Διαιτητής : Ν. Ντάτης
 Πολύ καλό ποιοτικά ματς έγινε σήμερα στην Κέρκυρα
© Σ.Καταπόδης

Α.Ο.Κέρκυρα – Π.Α.Σ. Γιάννινα 1-1

Δεν ανέδειξε νικητή το σημερινό γειτονικό ντέρμπι μεταξύ ΑΟ Κέρκυρα – ΠΑΣ Γιάννινα. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, αποτέλεσμα που σίγουρα τις αφήνει ικανοποιημένες

Την Κυριακή το ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα
Ανακοίνωση του Σ.Φ. για τα εισιτήρια με ΠΑΣ
«Επιστρέφουν» οι Ντα Σίλβα και Ζαφειρόπουλος
ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ: «Μονόδρομος η νίκη με ΠΑΣ»
Ο Ντάτης θα σφυρίξει την Κυριακή
ΑΟΚ – ΠΑΣ: Σαράντα χρόνια… φαγωμάρας!
ΣΙΟΝΤΗΣ: «Θα βοηθήσω να κερδίσουμε τον ΠΑΣ»
Ατομικό ο Φούφουλας, αμφίβολος με ΠΑΣ
Πάνοπλη η ομάδα ενόψει ΠΑΣ!
Κοσμοσυρροή την Κυριακή, με οπαδούς του ο ΠΑΣ
Ολοκληρώνει την προετοιμασία της η ομάδα
Στα 15 και 12 ευρώ τα εισιτήρια
Όλοι στην αποστολή!
ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Για τους βαθμούς και το γόητρο!
Μεγάλο σώου του Κούγια στην Κέρκυρα!!!
ΑΟΚ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1: Τα παραλειπόμενα
ΑΟΚ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1: Η συνέντευξη Τύπου
Α.Ο. Κέρκυρα - ΠΑΣ Γιάννινα LIVE! 1-1 (τελικό)

Κυριακή, 20/04/2008
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Δεν ανέδειξε νικητή το σημερινό γειτονικό ντέρμπι μεταξύ ΑΟ Κέρκυρα – ΠΑΣ Γιάννινα. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, αποτέλεσμα που σίγουρα τις αφήνει ικανοποιημένες αν κρίνουμε από την εξέλιξη του ματς, αν και πρωταρχικός τους στόχος ήταν το «τρίποντο». Διότι οι «κυανέρυθροι» και οι «κυανόλευκοι» ήθελαν τη νίκη, για διαφορετικό σκοπό. Οι πρώτοι, για να απομακρυνθούν ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά και για να «σβήσουν» τις φήμες που υπήρχαν, και οι δεύτεροι για να αυξήσουν τη διαφορά τους από την 4η θέση.

ΔΙΚΑΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν πολύ καλό ποιοτικά. Είχε γκολ και φάσεις, και αρκετές καλές προσπάθειες από τις δύο ομάδες. Έγινε ένα δυνατό και αμφίρροπο ματς, στο οποίο κυριάρχησε το πάθος και των δύο ομάδων για τη νίκη, και σίγουρα το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται πέρα για πέρα δίκαιο.

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΚΛΙΜΑ!

