ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ – ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 1-0: Η συνέντευξη Τύπου

09/03Καστοριά-Πιερικός2 - 1
09/03Αιγάλεω-Π.Α.Σ. Γιάννενα1 - 2
Δευτέρα, 10/03/2008
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Οι «Φαίακες» δεν έκαναν καλό ποδαρικό στον δεύτερο Γύρο του Πρωταθλήματος. Σε έναν αγώνα που παίχθηκε περισσότερο… κωμωδία παρά ποδόσφαιρο, η κερκυραϊκή ομάδα γνώρισε την ήττα στις Σέρρες με 1-0 και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής, απομακρύνθηκε από τις προνομιούχες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και πλησίασε στην επικίνδυνη ζώνη.
Ήταν η πρώτη ήττα των «κυανέρυθρων» με προπονητή τον Αλέξη Αλεξανδρή, έχασαν δηλαδή ύστερα από τέσσερα αήττητα ματς.

ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΗ Η ΙΣΟΠΑΛΙΑ

Ο ΑΟ Κέρκυρα σήμερα δεν έπαιξε καλά. Δεν είχε καλή κυκλοφορία στη μεσοεπιθετική του γραμμή και –πλην μιας φάσης- δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός προς την αντίπαλη εστία. Ούτε, όμως, και οι γηπεδούχοι έδειξαν κάτι το ιδιαίτερο. Οι Σερραίοι φάνηκαν τυχεροί και σκόραραν εκμεταλευόμενοι το μοναδικό λάθος της κερκυραϊκής άμυνας, κάτι που έκρινε τον αγώνα. Σε όλο το παιχνίδι οι δύο αντίπαλοι είχαν από μία καλή ευκαιρία και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα σίγουρα θα ήταν η ισοπαλία.

ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΚΡΙΝΕ ΤΟ ΜΑΤΣ
Το γκολ που έκρινε τον αγώνα προήλθε ύστερα από τραγικό λάθος της κερκυραϊκής άμυνας. Σε μια εντελώς ακίνδυνη φάση, ύστερα από μακρινή μπαλιά των γηπεδούχων, ο Γκάσπαρ ολιγώρησε και δεν έδιωξε τη μπάλα, αλλά καλύπτοντάς την με το σώμα την άφησε για να την μπλοκάρει ο Συμεωνίδης, όμως ο νεαρός (και ταχύτατος) Γεωργιάδης πρόλαβε να βάλει το πόδι και να τη σπρώξει στα δίχτυα. Έγινε έτσι το 1-0 και -δυστυχώς για τους «Φαίακες»- αυτή ήταν η φάση που έκρινε το παιχνίδι και που τους οδήγησε στην ήττα.

ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ!
Από εκεί και πέρα, όμως, η αγωνιστική συμπεριφορά του Πανσερραϊκού ήταν απαράδεκτη και μόνον σε μεγάλη ομάδα δεν ταίριαζε! Για να πάρουν τη νίκη, οι Σερραίοι, ειδικά στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, έκαναν ό,τι περνούσε από… τα χέρια τους και από τα πόδια τους! Πάρα πολλά φάουλ και συνεχώς καθυστερήσεις από τους παίκτες, όμως έπεφταν και άλλες μπάλες μέσα στον αγωνιστικό χώρο από τους «φιλάθλους». Έτσι, παίχθηκε κάτι που… έμοιαζε με ποδόσφαιρο, αλλά σίγουρα ποδόσφαιρο δεν ήταν! Ή –αν προτιμάτε- ήταν μια γελοιοποίηση του ποδοσφαίρου, μια ποδοσφαιρική παρωδία, και το άθλημα σίγουρα κακοποιήθηκε βάναυσα!

