Διαιτητής : Σ. Λουρμπέας
 Ένα ακόμα "πάρτυ" έκανε ο Α.Ο. Κέρκυρα στην Αθήνα
© Σ.Καταπόδης

«Κυανέρυθροι» κουρσάροι στου Ζωγράφου!

Μια ακόμη εκτός έδρας επιτυχία πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΑΟ Κέρκυρα, ο οποίος πήρε το 5ο του «διπλό» στο φετινό Πρωτάθλημα.

Τετάρτη, 30/04/2008
(Περιγραφή – σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Μια ακόμη εκτός έδρας επιτυχία πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο ΑΟ Κέρκυρα, ο οποίος πήρε το 5ο του «διπλό» στο φετινό Πρωτάθλημα. Οι «Φαίακες» απέσπασαν σπουδαίο «τρίποντο», επικρατώντας με 0-2 επί του Ηλυσιακού, βελτιώνοντας έτσι τη βαθμολογική τους θέση και διατηρώντας απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη. Παράλληλα, οι «κυανέρυθροι» πήραν τη… ρεβάνς για την ήττα μέσα στο γήπεδό τους, στο ματς του πρώτου Γύρου!

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ!
Ένα ανεπανάληπτο ρεκόρ δημιούργησε φέτος ο ΑΟ Κέρκυρα, αφού παρέμεινε αήττητος στα εκτός έδρας παιχνίδια με τις επτά αθηναϊκές ομάδες της Κατηγορίας, έχοντας τέσσερις νίκες (επί του Εθνικού Αστέρα, της Καλλιθέας, του Αγίου Δημητρίου και του Ηλυσιακού) και τρεις ισοπαλίες (με τον Θρασύβουλο, το Χαϊδάρι και το Αιγάλεω). Ήτοι, 15 ολόκληροί βαθμοί για του νησιώτες μέσα στο λεκανοπέδιο!

ΝΙΚΗ… ΑΛΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΗ!
Αν και ποδόσφαιρο παίζουν οι ποδοσφαιριστές, εντούτοις θα μπορούσε κανείς να πει ότι η σημερινή νίκη του ΑΟ Κέρκυρα ήρθε… από τον πάγκο! Ο Αλέξης Αλεξανδρής έστησε με… μαεστρία την ομάδα μέσα στο γήπεδο, αλλά η συμβολή του δεν ήταν μόνον αυτή. Ο νεαρός, προπονητής τόσο με τις εσωτερικές αλλαγές (σε θέσεις) που έκανε κατά τη διάρκεια του αγώνα, όσο και με τις αλλαγές που έκανε σε πρόσωπα, οδήγησε τους «κυανέρυθρους» στην επιτυχία. Ήταν καθαρά μια νίκη… αλά Αλεξανδρή!

