Διαιτητής : Π. Γερασίμου
 Φλάβιο, Ράνιτς και Μίκατς πανηγυρίζουν το γκόλ του δεύτερου
© Σ.Καταπόδης

Καταιγιστικός ο ΑΟΚ, διέλυσε την Καστοριά!

Ομάδα… όνειρο ήταν σήμερα ο ΑΟ Κέρκυρα, ο οποίος συνέτριψε με σκορ 4-0 την Καστοριά, που είχε την… ατυχία να βρεθεί στο δρόμο των «Φαιάκων».

Κυριακή, 18/05/2008
(Περιγραφή – σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Ομάδα… όνειρο ήταν σήμερα ο ΑΟ Κέρκυρα, ο οποίος συνέτριψε με σκορ 4-0 την Καστοριά, που είχε την… ατυχία να βρεθεί στο δρόμο των «Φαιάκων». Η ομάδα του νησιού μας ήταν… καταιγιστική, προσέφερε γκολ και θέαμα στον κόσμο της, αλλά πήρε και την (άτυπη) ρεβάνς για τη βαριά ήττα που είχε γνωρίσει από τους «Γουναράδες» στον αγώνα του πρώτου Γύρου, με 3-0.

ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;
Ήταν το τέταρτο συνεχόμενο «τρίποντο» για τους Κερκυραίους, οι οποίοι σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα στα άλλα παιχνίδια, όχι μόνον ανέβηκαν κατά δύο θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα (από την 9η στην 7η), αλλά και μείωσαν στους έξι τους βαθμούς της απόστασης από την 3η προνομιούχο θέση.
Απομένουν ακόμη 4 αγωνιστικές και στο ποδόσφαιρο… όλα μπορούν να συμβούν!