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
Το παιχνίδι είχε δύο διαφορετικές εικόνες. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλό ποιοτικά και στο δεύτερο πολύ κακό. Σε γενικές γραμμές, ήταν ένας αγώνας με ελάχιστες φάσεις, πολλά φάουλ και –όπως προαναφέραμε- καθόλου ποδόσφαιρο στο τελευταίο του τέταρτο.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, αλλά και την ευτυχία να σκοράρουν και μάλιστα πολύ νωρίς (στο 12ο λεπτό με τον Γεωργιάδη), ύστερα από λάθος της κερκυραϊκής ομάδας, αλλά τρία λεπτά αργότερα οι «Φαίακες» έφτασαν πάρα πολύ κοντά στην ισοφάριση, όμως ο γκολκίπερ των γηπεδούχων Κοτταράς έκανε φανταστική απόκρουση στο πλασέ του Φούφουλα, κρατώντας το «μηδέν» για την εστία του. Στο 37ο λεπτό, σε μια ανύποπτη φάση, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε εκτέλεση κόρνερ του Τάντιτς, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με μια σωτήρια επέμβαση του Συμεωνίδη στο πλασέ του Γκουγκουλιά, αποσοβώντας έτσι το 2-0. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση στον αγώνα, αφού στην επανάληψη δεν υπήρξαν καλές στιγμές. Παίχθηκε κυρίως παιχνίδι κέντρου, σουτ δεν έγιναν καθόλου, υπήρξαν πολλά φάουλ και καθυστερήσεις από πλευράς γηπεδούχων και στα τελευταία λεπτά μόνον ποδόσφαιρο δεν παίχθηκε! Στο τελευταίο ημίωρο του ματς η κερκυραϊκή ομάδα ανέβασε την απόδοση της, όμως δεν έβρισκε τρόπο για να διασπάσει την πολύ καλή αμυντική διάταξη των «λιονταριών», ούτε μπόρεσε στο τελευταίο 20λεπτο (μαζί με τις καθυστερήσεις) να εκμεταλευτεί το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Κορυφαίος παίκτης του γηπέδου ήταν ο Γιώργος Γεωργιάδης. Ο 20χρονος επιθετικός του Πανσερραϊκού πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς, όταν πολύ έξυπνα «χώθηκε» ανάμεσα στον Γκάσπαρ και τον Συμεωνίδη και βάζοντας το πόδι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Πολύ καλός σε απόδοση, όμως, ήταν και ο συνομήλικός του, Στέφανος Σιόντης, ο οποίος είχε πολύ θετική παρουσία και ήταν ο κινητήριος μοχλός στη μεσοαμυντική γραμμή της κερκυραϊκής «μηχανής».
Από κερκυραϊκής πλευράς ξεχώρισαν και οι Γκουστάβο (έγινε δέκτης πάρα πολλών φάουλ), Φούφουλας και Πελαγίας. Από τους γηπεδούχους, πέραν του Γεωργιάδη, διακρίθηκαν και οι Σεντεμέντες και Τάντιτς.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Σε γενικές γραμμές ο Δημήτρης Στυλιαράς τα πήγε πολύ καλά, αλλά δεν είχε και δύσκολες φάσεις. Ο Αγρινιώτης ρέφερι πολύ σωστά απέβαλλε στο 76ο λεπτό τον Τάντιτς με 2η κίτρινη κάρτα. Εάν ελέγχεται σε κάτι ο Στυλιαράς, είναι ότι δεν κράτησε κάποιες… καθυστερήσεις στις καθυστερήσεις (!), όταν οι παίκτες των γηπεδούχων συνεχώς χρονοτριβούσαν κάνοντας φάουλ και πέφτοντας κάτω, και όταν έπεφτε και δεύτερη μπάλα μέσα στο γήπεδο.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-3-1-2. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξί μπακ-χαφ έπαιξε ο Γκουστάβο, αριστερά στην άμυνα αγωνίστηκε ο Πελαγίας και κεντρικοί αμυντικοί ο Φούφουλας με τον Γκάσπαρ. Οι Σιόντης και Ρεπερνέ αγωνίστηκαν ως αμυντικά χαφ και στο κέντρο της μεσαίας γραμμής ο Καρακατσάνης. Ο Χανιώτης έπαιξε επιθετικό χαφ και στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκαν οι Κακλαμάνος και Νατσέφσκι.
Όταν στο 61ο λεπτό ο Νατσέφσκι βγήκε για να περάσει ο Ράνιτς, ο Σλοβένος έπαιξε στο κέντρο και ο Χανιώτης ανέβηκε στην επίθεση δίπλα στον Κακλαμάνο, με το σχήμα να μετατρέπεται κυρίως σε 4-4-2.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:
Στο 14ο λεπτό ο Γεωργιάδης μπήκε από τα δεξιά, προσπάθησε από πλάγια θέση να γυρίσει τη μπάλα προς τη μικρή περιοχή, αλλά ο Πελαγίας πρόλαβε να «τσιμπήσει» τη μπάλα και να διώξει.
Στο 15ο είχαμε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι από πλευράς κερκυραϊκής ομάδας. Ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ, στο ύψος του πέναλτι πετάχτηκε ο προωθημένος Φούφουλας ο οποίος έκανε απευθείας το πλασέ, όμως ο γκολκίπερ Κοτταράς απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.
Στο 21ο ο Κακλαμάνος έδωσε στον Νατσέφσκι, αυτός από το ύψος της μικρής περιοχής ξεμαρκαρίστηκε και σούταρε, όμως ο Σεντεμέντες πρόλαβε να βάλει το πόδι του, η μπάλα κόντραρε σε αυτό και βγήκε κόρνερ.
Στο 36ο ο Σιόντης σέντραρε, ο Κακλαμάνος έπιασε την κεφαλιά και ο Κοτταράς μπλόκαρε τη μπάλα.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Τάντιτς έδωσε στον Γκουγκουλιά, αυτός πετάχτηκε και πλάσαρε τον Συμεωνίδη, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια.
Στο 46ο ο Αμπουμπακαρί σούταρε έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Συμεωνίδη.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Πανσερραϊκός - ΑΟ Κέρκυρα 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Σερρών
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2.500
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ - ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: Δεν ανακοινώθηκαν

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Στυλιαράς (Αιτωλοακαρνανίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 13ο Βοσκόπουλος, 28ο Σιόντης, 43ο Κακλαμάνος, 55ο Μπαϊκαρά, 57ο Καλλιμάνης, 76ο Πελαγίας, 93ο Κοτταράς, 94ο Ζαραδούκας
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Στο 76ο λεπτό ο Τάντιτς με 2η κίτρινη (η πρώτη ήταν στο 44ο)

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 12ο λεπτό έγινε μακρινή μπαλιά από τα δεξιά προς την περιοχή του ΑΟΚ, ο Γκάσπαρ έδειχνε να ελέγχει τη μπάλα και αντί να τη διώξει την άφησε για τον Συμεωνίδη, όμως ο Γεωργιάδης πρόλαβε κι έβαλε το πόδι, στέλνοντάς την στα δίχτυα (1-0)

ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 37ο λεπτό ο Τάντιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα και ο Συμεωνίδης την έδιωξε με το χέρι, και αυτή χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι