ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ 1-0: Τα παραλειπόμενα
ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ – ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ 1-0: Η συνέντευξη Τύπου

06/04Καλαμάτα-Ιωνικός2 - 1
06/04Π.Α.Σ. Γιάννενα-Πανθρακικός1 - 0
Σάββατο, 05/04/2008
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Πολύτιμο «τρίποντο» πήρε σήμερα η κερκυραϊκή ομάδα, που επιβλήθηκε με 1-0 επί του πολύ δυνατού Θρασύβουλου, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής στο Πρωτάθλημα της Β Εθνικής. Ύστερα από αυτή τη νίκη, οι «κυανέρυθροι» απομακρύνθηκαν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα και παράλληλα παρέμειναν αήττητοι για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική. Ο ΑΟ Κέρκυρα, αν και δεν έπαιξε φοβερή μπάλα σήμερα, εντούτοις πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε, και αυτό είναι το σημαντικό.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Η κερκυραϊκή ομάδα ήταν… διπρόσωπη! Είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο πέτυχε ένα γρήγορο γκολ και θα μπορούσε να σκοράρει και σε άλλες περιπτώσεις. Στην επανάληψη η απόδοση των «Φαιάκων» έπεσε και ανέβηκε αυτή των φιλοξενούμενων. Στην επανάληψη ο ΑΟΚ πρόσεξε να νώτα του, ώστε να κρατήσει το υπέρ του σκορ, και προσπαθούσε να βγει στις αντεπιθέσεις. Αυτό, όμως, επέτρεψε στον Θρασύβουλο να βγαίνει συνεχώς μπροστά και να πιέζει συνεχώς την κερκυραϊκή άμυνα. Χάρις στην εξαιρετική αμυντική του τακτική, χάρις στο πάθος των παικτών, αλλά και χάρις στην απόδοση του τερματοφύλακά του. ο ΑΟΚ τελικά πανηγύρισε τη νίκη.
Όσον αφορά το συγκρότημα του Σάκη Τσιώλη, είχε την ατυχία να βρεθεί από νωρίς πίσω στο σκορ. Με την εμφάνισή τους στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» απέδειξαν ότι είναι μια πολύ καλή ομάδα, καλοδουλεμένη και με αυτοματισμούς, η οποία δικαίως βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογικό πίνακα και διεκδικεί με αξιώσεις την άνοδο. Στην επανάληψη οι παίκτες του Θρασύβουλου δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν την υπεροχή τους, αφού είχαν λανθασμένες επιλογές στην τελική προσπάθεια, ενώ κάποιες φορές «έπεσαν» επάνω στον… τοίχο που λέγεται… Συμεωνίδης! Έτσι, υποχρεώθηκαν σε μια οδυνηρή ήττα, στο –κατά τα άλλα φιλόξενο- «Νησί των Φαιάκων»! Προφανώς, κάποιοι ποδοσφαιριστές της αθηναϊκής ομάδας ήταν κουρασμένοι από το προ τριών ημερών ματς με τον Ολυμπιακό, για τα Ημιτελικά του Κυπέλλου. Όπως και να έχει πάντως, το συγκρότημα της Φυλής ήταν η καλύτερη ομάδα που πέρασε φέτος από την Κέρκυρα.

