Β' Εθνική 2007-2008 31η Αγωνιστική
Εθνικό Στάδιο Κατερίνης
Διαιτητής : X. Μήτσιος
 Ήττα στην Κατερίνη του αποδεκατισμένου ΑΟΚ

Ο Πιερικός έβαλε… φρένο στη ξέφρενη πορεία του ΑΟ Κερκυρα! Η ομάδα της Κατερίνης κέρδισε με σκορ 1-0 κι έμεινε «ζωντανή» στον στόχο της σωτηρίας, ενώ παράλληλα εξανέμισε τις ελάχιστες πιθανότητες που είχαν οι «Φαίακες» για άνοδο.

Τετάρτη, 21/05/2008
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Ο Πιερικός έβαλε… φρένο στη ξέφρενη πορεία του ΑΟ Κέρκυρα! Η ομάδα της Κατερίνης κέρδισε με σκορ 1-0 κι έμεινε «ζωντανή» στον στόχο της σωτηρίας, ενώ παράλληλα εξανέμισε τις ελάχιστες πιθανότητες που είχαν οι «Φαίακες» για άνοδο.
Η κερκυραϊκή ομάδα έχασε ύστερα από πέντε σερί αήττητα ματς και μετά από τέσσερα συνεχόμενα «τρίποντα». Ανήμερα της γιορτής του νησιού (για τη συνένωσή των Επτανήσων με την Ελλάδα, στις 21 Μαϊου του 1864), οι «κυανέρυθροι» ήθελαν να κάνουν ως δώρο στον φίλαθλο κόσμο της Κέρκυρας τη νίκη επί του Πιερικού, αλλά δεν τα κατάφεραν…

ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΑΟΚ!

Έχοντας πάρα πολλά αγωνιστικά προβλήματα παρατάχθηκε σήμερα η κερκυραϊκή ομάδα απέναντι στον Πιερικό. Καταρχάς, οι «Φαίακες» δεν συμπλήρωναν αποστολή, αφού από το 20μελες ρόστερ έμειναν έξω οι τιμωρημένοι Δρούγας και Χανιώτης, καθώς και ο Φούφουλας που κρίθηκε ανέτοιμος. Από τους 17 παίκτες που ταξίδεψαν στην Κατερίνη, οι τρεις αντιμετώπισαν πρόβλημα ανήμερα του αγώνα. Αρχικά ο Μάμαλος χτύπησε στο πρωϊνό ζέσταμα της ομάδας, αλλά ευτυχώς αυτό δεν του στοίχισε τη συμμετοχή στο ματς. Επίσης, λίγα λεπτά πριν ξεκινήσει το παιχνίδι αισθάνθηκαν ενοχλήσεις οι Φλαβίνιο και Πελαγίας, κι έτσι, ενώ είχαν δηλωθεί από τον Αλεξανδρή για την αρχική εντεκάδα, τελικά κάθισαν στον πάγκο και τη θέση τους πήραν οι Μίκατς και Ρεπερνέ αντίστοιχα (οι οποίοι αρχικά ήταν εκτός βασικού σχήματος).
Έτσι, μετά από όλα τα παραπάνω προβλήματα, η κερκυραϊκή ομάδα ήταν σαφώς αποδυναμωμένη και οι επιλογές του προπονητή της ήταν ελάχιστες και περιορισμένες.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Επηρεασμένη από τις πολλές απουσίες της, η κερκυραϊκή ομάδα απείχε από τον καλό της εαυτό. Πάντως, σε πολλά σημεία του αγώνα είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας στη μεσαία γραμμή και άψογη λειτουργία στην αμυντική της γραμμή, όμως στον επιθετικό τομέα δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή.
Όσον αφορά τον Πιερικό, μπήκε πολύ αποφασιστικά στο παιχνίδι και είχε την τύχη και την ευτυχία να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, που τελικά του έδωσε το «τρίποντο», το οποίο είχε μεγάλη ανάγκη. Το συγκρότημα της Κατερίνης, ξέροντας πως κάθε άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης μάλλον θα ήταν καταδικαστικό για εκείνην, έπαιξε δυνατά και ψυχωμένα και εν τέλει κέρδισε, κυρίως χάρις στο ,πολύ καλό στήσιμο από τον Σούλη Παπαδόπουλο, ο οποίος έχει συμβάλλει στην αισθητή βελτίωση της ομάδας του.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και αποφασιστικά το παιχνίδι και μέσα στο πρώτο 20λεπτο πέτυχαν το γκολ που τους χάρισε τη νίκη, ενώ δημιούργησαν και τρεις καλές ευκαιρίες.
Η κερκυραϊκή ομάδα προσπάθησε να συνέλθει από το σοκ και άρχισε σιγά –σιγά να ισορροπεί τον παιχνίδι και να βγαίνει στην επίθεση, όμως δεν μπορούσε να γίνει απειλητική για την αντίπαλη εστία, λόγω της πολύ καλά στημένης αμυντικής γραμμής του Πιερικού, ο οποίος πολλές φορές έπαιζε με διπλή ζώνη άμυνας.
Στην επανάληψη, οι Κατερινιώτες είχαν μια ελαφριά υπεροχή και απειλούσαν την κερκυραϊκή εστία, όμως κυρίως χάρις στις σωτήριες επεμβάσεις του τερματοφύλακα Συμεωνίδη το σκορ παρέμενε στο 1-0. Μάλιστα, στην εκπνοή του αγώνα ο γκολκίπερ Τόλιος αποσόβησε την ισοφάριση, σε σουτ του Καγκιούζη, κρατώντας έτσι τη νίκη για την ομάδα του.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Κορυφαίος σε απόδοση παίκτης από πλευράς κερκυραϊκής ομάδας ήταν ο Συμεωνίδης. Ο έμπειρος γκολκίπερ πραγματοποίησε πολύ καλές επεμβάσεις, ενώ στο γκολ που δέχθηκε δεν μπορούσε να κάνει τίποτα. Πολύ καλά τα πήγαν και οι Κολοτούρος και Γκουστάβο.
Από πλευράς γηπεδούχων κορυφαίοι ήταν οι Φρέντερικς και Βούκοβιτς, ενώ διακρίθηκαν και οι Θάνος, Σερτζίνιο και Τασίδης.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Σε γενικές γραμμές ο Μήτσιος δεν τα πήγε καλά. Έβγαλε το παιχνίδι χωρίς πολλές κάρτες, όμως θα μπορούσε να μην «κιτρινίσει» μόνον παίκτες του ΑΟΚ, αλλά να δείξει κάποιες κάρτες και σε ποδοσφαιριστές του Πιερικού.
Στο 76ο λεπτό οι Κατερινιώτες ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Γκαρόζη, αλλά ο Ηπειρώτης ρέφερι ήταν κοντά στη φάση κι έδειξε «παίζετε».