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ Ο ΡΑΝΙΤΣ
Αναμφίβολα ο Σάσα Ράνιτς ήταν σήμερα ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου. Ο Σλοβένος χαφ βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και είχε εξαιρετικές προσπάθειες. Η σπουδαία του απόδοση «επισφραγίστηκε» από ένα καταπληκτικό (σε έμπνευση και σε εκτέλεση) γκολ, με το οποίο η κερκυραϊκή ομάδα άνοιξε το σκορ κι έτσι μπήκαν οι βάσεις για το «διπλό» στου Ζωγράφου.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Ο ΑΟ Κέρκυρα έπιασε πολύ καλή απόδοση. Για μία ακόμη φορά οι «Φαίακες» πρόσεχαν πρωτίστως τα… μετόπισθεν, ώστε να μην δεχθούν γκολ, και για το λόγο αυτό έπαιξαν με μόλις έναν κυνηγό. Οι «κυανέρυθροι» ήταν σπουδαίοι στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έχασαν σημαντικές ευκαιρίες και πέτυχαν δύο γκολ, και πήραν μία πέρα για πέρα δίκαιη νίκη, κάτι το οποίο παραδέχθηκε και ο αντίπαλος προπονητής.
Όσον αφορά τον Ηλυσιακό, πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις μέσα στην έδρα του. Σε αυτό συνέβαλε και η πολύ καλοστημένη ομάδα της Κέρκυρας, η οποία «μπλόκαρε» τους Αθηναίους και δεν τους επέτρεπε να γίνονται ιδιαίτερα απειλητικοί, παρά μόνον από «στημένες» φάσεις ή μακρινά σουτ. Με βάση τη σημερινή του απόδοση, οι «κιτρινόμαυροι» δεν πήραν τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από αυτό που τους άξιζε: μια ήττα με 0-2.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΑΟ Κέρκυρα είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 11ο λεπτό, όταν κέρδισε έμμεσο φάουλ, όμως πέρασε ανεκμετάλευτο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου είχαν μεν κάποιες καλές στιγμές, αλλά όχι κλασικές ευκαιρίες.
Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν διαφορετικό. Οι «Φαίακες» επικράτησαν κατά κράτος, ενώ οι Αθηναίοι ήταν σχεδόν ανύπαρκτοι. Η ομάδα του Αλεξανδρή έπαιξε πολύ καλή μπάλα, είχε ουσία και πέτυχε δύο γκολ, ενώ δημιούργησε και ορισμένες σημαντικές ευκαιρίες, φτάνοντας μάλλον εύκολα στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Καλύτερος παίκτης του γηπέδου ήταν ο Ράνιτς. Από κερκυραϊκής πλευράς ξεχώρισαν και οι Φλαβίνιο, Πελαγίας, Σιόντης και Νατσέφσκι. Από τους γηπεδούχους διακρίθηκαν μόνον οι Κάμπας και Πουρτουλίδης.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Παρότι το παιχνίδι ήταν «εύκολο» στις φάσεις, εντούτοις ο Λουρμπέας δεν τα πήγε καλά και προκάλεσε διαμαρτυρίες, χωρίς πάντως να κάνει το μεγάλο λάθος και να αλλοιώσει το αποτέλεσμα.
Ο Πειραιώτης ρέφερι ίσως κακώς στο 11ο λεπτό υπέδειξε έμμεσο φάουλ υπέρ του ΑΟΚ, αφού στο γύρισμα της μπάλας από τον Ντε Σόουζα προς τον Βενιαμίν, ο γκολκίπερ του Ηλυσιακού δεν την μπλόκαρε, αλλά την έδιωξε με τα χέρια, άρα ο διαιτητής έπρεπε να υποδείξει κόρνερ.
Επίσης, ο ρέφερι δεν θα έπρεπε να είναι τόσο ανεκτικός στα σκληρά μαρκαρίσματα, αλλά έπρεπε να δείξει περισσότερες κίτρινες κάρτες.
Όσον αφορά την μάλλον λανθασμένη υπόδειξη για θέση οφσάιντ τον Κάμπα, στο 30ό λεπτό, την ευθύνη έφερε ο επόπτης Θεοχάρης.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ

Ο Αλέξης Αλεξανδρής εφάρμοσε στον αγώνα σύστημα 4-5-1. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξί μπακ-χαφ έπαιξε ο Γκουστάβο, αριστερά στην άμυνα αγωνίστηκε ο Πελαγίας και κεντρικοί αμυντικοί ο Γκάσπαρ με τον Κολοτούρο. Ο Σιόντης και ο Φλαβίνιο έπαιξαν αμυντικά χαφ, και στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ράνιτς (αριστερά), Καρακατσάνης (δεξιά) και Τζημόπουλος (στο κέντρο). Ο Χανιώτης ήταν στην κορυφή της επίθεσης.
Να σημειωθεί ότι αρκετές φορές ο Καρακατσάνης άλλαξε θέση με τον Ράνιτς και ο πρώτος πήγαινε αριστερό χαφ, ενώ ο δεύτερος πήγαινε δεξί χαφ.
Όταν στο 46ο λεπτό μπήκαν ο Νατσέφσκι και ο Δρούγας αντί του Καρακατσάνη και του Γκάσπαρ, το σχήμα διαμορφώθηκε ως εξής: ο Πελαγίας έπαιξε στόπερ δίπλα στον Κολοτούρο και ο Δρούγας πήγε δεξί μπακ-χαφ, ενώ ο Νατσέφσκι πέρασε στην κορυφή της επίθεσης και ο Χανιώτης γύρισε επιθετικό χαφ.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:

