Διαιτητής : Σ. Ντούκας
 Ο Αλέκος Κακλαμάνος ανέλαβε το έργο του σκοραρίσματος στο σημερινό ματς
© Σ.Καταπόδης

Παλικαρίσια νίκη οι «Φαίακες»!

Η βαθμολογική άνοδος του ΑΟ Κέρκυρα συνεχίστηκε, αφού μετά από το σημερινό «τρίποντο» επί του Εθνικού Αστέρα (με σκορ 2-1) οι «Φαίακες» ανέβηκαν στην 6η θέση του πίνακα, που είναι αρκετά περίοπτη, αν αναλογιστούμε πού βρίσκονταν πριν από λίγο καιρό.

Αξονική έκανε ο Πελαγίας
Ο Ντούκας θα σφυρίξει στο Εθνικό Στάδιο
Το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής
Κόντρα σε Αναστασιάδη, Γκίτκο και… Νιαρχάκο!

Κυριακή, 25/05/2008
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Οι «κυανέρυθροι» πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους ακόμα μία νίκη, την οποία θα χαρακτηρίζαμε παλικαρίσια, αφού στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες, έχοντας μάλιστα και κόντρα τη διαιτησία!

ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ
Σε γενικές γραμμές έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι, παρά την υψηλή θερμοκρασία. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς άγχος, αφού είχαν εξασφαλίσει την παραμονή τους, κι έτσι έπαιξαν χωρίς σκοπιμότητες, προσφέροντας γκολ και θέαμα στους λιγοστούς φιλάθλους που πήγαν στο γήπεδο.
Πάντως, και οι δύο αντίπαλοι ήθελαν τη νίκη, για λόγους γοήτρου, κι έτσι σε ορισμένα σημεία του αγώνα υπήρξαν σκληρές μονομαχίες και τραυματισμοί παικτών.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Ο ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ!

Οι άνθρωποι του ΑΟ Κέρκυρα ίσως θα πρέπει να στήσουν έναν… ανδριάντα στον Γιάννη Συμεωνίδη! Ο έμπειρος τερματοφύλακας, όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια, έτσι και σήμερα ήταν καταπληκτικός και κυριολεκτικά κατέβασε τα ρολά, όντας ο κορυφαίος σε απόδοση παίκτης του αγώνα. Ο 33χρονος πορτιέρο, που είχε γενέθλια την προηγούμενη Πέμπτη, στο 45ο, στο 59ο, στο 77ο και στο 89ο λεπτό του ματς πραγματοποίησε εντυπωσιακές αποκρούσεις, δείχνοντας τη μεγάλη του κλάση, και κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.

ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΑΤΟΣ Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ!

Ο Ντούκας παραλίγο να τινάξει στον αέρα ένα παιχνίδι το οποίο έδειχνε να κυλάει ήρεμα. Ο ρέφερι από την Πρέβεζα ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα, αφού με τις υποδείξεις του «έσπρωχνε» τον Εθνικό Αστέρα, παρότι το ματς δε είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον. Η 2η κίτρινη στον Φλαβίνιο ήταν σίγουρα «τραβηγμένη», ενώ ο Πρεβεζιάνος διαιτητής δεν δίστασε να «κιτρινίσει» και τον Συμεωνίδη, στο 85ο λεπτό, δήθεν για καθυστέρηση, χωρίς όμως ο τερματοφύλακας του ΑΟΚ να φταίει, αφού περίμενε από του πιτσιρικάδες να του φέρουν τη μπάλα η οποία είχε βγει άουτ. Απολύτως δικαιολογημένα, λοιπόν, οι Κερκυραίοι φίλαθλοι αποδοκίμασαν έντονα τον Ντούκα μόλις τελείωσε το παιχνίδι...