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σχήμα 4-5-1, που μετατρέπονταν σε 3-5-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξί μπακ-χαφ έπαιξε ο Γκουστάβο και αριστερό μπακ-χαφ ο Καρακατσάνης, και κεντρικοί αμυντικοί ο Κολοτούρος με τον Ρεπερνέ. Αμυντικά χαφ έπαιξαν ο Τζημόπουλος και ο Σιόντης, ο Νατσέφσκι αγωνίστηκε δεξί χαφ – εξτρέμ και ο Ράνιτς αριστερό χαφ - εξτρέμ. Επιθετικό χαφ ήταν ο Μίκατς και στην κορυφή της επίθεσης ο Κακλαμάνος.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ

Στο 8ο λεπτό ο Γκαρόζης εκτέλεσε φάουλ και ο Συμεωνίδης μπλόκαρε τη μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.
Στο 17ο λεπτό ο Θάνος από καλή θέση «έπιασε αέρα» και δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.
Στο 19ο ο Θάνος διεκδίκησε τη μπάλα με τον Συμεωνίδη, ο γκολκίπερ του ΑΟΚ έχασε τη μπάλα, όμως μπροστά από το τέρμα πρόλαβε ο Ρεπερνέ κι έδιωξε.
Στο 55ο λεπτό ο Βούκοβιτς εκτέλεσε φάουλ και ο Συμεωνίδης απέκρουσε ωραία σε κόρνερ.
Στο 58ο ο Φρέντερικς βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Συμεωνίδη και τον πλάσαρε, άλλα ο τερματοφύλακας της κερκυραϊκής ομάδας απέκρουσε σωτήρια.
Στο 78ο ο Γκαρόζης σούταρε άουτ από καλή θέση.
Στο 86ο ο γκολκίπερ Τόλιος μπλόκαρε τη μπάλα στο επικίνδυνο σουτ του Καγκιούζη.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 13ο λεπτό ο Παέζ εκτέλεσε φάουλ, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Γκαρόζης που τροφοδότησε τον Φρέντερικς και αυτός με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0