκτός έδρας θρίαμβο. Και πάλι στις καθυστερήσεις του αγώνα! Οι «κυανέρυθροι», μετά τη μεγάλη νίκη στην Καισαριανή με 3-2 επί του Εθνικού Αστέρα, άλωσαν σήμερα και το «Ελ Πάσο», κερδίζοντας την Καλλιθέα με 1-0. Μια νίκη που ήρθε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και μάλιστα από αυτογκόλ, όμως οι τρεις βαθμοί… είναι τρεις βαθμοί!

ΙΔΑΝΙΚΟ ΦΙΝΑΛΕ
Οι «Φαίακες» με αυτό το πολύ σημαντικό «διπλό» έκλεισαν με τον ιδανικότερο τρόπο τον πρώτο Γύρο του Πρωταθλήματος και συνάμα δήλωσαν… παρόντες! Ανέβηκαν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, και όχι μόνον ξέφυγαν 7 πόντους από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πλέον απέχουν μόλις 6 βαθμούς από την 3η προνομιούχο θέση! Και το μέλλον τους προδιαγράφεται ευοίωνο…
Από εκεί και πέρα, είναι αξιοσημείωτο ότι εκτός έδρας ο ΑΟ Κέρκυρα έχει κατακτήσει 11 βαθμούς, δηλαδή ακριβώς όσους κι εντός έδρας!

ΑΗΤΤΗΤΟΣ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ
Σήμερα, εξάλλου, διατηρήθηκε το αήττητο του Αλέξη Αλεξανδρή με τον ΑΟΚ, αφού σε τέσσερις αγώνες με τον νεαρό τεχνικό στον πάγκο, η νησιωτική ομάδα δεν έχει χάσει (δύο «διπλά» και δύο εντός έδρας ισοπαλίες). Ο 39χρονος προπονητής έχει αλλάξει άρδην το κλίμα στα αποδυτήρια της ομάδας κι έχει βελτιώσει τη ψυχολογία της, με αποτέλεσμα οι «κυανέρυθροι» να βαδίζουν από επιτυχία σε επιτυχία.

ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ!
Μπορεί ο Γιάννης Συμεωνίδης να φορά τον αριθμό 75 στη φανέλα, όμως σήμερα στο γήπεδο «Γρηγόρης Λαμπράκης» της Καλλιθέας, ήταν το… νούμερο ένα! Ο 33χρονος τερματοφύλακας έπιασε σπουδαία απόδοση και βοήθησε πάρα πολύ την ομάδα του. Βέβαια, οι Αθηναίοι δεν έκαναν την πολύ μεγάλη φάση, όμως ο πολύπειρος Συμεωνίδης ήταν πάντοτε σε ετοιμότητα και είχε έγκαιρες επεμβάσεις όποτε χρειάζονταν, κρατώντας του «μηδέν» για την εστία του.

ΜΟΙΡΑΙΟΣ ΠΑΙΚΤΗΣ
Ο Γιώργος Καζαντζής αναδείχθηκε στον μοιραίο παίκτη για την ομάδα του. Ο Νίκος Παντέλης πέρασε στο 57ο λεπτό ως αλλαγή τον 29χρονο επιθετικό, προκειμένου να ενισχύσει τη «γραμμή κρούσης» της Καλλιθέας, εκείνος όμως όχι μόνο δεν βοήθησε ουσιαστικά, αλλά στις καθυστερήσεις πέτυχε το αυτογκόλ που έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά και είχε ελάχιστες καλές φάσεις. Στο πρώτο ημίχρονο, η Καλλιθέα ήταν καλύτερη και είχε κάποιες καλές στιγμές, κυρίως με τον Σαρμιέντο, αλλά πάντοτε ο Συμεωνίδης ήταν σε ετοιμότητα, ενώ οι «Φαίακες» απείλησαν δύο φορές στην εκπνοή του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι την εδαφική πρωτοβουλία, όμως οι Κερκυραίοι, που πρόσεχαν κυρίως την άμυνά τους, προσπαθούσαν δειλά-δειλά να βγουν μπροστά. Ο προπονητής των γηπεδούχων, Νίκος Παντέλης, έβαλε τρεις επιθετικούς, με σκοπό να πιέσει περισσότερο για γκολ, ενώ ο συνάδελφός του, Αλέξης Αλεξανδρής, δεν θέλησε να ρισκάρει και να παίξει επιθετικά, αφού κάτι τέτοιο θα αποδυνάμωνε κάποια από τις υπόλοιπες γραμμές.
Το παιχνίδι, λοιπόν, πλησίαζε προς τη λήξη του και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες είχαν συμβιβαστεί με τη «λευκή» ισοπαλία. Ώσπου, ήρθε το αυτογκόλ από πλευράς γηπεδούχων, σε μια ανύποπτη στιγμή, το οποίο έκρινε την έκβαση του ματς και χάρισε το «τρίποντο» στους «κυανέρυθρους».

