Διαιτητής : Δ. Στυλιάρας
 Ο Αλέκος Κακλαμάνος ήταν πρωταγωνιστής για ένα ακόμη ματς
© Σ.Καταπόδης

«Διπρόσωπη» Κέρκυρα, φινάλε με «χι»!

Δεν ανέδειξε νικητή το σημερινό παιχνίδι του Εθνικού Σταδίου. Ο ΑΟ Κέρκυρα και η Καλλιθέα αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2, σε ένα αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο, έστω κι αν οι «Φαίακες» ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Κυριακή, 01/06/2008
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Δεν ανέδειξε νικητή το σημερινό παιχνίδι του Εθνικού Σταδίου. Ο ΑΟ Κέρκυρα και η Καλλιθέα αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2, σε ένα αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο, έστω κι αν οι «Φαίακες» ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα, και με αυτό τον τρόπο οι δύο ομάδες έκλεισαν τη σαιζόν, με τους Κερκυραίους να τερματίζουν στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα και τους Αθηναίους στην 6η.

ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!

Ελλείψει βαθμολογικού κινήτρου, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερα, χωρίς σκοπιμότητες και χωρίς πολλά φάουλ (ο διαιτητής έδειξε μόνον μία κίτρινη κάρτα). Το θέαμα που προσέφεραν οι δύο αντίπαλοι ήταν πλούσιο και πολύ όμορφο, αφού ο αγώνας είχε τέσσερα γκολ, δύο δοκάρια, πολλές φάσεις και όμορφους συνδυασμούς. Μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο το ματς κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου και σίγουρα το παιχνίδι ικανοποίησε τους λιγοστούς φίλαθλους που σήμερα πήγαν στο Εθνικό Στάδιο. Και είναι κρίμα που δεν προσήλθε περισσότερος κόσμος, αφού ήταν ο τελευταίος αγώνας της σαιζόν.

TWO MEN SHOW!!!

Δύο ήταν οι πρωταγωνιστές του σημερινού αγώνα, ένας για κάθε ημίχρονο. Και αναφερόμαστε στον Αλέκο Κακλαμανο και στον Λουκά Καραδήμο.
Ο πρώτος πέτυχε τα δύο γκολ της κερκυραϊκής ομάδας στο πρώτο μέρος. Και σημειώνουμε εδώ ότι και στο αμέσως προηγούμενο εντός έδρας ματς (με τον Εθνικό Αστέρα), ο έμπειρος επιθετικός είχε πετύχει και τότε τα δύο τέρματα των Κερκυραίων. Δηλαδή, οι Αθηναίοι «εκτελέστηκαν» μέσα στην Κέρκυρα από έναν Ρόδιο παίκτη!!! Σημειώνουμε εδώ ότι ο Κακλαμάνος στις 20 Μαϊου έκλεισε τα 34 χρόνια του και μπήκε στα 35.
Όσον αφορά τον Καραδήμο, στο δεύτερο ημίχρονο έπιασε εξαιρετική απόδοση και σκόραρε δύο φορές, ισοφαρίζοντας μάλιστα στις καθυστερήσεις του αγώνα, και στερώντας έτσι τη νίκη από την προηγούμενη ομάδα του. Ο «καραφλός» έδειξε ότι εξακολουθεί να βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα και είναι κρίμα που η κερκυραϊκή ομάδα τον άφησε να φύγει το προηγούμενο καλοκαίρι, διότι σίγουρα θα είχε πολλά ακόμη να προσφέρει στους «κυανέρυθρους»…

