Β' Εθνική 2007-2008 29η Αγωνιστική
Γήπεδο Νεάπολης
Διαιτητής : K. Βασσάρας
 Άλωσε και τη Νεάπολη!

Παλικαρίσια νίκη πέτυχε στη Νεάπολη ο ΑΟ Κέρκυρα, που επιβλήθηκε με 2-1 επί του Ιωνικού και τον έριξε στο καναβάτσο, βάζοντάς του μεγάλη «τρικλοποδιά» στην προσπάθεια για άνοδο. Και παρά το πολύ άσχημο κλίμα που είχαν δημιουργήσει οι γηπεδούχοι, δεν επηρεάστηκαν οι Κερκυραίοι, που πήραν το «τρίποντο» με το σπαθί τους!

Σάββατο, 10/05/2008
(Περιγραφή – σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Παλικαρίσια νίκη πέτυχε στη Νεάπολη ο ΑΟ Κέρκυρα, που επιβλήθηκε με 2-1 επί του Ιωνικού και τον έριξε στο καναβάτσο, βάζοντάς του μεγάλη «τρικλοποδιά» στην προσπάθεια για άνοδο. Και παρά το πολύ άσχημο κλίμα που είχαν δημιουργήσει οι γηπεδούχοι, δεν επηρεάστηκαν οι Κερκυραίοι, που πήραν το «τρίποντο» με το σπαθί τους! Και παράλληλα συνέχισαν το (πραγματικά απίστευτο) σερί των θετικών αποτελεσμάτων στο λεκανοπέδιο. Οι «κυανέρυθροι» απέδειξαν επίσης ότι η βαθμολογική τους θέση τους αδικεί και σίγουρα πως άξιζαν κάτι καλύτερο…

ΑΔΙΑΦΘΟΡΟΙ!
Οι «Φαίακες» για μία ακόμη φορά έδωσαν την απάντησή τους στα… περίεργα σενάρια που κυκλοφορούν τον τελευταίο καιρό. Μπορεί βαθμολογικά να είναι αδιάφοροι, αλλά αγωνιστικά είναι… αδιάφθοροι και δεν κάνουν χατίρια σε κανέναν. Το απέδειξαν και στα προηγούμενα παιχνίδια, το απέδειξαν και σήμερα!
Όσοι εμπλέκουν τον ΑΟΚ σε… παρασκηνιακές μεθοδεύσεις και καταστάσεις, έχουν διαψευστεί πανηγυρικά, αλλά και εκτεθεί ανεπανόρθωτα!

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Ο ΑΟ Κέρκυρα, παρά τα πολλά αγωνιστικά του προβλήματα, μάλλον πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή εκτός έδρας εμφάνιση. Ο Αλέξης Αλεξανδρής έστησε πολύ ωραία την ομάδα και οι ποδοσφαιριστές της έπαιξαν με πάθος, αλλά και πειθαρχημένα. Οι «Φαίακες» αγωνίστηκαν σοβαρά σε ολόκληρο το 90λεπτο, είχαν πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και «χτύπησαν» τον αντίπαλο στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα (κάτι που έχουν κάνει πάρα πολλές φορές φέτος) κι έφτασαν πανάξια σε μια δίκαιη νίκη, κάτι που αναγνωρίστηκε και από τους φιλάθλους των γηπεδούχων, οι οποίοι χειροκρότησαν την κερκυραϊκή ομάδα.
Όσον αφορά τον Ιωνικό, έδειξε πως αιφνιδιάστηκε από την αγωνιστικότητα των Κερκυραίων και φάνηκε να «μπλοκάρεται» από το εξαιρετικό στήσιμο της «κυανέρυθρης» ομάδας από τον Αλεξανδρή. Μπορεί οι Νικαιώτες είχαν μεγάλο άγχος για τη νίκη, κι αυτό να τους έκανε κακό, αλλά από εκεί και πέρα δεν έδειξαν πως αξίζουν να βρίσκονται βαθμολογικά πάνω από τους «Φαίακες» και μάλιστα να διεκδικούν άνοδο στη Σούπερ λίγκα…