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Στα πρώτα 65 λεπτά του αγώνα, όσο οι δύο ομάδες έπαιζαν «11 προς 11», οι Κερκυραίοι έδειξαν ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο, με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας. Μόλις όμως ο ΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες, τότε επηρεάστηκε και κλείστηκε πίσω για να κρατήσει τη νίκη, δίνοντας χώρο στην αντίπαλη ομάδα, κάτι που θα μπορούσε να γυρίσει μπούμερανγκ για τους «Φαίακες» και να τους στοιχίσει. Αλλά τελικά, η τακτική τους αυτή απέδωσε καρπούς.
Όσον αφορά τον Εθνικό Αστέρα, είχε μια πολύ καλή παρουσία για εκτός έδρας παιχνίδι. Πέτυχε γκολ, είχε δοκάρι, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα, μετά από έξι αήττητους αγώνες. Το συγκρότημα της Καισαριανής δεν κατάφερε να εκμεταλευτεί το γεγονός ότι από το 65 έπαιζε με παίκτη παραπάνω, αλλά σίγουρα στα τελευταία λεπτά πίεσε και… άγχωσε τους Κερκυραίους!

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Η κερκυραϊκή ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι. Στο πρώτο 20λεπτο κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον πρώτο σκόρερ της, τον Κακλαμάνο, κι αφού πρώτα οι «Φαίακες» έχασαν δύο ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους φάση στο ματς μπόρεσαν να ισοφαρίσουν στο 28ο λεπτό, με τον Μπενίσκο, αλλά ύστερα από 8 λεπτά ο Κακλαμάνος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, κάνοντας το 2-1. Τρία λεπτά πριν το τέρμα αυτό (στο 33ο λεπτό) και τρία λεπτά μετά (στο 39ο ) ο Ρόδιος επιθετικός έχασε ευκαιρίες και για άλλα τέρματα.
Στην εκπνοή του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και απείλησαν δύο φορές με ισοφάριση.
Στην επανάληψη, οι Κερκυραίοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, αλλά οι Αθηναίοι είχαν την πρώτη καλή φάση, και μάλιστα διπλή. στο 59ο λεπτό (στην πρώτη η μπάλα πήγε στο δοκάρι).
Στο 65ο λεπτό οι ισορροπίες άλλαξαν, με την αποβολή του Φλαβίνιο με 2η κίτρινη κάρτα. Οι «Φαίακες» έμειναν με δέκα παίκτες, χάνοντας ένα πολύτιμο «γρανάζι» από τη μηχανή τους, και πλέον πρόσεχαν τα νώτα τους, ώστε να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ.
Ο Εθνικός Αστέρας, έχοντας και το σπρώξιμο της διαιτησίας, πήρε τα ηνία του αγώνα και άρχισε να πιέζει, Όμως, δεν έβρισκε εύκολα διαδρόμους προς την περιοχή του ΑΟΚ, κι αυτό χάρις στην πολύ καλή αμυντική διάταξη των «κυανέρυθρων», ενώ όποτε η αθηναϊκή ομάδα κατάφερνε να δημιουργήσει φάσεις, εισέπραττε το «όχι» από τον εντυπωσιακό σήμερα Συμεωνίδη. Έτσι, το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Όπως προαναφέραμε, κορυφαίος σε απόδοση παίκτης από πλευράς κερκυραϊκής ομάδας ήταν ο Συμεωνίδης, αλλά εξαιρετικά τα πήγε και ο Κακλαμάνος, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. όπου πέτυχε και τα δύο γκολ. Δηλαδή, ο ένας έβαζε γκολ και ο άλλος έβγαζε! Πολύ καλά τα πήγαν επίσης και οι Γκουστάβο και Ράνιτς.
Από πλευράς φιλοξενούμενων καλύτεροι ήταν οι Μπενίσκος, Βλαστέλλης και Λουνταλά.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Για τον Ντούκα τα είπαμε. Δεν έκανε βέβαια το μεγάλο λάθος, αλλά με τις αποφάσεις του εκνεύρισε πολύ τους Κερκυραίους και παραλίγο να βάλει… φωτιά στο ματς!

