ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Για το τέταρτο «διπλό»!

19/03Αιγάλεω-Αγ. Δημήτριος1 - 0
26/03Θρασύβουλος-Π.Α.Σ. Γιάννενα2 - 1
Τετάρτη, 19/03/2008
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Πολύ οδυνηρή ήττα γνώρισε σήμερα στην Καλαμάτα ο ΑΟ Κέρκυρα, με σκορ 2-1, και πλέον θα πρέπει να ξεχάσουμε οριστικά και… αμετάκλητα το ενδεχόμενο ανόδου των «Φαιάκων» στη μεγάλη Κατηγορία. Το… τρένο του προβιβασμού όχι μόνον έχει χαθεί, αλλά τώρα χρειάζεται και πολύ μεγάλη προσοχή, διότι ύστερα από το σημερινό αποτέλεσμα, οι «κυανέρυθροι» έχουν πλησιάσει όσο ποτέ άλλοτε κοντά στην επικίνδυνη ζώνη και απειλούνται με υποβιβασμό!
Η σημερινή ήττα συνοδεύτηκε από μέτρια εμφάνιση της κερκυραϊκής ομάδας, η οποία παραμένει χωρίς «τρίποντο» εδώ και τρεις αγωνιστικές. Και ορισμένοι ποδοσφαιριστές της «βαρούν» το… βιολί τους, δείχνοντας να μην έχουν πάρει καθόλου στα σοβαρά τα λεγόμενα του Αλέξη Αλεξανδρή, στη συνέντευξη Τύπου την περασμένη Κυριακή…

ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΜΕΝΗ!
Πάντως, στην κερκυραϊκή ομάδα φάνηκε σήμερα να στοίχησαν πολύ οι απουσίες που είχε, κυρίως του Σιόντη και του Πελαγία. Ειδικά μάλιστα, μετά από την αποβολή του Ρεπερνέ, η μεσοαμυντική γραμμή των «Φαιάκων» αποδυναμώθηκε πάρα πολύ, και στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργήθηκαν «ρήγματα», που απέφεραν τα δύο γκολ των Καλαματιανών.

ΔΕΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΕΤΑΙ…
Από εκεί και πέρα, είναι αξιοσημείωτο ότι για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι αποβλήθηκε ποδοσφαιριστής της αντίπαλης ομάδας (μετά από το εκτός έδρας ματς με τον Πανσερραϊκό και το εντός με τον Εθνικό), όμως ο ΑΟΚ δεν μπόρεσε σε κανένα από αυτά τα παιχνίδια να εκμεταλευτεί τις αποβολές και να πάρει τη νίκη!

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, με ελάχιστες φάσεις. Στο 20ό λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία με τον Κωνσταντινίδη και οι «Φαίακες» απάντησαν δύο λεπτά αργότερα με τον Γκουστάβο. Στη συνέχεια, οι Καλαματιανοί είχαν μια φάση με τον Καούνο (στο 38ο), για να έρθει στη συνέχεια η αποβολή του Ρεπερνέ, στο 42ο λεπτό, με 2η κίτρινη κάρτα, αφήνοντας νωρίς την ομάδα του με δέκα παίκτες. Οι δύο ομάδες, λοιπόν, πήγαν με το «μηδέν» στα αποδυτήρια.
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Αλέξης Αλεξανδρής έκανε δύο αλλαγές (ο Κακλαμάνος αισθάνονταν ενοχλήσεις), όμως η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ από τα… αποδυτήρια για τους Μεσσήνιους, που πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Καούνο στο 46ο λεπτό, αλλά πολύ γρήγορα (στο 51ο) ο Τζημόπουλος έφερε το ματς στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Μετά την ισορροπία, στο σκορ, αποκαταστάθηκε (στο 61ο λεπτό) και η αριθμητική ισορροπία, όταν αποβλήθηκε ο Πλάτανος των γηπεδούχων, κι αυτός με 2η κίτρινη, κι έτσι οι δύο ομάδες συνέχισαν με δέκα παίκτες έκαστη. Κι ενώ θα περίμενε κανείς ότι αυτή η εξέλιξη θα ευνοούσε τους Κερκυραίους, εντούτοις ήρθε στο 68ο λεπτό και δεύτερο γκολ για τη «Μαύρη Θύελλα», με όμορφο σουτ του Ρέιτζερ.
Στη συνέχεια, η κερκυραϊκή ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και πίεσε την Καλαμάτα, αλλά δεν μπορούσε να περάσει εύκολα τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή. Αντιθέτως, στο 76ο λεπτό λίγο έλειψε να γίνει το 3-1, αλλά ο Συμεωνίδης πρόλαβε κι έδιωξε με τα πόδια, ενώ στο 82ο ο Καρακατσάνης με σουτ και στο 92ο ο Γκουστάβο με εκτέλεση φάουλ, απείλησαν την αντίπαλη εστία, όμως δεν είδαν τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Έτσι, το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Από πλευράς κερκυραϊκής ομάδας, «διασώθηκαν» οι Γκουστάβο (για ακόμη μία φορά), Καγκιούζης (όσο έπαιξε) και Τζημόπουλος. Από τους Καλαματιανούς ξεχώρισαν Σουλογάνης, Κωνσταντινίδης, Μιλόσκοβιτς, Καούνος και Ρέιτζερ.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Σε γενικές γραμμές, η διαιτησία του Κώστα Παπασταμάτη ήταν καλή. Δικαιολογημένα ο Αθηναίος ρέφερι απέβαλλε με 2η κίτρινη τους Ρεπερνέ και Πλάτανο, ενώ μάλλον σωστά έδειξε «παίζετε» στο 72ο λεπτό, όταν ο Νατσέφσκι βρέθηκε στο έδαφος ύστερα από μαρκάρισμα του Γενιτσαρίδη, με τους «Φαίακες» να ζητούν πέναλτι.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ

Ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-4-2. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξί μπακ-χαφ έπαιξε ο Κολοτούρος, αριστερά στην άμυνα αγωνίστηκε ο Δρούγας και κεντρικοί αμυντικοί ο Φούφουλας με τον Ρεπερνέ. Ο Τζημόπουλος αγωνίστηκε ως αμυντικά χαφ, και στη μεσαία γραμμή έπαιξαν ο Ράνιτς με τον Καγκιούζη και δεξιά ο Γκουστάβο. Οι Χανιώτης και Κακλαμάνος ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:
Στο 20ό λεπτό ο Συμεωνίδης πρόλαβε και μπλόκαρε τη μπάλα προ του Κωνσταντινίδη
Στο 22ο ο Γκουστάβο έκανε μονοκόμματο σουτ και ο Σουλογάνης μπλόκαρε τη μπάλα
Στο 38ο ο Καούνος έκανε την κεφαλιά από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε στον Φούφουλα και βγήκε κόρνερ
Στο 65ο ο Ρέιτζερ βρήκε τον Καούνο, αυτός σούταρε από πολύ καλή θέση, όμως η μπάλα πέρασε πολύ άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Συμεωνίδη
Στο 76ο ο Μιχελής έδωσε στον Καούνο, αυτός από πλεονεκτική θέση καθυστέρησε να σουτάρει και ο Συμεωνίδης πρόλαβε να διώξει με τα πόδια
Στο 82ο ο Καρακατσάνης σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και ο Σουλογάνης μπλόκαρε στη γωνία του
Στο 92ο ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σουλογάνη

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 12ο Λουτσιάνο, 23ο Κατσόγλου, 28ο Γκουστάβο, 64ο Νατσέφσκι
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Στο 42ο λεπτό ο Ρεπερνέ με 2η κίτρινη (η πρώτη ήταν στο 9ο). Στο 61ο ο Πλάτανος με 2η κίτρινη (η πρώτη ήταν στο 34ο)

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 46ο λεπτό ο Πλάτανος εκτέλεσε φάουλ, ακολούθησε σύγχυση στα κερκυραϊκά καρέ, ο Καούνος κατέβασε τη μπάλα και με σουτ έκανε το 1-0
Στο 51ο ο Ράνιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Νατσέφσκι έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σουλογάνη και ο επερχόμενος Τζημόπουλος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1
Στο 68ο ο Ρέιτζερ έκανε πολύ ωραίο αριστερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα κατέληξε στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Συμεωνίδη (2-1)

ΔΟΚΑΡΙΑ: Η κερκυραϊκή ομάδα είχε δοκάρι (οριζόντιο) στο 51ο λεπτό, σε κεφαλιά του Νατσέφσκι, πριν γίνει το 1-1