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Κορυφαίος παίκτης του γηπέδου ήταν ο γκολκίπερ Συμεωνίδης. Από κερκυραϊκής πλευράς ξεχώρισαν και οι Γκουστάβο, Πελαγίας, Σιόντης και Ρεπερνέ. Από τους γηπεδούχους, καλύτερος ήταν ο Σαρμιέντο κι επίσης διακρίθηκαν και οι Σύρος, Παραράς και Καρατζάς .

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Σε γενικές γραμμές ο Σπύρου τα πήγε πολύ καλά. Ο Καστοριανός ρέφερι έβγαλε το παιχνίδι με μόλις πέντε κίτρινες κάρτες και δεν άφησε παραπονεμένη καμία ομάδα. Μάλλον σωστά έκανε ο Σπύρου που στο 22ο λεπτό έδειξε «παίζετε», όταν σε μπάσιμο του Χανιώτη στην αντίπαλη περιοχή, ο επιθετικός του ΑΟΚ έπεσε κάτω, ύστερα από μαρκάρισμα του Σύρου.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλέξης Αλεξανδρής εφάρμοσε στον αγώνα σύστημα 4-4-2. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξιά στην άμυνα ήταν ο Κολοτούρος, αριστερά ο Καρακατσάνης και κεντρικοί αμυντικοί ο Φούφουλας με τον Πελαγία (στη θέση του τραυματία Γκάσπαρ). Οι Σιόντης και Ρεπερνέ αγωνίστηκαν ως αμυντικά χαφ, ανεβαίνοντας και στο κέντρο της μεσαίας γραμμής. Δεξιά στο κέντρο ήταν ο Γκουστάβο και αριστερά ο Ράνιτς. Στην κορυφή της επίθεσης έπαιξαν ο Κακλαμάνος με τον Χανιώτη.
Σε ορισμένες περιπτώσεις, όταν η ομάδα αμύνονταν, το σχήμα μετατρέπονταν σε 4-5-1 και 5-4-1
Με τις αλλαγές που έξανε ο προπονητής του ΑΟΚ, το σύστημα ανάπτυξης δεν άλλαξε, αφού ήταν αλλαγές προσώπων και όχι θέσεων.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 7ο λεπτό ο Συμεωνίδης μπλόκαρε τη μπάλα σε σουτ του Σαρμιέντο
Στο 9ο ο Σαρμιέντο σούταρε και η μπάλα έφυγε άουτ
Στο 35ο ο Συμεωνίδης μπλόκαρε ξανά τη μπάλα σε σουτ του Σαρμιέντο
Στο 44ο ο Καρατζάς έκανε διαγώνιο σουτ και ο Συμεωνίδης απέκρουσε σε κόρνερ
Στο 45ο ο Κακλαμάνος έδωσε στον Γκουστάβο, ο οποίος από καλή θέση έκανε το διαγώνιο σουτ πάνω στην κίνηση και ο Σερεμέτ μπλόκαρε
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, και ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η προσπάθεια του Χανιώτη βρήκε σε ετοιμότητα τον Σερεμέτ
Στο 48ο λεπτό ο Γκουστάβο σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Τζωρμπατζάκη και βγήκε κόρνερ
Στο 58ο ο Παραράς έκανε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ
Στο 60ο ο Χανιώτης βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, όμως έκανε άσχημο σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ
Στο 63ο ο Ρεπερνέ έβγαλε ωραία μπαλιά προς τον Γκουστάβο, ο οποίος έβγαινε μόνος απέναντι από τον Σερεμέτ, όμως ο Σλοβένος πορτιέρο πρόλαβε τον Βραζιλιάνο
Στο 66ο ο Καζαντζής σούταρε και ο Συμεωνίδης μπλόκαρε εύκολα
Στο 76ο ο Κακλαμάνος έδωσε στον Νατσέφσκι, που βρισκόταν σε καλή θέση, όμως την τελευταία στιγμή πρόλαβε και έκοψε ο Παραράς
Στο 85ο ο Καζαντζής έκανε την ατομική προσπάθεια, μπήκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του από πλάγια θέση κατέληξε στα χέρια του Συμεωνίδη
Στο 88ο λεπτό ο Συμεωνίδης μπλόκαρε τη μπάλα, στην εκτέλεση φάουλ του Σαρμιέντο

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Καλλιθέα - ΑΟ Κέρκυρα 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Καλλιθέας «Γρηγόρης Λαμπράκης»
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 800
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 760
ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 4.200 ευρώ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σ. Σπύρου (Καστοριάς)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 17ο Πασάς, 34ο Πελαγίας, 65ο Καζαντζής, 75ο Φούφουλας, 90ο Τζημόπουλος
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 92ο λεπτό ο Σιόντης εκτέλεσε φάουλ από μακριά, προς το κέντρο της αντίπαλης άμυνας, ο Καζαντζής που ήταν ανενόχλητος φάνηκε πως θα έδιωχνε εύκολα, όμως έστειλε τη μπάλα στη γωνία της εστίας της ομάδας του (κι ενώ ο Σερεμέτ έκανε έξοδο), για να γίνει έτσι με αυτογκόλ το 0-1.