Αρχική σελίδα » Το ιδανικότερο ντεμπούτο για Τζαβέλλα

Το ιδανικότερο ντεμπούτο για Τζαβέλλα

Δευτέρα, 04/06/2007
Ο Γιώργος Τζαβέλλας με τα χρώματα της Εθνικής

Σπουδαία ημέρα ήταν το περασμένο Σάββατο για τον Γιώργο Τζαβέλλα, αφού ο 19χρονος ποδοσφαιριστής του ΑΟ Κέρκυρα φόρεσε για πρώτη φορά τη φανέλα της Εθνικής Ελπίδων σε επίσημο παιχνίδι. Ο ταλαντούχος παίκτης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο του αγώνα κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν, που έγινε στα πλαίσια της Προκριματικής Φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 21 ετών (EURO U-21), είχε εξαιρετική απόδοση και μάλιστα το ντεμπούτο του Τζαβέλλα σε επίσημους αγώνες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος συνδυάστηκε με νίκη της ελληνικής ομάδας με σκορ 4-1. Το ματς με το Αζερμπαϊτζάν διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου. Η Εθνική Ελπίδων μόλις στο 4ο λεπτό προηγήθηκε με πλασέ του Χριστοδουλόπουλου, όμως στο 56ο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με σουτ του Αμπντουλάγεφ. Στη συνέχεια η Ελλάδα πέτυχε δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (με αυτογκόλ του Γιουσίφοφ στο 72ο και με κεφαλιά του Πετρόπουλου στο 75ο), ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χριστοδουλόπουλος στο 89ο λεπτό με δυνατό σουτ. Ο διαιτητής Μιχάλι Φάμπιαν (Ουγγαρία) παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τους Αραβίδη, Τζαβέλλα, Αμπίσοφ, Γιουσίφοφ. Οι συνθέσεις των ομάδων: ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΠΙΔΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ: Ταμπάσης, Μανιάτης, Τζαβέλλας, Γκαλίτσιος, Τριποτσέρης, Μπαλάφας (62ο Κονέ), Μάκος, Χριστοδουλόπουλος, Πετρόπουλος, Κοιλιάρας (80ο Ρίκα), Αραβίδης (58ο Πλουσής) ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΠΙΔΩΝ ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ: Αγκάγεφ, Αλίγεφ, Αμπίσοφ (74ο Τανριβερντίγεφ), Χασάνοφ, Μαγκίγεφ, Γιουσίφοφ, Ντασνταμίροφ, Αμιρασλάνοφ, Ουσούμποφ, Αμπντουλάγεφ (66ο Μαβαμάντοφ), Γκουλίγεφ (84ο Ζαργκάροφ). Το επόμενο παιχνίδι η Εθνική μας θα το δώσει μεθαύριο Τετάρτη, στην Κροατία, με τον Γιώργο Τζαβέλλα να είναι κανονικά στην αποστολή της ελληνικής ομάδας, αφού ο ομοσπονδιακός τεχνικός Στέλιος Αποσπόρης εμπιστεύεται απόλυτα τον παίκτη του ΑΟ Κέρκυρα. Χρήστος Γραμμένος