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Οι «Φαίακες» σε ένα ακόμη παιχνίδι έπιασαν υψηλά «στάνταρ» απόδοσης, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν σοβαροί και δραστήριοι, με όμορφους και θεαματικούς συνδυασμούς, αλλά και αυτοματισμούς, και στην επανάληψη «καθάρισαν» το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες, μη επιτρέποντας στον αντίπαλο να πιστέψει ότι μπορεί να φύγει με θετικό αποτέλεσμα μέσα από την Κέρκυρα. Για μία ακόμη φορά το στήσιμο της ομάδας από τον Αλέξη Αλεξανδρή ήταν άψογο και με μαεστρία, και σίγουρα ο νεαρός προπονητής έβαλε τη δική του σφραγίδα στο σημερινό αποτέλεσμα, παρότι άφησε στον πάγκο ορισμένους βασικούς παίκτες, για να τους ξεκουράσει. Φυσικά, εμφανίσεις σαν και αυτές των τελευταίων αγωνιστικών, όπου συνδυάζουν τα γκολ με το θέαμα, συμβάλουν στο να επιστρέψει ο κόσμος στο γήπεδο!
Όσον αφορά την Καστοριά, είχε μια καλή εικόνα στο πρώτο μέρος, όπου θα μπορούσε να σκοράρει, αλλά στην επανάληψη κυριολεκτικά κατέρρευσε, αφέθηκε στις ορέξεις των Κερκυραίων και γενικά με την εικόνα που έδειξε στο δεύτερο 45λεπτο ήταν άξια της μοίρας της. Σίγουρα έπαιξαν ρόλο και οι απουσίες που είχε (Μίνγκας, Στεφανίδης, Τσεμπερίδης, Φαλκουέτο), αλλά και στην κερκυραϊκή ομάδα υπήρχαν απουσίες, ενώ κάποιοι βασικοί κάθισαν στον πάγκο (Πελαγίας, Σιόντης, Νατσέφσκι, Χανιώτης). Θα πρέπει στη συνέχεια οι «Γουναράδες» να προσέξουν πολύ, διότι βρίσκονται πλέον σε… απόσταση βολής από την επικίνδυνη ζώνη.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Στο πρώτο ημίχρονο οι Κερκυραίοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησαν ευκαιρίες, όμως τόσο η αστοχία τους, όσο και οι έγκαιρες επεμβάσεις του γκολκίπερ Βασιλειάδη, κράτησαν το «μηδέν» για την καστοριανή άμυνα. Σε αυτό το πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι πρόσεχαν τα μετόπισθεν και παίζοντας με μοναδικό προωθημένο (αλλά και εντελώς μόνο) τον Σόποφ, αρκούνταν σε αντεπιθέσεις, που όμως ήταν επικίνδυνες και δεν έλειψαν και οι φάσεις και από τη δική τους πλευρά.
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε άρδην και το... έργο είχε μόνον έναν πρωταγωνιστή! Οι «Φαίακες» μπήκαν πολύ δυνατά και αποφασισμένοι, και σχετικά γρήγορα άνοιξαν το σκορ, στο 51ο λεπτό με τον Κολοτούρο. Το γκολ αυτό μάλλον επέδρασε καταλυτικά στη ψυχολογία των φιλοξενούμενων και τους αποσυντόνισε εντελώς! Οι «κυανέρυθροι» πλέον έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στο γήπεδο, ενώ οι «Γουναράδες» έπεσαν… αμαχητί!
Έτσι, στο 63ο λεπτό ο Ράνιτς διπλασίασε το σκορ, σκοράροντας σε ένα ακόμη ματς και βάζοντας γερές βάσεις για το «τρίποντο», ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Καρακατσάνης «σφράγισε» τη νίκη του ΑΟΚ, κάνοντας το 3-0.
Οι νησιώτες, όμως, δεν… λυπήθηκαν τον αντίπαλο, ο οποίος ήταν… παρών-απών μέσα στο γήπεδο! Κι αφότου στο 76ο λεπτό ο Μίκατς σημάδεψε το δοκάρι, είχαμε στο 84ο το 4-0 από τον Νατσεφσκι, ο οποίος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Υστερήσαντες από πλευράς ΑΟΚ δεν υπήρχαν. Εάν όμως θα πρέπει να αναφέρουμε ονόματα, τότε οι Βραζιλιάνοι Φλαβίνιο και Γκουστάβο ήταν οι καλύτεροι. Μπορεί να μην σκόραραν, αλλά «όργωσαν» όλο το γήπεδο και βοήθησαν σημαντικά την ομάδα τους. Σε υψηλά επίπεδα απόδοσης έφτασαν και οι Ράνιτς, Δρούγας, Καρακατσάνης, Μίκατς, ενώ και ο Συμεωνίδης είχε θετικές επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε. Αλλά και οι υπόλοιποι παίκτες που αγωνίστηκαν τα πήγαν εξαιρετικά.
Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους, μόνον οι Κ. Ιασωνίδης και Σόποφ «διασώθηκαν» από το… ναυάγιο!

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Ο Γερασίμου σε γενικές γραμμές τα πήγε πολύ καλά, αλλά είχε κι εύκολο απόγευμα. Ο Κύπριος ρέφερι προσπάθησε να βγάλει το ματς χωρίς πολλές κάρτες, και το πέτυχε, αφού έδειξε μόλις μία. Αν και θα μπορούσε να δείξει και άλλες, τόσο λόγω κάποιων σκληρών φάουλ που έγιναν, όσο κι επειδή σε δύο περιπτώσεις οι παίκτες της κερκυραϊκής ομάδας έκαναν «θέατρο», εκβιάζοντας το πέναλτι.
Ο Γερασίμου στο 71ο λεπτό ακύρωσε το γκολ που πέτυχε ο Μάμαλος, όμως για την απόφασή του αυτή ευθύνη φέρει ο αρμόδιος επόπτης που το υπέδειξε (ο Γούκος από τον Σύνδεσμο Ηπείρου).

