Τετάρτη, 09/04/2008 - 15.15
Β' Εθνική 2007-2008 24η Αγωνιστική
Γήπεδο Αγ. Δημητρίου
Διαιτητής : Γ. Αράπος
 Ο Λάμπρος Χανιώτης, που σκόραρε δις, καθάρισε το ματς και έδωσε τη νίκη στον Α.Ο. Κέρκυρα
© Σ.Καταπόδης

Ήταν… «Μπάρτσα» στο Μπραχάμι! (ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ- ΑΟΚ 1-3)

Την άλλη Τετάρτη η 24η αγωνιστική
Στις 15:15 το Άγιος Δημήτριος – ΑΟ Κέρκυρα
Με Άγιο Δημήτριο θα εκτίσει και ο Νατσέφσκι
Ο Αράπος θα σφυρίξει στον Άγιο Δημήτριο
Η αποστολή για το ματς με τον Άγιο Δημήτριο
Η προϊστορία του ματς Άγιος Δημήτριος - ΑΟΚ
ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Με μοναδικό στόχο το «διπλό»!

Τετάρτη, 09/04/2008
(Περιγραφή – Σχολιασμός: Χρήστος Γραμμένος)

Το… καραβάκι πήρε για τα καλά μπροστά και αρμενίζει από επιτυχία σε επιτυχία! Ο ΑΟ Κέρκυρα κέρδισε σήμερα στην Αθήνα τον Άγιο Δημήτριο με σκορ 3-1 και συνέχιζε τα θετικά αποτελέσματα. Ήταν η τρίτη νίκη για τους «Φαίακες» στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, στις οποίες είναι αήττητοι, έχοντας συγκεντρώσει δέκα πόντους, ξεφεύγοντας έτσι από τις… κακοτοπιές του βαθμολογικού πίνακα!

ΜΕ… 14 ΠΑΙΚΤΕΣ!!!

Ο ΑΟ Κέρκυρα είχε πάρα πολλά προβλήματα σήμερα. Κατέβηκε στον Άγιο Δημήτριο με 17 παίκτες, αφού ο Γκουστάβο και ο Νατσέφσκι ήταν τιμωρημένοι, ενώ ο Κακλαμάνος ήταν τραυματίας. Λίγο πριν ξεκινήσει το ματς χτύπησε και ο Φούφουλας, ο οποίος τελικά δεν χρησιμοποιήθηκε, κι έτσι έμειναν 16 ποδοσφαιριστές, εκ των οποίων οι τρεις ήταν τερματοφύλακες (Συμεωνίδης, Χιώτης, Βούρας), άρα ουσιαστικά οι 14 παίκτες που αγωνίστηκαν, ήταν και οι μοναδικοί που είχε στη διάθεσή του ο Αλέξης Αλεξανδρής!

ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Η κερκυραϊκή ομάδα, παρά τα πολλά αγωνιστικά της προβλήματα, κι έχοντας απομείνει με μόλις έναν κυνηγό (Χανιώτης), ήταν ανώτερη σε ολόκληρο το 90λεπτο. Όταν πετυχαίνεις τρία γκολ, δημιουργείς αρκετές φάσεις και παίρνεις ένα εκτός έδρας «τρίποντο», τότε είσαι… τρισευτυχισμένος! Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΟΚ είχε την υπεροχή, όμως δεν μπορούσε να στείλει τη μπάλα στο… πλεκτό, ενώ στην επανάληψη οι «Φαίακες» ήταν πιο ουσιαστικοί (ή μάλλον πιο εύστοχοι!) και πήραν αυτό που ήθελαν. Μόνον μετά το 0-2 οι Κερκυραίοι χαλάρωσαν κάπως, αφού είχαν «κλειδώσει» τη νίκη.
Όσον αφορά τον Άγιο Δημήτριο, δικαιολόγησε απόλυτα τη βαθμολογική του θέση! Η αθηναϊκή ομάδα ήταν ασύνδετη σε όλες της τις γραμμές και πραγματικά δεν… βλεπόταν. Είναι άξια της μοίρας της, αφού απέδειξε ότι η Β Εθνική είναι για αυτήν… μεγάλη πολυτέλεια! Το συγκρότημα του Μπραχαμίου μόνον… «Μπάρτσα» δεν ήταν! «Πέταξε» μεν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου μια πολύ καλή ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, αλλά στο υπόλοιπο παιχνίδι ήταν ένα… μηδενικό! Το μόνο θετικό που πέτυχε ήταν ένα γκολ, αλλά κι αυτό όταν ο ΑΟ Κέρκυρα είχε χαλαρώσει, διότι είχε εξασφαλίσει τη νίκη.