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σχήμα 4-4-1-1, που μετατρέπονταν σε 4-4-2, Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξί μπακ-χαφ έπαιξε ο Γκουστάβο και αριστερό μπακ-χαφ ο Δρούγας, και κεντρικοί αμυντικοί ο Γκάσπαρ με τον Ρεπερνέ. Αμυντικά χαφ έπαιξαν ο Φλαβίνιο και ο Σιόντης, ο Ράνιτς αγωνίστηκε δεξί χαφ – εξτρέμ και ο Καρακατσάνης αριστερό χαφ - εξτρέμ. Επιθετικό χαφ ήταν ο Χανιώτης και στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Κακλαμάνος.
Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά την αποβολή του Φλαβίνιο και με την είσοδο στον αγώνα των Μάμαλου και Κολοτούρου, ο Μάμαλος αγωνίστηκε επιθετικό χαφ πίσω από τον Κακλαμάνο, ενώ ο Κολοτούρος έπαιξε στόπερ δίπλα στον Γκάσπαρ και ο Ρεπερνέ ανέβηκε ως αμυντικό χαφ.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 5ο λεπτό ο Ράνιτς εκτέλεσε συρτά το κόρνερ από τα δεξιά, ο Σιόντης έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
Στο 7ο ο Ράνιτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Καρακατσάνης έκανε κεφαλιά και ο Σαρόγλου απέκρουσε σε κόρνερ.
Στο 33ο ο Ράνιτς από τα δεξιά γύρισε στον Κακλαμάνο, ο οποίος μόνος απέναντι από τον αντίπαλο γκολκίπερ δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα με προβολή και να σκοράρει.
Στο 39ο ο Γκουστάβο μπήκε από τα δεξιά, γύρισε τη μπάλα προς τον Κακλαμάνο που ήταν αφύλακτος μπροστά από την αντίπαλη εστία, αλλά ο Αναστασιάδης πρόλαβε κι έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 44ο ο Λουνταλά σούταρε δυνατά, λίγο έξω από την περιοχή, και η μπάλα πέρασε ξυστά άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Συμεωνίδη.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Βλαστέλλης από τα αριστερά σούταρε δυνατά με το αριστερό και ο Συμεωνίδης απέκρουσε πολύ ωραία.
Στο 59ο λεπτό ο Βλαστέλλης σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Συμεωνίδη, στην επαναφορά της ο Μπενίσκος έκανε γυριστό σουτ από πολύ καλή θέση και ο τερματοφύλακας του ΑΟΚ μπλόκαρε εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία.
Στο 77ο ο πορτιέρο των «Φαιάκων» έκανε νέα μεγάλη απόκρουση: ο Παπαθανασίου σέντραρε από τα δεξιά, ο Βλαστέλλης έκανε πλασέ και ο Συμεωνίδης «απογειώθηκε» και μπλόκαρε τη μπάλα στη δεξιά του γωνία.
Στο 89ο ο Φερεκίδης σούταρε έξω από την περιοχή και ο Συμεωνίδης απέκρουσε ωραία σε κόρνερ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 91ο ο Λουνταλά έκανε σέντρα από τα δεξιά, ο Μπενίσκος έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ της κερκυραϊκής ομάδας.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 45ο Μπενίσκος, 46ο Αγγελόπουλος, 85ο Συμεωνίδης
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Στο 65ο λεπτό ο Φλαβίνιο με 2η κίτρινη (η πρώτη ήταν στο 41ο)

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 20ό λεπτό ο Γκουστάβο σέντραρε από τα δεξιά, ακολούθησε σύγχυση στα καρέ του Σαρόγλου, ο Χανιώτης απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο Κακλαμάνος με πολύ κοντινό ανάποδο «ψαλιδάκι» έκανε το 1-0.
Στο 28ο ο Βλαστέλλης έκανε σέντρα από τα αριστερά, ο Μπενίσκος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.
Στο 36ο λεπτό ο Ράνιτς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Κακλαμάνος με δυνατή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-1.

ΑΚΥΡΑ ΓΚΟΛ: -

ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 59ο λεπτό ο Βλαστέλλης σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Συμεωνίδη.