Δευτέρα, 24/03/2008 - 17.30
Β' Εθνική 2007-2008 21η Αγωνιστική
Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας
Διαιτητής : Ι. Δελφάκης
 Ο Σάσα Ράνιτς με άψογο σούτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και κάνει το 2-0 για τον Α.Ο. Κέρκυρα
© Σ.Καταπόδης

Κέρκυρα… από τα παλιά, και νίκη-ανάσα! (ΑΟΚ – ΑΣΚ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-1)

Νοκ-άουτ ο Κακλαμάνος!
(ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ): «Τρίποντο» πάση θυσία!

Δευτέρα, 24/03/2008
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Επιτέλους νίκη! Η… κακοδαιμονία έσπασε και η κερκυραϊκή ομάδα κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της, για πρώτη φορά μέσα στο 2008. Από τις 4 Νοεμβρίου είχε ο ΑΟΚ να νικήσει μπροστά στο κοινό του, δηλαδή τεσσερισήμισι ολόκληρους μήνες.
Οι «Φαίακες», παίζοντας παθιασμένα και με ψυχή, και αποδίδοντας ποδόσφαιρο αξιώσεων, θυμίζοντας την περσινή πολύ καλή ομάδα, επιβλήθηκαν με 2-1 επί του ΑΣΚ Ολυμπιακού Βόλου, πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το σκορ. Με αυτή τη… νίκη-ανάσα, οι «κυανέρυθροι» ανέβηκαν στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ απομακρύνθηκαν 6 πόντους από την επικίνδυνη ζώνη.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Ο ΑΟ Κέρκυρα πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες (εάν όχι την καλύτερη) εμφανίσεις της σαιζόν, παρότι είχε σημαντικότατες ελλείψεις (τραυματίας ο πρώτος σκορερ Κακλαμάνος και τιμωρημένοι οι Σιόντης και Ρεπερνέ).
Η ομάδα είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, όμορφους συνδυασμούς κι ένα εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο, όπου θα μπορούσε να πετύχει πολύ περισσότερα από ένα γκολ, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας είχε κατεβάσει τα ρολά!
Οι «κυανέρυθροι» δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και συνδύασαν την ουσία (γκολ) με την εξαιρετική απόδοση, προσφέροντας θέαμα στον κόσμο τους, ο οποίος μετά από καιρό χαμογέλασε! Αυτή τη φορά, η μπάλα έκανε το… χατίρι στην κερκυραϊκή ομάδα και πήγε δύο φορές στο πλεκτό, κάτι που η «στρογγυλή θεά» δεν… ήθελε να κάνει σε προηγούμενα εντός έδρας ματς του ΑΟΚ.
Από την άλλη πλευρά, ο ΑΣΚ Ολυμπιακός δεν έδειξε τίποτα το ιδιαίτερο. Επιθετικά ήταν ανύπαρκτος και χάρις στον Βεζυρίδη απέφυγε τη συντριβή μέσα στην Κέρκυρα. Οι Βολιώτες έδειξαν κάποια καλά στοιχεία μόνον στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, όπου ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν καλή κυκλοφορία, αλλά δεν έβρισκαν διαδρόμους ώστε να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Συμεωνίδη, ο οποίος ελάχιστες φορές έπιασε τη μπάλα.
Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, κι ενώ είχε γίνει το 2-0, στην πρώτη του ευκαιρία ο Ολυμπιακός κατάφερε να σκοράρει, κάτι που γέμισε με άγχος τους Κερκυραίους, οι οποίοι με σωστή τακτική διατήρησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

ΗΓΕΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ Ο ΡΑΝΙΤΣ
Ο Σάσα Ράνιτς έβαλε τη σφραγίδα του στη σημερινή νίκη του ΑΟΚ. Ο 25χρονος χαφ «έστρωσε» (με εκτέλεση κόρνερ) το πρώτο γκολ της κερκυραϊκής ομάδας και πέτυχε το δεύτερο με θαυμάσιο και ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή, ενώ είχε πολύ καλή απόδοση σε ολόκληρο το παιχνίδι. Ο Σλοβένος παίκτης πραγματοποίησε ηγετική εμφάνιση και δικαιολογημένα θεωρείται ως ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα.