Μεγάλες στιγμές έζησε σήμερα το Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας, το οποίο ήταν κατάμεστο, για πρώτη φορά φέτος. Μόνον πέρσι στη Σούπερ Λίγκα, στα ματς του ΑΟΚ με τις μεγάλες ομάδες, υπήρχε τόσος πολύ κόσμος. Και για πρώτη φορά σε ματς Β Εθνικής είδαμε τόσους πολλούς οπαδούς από τη φιλοξενούμενη ομάδα (περίπου 700 στον αριθμό).
Το κλίμα ήταν φανταστικό, με εκατέρωθεν συνθήματα, αλλά όχι υβριστικά. Αν και κάποιες στιγμές δημιουργήθηκε λίγη ένταση στη μεγάλη κερκίδα, εκεί όπου αρκετοί Γιαννιώτες οπαδοί κάθισαν ανάμεσα στους Κερκυραίους φιλάθλους.
Σίγουρα, πάντως, ο κόσμος που πήγε σήμερα στο Εθνικό Στάδιο «χόρτασε» μπάλα και σίγουρα έμεινε ικανοποιημένος από το ποδοσφαιρικό θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Ο ΑΟ Κέρκυρα αν και είχε αμυντικογενές σχήμα (μοναδικός προωθημένος ο Κακλαμάνος), εντούτοις έβγαινε με αξιώσεις στην επίθεση απειλώντας την αντίπαλη ομάδα. Οι «κυανέρυθροι» έπαιξαν σφικτά στην άμυνα, προσέχοντας να μην επαναληφθούν τα λάθη που είχαν γίνει στο προηγούμενο ματς, με τον Αγροτικό Αστέρα, τα οποία τους στοίχησαν ακριβά. Ο ΑΟΚ αγωνίστηκε παθιασμένα και είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας. Παρότι βαθμολογικά είναι χαμηλά, οι «Φαίακες» με τη σημερινή τους απόδοση κόντρα σε έναν πανίσχυρο αντίπαλο απέδειξαν ότι είναι ισάξιοι με εκείνον και πως η θέση τους στον βαθμολογικό πίνακα τους αδικεί. Απέδειξαν επίσης πως αν και είναι βαθμολογικά αδιάφοροι, δεν αποτελούν εύκολο αντίπαλο για κανέναν. Και ειδικά σήμερα η κερκυραϊκή ομάδα έπαιξε όχι μόνο για τους βαθμούς και για τον κόσμο της, αλλά και για την ιστορία και την αξιοπρέπειά της, αφού έπρεπε να αποδείξει πως δεν είχαν βάση οι «ψίθυροι» που κυκλοφορούσαν όλες τις προηγούμενες ημέρες.
Όσον αφορά τον ΠΑΣ Γιάννινα, παρά το αξιόλογο υλικό που διαθέτει και παρότι είχε τόσο κόσμο στο πλευρό του, εντούτοις η ομάδα για μία ακόμη φορά απέδειξε ότι μακριά από την έδρα της έχει αδυνατεί να πάρει το αποτέλεσμα που θέλει. Οι μόλις δύο μέχρι τώρα εκτός έδρας νίκες, σίγουρα είναι πολύ μικρή «συγκομιδή» για μία ομάδα που φιλοδοξεί να ανεβεί στη Σούπερ Λίγκα. Πάντως ο «Άγιαξ της Ηπείρου» έπαιξε αρκετά καλά και η ομάδα σίγουρα, έχοντας τόσο κόσμο στο πλευρό της, αξίζει να πάρει το εισιτήριο της ανόδου. Θα πρέπει, όμως, να βελτιωθεί περισσότερο, ειδικά όταν παίζει μακριά από την έδρα της, διότι αν συνεχίσει να χάνει πόντους, ίσως τελικά δεν επιτύχει τον στόχο της. Και κάτι ακόμη. Η «Αχίλλειος πτέρνα» του ΠΑΣ είναι ο ιδιοκτήτης της ομάδας. Ο Αλέξης Κούγιας, με το να δημιουργεί συνεχώς εντάσεις κι επεισόδια, σχεδόν σε κάθε γήπεδο που παίζουν οι «κυανόλευκοι», δημιουργεί στους ίδιους τεράστιο πρόβλημα, διότι κάνει την ομάδα ανεπιθύμητη για τα μεγάλη Κατηγορία…

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
Η κερκυραϊκή ομάδα ξεκίνησε με σχήμα 4-5-1, με προωθημένο τον Κακλαμάνο, και μετατρέπονταν και σε 3-5-2, όταν ανέβαινε ο Καρακατσάνης. Οι Ηπειρώτες έπαιξαν με σύστημα 3-5-2, με τους Σαϊτιώτη και Σολάκη στην κορυφή της επίθεσης.
Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, οι Κερκυραίοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν την πρώτη φάση, που ήταν κλασική ευκαιρία του Καρακατσάνη στο 10ο λεπτό, ενώ οι Γιαννιώτες «απάντησαν» τρία λεπτά πιο μετά με τον Σολάκη. Στο 29ο λεπτό ο Συμεωνίσης δεν νικήθηκε από την όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ντα Σίλβα και το ημίχρονο τελείωσε με άστοχα σουτ από τον Μιχαλόπουλο και τον Καρακατσάνη.
Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε και η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω. Και μπορεί στο 52ο λεπτό ο ΠΑΣ να έχασε ευκαιρία με τον Κούσσα, όμως οι «Φαίακες» ήταν αυτοί που σκόραραν, στο 63ο λεπτό, με τον πρώτο τους «κανονιέρη» τον Κακλαμάνο, που πέτυχε το 8ο φετινό του γκολ, ύστερα από ωραία προσπάθεια του Γκουστάβο.
Η χαρά και το προβάδισμα του ΑΟ Κέρκυρα κράτησαν μόλις για 7 λεπτά, αφού στο 70ό λεπτό ο Σαϊτιώτης με εκτέλεση φάουλ έφερε το ματς στα ίσα.
Στη συνέχεια του αγώνα δεν έγιναν αξιοσημείωτες φάσεις και το 1-1 έμεινε ως τελικό σκορ και αποτέλεσμα.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Καλύτερος παίκτης από πλευράς κερκυραϊκής ομάδας ήταν για μία ακόμη φορά ο Γκουστάβο, ο οποίος ύστερα από πολύ ωραία προσπάθεια, έδωσε και την ασίστ για το γκολ του ΑΟΚ. Πολύ καλά τα πήγαν και οι Φλαβίνιο, Πελαγίας και Συμεωνίδης. Από τους φιλοξενούμενους καλύτερος ήταν ο Ντα Σίλβα, ενώ ξεχώρισαν και οι Σαϊτιώτης και Κούσας.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Για ακόμη μία Κυριακή είχαμε «ιστορίες» με τον διαιτητή. Αυτή τη φορά ήταν ο Νικήτας Ντάτης, ο οποίος «έσπρωχνε» έξυπνα τον ΠΑΣ Γιάννινα, δίνοντας πολλά «ανάποδα» σφυρίγματα, σχεδόν πάντοτε εις βάρος της κερκυραϊκής ομάδας. Ο διαιτητής από τη Χίο έδειξε σήμερα πως είναι «λίγος» για ρέφερι της Σούπερ Λίγκα, αλλά τουλάχιστον δεν έκανε το μεγάλο λάθος. Στο 57ο λεπτό ο Ντάτης δεν ξεγελάστηκε, όταν ο Ντα Σίλβα έπεσε κάτω από μόνος του για να κερδίσει πέναλτι, με τον ρέφερι να δείχνει πολύ σωστά την κίτρινη κάρτα στον Βραζιλιάνο, για «θέατρο».