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Σε γενικές έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, με τρία γκολ και πάρα πολλές φάσεις, και με τη μπάλα σε ολόκληρο το 90λεπτο να παίζεται σε όλο το γήπεδο.
Ο ΑΟ Κέρκυρα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό απείλησε με τον Φλαβίνιο. Οι «Φαίακες» απέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα κι έκαναν επικίνδυνες εξορμήσεις προς την αντίπαλη περιοχή. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 19ο λεπτό σε φάουλ του Γκρανέρο, όμως ο Συμεωνίδης έλεγχε τη μπάλα. Στο τρίλεπτο 34-36ο η κερκυραϊκή ομάδα είχε τρεις σημαντικές ευκαιρίες, και το ημίχρονο τελείωσε με δύο καλές στιγμές από πλευράς Ιωνικού.
Στην επανάληψη η ΑΟΚ συνέχισε να είναι επικίνδυνος και στο 61ο λεπτό ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με τέρμα τον Καρακατσάνη. Πολύ γρήγορα (ύστερα από 2 λεπτά) οι Νικαιώτες ισοφάρισαν, με πέναλτι που αμφισβήτησαν οι Κερκυραίοι και στο οποίο ευστόχησε ο Σαπάνης.
Το γκολ αυτό επέδρασε θετικά στη ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους, όμως ο Αλεξανδρής δεν φοβήθηκε! Δεν έδωσε εντολή για μαζική άμυνα, αλλά αντίθετα πέρασε στο παιχνίδι και δεύτερο επιθετικό (τον Κακλαμάνο), ενώ δεν δίστασε να βάλει και τον νεαρό Μάμαλο.
Και μπορεί ο Ιωνικός να πίεζε για να πετύχει και δεύτερο γκολ, όμως τις πολύ μεγάλες ευκαιρίες τις δημιούργησε ο ΑΟ Κέρκυρα, στο 78ο και στο 86ο λεπτό, με μοιραίο παίκτη τον Κακλαμάνο. Αλλά στο 87ο ο Φλαβίνιο ήταν… πιο εύστοχος και με ωραία προσπάθεια πέτυχε το 1-2, Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90ό λεπτό, ο Συμεωνίδης απέκρουσε σωτήρια στο σουτ του Τόσκα, κρατώντας έτσι τη νίκη για τους «κυανέρυθρους».

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από πλευράς κερκυραϊκής ομάδας όλοι τα πήγαν καλά, αλλά κορυφαίοι σε απόδοση ήταν οι Φλαβίνιο (είχε εξαιρετικές προσπάθειες και πέτυχε όμορφο γκολ), Ράνιτς (στα τελευταία ματς αναδεικνύεται σε… σταθερή αξία), Πελαγίας (πραγματικός… βράχος στην άμυνα), Καρακατσάνης (πολύ δραστήριος στη μεσοεπιθετική γραμμή και πέτυχε το πρώτο γκολ) και Συμεωνίδης (ήταν θετικός όποτε χρειάστηκε).
Από τους Πειραιώτες, καλύτερος ήταν ο γκολκίπερ Μπαρτζώκας, αφού παρά τα δύο γκολ που δέχθηκε, πραγματοποίησε πολλές σωτήριες για την ομάδα του επεμβάσεις, ενώ διακρίθηκε και ο Οικονόμου.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Ο Κύρος Βασσάρας είχε μεν επιβλητική παρουσία, όμως έκανε ένα σημαντικό λάθος: δεν έδωσε πέναλτι στην κερκυραϊκή ομάδα, στο 75ο λεπτό, όταν ο Νατσέφσκι ξέφυγε και μπήκε στην περιοχή, όμως έπεσε στο έδαφος ύστερα από μαρκάρισμα του Σαπάνη από πίσω, αλλά αντί για την «εσχάτη των ποινών», ο διεθνής Θεσσαλονικιός ρέφερι έδειξε στον επιθετικό του ΑΟΚ κίτρινη κάρτα για «θέατρο»! Εξάλλου, το πέναλτι που υπέδειξε ο Βασσάρας υπέρ του Ιωνικού, ήταν μάλλον «τραβηγμένο» και αμφισβητήθηκε από τους «Φαίακες».

