ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 1-1: Τα παραλειπόμενα

16/03Αγ. Δημήτριος-Ολυμπιακός Βόλου1 - 2
16/03Καλλιθέα-Χαϊδάρι2 - 2
16/03Πανσερραϊκός-Ηλυσιακός2 - 0
Κυριακή, 16/03/2008
(Περιγραφή - Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Σε ένα ακόμη παιχνίδι μέσα στο νησί, ο ΑΟ Κέρκυρα δεν μπόρεσε να κερδίσει, απογοητεύοντας και πάλι το φίλαθλο κοινό του. Οι «κυανέρυθροι», πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση, ούτε και σήμερα εκμεταλεύτηκαν την έδρα τους και παραχώρησαν νέα ισοπαλία, αυτή τη φορά στον Εθνικό Πειραιά/ΑΟ Μάνης, με σκορ 1-1.
Όμως, οι «Φαίακες» δεν εκμεταλεύτηκαν ούτε και το γεγονός ότι για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι (μετά από εκείνο στις Σέρρες) βρέθηκαν να παίζουν με παίκτη παραπάνω, λόγω αποβολής παίκτη της αντίπαλης ομάδας…
Ύστερα από αυτό το αποτέλεσμα, οι Κερκυραίοι απομακρύνθηκαν 11 πόντους από την 3η προνομιούχο θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά και 5 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

ΝΕΑ ΑΣΧΗΜΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Μετά την κακή απόδοση στις Σέρρες, η ομάδα του ΑΟ Κέρκυρα είχε και σήμερα (για δεύτερο συνεχόμενο ματς) άσχημη εμφάνιση. Από την ομάδα έλειπε η ψυχή, έλειπαν οι πρωτοβουλίες. Υπήρχε άσχημη κυκλοφορία στη μεσαία γραμμή και γινόταν λάθη στην άμυνα, ενώ ο γκολκίπερ Συμεωνίδης στο ένα και μοναδικό αξιόλογο σουτ των φιλοξενούμενων σε ολόκληρο το παιχνίδι, δεν μπόρεσε να αντιδράσει και δέχθηκε γκολ.
Οι «Φαίακες» είχαν συνεχώς λανθασμένες μεταβιβάσεις και πάρα πολλές φορές η μπάλα αντί για τον συμπαίκτη, πήγαινε στον αντίπαλο!
Όσον αφορά την επιθετική γραμμή, τα πράγματα ήταν εξίσου άσχημα! Λάθος επιλογές, πολύ κακές και άστοχες σέντρες, έλλειψη εμπνεύσεων και… σουτ, αλλά και κακή εκτέλεση των «στημένων» φάσεων (τα κόρνερ και οι εκτελέσεις φάουλ από καλή θέση, πέρασαν εντελώς ανεκμετάλευτα).

ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΑΤΟΣ Ο ΓΚΑΣΠΑΡ!
Ύστερα από τον πρόσφατο τραυματισμό του, ο Γιόζεφ Γκάσπαρ δείχνει να διανύει περίοδο μεγάλου… ντεφορμαρίσματος! Μετά το λάθος του στο παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό, που απέφερε το γκολ από το οποίο ηττήθηκε η κερκυραϊκή ομάδα, ο Σλοβάκος είχε και σήμερα πολύ άσχημη απόδοση. Έκανε λανθασμένες επιλογές και ενέργειες, που ευτυχώς δεν στοίχησαν στους « Φαίακες», ενώ ο Αλεξανδρής ανάγκάστηκε να τον αντικαταστήσει στο ημίχρονο. Και προφανώς, τα λόγια του προπονητή του ΑΟΚ στη συνέντευξη Τύπου, να «φωτογράφιζαν» και τον 30χρονο αμυντικό…