ΦΥΛΑΚΑΣ-ΑΓΓΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΗΣ!
Μπορεί ο Πολυχρόνης Βεζυρίδης να δέχθηκε δύο γκολ, όμως αναμφισβήτητα ήταν ο καλύτερος σε απόδοση παίκτης του ΑΣΚ Ολυμπιακού. Ο 33χρονος πορτιέρο έδειξε τη μεγάλη του, κλάση, κάνοντας πολλές και σωτήριες επεμβάσεις, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, ενώ και στα δύο τέρματα που δέχθηκε δεν φέρει καμία ευθύνη.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
Η κερκυραϊκή ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και αποφασισμένη για τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο, το… έργο είχε μόνο έναν πρωταγωνιστή: τον ΑΟΚ. Οι «Φαίακες» από την αρχή «σφυροκοπούσαν» την αντίπαλη περιοχή και αφού έχασαν ευκαιρίες στο 4ο και στο 14ο λεπτό, άνοιξαν το σκορ στο 15ο με τον Νατσέφσκι, που πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τους «κυανέρυθρους». Μετά το 1-0, ο επιθετικός μονόλογος του ΑΟ Κέρκυρα συνεχίστηκε, με σκοπό ένα δεύτερο γκολ, όμως στο 29ο, στο 32ο, στο 38ο και στο 45ο λεπτό η μπάλα σταμάτησε στο… τείχος που λέγεται Βεζυρίδης, με τον έμπειρο γκολκίπερ του ΑΣΚ Ολυμπιακού να πραγματοποιεί σωτήριες επεμβάσεις!
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, όμως ήταν ανύπαρκτοι επιθετικά, και οι Κερκυραίοι συνέχισαν να έχουν τις ευκαιρίες.
Αφού στο 67ο και στο 73ο λεπτό ο Βεζυρίδης αποσόβησε το 2-0, δεν έγινε το ίδιο και στο 81ο, όπου ο Ράνιτς με εντυπωσιακό τέρμα σφράγισε τη νίκη της κερκυραϊκής ομάδας.
Στην εκπνοή (89ο λεπτό), στη πρώτη ευκαιρία τον Βολιωτών σε ολόκληρο το ματς, ο Γιακάκογλου (που είχε περάσει στον αγώνα 4 λεπτά πιο πριν) μείωσε σε 2-1. Στα 4 λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι. Οι «κυανέρυθροι» έδειξαν να είναι μεν αγχωμένοι, αλλά μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και τελικά πήραν το «τρίποντο».

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Από την κερκυραϊκή ομάδα κορυφαίος ήταν ο Ράνιτς και τον ακολούθησαν σε πολύ καλή απόδοση οι Γκουστάβο, Μίκατς και Κολοτούρος. Από τους φιλοξενούμενους καλύτερος ήταν ο Βεζυρίδης, ενώ διακρίθηκε και ο Φονσέκα.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Ο Δελφάκης δεν έκανε το μεγάλο λάθος και δεν διαμόρφωσε το αποτέλεσμα, όμως ο Άρκαδας ρέφερι σε ένα εύκολο παιχνίδι είχε πολλά «ανάποδα» σφυρίγματα, τα περισσότερα εις βάρος της κερκυραϊκής ομάδας.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξί μπακ-χαφ έπαιξε ο Γκουστάβο, αριστερά στην άμυνα αγωνίστηκε ο Πελαγίας και κεντρικοί αμυντικοί ο Φούφουλας με τον Κολοτούρο. Ο Τζημόπουλος και ο Ράνιτς έπαιξαν αμυντικά χαφ, και στο κέντρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκε ο Μίκατς, με τον Δρούγα αριστερό χαφ και τον Χανιώτη δεξί χαφ-εξτρέμ. Ο Νατσέφσκι ήταν στην κορυφή της επίθεσης.
Με τις τρεις αλλαγές που έγιναν (ο Καγκιούζης αντί του Δρούγα, ο Φλαβίνιο αντί του Μίκατς και ο Καρακατσάνης αντί του Χανιώτη) το σχήμα δεν άλλαξε, αφού ήταν αλλαγές προσώπων στις ίδιες θέσεις.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:
Στο 4ο λεπτό ο Χανιώτης έκανε κεφαλιά και ο Βεζυρίδης μπλόκαρε εύκολα.
Στο 14ο ο Ράνιτς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Πελαγίας έπιασε την κεφαλιά από πολύ καλή θέση και η μπάλα πέρασε άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βεζυρίδη.
Στο 29ο ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ και ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού σε σωστή θέση μπλόκαρε.
Στο 32ο ο ΑΟΚ έχασε μοναδική ευκαιρία: ο Γκουστάβο μπήκε από τα δεξιά, γύρισε τη μπάλα στον Νατσέφσκι και αυτός από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε πλασέ και ο Βεζυρίδης απέκρουσε σωτήρια.
Στο 38ο οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να πετύχουν αυτογκόλ: ύστερα από σέντρα του Γκουστάβο από τα δεξιά, ο Πέτρου γύρισε με το στήθος τη μπάλα προς τον τερματοφύλακά του, ο οποίος αιφνιδιάστηκε και την τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ, στη δεξιά του γωνία.
Στο 45ο ο Δρούγας σούταρε με το δεξί και ο Βεζυρίδης απέκρουσε σε κόρνερ, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία.
Στο 67ο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Μίκατς έπιασε την κεφαλιά και ο Βεζυρίδης έδιωξε σε κόρνερ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 73ο ο Καρακατσάνης σούταρε από μακριά και ο Βεζυρίδης απέκρουσε σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία.
Στο 90ό ο Φλαβίνιο σούταρε έξω από την περιοχή και ο Βεζυρίδης απέκρουσε σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία.
Στο 92ο ο Γιακάκογλου μέσα από την περιοχή σούταρε πάνω σε σώματα αμυντικών.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δελφάκης (Αρκαδίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 28ο Πακάλτζης, 41ο Κολοτούρος, 45ο Πέτρου, 54ο Πελαγίας, 75ο Αγγελόπουλος, 93ο Ντίλτον
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 15ο λεπτό ο Ράνιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, η άμυνα των φιλοξενούμενων ολιγώρησε και ο Νατσέφσκι με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Βεζυρίδη, κάνοντας το 1-0.
Στο 81ο ο Ράνιτς με ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Βεζυρίδη, διπλασιάζοντας τα τέρματα των «Φαιάκων».
Στο 89ο ο Μιτρόφ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Πακάλτζης έκανε κεφαλιά-πάσα προς τον νεοεισερχόμενο Γιακάκογλου και αυτός με κοντινή προβολή μείωσε σε 2-1.