ΜΟΙΡΑΙΟΣ ΚΑΙ… ΗΓΕΤΗΣ!
Επιτέλους, το… ρόδι έσπασε για τον Λάμπρο Χανιώτη! Ο 26χρονος επιθετικός μπορεί το περασμένο καλοκαίρι να ήρθε στον ΑΟΚ για να βοηθήσει την ομάδα στον τομέα της επίτευξης του γκολ, αλλά τελικά κατάφερε να σκοράρει μόλις στην 24η αγωνιστική. Ο παίκτης στο πρώτο ημίχρονο του σημερινού αγώνα ήταν «μοιραίος» για τους «Φαίακες», χάνοντας κάποιες σημαντικές ευκαιρίες. Στην επανάληψη, όμως, εξελίχθηκε σε… ηγέτη για τους νησιώτες, αφού στο 60ό λεπτό πέτυχε με ωραίο σουτ το 0-1 και τρία λεπτά πιο μετά κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ.
Πετυχαίνοντας τα δύο πρώτα του γκολ στο Πρωτάθλημα με την κερκυραϊκή ομάδα, ο Χανιώτης ήταν αυτός που την οδήγησε στη σημερινή της επιτυχία! Κι ελπίζουμε η συνέχεια για αυτόν να είναι ανάλογη.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ
Ο ΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και αποφασιστικά το παιχνίδι, προσπαθώντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Οι «Φαίακες» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, όμως ήταν άστοχοι και η υπεροχή τους ήταν άκαρπη. Από την πλευρά τους, οι Αθηναίοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν στην ανωτερότητα του αντιπάλου και προσπαθούσαν μάταια να βγουν στην κόντρα. Έτσι, το πρώτο μέρος έληξε χωρίς τέρματα.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι απώλεσαν μία πολύ καλή ευκαιρία στην αρχή, αλλά από εκεί και πέρα, η συνέχεια άνηκε στους νησιώτες, οι οποίοι ήταν εύστοχοι και με δύο τέρματα του Χανιώτη (στο 60ο και στο 63ο λεπτό) «κλείδωσαν» τη νίκη κι έπειτα έπαιξαν πιο χαλαρά. Λίγο πριν από το τέλος (86ο λεπτό) ήρθε και το τρίτο γκολ (από τον Μίκατς, που σκόραρε κι αυτός για πρώτη φορά με τη φανέλα των «Φαιάκων»), για να μειώσει η αθηναϊκή ομάδα στην εκπνοή του ματς (89ο λεπτό) με τον Ζαϊμί.

ΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Κορυφαίος το γηπέδου ήταν ο Χανιώτης, ενώ από κερκυραϊκής πλευράς ξεχώρισαν και οι Ράνιτς και Μίκατς. Από τους «ανύπαρκτους» γηπεδούχους «διασώθηκε» κάπως ο σκόρερ Ζαϊμί.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ
Ο Γιώργος Αράπος διηύθυνε ένα εύκολο και ήρεμο παιχνίδι, το οποίο έβγαλε χωρίς κανένα πρόβλημα και με λίγες κάρτες. Η απόφαση του Σαμιώτη ρέφερι να δώσει πέναλτι στον ΑΟΚ (για ανατροπή του Χανιώτη από τον γκολκίπερ Θέμελη) ήταν απολύτως σωστή.