ΦΥΛΑΚΑΣ ΑΓΓΕΛΟΣ!
Μπορεί ο Γιάννης Συμεωνίδης να φορά τον αριθμό 75 στη φανέλα, όμως σήμερα ήταν… νούμερο 1, όπως ήταν και στο Αιγάλεω την προηγούμενη Κυριακή. Ο 33χρονος τερματοφύλακας κατέβασε τα ρολά! Πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις, εκ των οποίων οι δύο σπουδαιότερες (και καθοριστικές) ήταν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στις καθυστερήσεις του αγώνα. Χάρις στην εκπληκτική του απόδοση. ο έμπειρος πορτιέρο κράτησε και πάλι ανέπαφη την εστία του και δικαίως στο τέλος του παιχνιδιού απέσπασε το χειροκρότημα του κόσμου και τα συγχαρητήρια των συμπαικτών και του προπονητή του.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο ημίχρονο η κερκυραϊκή ομάδα ήταν καλύτερη του αντιπάλου και κατάφερε νωρίς (στο 16ο λεπτό) να ανοίξει το σκορ και να προηγηθεί 1-0, που έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Σκόρερ ήταν ο Ράνιτς, ο οποίος «είδε δίχτυα» για δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι, αφού -θυμίζουμε- είχε σκοράρει και κόντρα στον ΑΣΚ Ολυμπιακό Βόλου.
Στο 31ο λεπτό ο Κακλαμάνος δεν πρόλαβε να σκοράρει και στο αμέσως επόμενο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Πελαγία για επιθετικό φάουλ. Στο 37ο ο Κακλαμάνος με μακρινή κεφαλιά δεν κατάφερε να αιφνιδιάσει τον αντιπαλό γκολκίπερ, ενώ στο 42ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μοναδική τους ευκαιρία στο πρώτο μέρος, που ήταν και μεγάλη, αλλά ο Συμεωνίδης… είπε όχι!
Στις αρχές της επανάληψης ο Σάκης Τσιώλης έδωσε περισσότερο επιθετικούς προσανατολισμούς στην ομάδα του, βγάζοντας έναν μέσο κι έναν αμυντικό και περνώντας δύο κυνηγούς.
Ο Θρασύβουλος βελτιώθηκε αισθητά, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε την κερκυραϊκή ομάδα, η οποία όμως είχε πολύ καλή αμυντική διάταξη και λειτουργία, αλλά και σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακά της.
Το παιχνίδι είχε σκληρές μονομαχίες. Οι μεν ήθελαν να κρατήσουν το 1-0 και αν μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, και οι δε προσπαθούσαν να… σώσουν την παρτίδα!
Ο ΑΟ Κέρκυρα πρόσεχε να «μετόπισθεν», προκειμένου να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ. Οι «Φαίακες» έβγαινε με αξιώσεις στις αντεπιθέσεις και αν ήταν πιο προσεκτικοί, θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα.
Στο 53ο λεπτό ο Μανίκας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Συμωνίδη και στο 64ο οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, χωρίς όμως να έχουν δίκιο. Στο 70ό λεπτό ο γκολκίπερ του ΑΟΚ μπλόκαρε τη μπάλα στην προσπάθεια του Λουίζ, ενώ στο 80ό ο Αλεξανδρής πέρασε τον Γκάσαρ αντί του Ράνιτς που τραυματίστηκε, ενισχύοντας έτσι ακόμη περισσότερο την κερκυραϊκή άμυνα.
Οι Αθηναίοι τα έπαιζαν όλα για όλα, προκειμένου να αποσπάσουν θετικό αποτέλεσμα, και για το σκοπό αυτό «επιστρατεύτηκε» ακόμη και ο πορτιέρο τους, ο οποίος στην εκπνοή προωθήθηκε στην επίθεση! Οι Κερκυραίοι, όμως, άντεχαν και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Συμεωνίδης απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Μπρη, κρατώντας το «μηδέν» και τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο γκολκίπερ Συμεωνίδης. Από την κερκυραϊκή ομάδα ξεχώρισαν επίσης οι Γκουστάβο, Φούφουλας και Πελαγίας. Από τους φιλοξενούμενους καλύτεροι ήταν οι Χαραλαμπάκης, Σαλί και Μπρης.