ΙΔΙΑ… ΣΥΝΤΑΓΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ!
Η ομάδα του Εθνικού άφησε καλές εντυπώσεις στα πρώτα 60 λεπτά του αγώνα. Είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και ήταν πολύ σωστά και έξυπνα στημένη στο γήπεδο, μη επιτρέποντας στους Κερκυραίους να κάνουν φάσεις στην περιοχή της. Όταν οι «γαλανόλευκοι» ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς στο σκορ, δεν επαναπαύθηκαν, αλλά προσπαθούσαν να βγουν μπροστά για να πετύχουν και δεύτερο γκολ.
Στο τελευταίο ημίωρο, όμως, η αγωνιστική εικόνα του Εθνικού άλλαξε! Όταν έμειναν με δέκα παίκτες, οι Πειραιώτες προσπαθούσαν με… νύχια και με δόντια να κρατήσουν το μηδέν πίσω. Κάποια στιγμή ισοφαρίστηκαν με πέναλτι και θέλοντας να φύγουν με τον βαθμό από την Κέρκυρα, έκαναν συνεχώς καθυστερήσεις και είχαμε και πολλούς «ψευτοτραυματισμούς. Ακολουθήθηκε, δηλαδή, η ίδια συνταγή με αυτή του Πανσερραϊκού, στο ματς των Σερραίων με την κερκυραϊκή ομάδα, την προηγούμενη Δευτέρα!

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
Ποιοτικά το παιχνίδι ήταν μέτριο, με πολύ λίγες φάσεις. Ο Εθνικός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πέτυχε να αιφνιδιάσει τους «Φαίακες». Στο 5ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Χέρεζ και δύο λεπτά αργότερα ευτύχισαν να προηγηθούν το σκορ με ωραίο σουτ του Κρητικού. Στη συνέχεια η κερκυραϊκή ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και στο 17ο ο Καρακατσάνης έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει. Οι Κερκυραίοι είχαν την υπεροχή, όμως στο 31ο λεπτό παραλίγο να γίνει το 0-2, αλλά ο Κολοτούρος κατάφερε να ανακόψει με τάκλιν τον Αλημπασή που ήταν σε πλεονεκτική θέση για γκολ.
Στην επανάληψη, ο Αλεξανδρής έβγαλε τρεις από τους παίκτες που δεν είχαν καθόλου καλή παρουσία στο πρώτο μέρος και η ομάδα βελτιώθηκε κάπως. Ο ΑΟΚ μπήκε πιο αποφασισμένος στο γήπεδο, αλλά δεν έβρισκε διαδρόμους προς της αντίπαλη περιοχή. Στο 54ο λεπτό οι ισορροπίες άλλαξαν, όταν η πειραϊκή ομάδα έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Αλημπασή. Οι «κυανέρυθροι» ανέβασαν περισσότερο την απόδοσή τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να βγουν στην κόντρα. Στο 65ο λεπτό η κερκυραϊκή ομάδα απείλησε με ωραίο σουτ του Σιόντη, ενώ ένα λεπτό πιο μετά ο Κακλαμάνος ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι, πετυχαίνοντας το 7ο φετινό του γκολ.
Παρότι είχε την γηπεδική και την αριθμητική υπεροχή, εντούτοις ο ΑΟ Κέρκυρα δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα του Εθνικού. Οι κακές σέντρες, οι άσχημες εκτελέσεις των φάουλ έξω από την αντίπαλη περιοχή και η έλλειψη σουτ, ευνοούσαν τους Πειραιώτες, οι οποίοι –παίζοντας με παίκτη λιγότερο- έδειχναν να είναι πολύ ικανοποιημένοι με την ισοπαλία κι έκαναν συνεχώς καθυστερήσεις για να ροκανίσουν τον χρόνο, ενώ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πελαγίας απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να χαρίσει το «τρίποντο» στους Κερκυραίους.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Από πλευράς κερκυραϊκής ομάδας, καλύτερος ήταν ο Γκουστάβο, ενώ φιλότιμες προσπάθειες κατέβαλλαν και οι Σιόντης, Δρούγας και Φούφουλας. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Καζάκης, Καλαγκάνης και Κρητικός