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Δύο διαφορετικά αγωνιστικά πρόσωπα παρουσίασαν οι «Φαίακες» στο σημερινό παιχνίδι. Μία πολύ καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, οπότε και πήραν ένας σαφές προβάδισμα για τη νίκη, κι ένα κακό στην επανάληψη.
Στο πρώτο ημίχρονο η κερκυραϊκή ομάδα είχε την υπεροχή, αλλά η Αθηναίοι έβγαιναν επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις και στο πρώτο τέταρτο απείλησαν δύο φορές. Μετά το 20λεπτο οι «Φαίακες» επικράτησαν μέσα στο γήπεδο κι έκαναν όμορφους συνδυασμούς και θεαματικές ενέργειες, ενώ άνοιξαν το σκορ στο 30ό λεπτό με τον Κακλαμάνο. Στη συνέχεια η Καλλιθέα προσπάθησε να «απαντήσει», όμως ο Συμεωνίδης ήταν ανίκητος σε δύο καλές στιγμές της φιλοξενούμενης ομάδας. ενώ στο 43ο λαπτό ήρθε και το δεύτερο τέρμα από τον Κακλαμάνο, όπου φάνηκε πως ο ΑΟΚ «κλείδωσε» τη νίκη.
Στην επανάληψη ο Αλεξανδρής πέρασε τον νεαρό Βούρα κάτω από τα γκολπόστ. Στο 48ο λεπτό ο Ράνιτς «σημάδεψε» το δοκάρι και στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με την κερκυραϊκή ομάδα να δίνει χώρους στον αντίπαλο και την Καλλιθέα να βγαίνει στην επίθεση.
Το πρώτο… προειδοποιητικό μήνυμα ήρθε στο 60ό λεπτό, στο δοκάρι του Καζαντζή, αλλά αυτό δεν αφύπνισε τους «Φαίακες», κι έτσι στο 67ο ο Καραδήμος μείωσε σε 2-1, βάζοντας την αθηναϊκή ομάδα ξανά μέσα στο παιχνίδι. Σημειώνουμε εδώ ότι το γκολ αυτό σημειώθηκε με περιπετειώδη τρόπο, αφού πρώτα η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι κι έπειτα στο έδαφος για να μπλοκάρει στη συνέχεια ο γκολκίπερ του ΑΟΚ, όμως ο αρμόδιος επόπτης υπέδειξε ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.
Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τους Κερκυραίους να προσπαθούν να πετύχουν τρίτο γκολ για να σφραγίσουν τη νίκη και τους Αθηναίους να επιδιώκουν να ισοφαρίσουν. Κάτι που τελικά το κατάφεραν στο δεύτερο από τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων, και πάλι με τον Καραδήμο

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ
Κορυφαίος σε απόδοση παίκτης της κερκυραϊκής ομάδας ήταν ο Κακλαμάνος, ο οποίος άλλωστε πέτυχε και τα δύο γκολ των «Φαιάκων». Πολύ καλά τα πήγαν και οι Γκουστάβο, Συμεωνίδης και Ράνιτς,
Από πλευράς φιλοξενούμενων, καλύτερος ήταν ο Καραδήμος. Έπιασε σπουδαία απόδοση και σκόραρε δύο φορές. Ξεχώρισαν επίσης και οι Καζαντζής, Νούτσος και Σύρος.

Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Απαρατήρητος πέρασε ο Δημήτρης Στυλιαράς, ο οποίος δεν έκανε κάποιο σημαντικό λάθος κι έβγαλε το παιχνίδι με μόλις μία κάρτα. Στη φάση του πρώτου γκολ της Καλλιθέας, την ευθύνη πήρε ο δεύτερος βοηθός του, υποδεικνύοντας ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή, ύστερα από το σουτ του Καραδήμου.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σχήμα 4-4-1-1, που μετατρέπονταν σε 4-4-2, Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξί μπακ-χαφ έπαιξε ο Γκουστάβο και αριστερό μπακ-χαφ ο Δρούγας, και κεντρικοί αμυντικοί ο Φούφουλας με τον Ρεπερνέ. Αμυντικά χαφ έπαιξαν ο Φλαβίνιο και ο Σιόντης, ο Ράνιτς αγωνίστηκε δεξί χαφ – εξτρέμ και ο Καρακατσάνης αριστερό χαφ - εξτρέμ. Επιθετικό χαφ ήταν ο Μίκατς και στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Κακλαμάνος.
Από το 73ο λεπτό, οπότε μπήκε ο Γκάσπαρ αντί του Ράνιτς, το σχήμα της κερκυραϊκής ομάδας μετατράπηκε σε 5-3-1-1.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο 8ο λεπτό ο Τζωρμπατζάκης σέντραρε από τα αριστερά, ο Καζαντζής έκανε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δύο μέτρα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Συμεωνίδη.
Στο 15ο μεγάλη ευκαιρία για την Καλλιθέα. Ο Ρεπερνέ έκανε λανθασμένη εκτίμηση στο γύρισμα με το κεφάλι προς τον Συμεωνίδη, ο οποίος προσπάθησε να κάνει έξοδο για να διώξει τη μπάλα, πρόλαβε ο Σαρμιέντο κι έκανε το πλασέ, αλλά ο γκολκίπερ του ΑΟΚ απέκρουσε με τα πόδια και στη συνέχεια ο Καζαντζής προσπάθησε να σκοράρει σε μακρινό σουτ (με ανυπεράσπιστη την εστία), αλλά η μπάλα πέρασε άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 21ο ο Μίκατς σούταρε έξω από την περιοχή και ο Αθανασόπουλος απέκρουσε τη μπάλα στην αριστερή του γωνία και τη μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.
Στο 23ο ο Σαρμιέντο σούταρε έξω από την περιοχή και ο Συμεωνίδης απέκρουσε σε κόρνερ.
Στο 34ο ο Συμεωνίδης πρόλαβε και μπλόκαρε σωτήρια τη μπάλα προ του Νούτσου, με τους δύο παίκτες να συγκρούονται και να τραυματίζονται ελαφριά.
Στο 38ο ο Καζαντζής σούταρε από τα δεξιά, μέσα από την περιοχή, και ο πορτιέρο του ΑΟΚ απέκρουσε.
Στο 40ό ο Ράνιτς σούταρε μέσα από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ της Καλλιθέας.
Στο 48ο λεπτό ο Ράνιτς σούταρε μέσα από την περιοχή, ο τερματοφύλακας Αθανασόπουλος ακούμπησε λίγο τη μπάλα κι αυτή χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, και στην επαναφορά της ο Κακλαμάνος από πολύ καλή θέση σούταρε ψηλά άουτ.
Στο 61ο λςπτό ο Βούρας απέκρουσε τη μπάλα σε σουτ του Καζαντζή.
Στο 76ο ο Κακλαμάνος και ο Γκουστάβο έκαναν ωραία εναλλαγή της μπάλας και στο πλασέ του δεύτερου η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αθανασόπουλου.
Στο 80ό ο Καραδήμος σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ένα μέτρο άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βούρα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΟ Κέρκυρα – Καλλιθέα 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο Κέρκυρας
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 400
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 27
ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ: 324 ευρώ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Στυλιαράς (Αιτωλοακαρνανίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 31ο Νούτσος
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 30ό λεπτό ο Φλαβίνιο σούταρε από θέση πλάγια δεξιά και ο Κακλαμάνος που πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας έκανε με σουτ το 1-0.
.Στο 43ο έγινε σύγχυση στη μικρή περιοχή της αθηναϊκής ομάδας, με απανωτές προσπάθειες για γκολ από τους παίκτες του ΑΟΚ, και τελικά ο Κακλαμάνος με κοντινό σουτ διπλασίασε το σκορ (2-0).
Στο 67ο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Σαρμιέντο, κάτοχος της μπάλας έγινε ο Καραδήμος, ο οποίος από θέση δεξιά μέσα στην περιοχή σούταρε δυνατά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βούρα κι έπειτα στο έδαφος, και στη συνέχεια την μπλόκαρε ο γκολκίπερ του ΑΟΚ. Όμως, μετά από υπόδειξη του Πειραιώτη επόπτη Κωστάκου, ο οποίος θεώρησε ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή του τέρματος, ο διαιτητής έδειξε τη σέντρα (2-1).
Στο 92ο ο Καραδήμος με πλασέ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2.

ΑΚΥΡΑ ΓΚΟΛ: -

ΔΟΚΑΡΙΑ: Στο 48ο λεπτό ο Ράνιτς σούταρε μέσα από την περιοχή, ο τερματοφύλακας Αθανασόπουλος ακούμπησε λίγο τη μπάλα κι αυτή χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο 60ό ο Καζαντζής σούταρε από τα δεξιά, μέσα στην περιοχή, ο Βούρας ακούμπησε ελάχιστα τη μπάλα κι αυτή χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Η Καλλιθέα είχε δοκάρι και στο 67ο λεπτό με τον Καραδήμο, στη φάση του πρώτου γκολ.