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-5-1. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξί μπακ-χαφ έπαιξε ο Γκουστάβο, αριστερά στην άμυνα αγωνίστηκε ο Πελαγίας και κεντρικοί αμυντικοί ο Γκάσπαρ με τον Κολοτούρο. Ο Τζημόπουλος και ο Φλαβίνιο έπαιξαν αμυντικά χαφ, και στο κέντρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Δρούγας (αριστερά), Καρακατσάνης (δεξιά) και Ράνιτς (στη μέση). Ο Κακλαμάνος ήταν στην κορυφή της επίθεσης. Όταν η κερκυραϊκή ομάδα επιτίθονταν, ο Καρακατσάνης προωθούνταν στην αντίπαλη περιοχή και ο Γκουστάβο ανέβαινε είτε δεξί χαφ είτε δεξί εξτρέμ, κι έτσι το σχήμα γινόταν 3-5-2.
Να σημειωθεί ότι μετά το πρώτο 20λεπτο του αγώνα, ο Καρακατσάνης άλλαξε θέση με τον Δρούγα και ο πρώτος πήγε αριστερό χαφ, ενώ ο δεύτερος πήγε δεξί χαφ.
Όταν στο ημίχρονο αντικαταστάθηκε ο Δρούγας και αντί αυτού μπήκε ο Σιόντης, ο δεύτερος αγωνίστηκε κυρίως ως δεξί μπακ, ενώ ο Γκουστάβο ανέβηκε δεξί χαφ-εξτρέμ (από αυτόν προήλθε το γκολ του ΑΟΚ).
Όταν στο 87ο λεπτό μπήκε ο Χανιώτης αντί του Κακλαμάνου, ο πρώτος έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης, έχοντας τη συμπαράσταση του Καρακατσάνη.
Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι «Φαίακες» έπαιξαν με σχήμα 4-4-2, όταν αντί του Ράνιτς μπήκε ο Νατσέφσκι και ο τελευταίος έπαιξε μπροστά μαζί με τον Χανιώτη.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 10ο λεπτό ο ΑΟ Κέρκυρα έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Φλαβίνιο σέντραρε από τα δεξιά, ο Καρακατσάνης έκανε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και ευρισκόμενος μόνος απέναντι από τον Ζαφειρόπουλο και ο γκολκίπερ του ΠΑΣ απέκρουσε σωτήρια κι ενστικτωδώς,
Στο 13ο ο Σολάκης μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, από πλάγια θέση βρέθηκε απέναντι από τον Συμεωνίδη και τον πλάσαρε, και ο πορτιέρο των «Φαιάκων» απέκρουσε.
Στο 29ο ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε φάουλ και ο Συμεωνίδης μπλόκαρε ωραία στη δεξιά του γωνία.
Στο 35ο ο Μιχαλόπουλος σούταρε συρτά από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα πέρασε άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Συμεωνίδη.
Στο 37ο ο Καρακατσάνης ευρισκόμενος σε καλή θέση μέσα στην περιοχή και από τα αριστερά σούταρε και η μπάλα πέρασε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 52ο λεπτό ύστερα από κόρνερ του Ντα Σίλβα από τα αριστερά, ο Κούσας έκανε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και ο Συμεωνίδης έκανε σωτήρια επέμβαση, μπλοκάροντας τη μπάλα.
Στο 76ο ο Πελαγίας έκανε μακρινή ψηλοκρεμαστή σέντρα-σουτ και ο Ζαφειρόπουλος απέκρουσε με υπερένταση σε κόρνερ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 85ο ο Σαϊτιώτης σούταρε από τα αριστερά και η μπάλα πέρασε άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Συμεωνίδη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικήτας Ντάτης (Χίου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 21ο Μιχαλόπουλος, 24ο Δρούγας, 28ο Γκουστάβο, 57ο Ντα Σίλβα, 84ο Κιάσσος, 85ο Πελαγίας
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 63ο λεπτό ο Γκουστάβο μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα προς το τέρμα και ο Κακλαμάνος εξ επαφής έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).
Στο 70ό λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ πέντε μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ανέλαβε να το εκτελέσει ο Σαϊτιώτης, ο οποίος σούταρε συρτά, η μπάλα πέρασε από το τείχος της κερκυραϊκής ομάδας και κατέληξε στην αριστερή γωνία της εστίας του Συμεωνίδη (1-1).