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σχήμα 4-5-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξί μπακ-χαφ έπαιξε ο Γκουστάβο και αριστερό μπακ-χαφ ο Δρούγας, και κεντρικοί αμυντικοί ο Κολοτούρος με τον Πελαγία. Αμυντικά χαφ έπαιξαν ο Σιόντης και ο Φλαβίνιο, στη μεσαία γραμμή οι Ράνιτς, Καρακατσάνης και Τζημόπουλος, ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Νατσέφσκι.
Με την αλλαγή του Κακλαμάνου αντί του Τζημόπουλου, το σύστημα μετατράπηκε σε 4-4-2.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 4ο λεπτό ο Φλαβίνιο εξαπέλυσε δυνατό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή και ο Μπαρτζώκας έπεσε και απέκρουσε σε κόρνερ, στην αριστερή του γωνία.
Στο 8ο ο Μακόρ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα έσκασε μπροστά από τον Συμεωνίδη, που πρόλαβε να τη μπλοκάρει μπροστά από τον Ονουάτσι.
Στο 13ο ο Ράνιτς εκτέλεσε φάουλ και ο Μπαρτζώκας απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.
Στο 22ο ο Καρακατσάνης σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Νατσούρα.
Στο 29ο ο Λαζανάς σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Συμεωνίδης μπλόκαρε.
Στο 34ο ο Ράνιτς σέντραρε από τα δεξιά και ο Νατσέφσκι από πολύ καλή θέση (μόνος απέναντι στον Μπαρτζώκα) δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα, η οποία γκέλαρε και έφυγε άουτ.
Στο 35ο ο Ράνιτς σούταρε έξω από την περιοχή και ο γκολκίπερ του Ιωνικού απέκρουσε σε κόρνερ.
Στο 36ο λεπτό σε σέντρα του Νατσέφσκι, ο Καρακατσάνης βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει και ο Μπαρτζώκας μπλόκαρε τη μπάλα.
Στο 41ο ο Γκρανέρο εκτέλεσε φάουλ και ο Συμεωνίδης απέκρουσε στη δεξιά του γωνία.
Στο 43ο ο Μακόρ επιχείρησε μακρινό δυνατό σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του πορτιέρο του ΑΟΚ.
Στο 51ο ο Μπαρτζώκας μπλόκαρε τη μπάλα στη κεφαλιά του Καρακατσάνη.
Στο 69ο λεπτό ο Κωνσταντινίδης σούταρε από καλή θέση, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς του ΑΟ Κέρκυρα και βγήκε κόρνερ.
Στο 78ο οι «κυανέρυθροι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Γκουστάβο από τα δεξιά έκανε μπαλιά προς τον Κακλαμάνο, αυτός ευρισκόμενος μόνος απέναντι από τον Μπαρτζώκα έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα του Ιωνικού.
Στο 83ο ο Ονουάτσι μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή κι έκανε το σουτ, όμως ο Κολοτούρος πρόλαβε με προβολή στην πορεία της μπάλας να κόψει σε κόρνερ.
Στο 86ο νέα μεγάλη ευκαιρία για τους «Φαίακες», όταν ο Κακλαμάνος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Μπαρτζώκα, όμως στο πλασέ που έκανε, ο γκολκίπερ του Ιωνικού απέκρουσε σωτήρια.
Στο 90ό ο Τόσκας επιχείρησε μακρινό δυνατό σουτ και ο Συμεωνίδης απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Ιωνικός Νίκαιας - ΑΟ Κέρκυρα 1-2

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Γυμναστήριο Νίκαιας (Νεάπολης) Πειραιά
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 700
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 669
ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 2.583 ευρώ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κύρος Βασσάρας (Θεσσαλονίκης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 14ο Σιόντης, 33ο Οικονόμου, 36ο Ουκάρ, 38ο Δρούγας, 44ο Σαπάνης, 45ο Γκρανέρο, 75ο Νατσέφσκι, 78ο Μάμαλος
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 61ο λεπτό ο Σιόντης έδωσε στον Νατσέφσκι, ο οποίος αφού προχώρησε έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Καρακατσάνης με κεφαλιά λίγο πριν από τη μικρή περιοχή έκανε το 0-1.
Στο 63ο ο Γκουστάβο έσπρωξε τον Οικονόμου, ο οποίος έπεσε κάτω και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, κάτω από τις διαμαρτυρίες των «Φαιάκων». Από τα έντεκα μέτρα ο Σαπάνης δεν αστόχησε και στέλνοντας τη μπάλα στο κέντρο της κερκυραϊκής εστίας, ισοφάρισε σε 1-1 (ο Συμεωνίδης έπεσε στα αριστερά).
Στο 87ο λεπτό ο Ράνιτς σέντραρε από τα δεξιά, ο Μπαρτζώκας έδιωξε ασθενώς της μπάλα με τα χέρια, κάτοχος της μπάλας έγινε ο Φλαβίνιο, ο οποίος έκανε προσποίηση στον πορτιέρο του Ιωνικού και με σουτ έγραψε το 1-2.

ΑΚΥΡΑ ΓΚΟΛ: -

ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 19ο λεπτό ο Γκρανέρο εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή (και λίγο δεξιά), η μπάλα χτύπησε στο πάνω μέρος της οριζόντιας δοκού του Συμεωνίδη και βγήκε άουτ.