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Ο Σπύρου είχε γενικά αρνητική παρουσία, αφού με τα σφυρίγματά του έβαζε στην περιοχή της την κερκυραϊκή ομάδα κι «έσπρωχνε» τη φιλοξενούμενη. Πάντως, σε δύο καθοριστικές φάσεις (μία για κάθε ομάδα), ο Καστοριανός ρέφερι πήρε σωστές αποφάσεις. Συγκεκριμένα, στο 32ο λεπτό ακύρωσε το γκολ του Πελαγία, καταλογίζοντάς του επιθετικό φάουλ επάνω στον Ν. Βασιλείου, ενώ στο 64ο λεπτό, σε σουτ του Αναστασάκου, η μπάλα χτύπησε πάνω στον πεσμένο στο έδαφος Πελαγία και οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, υποστηρίζοντας ότι βρήκε το χέρι του Κύπριου, όμως ο διαιτητής υπέδειξε κόρνερ, θεωρώντας ότι δεν υπήρχε κάτι το επιλήψιμο στη φάση.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-4-2. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξί μπακ-χαφ έπαιξε ο Γκουστάβο, αριστερά στην άμυνα αγωνίστηκε ο Πελαγίας και κεντρικοί αμυντικοί ο Φούφουλας με τον Κολοτούρο. Ο Σιόντης και ο Φλαβίνιο έπαιξαν αμυντικά χαφ, και στο κέντρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκε ο Ράνιτς, με τον Δρούγα να είναι αριστερό χαφ. Ο Νατσέφσκι και ο Κακλαμάνος ήταν στην κορυφή της επίθεσης.
Με την είσοδο του Τζημόπουλου και του Χανιώτη, αντί του Σιόντη και του Κακλαμάνου αντίστοιχα, το σχήμα παρέμεινε 4-4-2. Στο 80ο λεπτό, όπου ο Γκάσπαρ μπήκε αντί του Ράνιτς, το σύστημα μετατράπηκε σε 5-3-2.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 23ο λεπτό ο Φλαβίνιο σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κωστάκη.
Στο 31ο ο Νατσέφσκι σούταρε συρτά από τα αριστερά, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού, ο Κακλαμάνος δεν πρόλαβε να την σπρώξει στα δίχτυα και αυτή βγήκε κόρνερ.
Στο 37ο λεπτό ο Ράνιτς εκτέλεσε φάουλ από τη μεσαία γραμμή, ο Κακλαμάνος με ωραία δυνατή κεφαλιά έξω από την περιοχή προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Κωστάκη, αυτός όμως πρόλαβε και μπλόκαρε τη μπάλα, πάνω στη γραμμή του τέρματος.
Στο 42ο οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Χαραλαμπάκης με το κεφάλι γύρισε τη μπάλα στον Μπρη, αυτός ξεμαρκαρίστηκε και πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως ο Συμεωνίδης μπλόκαρε σωτήρια τη μπάλα.
Στο 53ο λεπτό ο Μανίκας σούταρε μέσα από την περιοχή με καλές προϋποθέσεις, όμως ο Συμεωνίδης μπλόκαρε τη μπάλα.
Στο 70ό ο Αναστασάκος έδωσες στον Λουίζ, αυτός από καλή θέση (από τα αριστερά) μέσα από την περιοχή (και μαρκαριζόμενος) έκανε το πλάσε, όμως και πάλι ο Συμεωνίδης ήταν…παρών και μπλόκαρε τη μπάλα.
Στο 92ο μεγάλη στιγμή για την αθηναϊκή ομάδα. Ο Μπρης σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως ο γκολκίπερ του ΑΟΚ με σωτήρια απόκρουση στην αριστερή του γωνία έδιωξε σε κόρνερ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπύρου (Καστοριάς)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 19ο Σωτήρχος, 43ο Κακλαμάνος, 53ο Φούφουλας, 85ο Ρόκας, 93ο Χαραλαμπάκης
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 16ο λεπτό ο Κακλαμάνος σέντραρε από τα αριστερά, ο Ράνιτς κατέβασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και από θέση πλάγια δεξιά, μπροστά από τον Γκάγκα, την έστειλε με συρτό σουτ στη δεξιά γωνία του Κωστάκη

ΔΟΚΑΡΙΑ: -

ΧΑΜΕΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙ: -

ΑΚΥΡΑ ΓΚΟΛ: Στο 32ο λεπτό ο Ράνιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Πελαγίας με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ θεωρώντας πως ο Κύπριος έκανε επιθετικό φάουλ στον Ν. Βασιλείου