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σχήμα 4-5-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξί μπακ-χαφ έπαιξε ο Γκουστάβο και αριστερό μπακ-χαφ ο Δρούγας, και κεντρικοί αμυντικοί ο Κολοτούρος με τον Ρεπερνέ. Αμυντικά χαφ έπαιξαν ο Τζημόπουλος και ο Φλαβίνιο, ο Ράνιτς αγωνίστηκε δεξί χαφ και ο Καρακατσάνης αριστερό χαφ. Επιθετικό χαφ ήταν ο Μίκατς και στην κορυφή της επίθεσης ο Κακλαμάνος.
Από το 66ο λεπτό, οπότε ο Νατσέφσκι μπήκε αντί του Ράνιτς, ο Σκοπιανός αγωνίστηκε μπροστά μαζί με τον Κακλαμάνο και το σχήμα μετατράπηκε σε 4-4-2.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 5ο λεπτό ο Ράνιτς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βασιλειάδη.
Στο 13ο ο Παλαιοδήμος σούταρε έξω από την περιοχή και ο Συμεωνίδης μπλόκαρε.
Στο 18ο ο Μίκατς έκλεψε τη μπάλα και μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βασιλειάδη.
Στο 23ο ο Καρακατσάνης σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 32ο ο Θ. Ιασωνίδης εκτέλεσε φάουλ και ο Συμεωνίδης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία.
Στο 36ο ο Σόποφ σούταρε συρτά και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του τέρματος του γκολκίπερ του ΑΟΚ.
Στο 44ο ο Κακλαμάνος σούταρε έξω από την περιοχή και ο Βασιλειάδης μπλόκαρε τη μπάλα.
Στο 46ο λεπτό Φλαβίνιο σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και η μπάλα έφυγε περίπου 2 μέτρα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του πορτιέρο των φιλοξενούμενων.
Στο 53ο ο Κ. Ιασωνίδης έκανε σουτ και ο Συμεωνίδης έδιωξε σε κόρνερ στο δεξί του «παραθυράκι».
Στο 61ο ο Κακλαμάνος σούταρε μέσα από την περιοχή και ο τερματοφύλακας της Καστοριάς μπλόκαρε.
.Στο 67ο ο Γκουστάβο έκανε το σουτ από τα δεξιά και ο Βασιλειάδης μπλόκαρε τη μπάλα.
Στο 68ο ο Σόποφ σούταρε από καλή θέση, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
Στο 85ο ο Κακλαμάνος σούταρε μέσα από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ξυστά άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 51ο λεπτό ο Δρούγας εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Ράνιτς προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά, κάτοχος της μπάλας έγινε ο Γκουστάβο ο οποίος από τα δεξιά έκανε συρτή σέντρα-σουτ και ο Κολοτούρος από πολύ κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ (1-0).
Στο 63ο ο Ράνιτς έκανε δυνατό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα «καρφώθηκε» στη δεξιά γωνία της εστίας του Βασιλειάδη (2-0).
Στο 69ο ο κΚαρακατσάνης σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και αιφνιδίασε τον Βασιλειάδη, καταλήγοντας στο τέρμα. για να γίνει έτσι το 3-0.
Στο 84ο λεπτό ο Μίκατς σούταρε δυνατά, ο γκολκίπερ Μάντζιος απέκρουσε, αλλά η μπάλ δεν απομακρύνθηκε και ο Νατσέφσκι που πήρε το «ριμπάουντ»δεν δυσκολεύτηκε με κοντινό πλασέ να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 4-0.

ΑΚΥΡΑ ΓΚΟΛ: Στο 72ο λεπτό ο Μάμαλος (που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι) σούταρε ωραία έξω από την περιοχή και από θέση αριστερά και η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία της εστίας του Βασιλειάδη, όμως ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ, ύστερα από υπόδειξη του αρμόδιου επόπτη,

ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 76ο λεπτό ο Δρούγας σέντραρε από τα αριστερά, ο Μίκατς μέσα από την περιοχή (και από θέση δεξιά) έπιασε μονοκόμματο σουτ-κεραυνό και η μπάλα τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του τέρματος του Μάντζιου.