Διαιτητής : Σ. Παρασκευάς
 Με το γκόλ του Ντράγκαν Νατσέφσκι στο 85 η Κερκυραϊκή ομάδα πήρε τη νίκη
© Σ.Καταπόδης

Δύσκολη νίκη, απάντηση στους «ψιθύρους»!

Οι «κυανέρυθροι» όχι μόνον έμειναν αήττητοι για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική, αλλά με το σημερινό «τρίποντο» εξασφάλισαν και την παραμονή τους στην Κατηγορία.

Κυριακή, 04/05/2008
(Περιγραφή – σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Σημαντική νίκη, από πολλές απόψεις, πέτυχε σήμερα ο ΑΟ Κέρκυρα, επικρατώντας με 2-1 επί του Χαϊδαρίου. Οι «κυανέρυθροι» όχι μόνον έμειναν αήττητοι για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική, αλλά με το σημερινό «τρίποντο» εξασφάλισαν την παραμονή τους στην Κατηγορία, ίσως και μαθηματικά, και πλέον, αφού δεν υπάρχει άγχος, στις υπολειπόμενες έξι αγωνιστικές θα δοθεί η δυνατότητα στον προπονητή της ομάδας να κάνει κάποιες δοκιμές, σε σχήματα και σε πρόσωπα.

ΦΡΕΝΟ ΣΤΟΥ ΨΙΘΥΡΟΥΣ!
Στις τελευταίες ημέρες, όχι μόνο στο νησί αλλά και στην υπόλοιπη Ελλάδα, «κυκλοφορούσαν» πολλά για το αποτέλεσμα του σημερινού αγώνα. Λεγόταν ότι η κερκυραϊκή ομάδα θα ήταν «αδιάφορη» στο ματς με το Χαϊδάρι και πως οι Αθηναίοι θα έπαιρναν το «διπλό» μέσα στο νησί. Όμως οι «Φαίακες» με την απόδοσή τους, και κυρίως με τη νίκη τους, έδιωξαν κάθε «σύννεφο» κι έδωσαν αποστομωτική απάντηση στους «ψιθύρους», αλλά και σε όλους τους… εξυπνάκηδες που τους διέδιδαν!

ΟΙ ΙΔΙΟΙ… ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ!
Το γήπεδο και η αντίπαλη ομάδα ήταν διαφορετικά. Όμως οι… εκτελεστές ήταν οι ίδιοι! Ο Σάσα Ράνιτς και ο Ντράγκαν Νατσέφσκι πέτυχαν σήμερα τα γκολ του ΑΟΚ, όπως ακριβώς συνέβη και πριν από τέσσερις ημέρες, στου Ζωγράφου, στο ματς με τον Ηλυσιακό!

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Ο ΑΟ Κέρκυρα έδειξε ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Σε ένα ακόμη παιχνίδι υπήρχε εξαιρετική αμυντική λειτουργία και το γκολ της αντίπαλης ομάδας προήλθε ύστερα από το ένα και μοναδικό λάθος του Συμωνίδη σε ολόκληρο τον αγώνα. Οι «κυνέρυθροι» είχαν πολύ καλή κυκλοφορία ης μπάλας στη μεσαία γραμμή, και παρά το άγχος τους, αλλά και την ισοφάριση από το Χαϊδάρι στο 72ο λεπτό, δεν παράτησαν σε κανένα σημείο τον αγώνα. Συνέχισαν να μάχονται και στο τέλος δικαιώθηκαν! Ο επιμένων, νικά…
Όσον αφορά την αθηναϊκή ομάδα, κατέβηκε στο «Νησί των Φαιάκων» αποφασισμένη γι να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Το Χαϊδάρι είχε καλή παρουσία και δεν το έβαλε κάτω, ακόμα και όταν έμεινε πίσω στο σκορ και βρέθηκε να παίζει και με δέκα παίκτες. Με βάση τη σημερινή τους εικόνα, οι Αθηναίοι μάλλον αδικούνται από τη βαθμολογική τους θέση, αφού στην Κατηγορία υπάρχουν χειρότερες ομάδες.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Σε γενικές γραμμές έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι, που περιείχε τρία γκολ και πολλές φάσεις. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικές κυρίως με «στημένες» μπαλιές και είναι χαρακτηριστικό ότι και τα τρία τέρματα προήλθαν ύστερα από εκτελέσεις φάουλ.
Στο πρώτο 20λεπτο το ματς ήταν αμφίρροπο, όμως στη συνέχεια η κερκυραϊκή ομάδα απέκτησε τον έλεγχο. Και αφού στο 43ο λεπτό ο Κακλαμάνος έχασε κλασική ευκαιρία, ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου το πρώτο γκολ, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Ράνιτς.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 50ό λεπτό ανησύχησαν τα καρέ του Συμεωνίδη, όμως την προσπάθειά τους για να αποσπάσουν θετικό αποτέλεσμα μέσα στην Κέρκυρα τη δυσχέρανε η αποβολή του Φρίμπονγκ στο 56ο λεπτό.
Κι αφότου οι «Φαίακες» έχασαν τρεις ευκαιρίες, ο Βασίλης Βούζας ενίσχυσε την επιθετική γραμμή της ομάδας του, βάζοντας στο παιχνίδι τον Ετόγκο. Στο 72ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση από τον Παπαδόπουλο, ύστερα από λανθασμένη εκτίμηση και άστοχη έξοδο του Συμεωνίδη. Αμέσως ο Αλέξης Αλεξανδρής θέλησε να ενισχύσει τη «γραμμή κρούσης» του ΑΟΚ, περνώντας στον αγώνα τον Χανιώτη, και παίζοντας πλέον με τρεις επιθετικούς (οι άλλοι δύο ήταν οι Κακλαμάνος και Νατσέφσκι).
Οι Κερκυραίοι, έχοντας και την αριθμητική υπεροχή, άρχισαν να πιέζουν όλο και περισσότερο τους Αθηναίους, και τελικά στο 85ο λεπτό πέτυχαν το γκολ που τους χάρισε τη νίκη, με δυνατή κεφαλιά του Νατσέφσκι.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Ράνιτς ήταν εξαιρετικός. Πραγματποίησε πολύ καλές προσπάθειες και για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική πέτυχε ένα υπέροχο γκολ. Στους κορυφαίους από πλευράς ΑΟ Κέρκυρα συγκαταλέγεται κι ο Δρούγας. Ήταν μαχητικός κι έπαιρνε πρωτοβουλίες σε προσπάθειες και σε σουτ, βοηθώντας σημαντικά τόσο στα ανασταλτικά του καθήκοντα, όσο και στην επίθεση. Πολύ καλά τα πήγαν και ο Σιόντης με τον Κολοτούρο.
Από τους φιλοξενούμενους, καλύτερος παίκτης ήταν ο γκολκίπερ Θωμόπουλος. Μπορεί να δέχθηκε δύο γκολ, όμως με τις εξαιρετικές επεμβάσεις του σε κάποιες άλλες ευκαιρίες των «Φαιάκων» κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Ο Σίμος Παρασκευάς δεν τα πήγε καλά, όμως δεν έκανε κάποιο λάθος που να έκρινε το αποτέλεσμα. Η κερκυραϊκή ομάδα ζήτησε δύο πέναλτι σε δύο ανατροπές (του Νατσέφσκι στο 20ό λεπτό και του Κακλαμάνου στο 75ο). Πολύ σωστά ο Θεσσαλονικιός ρέφερι απέβαλλε τον Φρίμπονγκ στο 56ο λεπτό, με 2η κίτρινη. Η ομάδα του Χαϊδαρίου δεν είχε κανένα λόγο να διαμαρτύρεται για αδικία από τον διαιτητή. Το μόνο που μπορούν να του προσάψουν οι Αθηναίοι είναι ότι ο Παρασκευάς αντί για τα τρία λεπτά καθυστέρηση που υπέδειξε στο τέλος του αγώνα, τελικά κράτησε μόνο τα δύο.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ

Ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σχήμα 4-4-2. Κάτω πό τα δοκάρια κάθισε ο Συμεωνίδη, δεξί μπακ-χαφ έπαιξε ο Γκουστάβο και αριστερό μπακ-χαφ ο Δρούγας, και κεντρικοί αμυντικοί ο Κολοτούρος με τον Ρεπερνέ. Αμυντικά χαφ έπαιξαν ο Σιόντηε και ο Φλαβίνιο, ο Ράνιτς αγωνίστηκε δεξί χαφ και ο Καρακατσάνης αριστερό χαφ. Στην κορυφή της επίθεση ήταν ο Κακλαμάνος με τον Νατσέφσκι.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 27ο λεπτό ο Ράνιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, οι αμυντικοί έδιωξαν ασθενώς, η μπάλα έφτασε στον Καρακατσάνη που σούταρε δυνατά και η μπάλα πέρασε πολύ άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 30ό ο γκολκίπερ Θωμόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα στο συρτό σουτ του Δρούγα.
Στο 43ο μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ. Ο Κακλαμάνος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως σούταρε συρτά και πάνω του, και ο Θωμόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα.
Στο 50ό λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν, όταν ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τον Λαμπρόπουλο ακολούθησε σύγχυση στα κερκυραϊκά καρέ, η μπάλα κόντραρε στον Ρεπερνέ και πέρασε κόρνερ, λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Συμεωνίδη.
Στο 57ο ο Δρούγας εξαπέλυσε εξαιρετικό δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, υποχρεώνοντας τον Θωμόπουλο να αποκρούσει εκπληκτικά με υπερένταση σε κόρνερ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του.
Στο 64ο ο Φλαβίνιο εκτέλεσε φάουλ, ο Νατσέφσκι έπιασε την κεφαλιά από πολύ καλή θέση (και από τα δεξιά), όμως μπάλα πέρασε ψηλά άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 71ο ο Θωμόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα σε σουτ του Ράνιτς από τα δεξιά.
Στο 82ο ο Ράνιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Θωμόπουλος έκανε άστοχη έξοδο, όμως ο Φλαβίνιο πλάσαρε ψηλά άουτ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – ΑΟ Χαϊδαρίου 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 600
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 203
ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 2.436 ευρώ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σίμος Παρασκευάς (Θεσσαλονίκης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 45ο Χωριανόπουλος, 51ο Τάτος, 71ο Δρούγας, 80ο Δήμου, 88ο Χανιώτης, 91ο Ντόβας
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Στο 56ο ο Φρίμπονγκ με 2η κίτρινη (η πρώτη ήτν στο 28ο)

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο ΑΟΚ κέρδισε φάουλ ενάμισι μέτρο έξω από τη μεγάλη περιοχή και λίγο αριστερά. Ανέλαβε να το εκτελέσει ο Ράνιτς, χωρίς να πάρει μεγάλη φόρα, και με καταπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα να «καρφωθεί» στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Θωμόπουλου (1-0)
Στο 72ο ο Τάτος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Συμεωνίδης έκανε άστοχη έξοδο και δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να τη διώξει, αυτή έφτασε στον Παπαδόπουλο, ο οποίος με σουτ από κοντά, σε ανυπεράσπιστο τέρμα, ισοφάρισε σε 1-1
Στο 85ο λεπτό ο Δρούγας εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Νατσέφσκι με δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή έκανε ο 2-1