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Ο Γιώργος Σέγκος άφησε παραπονεμένες και τις δύο ομάδες. Οι Κερκυραίοι διαμαρτυρήθηκαν για κάποια «ανάποδα» σφυρίγματα, και οι Πειραιώτες για το πέναλτι που υπέδειξε εις βάρος τους. Πάντως, στην τελευταία περίπτωση ο Ευβοιώτης ρέφερι ήταν κοντά στη φάση. Όσον αφορά την αποβολή του Αλημπασή, με 2η κίτρινη κάρτα, ήταν σωστή, διότι ο παίκτης του Εθνικού έκανε δύο αντικανονικές ενέργειες.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-4-2. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξί μπακ-χαφ έπαιξε ο Γκουστάβο, αριστερά στην άμυνα αγωνίστηκε ο Πελαγίας και κεντρικοί αμυντικοί ο Κολοτούρος με τον Γκάσπαρ. Οι Σιόντης και Φούφουλας αγωνίστηκαν ως αμυντικά χαφ, ανεβαίνοντας ως το κέντρο της μεσαίας γραμμής, εκεί όπου έπαιζε και ο Ράνιτς. Ο Καρακατσάνης αγωνίστηκε ως αριστερό χαφ, ενώ οι Χανιώτης και Κακλαμάνος ήταν στην κορυφή της επίθεσης.
Όταν στο 46ο λεπτό αντί του Γκάσπαρ μπήκε ο Τζημόπουλος, έπαιξε κόφτης μαζί με τον Σιόντη, ενώ ο Φούφουλας γύρισε στο κέντρο της άμυνας, δίπλα στον Κολοτούρο.
Όταν στο ίδιο λεπτό μπήκε ο Νατσέφσκι αντί του Χανιώτη, ο Σκοπιανός αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης, μαζί με τον Κακλαμάνο.
Τέλος, όταν στο 64ο λεπτό ο Καρακατσάνης βγήκε για να μπει ο Δρούγας, ο δεύτερος έπαιξε στη ίδια θέση με τον πρώτο (αριστερό χαφ).
Με όλες τις παραπάνω αλλαγές, το σχήμα του ΑΟΚ δεν άλλαξε και παρέμεινε 4-4-2.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 17ο λεπτό ο Καρακατσάνης μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, σούταρε από κοντά, όμως η μπάλα κόντραρε στον Καζάκη που έκανε προβολή και βγήκε κόρνερ
Στο 22ο ο Λίμα Σάντος σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε άουτ, περίπου δύο μέτρα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Συμεωνίδη
Στο 31ο ο Σιόντης έκανε λάθος και πήρε τη μπάλα ο Αλημπασής, μπήκε στην περιοχή και τη στιγμή που ετοιμάζονταν να σουτάρει επενέβη ο Κολοτούρος και με ωραίο τάκλιν έδιωξε τη μπάλα, αποσοβώντας μεγάλο κίνδυνο για την κερκυραϊκή εστία
Στο 65ο ο Σιόντης σούταρε και απέκρουσε ο γκολκίπερ Παγούδης
Στο 93ο ο Πελαγίας μπήκε από τα αριστερά κι έκανε σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παγούδη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Σέγκος (Εύβοιαας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 24ο Ράνιτς, 47ο Χέρεζ, 53ο Καλαγκάνης, 66ο Λίμα Σάντος, 66ο Καζάκης, 86ο Ποπιέλα
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Στο 54ο ο Αλημπασής με 2η κίτρινη (η πρώτη ήταν στο 13ο)

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 7ο λεπτό ο Κρητικός έκανε ωραίο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία της εστίας του Συμεωνίδη (0-1)
Στο 66ο ο Δρούγας έκανε γύρισμα από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Λίμα Σάντος και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο Κακλαμάνος από τα έντεκα μέτρα δεν αστόχησε και στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του τέρματος του Παγούδη ισοφάρισε σε 1-1

ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 5ο λεπτό ο Χέρεζ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της κερκυραϊκής εστίας