Στο 11ο λεπτό ο Ντε Σόουζα γύρισε τη μπάλα στον Βενιαμίν, αυτή όμως πήρε ύψος, ο γκολκίπερ του Ηλυσιακού αιφνιδιάστηκε και την έδιωξε σε κόρνερ με το χέρι, με τον διαιτητή όμως να υποδεικνύει έμμεσο φάουλ, κάτω από τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Στην εκτέλεση του έμμεσου, ο Γκουστάβο σούταρε, η μπάλα πέρασε από το τείχος, ο Βενιαμίν απέκρουσε, ο Γκουστάβο έκανε νέο σουτ και στη συνέχεια έδιωξαν οι αμυντικοί.
Στο 13ο ο Παπαδημητρίου βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, όμως έχασε το κοντρόλ της μπάλας κι έδιωξαν οι αμυντικοί.
Στο 14ο ο Κάμπας έκανε γυριστό σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Συμεωνίδη.
Στο 28ο ο Κάμπας εκτέλεσε φάουλ και ο Συμεωνίδης μπλόκαρε τη μπάλα.
Στο 31ο ο Ντιουφ σούταρε και η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 64ο λεπτό η κερκυραϊκή ομάδα απώλεσε μεγάλη ευκαιρία. Ύστερα από σέντρα του Φλαβίνιο από αριστερά, ο Ράνιτς έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και σούταρε συτρτά από πολύ καλή θέση, όμως ο Βενιαμίν απέκρουσε σε κόρνερ.
Στο 74ο ο Ράνιτς σέντραρε από τα δεξιά, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Πελαγία και ο επερχόμενος Χανιώτης δεν πρόλαβε να σκοράρει.
Στο 85ο νέα μεγάλη ευκαιρία για τους «Φαίακες». Ύστερα από σέντρα του Γκουστάβο, ο Νατσέφσκι σούταρε από πολύ καλή θέση μέσα από την περιοχή, ευρισκόμενος εντελώς μόνος απέναντι από τον Βενιαμίν, όμως έστειλε τη μπάλα επάνω στον γκολκίπερ των γηπεδούχων, ο οποίος μπλόκαρε.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Ηλυσιακός - ΑΟ Κέρκυρα 0-2

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Ζωγράφου «Γρηγόρης Λαμπράκης»
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 260
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 256
ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 1.875 ευρώ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λουρμπέας (Πειραιά)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Βενιαμίν, Κολοτούρος, Πουρτουλίδης, Τζημόπουλος
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 77ο λεπτό ο Τζημόπουλος έπαιξε το ένα-δύο με τον Ράνιτς, ο Σλοβένος από πλάγια θέση δεξιά (λίγο μέσα στη μεγάλη περιοχή) έκανε ένα θαυμάσιο ψηλοκρεμαστό και φαλτσαριστό σουτ, η μπάλα πέρασε πάνω από τον Βενιαμίν και κατέληξε στο δεξί του «παραθυράκι» (0-1).
Στο 92ο λεπτό ο Νατσέφσκι έπαιξε το «ένα-δύο» με τον Μίκατς, ο Σκοπιανός έκανε το πλασέ από θέση πλάγια αριστερά και όντας αφύλακτος, κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-2).

ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 93ο λεπτό ο Πέτκοφ εκτέλεσε φάουλ κι έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Συμεωνίδη.