ΠΩΣ ΕΠΑΙΞΕ Ο ΑΟΚ
Ο Αλέξης Αλεξανδρής ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-5-1. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Συμεωνίδης, δεξί μπακ έπαιξε ο Κολοτούρος, αριστερά στην άμυνα αγωνίστηκε ο Δρούγας και κεντρικοί αμυντικοί ο Πελαγίας με τον Γκάσπαρ. Ο Σιόντης και ο Φλαβίνιο έπαιξαν αμυντικά χαφ, και στο κέντρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Ράνιτς, Μίκατς και Καγκιούζης. Ο Χανιώτης ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

ΦΑΣΕΙΣ – ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:
Στο 8ο λεπτό ο Μίκατς από καλή θέση απέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο 10ο μεγάλη ευκαιρία για τους «Φαίακες». Ο Γκάσπαρ ξέφυγε και σούταρε από πολύ καλή θέση, απέναντι από τον Θέμελη, αλλά ο τελευταίος απέκρουσε.
Στο 18ο ο Ράνιτς εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το κάθετο δοκάρι του Θέμελη.
Στο 27ο νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟ Κέρκυρα. Ύστερα από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ο Χανιώτης έγινε κάτοχος της μπάλας, στο ύψος του πεναλτι, όμως έδειξε να αιφνιδιάζεται και δεν μπόρεσε να σκοράρει.
Στο 40ό Ο Μίκατς έκανε σέντρα, ο προωθημένος Σιόντης βρέθηκε σε καλή θέση (στο ύψος του πέναλτι), όμως έκανε άσχημη επιλογή, πλασάροντας άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 42ο ο Μίκατς σούταρε με καλές προϋποθέσεις, όμως η μπάλα κόντραρε… στον Χανιώτη!
Στο 47ο λεπτό ύστερα από σέντρα του Καγκιούζη από τα δεξιά, ο Χανιώτης από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω στον Θέμελη, που έδιωξε με τα πόδια.
Στο 52ο χάθηκε η πρώτη ευκαιρία του Αγίου Δημητρίου στο ματς, που ήταν και κλασική. Ο Γιαννιτσανάκης ξέφυγε μόνος και αφύλακτος, έφτασε απέναντι από τον Συμεωνίδη και τον απέφυγε, όμως αντί να πλασάρει στην κενή εστία, επέλεξε να σουτάρει, στέλνοντας τη μπάλα άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 56ο ο Ράνιτς εκτέλεσε φάουλ και απέκρουσα ο Θέμελης.
Στο 75ο ο Μίκατς σούταρε, ο Θέμελης απέκρουσε ασθενώς και ο Χανιώτης δεν πρόλαβε από κοντά να σκοράρει.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΤΑ ΓΚΟΛ: Στο 60ό λεπτό ο Ράνιτς έδωσε στον Χανιώτη και αυτός γυρίζοντας το σώμα του, έστειλε με δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Θέμελη, πετυχαίνοντας το πρώτο του φετινό τέρμα στο Πρωτάθλημα.
Στο 63ο ο Χανιώτης πήρε τη μπάλα, ο Διαμαντής σταμάτησε νομίζοντας ότι είναι σε θέση οφσάιντ, ο επιθετικός του ΑΟΚ μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Θέμελη, με τον διαιτητή να υποδεικνύει ορθώς το πέναλτι. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος ο Χανιώτης, ο οποίος δεν αστόχησε, κάνοντας το 0-2.
Στο 86ο ο Μίκατς ξεμαρκαρίστηκε, έκανε ωραίο σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Θέμελη και κατέληξε στα δίχτυα (0-3).
Στο 89ο λεπτό ήρθε το γκολ της τιμής για τους Αθηναίους. Ο Χοβνανισιάν εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Ντεκίδης έδωσε στον Ζαϊμί κι αυτός με γυριστό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής μείωσε σε 1-3.